Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30378/2014/2. számú határozata. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 215. §, 247. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §, 86. §, 87. §, 321. §] Bírók: Bálind Attila, Bánfalvi-Bottyán Csilla, Kiss Gabriella

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.I.30.378/2014/2. szám

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Deák Tibor Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Deák Tibor ügyvéd) által képviselt felperes neve (címe) szám alatti székhelyű felperesnek - a Szabó Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szabó Tibor János ügyvéd) által képviselt I.rendű alperes neve (címe) szám alatti székhelyű I. rendű és a II.rendű alperes neve (címe) szám alatti székhelyű II. rendű alperesek ellen szellemi alkotás jogosulatlan használatából eredő igény érvényesítése iránt indított perében a Kecskeméti Törvényszék 2014. május 6. napján kelt 9.G.21.766/2013/63. számú rész- és közbenső ítélete ellen a felperes részéről 64., az I. és II. rendű alperesek részéről 65., illetőleg 67. sorszámon előterjesztett fellebbezések folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

R É S Z - É S K Ö Z B E N S Ő Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság rész- és közbenső ítéletét helybenhagyja.

A peres felek másodfokú eljárási költségeiket maguk viselik.

A rész- és közbenső ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

(Személy 1) 2004. június 30-tól 2009. február 27-ig a felperesi társaság beltagja, azt követően pedig annak kültagja. Ugyancsak tag (személy 1) házastársa.

A felperes (személy 1) kültag révén került kapcsolatba az I. rendű alperesi társasággal (személy 2)-n keresztül, aki annak 2004. január 9-ig tagja és egyben ügyvezetője volt. Az I. rendű alperest 2004. január 1-jétől 2004. április 19. napjáig (személy 3) és (személy 4) ügyvezetők együttesen képviselték, majd április 19. napjától (személy 3) lett az önálló törvényes képviselő.

A II. rendű alperest 2003. április 18-án a (C Kft.), (személy 2) és a felperes alapították. Az alapítás célja a perbeli termékek gyártása és forgalmazása volt. Tagja a felperes 2006. december 1-jéig volt, tagja és ügyvezetője pedig 2003. április 18. és 2005. december 9. között (személy 1). Az I. rendű alperes 2006. december 15-től minősített többségű befolyást biztosító tagja lett a II. rendű alperesi társaságnak, míg a fennmaradó üzletrészt (személy 3) tulajdonolta.

A II. rendű alperes 2009. január 1. napjától végelszámolás hatálya alá került, a végelszámoló a III. rendű alperes.

A felperes kültagja, (személy 1) 1998. április 6-án "Eljárás gabonából készített, magas fehérjetartalmú hússzerű anyag és ebből előállított készítmények gyártására" szabadalmi

-2-

bejelentést tett. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2002. február 20. napján jogerőre emelkedett határozatával a szabadalmi bejelentést elutasította, mert az nem felelt meg a feltalálói tevékenység követelményének.

(Személy 1) 1999. augusztus 16. napján a felperes részére értékesítette a "Gabonából készített magas fehérjetartamú hússzerű anyag és ebből elállított készítmények gyártási eljárása" című szabadalomhoz kötött know-how-t 440.000,-Ft vételár ellenében.

A felperes 2001. július 17-től a (védjegy neve) márkavédjegy jogosultja volt 2010. június 22. napjáig, amely a későbbiekben nem került meghosszabbításra.

Az I. rendű alperes 2003. évben (település 1)-en tönkölybúzahús üzemet létesített, ahol (védjegy neve) termék gyártását kezdte, melyhez szükséges gépeket (személy 1) bocsátotta rendelkezésre. A felperes 2004. február 1-jén bérleti szerződést kötött az I. rendű alperessel a melléklet szerinti gépekre, de már ezt megelőzően a későbbiekben gyártandó termékek kikísérletezésére, próbagyártásra került sor az I. rendű alperesi üzemben a korábban üzembe helyezett gépekkel. Ennek során kísérleti naplókat állítottak ki, rögzítették a recepteket, a jelenlévők nevét, beosztását, akik azokat aláírták. A kísérletezés eredményeként 2003. október 16-i dátummal elkészült a (védjegy neve) "(termék 6)", a (védjegy neve) "(termék 7)", valamint a (védjegy neve) "(termék 8)" szendvicsfeltét gyártmánylapja, amelyet az I. rendű alperes, mint az előállító egység vezetője írt alá. A gyártmánylapok 2004. évben a ... Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága részére benyújtásra kerültek. Rajtuk az I. rendű alperes szerepelt mint élelmiszer előállító, aki a II. rendű alperes megbízásából folytat gyártást.

A próbagyártásokat követően is folyamatos volt a termékfejlesztés az I. rendű alperesi üzemben (személy 1) útmutatása alapján, aki meghatározta a kísérletezés irányát, és 2003. októberétől a pástétom termékek kifejlesztése is elkezdődött. A kísérletezések eredményeként 2006. évre 12 búzafehérje alapú húspótló készítményt állítottak elő.

