Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10398/2015/9. számú precedensképes határozata felmondás jogellenességének megállapítása (AZONNALI HATÁLYÚ felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 56. §, 64. §] Bírók: Szolnokiné dr. Csernay Krisztina, Tálné dr. Molnár Erika, Tánczos Rita

A határozat elvi tartalma:

Ha a munkáltató az azonnali hatályú felmondásban utal az ezen okból alkalmazott írásbeli figyelmeztetésre, a munkaviszony megszüntetése jogszerűségének vizsgálatakor ez csupán súlyosító körülményként értékelhető és nem ütközik a kettős szankcionálás tilalmába. 2012. I. Tv. 64. § (2), 2012. I. Tv. 20. § (3)

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.613/2013., Pécsi Törvényszék Mf.20935/2014/5., *Kúria Mfv.10398/2015/9.*

***********

Mfv.II.10.398/2015/9.szám

A Kúria a Dékány Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Dékány Alexandra ügyvéd) által képviselt felperesnek a Marján Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Marján István ügyvéd) által képviselt alperes ellen azonnali hatályú felmondás jogellenességének jogkövetkezményei iránt a Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 3.M.613/2013. szám alatt megindított és másodfokon a Pécsi Törvényszék 1.Mf.20.935/2014/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2016. február 10-én megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Pécsi Törvényszék 1.Mf.20.935/2014/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Megállapítja, hogy a felperes pártfogó ügyvédjének a felülvizsgálati eljárásban felmerült költségét teljes egészében az alperes viseli.

A felülvizsgálati eljárás illetéke az állam terhén marad.

I n d o k o l á s

A közigazgatási és munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes közfoglalkoztatási szerződés keretében állt az alperessel jogviszonyban 2013. március 1. napjától 2014. február 28-áig tartó határozott idejű szerződés alapján.

A munkáltatónál kialakult gyakorlat értelmében a munkavállalók a teljesített munkaidejüket a jelenléti íven rögzítették, amelyet az alperes rendszeresen ellenőrzött. A szabadság kiadását a munkavállalók a csoportvezetőtől kérhették, és azt a munkáltatói jogkör gyakorlója engedélyezhette. Az adminisztrátorok vezették a szabadság-nyilvántartást, kiállították a szabadság engedélyeket, erről jelentést készítettek és a jelenléti íven is feltüntették annak kivételét.

2013. augusztus 19-én reggel 6 óra és 6 óra 15 perc közötti időben a felperes G. Zs. élettársával felkereste az alperesi hivatalt abból a célból, hogy szabadságot kérjen G. Zs. édesanyjának halála miatt. A felperes élettársa részére P. Sz. engedélyezte a szabadság kivételét, a felperes a jelenlévő felettesétől, H. L.-tól kérte annak engedélyezését.

2013. augusztus 22-én a felperes - a munkáltató engedélye alapján 10 óráig tartó - munkavégzését K. R. többször ellenőrizte, majd az ugyanezen a napon kelt írásbeli figyelmeztetésében a terhére rótta, hogy nem tartózkodott a munkavezető által kirendelt munkahelyen és a kiadott munkát nem végezte el. Az intézkedés indokolása szerint a felperes 7 óra 30 perc és 9 óra 30 perc között beszélgetett, ezért az alperes ezt a napot igazolatlannak minősítette, egyúttal felhívta a felperes figyelmét, hogy a következő szabályszegésnél a munkaviszonya megszüntetésre kerül. A felperes 2013. augusztus 23-án munkanapját ledolgozta, ennek ellenére a jelenléti íven szabadságot írtak ki számára.

Az alperes a felperes közfoglalkoztatotti jogviszonyát 2013. augusztus 27-én kelt határozatával azonnali hatályú felmondással megszüntette, intézkedését a három írásbeli figyelmeztetésével és egy nap igazolatlan mulasztásával indokolta.

A felek 2013. szeptember 5-én egyeztetést tartottak, azonban az alperes nem vonta vissza a munkáltatói intézkedését.

