Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

55/2002. (XI. 28.) AB határozat

Gyöngyös Város Képviselő-testületének a lakások, helyiségek bérletéről szóló 31/1993. (XII. 30.) rendelete felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírások felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Gyöngyös Város Képviselő-testületének a lakások, helyiségek bérletéről szóló 31/1993. (XII. 30.) rendelete 9. §-a és a 14. § (3)-(7) bekezdése alkotmányellenes, ezért ezeket az előírásokat megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A Heves Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője-mivel a törvényességi ellenőrzés körében kiadott felhívásával a gyöngyösi képviselő-testület nem értett egyet - Gyöngyös Város Képviselő-testületének a lakások, helyiségek bérletéről szóló 31/1993. (XII. 30.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 9. § és a 14. § (3)-(7) bekezdése törvényellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte.

Álláspontja szerint a kifogásolt rendelkezések a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 2. § (1) és (2) bekezdése sérelmével írták elő a lakásbérleti jogviszony létrehozása feltételeként óvadék és letét megfizetésének kötelezettségét. A kezdeményező arra hivatkozott, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérbeadási feltételei rendeleti szabályozása során nem lehet eltekinteni az Lt.-ben meghatározott követelményektől.

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő jogszabályi előírásokra alapozta.

Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint a helyi önkormányzat feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. Az Ötv. 16. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy a képviselőtestület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá a törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot.

Az Lt. 1. § (3) bekezdése kimondja, hogy "az e törvényben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) rendelkezései az irányadóak".

Az Lt. 2. § (1) és (2) bekezdése így rendelkezik: "(1) A lakásbérleti jogviszonyt (a továbbiakban: lakásbérleti jog) a bérbeadó és a bérlő szerződése határozott vagy határozatlan időre, illetőleg feltétel bekövetkezéséig hozza létre.

(2) A szerződés alapján a bérbeadó köteles a lakást a bérlő használatába adni, a bérlő pedig a lakás használatáért, továbbá a szerződés keretében a bérbeadó által nyújtott szolgáltatásért lakbért fizetni."

Az Lt. 3. § (1) bekezdés első mondata szerint a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásra a tulajdonos önkormányzat - e törvény keretei között alkotott - rendeletében meghatározott feltételekkel lehet szerződést kötni.

A Ptk. 434. § (1)-(4) bekezdése a következőket írja elő.

"(1) A lakásbérleti jogviszonyt a bérbeadó és a bérlő szerződése hozza létre.

(2) A lakásbérleti jogviszony létrejöttére, a felek jogaira és kötelezettségeire, továbbá a lakásbérlet megszűnésére vonatkozó szabályokat külön törvény tartalmazza.

(3) A lakásbérlet szabályait - ha jogszabály másként nem rendelkezik - megfelelően alkalmazni kell a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletére is.

(4) Jogszabály - a (2) bekezdésben említett törvény keretei között - a lakásbérlet létrejöttének, megszűnésének, a lakásbérleti jog folytatásának, a lakások elidegenítésének további feltételeit is megállapíthatja".

Az Ör. kifogásolt 9. §-a az óvadék fizetésére vonatkozó előírásokat állapítja meg.

"(1) A bérbeadás útján hasznosított lakás bérlője a lakásbérleti jog megszerzésekor óvadékot fizet.

(2) Az óvadék a lakásbérleti szerződés megszűnésekor kamattal növelt névértéken visszajár. Amennyiben a bérlő a szerződés megszűnése esetén nem tesz eleget a lakás és a lakásberendezések rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban történő visszaadási kötelezettségének, vagy a bérbeadóval szemben az általa bérelt lakásra bármilyen nemű tartozása áll fenn, a bérbeadó a bérlő terhére az óvadék összegéből, illetve annak erejéig a munkálatokat elvégezteti, a tartozást kiegyenlíti.

(3) Az óvadék mértéke:

szociális bérlet eseténegyéb bérbe-
adási jogcím esetén
a)összkomfortos és komfortos
1. egyszobás lakás30 000 Ft60 000 Ft
2. kétszobás lakás40 000 Ft80 000 Ft
3. háromszobás lakás50 000 Ft100 000 Ft
4. négyszobás lakás60 000 Ft120 000 Ft
b)félkomfortos
1. egyszobás lakás15 000 Ft30 000 Ft
2. kétszobás lakás20 000 Ft40 000 Ft
3. háromszobás lakás25 000 Ft50 000 Ft
4. négyszobás lakás30 000Ft60 000Ft
c)komfort nélküli
1. egyszobás lakás8 000 Ft16 000 Ft
2. kétszobás lakás12 000 Ft24 000 Ft
3. háromszobás lakás16 000 Ft32 000 Ft
4. négyszobás lakás20 000 Ft40 000 Ft

Félszobával bővített (másfél, két és fél, három és fél szobás) lakás esetében az óvadék mértéke a teljes szobaszámú lakásokra megállapított díj mértékek közötti különbözet felével növekszik.

Ajánlat útján bérbeadott nem szociális bérlet esetén az óvadék mértéke megegyezik a szociális bérletre meghatározott óvadék összegével.

(4) Nem alkalmazhatók az előbbi bekezdések a 10. § (1) bekezdés c)-g) pontjai alapján bérbeadott lakásokra.