Időközben - 2003. augusztus 11-én - a felperes és az I. rendű alperes know-how adásvételi szerződést kötött a felperes tulajdonát képező (védjegy neve) márkavédett termékcsalád gyártási eljárási know-how-jára. Ebben rögzítették, hogy a szerződés tárgyát képező know-how a felperes szellemi terméke és kizárólagos tulajdona. A vételárat 11.500.000,-Ft + ÁFA összegben határozták azzal, hogy az átadott know-how kiterjed a (védjegy neve) márkavédett termékcsalád gyártási eljárására, receptúráira, melyeket a felperes az adásvételi szerződés aláírásával egyidőben átadott az I. rendű alperesnek. A felperes a vételárat kiszámlázta, azt az I. rendű alperes teljesítette, utóbb azonban a felperes a vételárat visszafizette, mivel a szerződés megkötésére okot adó gazdasági cél nem valósult meg.

Az I. rendű alperes (település 1)-i üzemében a (település 2)-i Állategészségi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás 2004. április 1-jén ellenőrzést tartott, melynek során megállapították, hogy a termékek gyártmánylapjai az üzemben megtalálhatóak, mintát vettek az analitikai vizsgálatokhoz, és átvették a termékek gyártmánylapjait fénymásolatban. Az I. rendű alperesnél lefolytatott APEH ellenőrzés kapcsán (személy 3) ügyvezető úgy nyilatkozott, hogy az I. rendű alperes bérli a felperes gépeit, amelyekkel gyártást végez, ugyanakkor meghiúsult a (védjegy neve) márkavédett termékcsalád gyártási, eljárási know-how-jának adásvétele, miután 2003. szeptember 23-án a szerződést módosították és a vételár

-3-

Gf.I.30.378/2014/2. szám

visszafizetése is megtörtént. Az ügyvezető előadása szerint az I. rendű alperes "bérgyártást" végez a II. rendű alperes részére.

A felperes mint jogosult és a II. rendű alperes mint hasznosító 2006. február 1. napján licencia szerződést kötött. Ebben a felperes kijelentette, hogy a (védjegy neve) védjegy kizárólagos tulajdona, továbbá hogy az e márkavédjeggyel védett találmányra és know-how-ra (személy 1) feltalálóval olyan hasznosítási szerződést kötött, melynek értelmében a hasznosítás jogát a II. rendű alperesi hasznosító részére szabadon továbbadhatja teljes rendelkezési joggal. A 2. pont szerint a know-how-ra hasznosítási, a (védjegy neve) márkavédjegyre használati jogot engedélyez a felperes a II. rendű alperesnek, amely a névhasználatra, a bemutatott és betanított technológia szerinti (védjegy neve) termékek előállítására és forgalomba hozatalára, jelölésére, reklám- és marketing anyagokban való szerepeltetésre vonatkozik. A II. rendű alperes a szerződés 3. pontjában elismerte, hogy a felperes a találmányban körülírt gyártási technológiát 2004-2005. években az I. rendű alperes - mint bérgyártó - dolgozóinak betanította, a gyártás beindításához szükséges információkat átadta, a termékek forgalomba hozatalához szükséges dokumentáció elkészítésében közreműködött. Rögzítették, hogy a II. rendű alperes a (védjegy neve) védjegy használati jogának átadásáért 2006. január 1. napjától 50.000,-Ft + ÁFA/hó fix összegű díjat köteles megfizetni, ezen felül a know-how hasznosításáért 1.000.000,-Ft/hó árbevételig a kereskedelmi átadási ár 5 %-át, de minimum 50.000,-Ft + ÁFA/hó összeget; 1 és 2 millió forint közötti árbevétel esetén annak 4,5 %-át, 2 és 3 millió forint között 4 %-át, 3 millió forint fölött pedig a kereskedelmi ár 3,5 %-át + ÁFA. A licencia szerződés 7. pontjában a II. rendű alperes kötelezettséget vállalt, hogy az átadott és betanított technológiától, receptúráktól és gyártmánylapoktól csak a jogosulttal való egyeztetés és annak jóváhagyása után térhet el. A 12. pont értelmében a hasznosítási jogot a II. rendű alperes harmadik személynek nem adhatja tovább. A szerződés határozatlan időtartamra jött létre, amit a felek csak különösen indokolt esetben, közös megegyezéssel szüntethetnek meg, illetve az szerződésszegés esetén azonnali hatállyal - kártérítési igény érvényesítése mellett - megszűnik. Megegyeztek abban, hogy a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén a hasznosítási és védjegyhasználati jog megszűnik anélkül, hogy egymással szemben a szerződésben rögzített kötelezettségeken kívül bármely követeléssel élnének, egyben rögzítették, hogy a hasznosító jogutód nélküli megszűnése esetén a hasznosítási jog is megszűnik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!