A felperes a módosított keresetében a közfoglalkoztatti jogviszonya jogellenes megszüntetésének megállapítása mellett kérte kötelezni az alperest a határozott idő lejártáig járó távolléti díjának kártérítés jogcímén történő megfizetésére. Álláspontja szerint igazolatlan távolléte nem volt, az írásbeli figyelmeztetések körében pedig a munkáltató intézkedése a kettős szankció tilalmába ütközött.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 3.M.613/2013/29. számú ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes jogviszonyát a 2013. augusztus 27. napján kelt azonnali hatályú jogviszonyt megszüntető okirattal és kötelezte az alperest 453.000 forint kártérítés megfizetésére.

Ítéletének indokolásában rögzítette, hogy az alperes a per első tárgyalásán kijelentette, hogy az intézkedése indokának a felperes 2013. augusztus 19-ei távollétét és a 2013. augusztus 22-én kelt írásbeli figyelmeztetést tekinti, ezért a per során csak a szűkebb indokokat vizsgálta. Megállapította, hogy az utolsó írásbeli figyelmeztetésben - függetlenül attól, hogy azt nem a munkáltatói jogkör gyakorlója írta alá - az alperes már értékelte azt a munkavállalói magatartást, amelyet a jogviszony megszüntetésében is szankcionált, ezáltal megsértette az állandó bírói gyakorlatban rögzített kettős szankcionálás tilalmát. A 2013. augusztus 22-ei munkavállalói magatartást a perben az alperes egyébként sem bizonyította, azt a meghallgatott Cz. I., valamint Kincses Róbert tanúvallomása sem támasztotta alá.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság a 2013. augusztus 19-ei igazolatlan távollét körében lefolytatott bizonyítás alapján megállapította, hogy a felperes ezen napra vonatkozó szabadság kiadása iránti kérelmét G. Zs. élettársán kívül H. K. és Sz. K. vallomása is alátámasztotta. A felperes a tanúk vallomásaival igazolta, hogy a perbeli napon kért és számára engedélyeztek is távollétet, amelynek oka haláleset miatti rendkívüli szabadság volt. Mivel a tanúvallomások nem támasztották alá azt az alperesi állítást, mely szerint a felperes részére 2013. augusztus 19-én nem engedélyezték a rendkívüli szabadságot, az azonnali hatályú felmondás jogellenes volt.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének helyt adva az alperest a 75.500 forintos távolléti díj számításával a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 82. § (1) és (2) bekezdése alapján összesen 453.000 forint kártérítés megfizetésére kötelezte.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt Pécsi Törvényszék az 1.Mf.20.935/2014/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A törvényszék a fellebbezésre tekintettel kiemelte, hogy mivel a munkáltató a felmondás indokát lényegében a 2013. augusztus 19-ei igazolatlan távollétre, valamint a 2013. augusztus 22-ei nem megfelelő munkavégzésre alapította, intézkedésének indokolása két konkrétan meghatározott kötelezettségszegésen alapult, amelyek közül az egyiket írásbeli figyelmeztetéssel szankcionálta. Valamennyi írásbeli figyelmeztetés tartalmazta azt a felhívást, hogy a munkáltató a következő szabályszegésnél a közfoglakoztatott munkaviszonyát az Mt. 64. §-a szerint megszünteti, ennek ellenére a felmondás egyik okaként megjelölt igazolatlan mulasztást követően erre nem került sor, vagyis ezen magatartást a munkáltató sem tekintette jelentős mértékű kötelezettségszegésnek. Az alperes a további kötelezettségszegés észlelésekor is először csak írásbeli figyelmeztetéssel szankcionálta a szabályszegő magatartást, ezért a 2013. augusztus 22-ei írásbeli figyelmeztetésben megjelölt mulasztásra alapított azonnali hatályú felmondás az úgynevezett kétszeres szankció tilalmába ütközött.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!