(5) Az óvadékot Gyöngyös Város Önkormányzata Képviselő-testülete 727-380054-0653 letéti számlájára kell befizetni. A befizetett óvadékot a Polgármesteri Hivatal elkülönítetten kezeli az államháztartási törvény szabályai szerint.

(6) Az óvadék megfizetésére a bérlő kérésére legfeljebb 12 hónap időtartamra részletfizetés adható.

(7) A (6) bekezdés nem alkalmazható az ajánlattétel útján bérbeadott nem szociális és a pályázat útján bérbeadott lakások bérlőire."

Az Ör. 14. §-ának a kezdeményezéssel támadott (3)-(7) bekezdése a letéti díjra vonatkozik.

"(3) Az ajánlattétel elfogadását követő 8 napon belül az ajánlattevőnek a bérbevenni kívánt lakásra megállapítható óvadék 10%-át, de legkevesebb 5000 Ft-ot kell letéti díjként befizietni.

(4) A letéti díjat az Önkormányzat számláját vezető pénzintézetnél kell elhelyezni. Az összeg után a számlavezető pénzintézet az elhelyezés napjától kezdődően kamatot térít a mindenkori üzlet-szabályzatának megfelelően.

(5) A kamattal növelt letéti díj a rendelet 9. § (3) bekezdésében meghatározott óvadék mértékébe beszámít.

(6) A kamattal növelt letéti díj visszajár, ha az ajánlattevő ajánlatát visszavonja, vagy elhalálozik.

(7) Érvénytelen az ajánlat, ha:

a) a rendelet 12. §-ába ütközik,

b) az ajánlattevő a letéti díjat a rendeletben megállapított határidőn belül nem fizeti meg."

III.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a kezdeményezés megalapozott.

A lakásbérleti jogviszony olyan, törvény által szabályozott társadalmi viszony, amelyre vonatkozóan elsősorban az Lt., s e törvény 1. §-ának idézett (3) bekezdése szerint a Ptk. tartalmaz irányadó rendelkezéseket. Erre az összefüggésre tekintettel az Alkotmánybíróság már több döntésében, elvi jelleggel a 3/1999. (III. 24.) AB határozatban (a továbbiakban: Abh.) hívta fel a figyelmet arra, hogy "a helyi önkormányzat jogalkotó hatásköre a lakásbérleti viszonyok szabályozására nem korlátlan, csak törvény felhatalmazása alapján rendelkezik a lakásbérletre vonatkozó szabályozási jogkörrel" (ABH 1999. 375, 377.).

A Ptk.-nak a lakásbérleti jogviszonyról szóló garanciális jelentőségű 434. § (4) bekezdéséből kitűnik, hogy jogszabály a lakásbérlet létrejöttének az Lt.-ben foglaltakon túl, további feltételeit is megállapíthatja. A Ptk. 685. § a) pontja alapján a Ptk. 434. § idézett (4) bekezdése alkalmazása szempontjából az önkormányzati rendelet jogszabálynak minősül. A Ptk. említett rendelkezéseinek összevetéséből kitűnik, hogy a lakásbérleti viszonyok szabályozásának joga csak a lakásbérletet szabályozó külön törvény keretei között illeti meg az önkormányzatokat. Ez a külön törvény az Lt., amely 3. §-ának (1) bekezdésében az önkormányzat - e törvény keretei között alkotott - rendeletében meghatározott feltételekkel lehet bérleti szerződést kötni.

E törvényi előírásokat figyelembe véve megállapítható, hogy a helyi önkormányzat szabályozási jogkörét csak az Lt., keretei között gyakorolhatja. Az Abh. rámutatott a következőkre is: "az Lt. szabályozási módszerére az a jellemző, hogy nem általános felhatalmazást ad a helyi önkormányzatnak a tulajdonában álló lakásokkal kapcsolatos lakásbérleti jogviszonyok tartalmának szabályozására, hanem konkrétan meghatározza azokat a lakásbérleti jogviszonnyal kapcsolatos szabályozási tárgyakat, amelyekre nézve az önkormányzat rendeletében rendelkezhet" (ABH 377-378.).

Az Lt. 19. § (1) bekezdése szerint ahol a törvény önkormányzati lakás esetében a bérbeadó és a bérlő jogai és kötelezettségei vonatkozásában a felek megállapodására utal, a megállapodás tartalmát a bérbeadó tekintetében önkormányzati rendelet határozza meg. Mivel azonban az Lt. az óvadék és a letéti díj intézményét nem szabályozza, az önkormányzatot sem az Lt. 3. § (1) bekezdésében, sem a 19. § (1) bekezdésében szereplő felhatalmazás alapján nem illeti meg az óvadék és a letéti díj fizetésére irányuló kötelezettség szabályozásának joga.

A vázoltak alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a gyöngyösi képviselő-testület a kezdeményezéssel támadott rendelkezések megalkotásával túllépte rendeletalkotási hatáskörét, s a Ptk. 434. § (4) bekezdésével és az Lt. 3. § (1) bekezdésével ellentétes, ezáltal az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését sértő szabályozást alkotott.

Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az Ör.-nek az óvadékra vonatkozó 9. §-át és a 14. §-nak a letéti díjról szóló (3)-(7) bekezdését alkotmányellenesnek minősítette és a rendelkező részben foglaltaknak megfelelően megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság e határozatának közzététele az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 41. §-án alapul.

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 906/H/1998.

Tartalomjegyzék