Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2005.6.199 A visszaesői minőség megállapítását nemcsak a korábbi szándékos bűncselekmény miatt kiszabott végrehajtandó szabadságvesztés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől, hanem az ítélet jogerőre emelkedésétől számított három éven belüli újabb szándékos bűncselekmény elkövetése is megalapozza [Btk. 137. § 14. pont].

I. Az elsőfokú bíróság a 2002. december 11-én kelt ítéletében a terhelt bűnösségét felszámolás eredményének meghiúsításával járó csődbűntettben, 4 rb. közokirat-hamísítás bűntettében, 5 rb. közokirat-hamisítás előkészületének vétségében, továbbá 2 rb. társtettességben elkövetett közokirat-hamísítás bűntettében állapította meg, ezért őt 360 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, egy napi tétel összegét 500 forintban állapította meg.

A terhelt ellen csalás vétsége, garázdaság bűntette, társtettesként elkövetett könnyű testi sértés vétsége, társtettesként elkövetett csalás vétsége és 1 rb. lopás vétsége miatt emelt vád tekintetében felmentő rendelkezést hozott. E rendelkezés első fokon jogerőre emelkedett.

A másodfokú bíróság a 2003. június 25-én kelt és jogerőre emelkedett ítéletében az elsőfokú bíróság előbbiekben jelzett ítéletét megváltoztatta: a terheltet, mint különös visszaesőt 6 hónapi börtönre, mint főbüntetésre és 2 évi közügyektől eltiltásra, mint mellékbüntetésre ítélte. Megállapította, hogy nevezett feltételes szabadságra nem bocsátható.

Az elsőfokú ítélet indokolásában rögzíti, hogy a terheltet az elsőfokú bíróság az 1998. szeptember 17-én jogerőre emelkedett ítéletével többek között 5 rb. közokirat-hamisítás bűntette miatt 2 év 6 hónapi börtönre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. A terhelt e büntetésének letöltését még nem kezdte meg, amikor a jelen felülvizsgálati eljárásban vizsgált alapítéletben rögzített bűncselekményt 1999. február 15-én társával közösen elkövette.

II. A jogerős ítélet ellen a terhelt meghatalmazott védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, melyben anyagi jogszabálysértésre hivatkozva sérelmezte a terhelt visszaesői, illetve különös visszaesői minőségének megállapítását a Btk. 137. § 14. pontjában rögzített szabályra hivatkozva. Álláspontja szerint a jogszabály helyes értelmezése mellett a jogerős szabadságvesztésre történő elítéltetés után, de a büntetés letöltése előtt történt bűnelkövetés önmagában nem alapozhatja meg a visszaesői (különös visszaesői) minőséget, mert ennek feltétele a korábbi büntetés kiállása, vagy végrehajthatóságának megszűnése. E jogi állásponthoz képest a védő az ítélet megváltoztatását: a különös visszaesői minőség mellőzését és a büntetés enyhítését indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség átiratában kifejtettek szerint a védői álláspont téves, a felülvizsgálati indítvány alaptalan. A Legfőbb Ügyészség egyetértett a sérelmezett jogerős ítéletnek a terhelt visszaesői minőségére vonatkozó jogi álláspontjával, e tekintetben a már kialakult bírói gyakorlatra hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!