Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1017 A terhelt a perújítási indítványát a védője útján is benyújthatja [Be. 324. §, 346. § (1) bek.].

B. Z. II. r. terhelt meghatalmazást adott dr. F. G.-né ügyvédnek arra, hogy a városi bíróság - jogerőre emelkedett - ítéletével szemben a perújítási kérelmet megszerkessze és benyújtsa.

A védő ennek eleget téve, 2003. október 20-án a megyei főügyészséghez be is nyújtotta a perújítási kérelemnek nevezett indítványt, amelyet a II. r. terhelt "képviselőjeként" írt alá, azt azonban az elítélt a kézjegyével nem látta el.

A perújítás megengedhetősége kérdését elbíráló megyei bíróság az indítványt a terhelt és képviselője által előterjesztettnek tekintette, s a 2003. november 3-án meghozott végzésével azt érdemben elbírálva, mint alaptalant utasított el, egyben a terhelt és védője részére fellebbezési jogot biztosított.

E végzés ellen a II. r. terhelt jelentett be fellebbezést.

Az ítélőtábla a 2004. január 30-án kelt végzésével a terhelt fellebbezését elutasította, rögzítve, hogy végzése ellen a terhelt élhet fellebbezéssel.

Minthogy a beadványon csak a védő aláírása szerepel, az ítélőtábla kifejtette, hogy az adott esetben nem az elítélt és a védője által közösen, hanem kizárólag védői - önálló - jogon előterjesztett perújítási indítványról van szó. Az elítélt ugyanis arra nem hatalmazhatja meg a védőt, hogy helyette és nevében nyújtson be perújítási indítványt, mert ez az ő önálló eljárási jogosultsága. Mivel a Be. 400. §-ának (1) bekezdése értelmében a perújítási indítvány elutasítása miatt csupán az indítvány előterjesztője fellebbezhet, az ítélőtábla álláspontja szerint tévedett a megyei bíróság, amikor az elítélt fellebbezését - mint nem jogosulttól származót - a Be. 341. § (1) bekezdése alapján nem utasította el. E mulasztást az ítélőtábla a Be. 359. §-a (1) bekezdésének II. fordulatát alkalmazva küszöbölte ki.

Az ítélőtábla végzése ellen a terhelt, valamint - a fellebbezési jog valamennyi érdekeltre történő kiterjesztése érdekében - a fellebbviteli főügyészség jelentett be fellebbezést.

A Legfőbb Ügyészség a nyilatkozatában az ügyészi fellebbezést fenntartva indítványozta: a Legfelsőbb Bíróság a végzést akként változtassa meg, hogy az ügyész és a védő részére is biztosítson fellebbezési jogot, míg egyebekben azt hagyja helyben.

Az ügyészi fellebbezés a jogorvoslati jogot érintő részében alapos.

A Be. 382. §-a értelmében a másodfokú bíróság eljárása során hozott olyan, nem ügydöntő végzés elleni jogorvoslatra, amely ellen az elsőfokú eljárásban a fellebbezésnek lenne helye, a 326. §-t és a XIV. Fejezet I-III. Címében foglaltakat a IV. Címben jelzett eltérésekkel kell alkalmazni. A 346. § (1) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy az elsőfokú bíróság nem ügydöntő végzése ellen fellebbezésnek van helye, ha azt a törvény nem zárja ki. Mivel a fellebbezés elutasítása tárgyában hozott határozat tekintetében ilyen kizáró rendelkezés nincs, a Be. 345. §-ának (1) bekezdéséből kitűnően a fellebbezésre jogosultak körére nézve a Be. 324. §-ában foglaltak irányadók.

Tévedett tehát az ítélőtábla, amikor kizárólag a terhelt részére biztosította a rendes jogorvoslat lehetőségét. Ennek az eljárási szabálysértésnek azonban a jelen ügyben (figyelemmel arra is, hogy az ügyészség a téves rendelkezés ellenére élt-e jogával) nincs jelentősége, mivel a Legfelsőbb Bíróság a terhelt fellebbezését alaposnak találta az alább kifejtettek szerint.

A védő - önálló büntetőperbeli pozíciójához tapadó - jogosítványai közé tartozik a Be. 395. §-a (2) bekezdésének c) pontja értelmében a perújítási indítvány előterjesztése. Ez azonban nem korlátlan, hiszen azzal csak a terhelt javára szólóan élhet és csupán akkor, ha a terhelt azt nem tiltja meg.

A perújítást illetően ekként a terhelt "önálló eljárási jogosultsága" kétirányú, egyrészt a saját érdekében önmaga is benyújthat perújítási indítványt [Be. 395. § (2) bek. b) pont], másrészt engedélyezheti, hogy javára ezt a védő tegye meg, vagyis lehetőséget adjon az ide kapcsolódó, védőt megillető jog gyakorlására.

A felnőtt korú, beszámítási képességgel rendelkező terhelt esetében tehát az önállóan gyakorolható jog azt jelenti, hogy az említett kérdésekben a döntést csak ő hozhatja meg. Mindez viszont nem járja ki, hogy a terhelt védőjének tanácsait kikérje, sőt azt sem, hogy - amennyiben saját perújítási kezdeményezési jogával kíván élni - az indítvány megszövegezéséhez, továbbításához védőjének segítségét igénybe vegye.

Az adott ügyben a terhelt által a védő részére adott meghatalmazás "a perújítási kérelem megszerkesztésére és benyújtására" szólt, s a védő magát a beadványt is ezzel a záradékkal látta el. A perújítási indítvány megszövegezése ("Alulírott B. Z. ... perújítási kérelemmel élek ... kérem, hogy ügyemben perújítási eljárást lefolytatni szíveskedjenek".) pedig nem hagy kétséget afelől, hogy az nem a védő, hanem a terhelt által - védője útján - előterjesztettnek tekintendő.

Tény, hogy a felülvizsgálati indítványon csupán a védő (mint "képv.:") kézjegye szerepel, a terheltté ellenben nem. A terhelti aláírás hiánya azonban - amennyiben e tekintetben a meghatalmazás szövege nem ad kellő eligazítást - hiánypótlásra történő felhívás nélkül nem ad alapot az indítvány nem jogosulttól származókénti elutasítására.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Be. 384. §-a szerinti tanácsülésen eljárva, a megtámadott végzést a Be. 382. §-ára figyelemmel, a Be. 375. §-ának (1) bekezdése értelmében hatályon kívül helyezte, s az ítélőtáblát új eljárás lefolytatására utasította. (Legf. Bír. Bpi. III. 208/2004. sz.)