Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20350/2017/9. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. Bírók: Hercsik Zita, Kovács Éva, Rutkai Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.350/2017/9/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Heim Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Heim László pártfogó ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a jogtanácsos neve jogtanácsos által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jogsértés miatt indult perében a Budapest Környéki Törvényszék 2017. január 11. napján kelt 20.P.20.291/2015/72. számú ítélete ellen a felperes részéről 73. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezését részben megváltoztatja és kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 50.000 (ötvenezer) forintot és ennek 2015. április 28. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát.

Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 10.000 (tízezer) forint másodfokú perköltséget.

A felperes pártfogó ügyvédje dr. Heim László (címe) pártfogó ügyvédi díját, valamint a le nem rótt 48.000 (negyven-nyolcezer) forint fellebbezési illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes egészséghez fűződő jogát azon magatartásával, hogy a 2015. április 7-től 2015. április 28. napjáig terjedő időszakban nem biztosította felperes számára a dohányfüstmentes környezetet a felperes kórtermi elhelyezése során. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a felmerült 90.000 forint összegű eljárási illetéket az állam viseli, mint ahogyan az állam viseli a pártfogó ügyvéd munkadíját is. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 26.250 forint perköltséget. Kötelezte továbbá az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 22.020 forint perköltséget.

Ítéletének indokolásában idézte a Ptk. 2:42. § (2) bekezdését, 2:43. § a) pontját, 2:51. § (1) bekezdés a) pontját, 2:52. § (1)-(3) bekezdéseit, 6:519. §-át, 6:521. §-át. Megállapította, hogy a testi épséghez és egészséghez fűződő személyiségi jog az ember számára biztosítja a fizikai integritásnak és szervezete működésének harmadik személyek általi háborítatlanságát. Minden olyan jogellenes magatartás megalapozza a polgári jogi igényérvényesítést, amely az ember életét, egészségi állapotát, vagy testi épségét sérti. Ez elkövethető cselekvéssel és mulasztással egyaránt. A perben a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy az alperesnél való tartózkodása időszakában az alperes nem biztosította számára a dohányfüstmentes környezetet, nem tett meg mindent a 6. számú kórteremben szinte folyamatosan fennálló dohányzás meggátlására, e körben mulasztott.

Bizonyítania kellett továbbá a sérelemdíj iránti igényének jogalapját is, a sérelemdíj mértékének meghatározásánál irányadó tényállításait. Az alperest ezzel szemben a védekezés körében annak bizonyítása terhelte, hogy személyiségi jogsértés nem történt, illetve a sérelemdíj miatti helytállási kötelezettség alól kimenthette magát.

Megállapította, hogy a felperest munkavégzésre való alkalmasság kivizsgálása céljából vitték az alperesi egészségügyi intézménybe. A ... napján kelt ambuláns lap szerint a felperes évek óta neuropszichiátriai gyógykezelés alatt állt és magas vérnyomása miatt úgyszintén évek óta gyógyszeres kezelésben részesül. A magas vérnyomás betegség nála az alperesi intézményben tartózkodás időszakában és azt követően folyamatosan fennállt. Az alperesnél a dohányzás tilos, ennek ellenére az alperes nem tudta megakadályozni azt, hogy a betegek, vagy a hozzátartozók dohánytermékeket juttassanak be az alperesi intézménybe. A felperes egy alkalommal bejelentést tett kórtermi dohányzás miatt, melyre tekintettel biztonsági ellenőrzés lefolytatására is sor került és tanú1ot fegyelmi eljárás alá vonták. tanú2 tanú vallomása alapján megállapította, hogy a perbeli kórteremben az elhelyezettek óránként cigarettáztak, mindez a felperest zavarta, szólt is nekik, de eredmény nélkül. Rendszeres ellenőrzés a kórteremben az alperes részéről ebben a tárgyban nem volt.

Rendelkezésre állt egy ombudsmani jelentés is, amelyben nem a perbeli időszakra vonatkozó ténymegállapítások is szerepeltek. A jelentés megállapítása szerint az alperes a nem dohányzók védelmére vonatkozó előírásokat nem képes betartatni és ajánlásként a ... főigazgató főorvosa arra került felhívásra, hogy gondoskodjon a nem dohányzó betegek védelmét szolgáló előírások érvényesítéséről. Az alperes ezt a tényt nem is vitatta, csupán azzal védekezett, hogy nem tudott mást tenni, mint hogy a felperes bejelentésére intézkedett, a dohányárut lefoglalta, fegyelmi eljárást indított. Hivatkozott továbbá a mozgatószemélyzet hiányára, arra, hogy a női motozás feltételei nem biztosítottak, a hozzátartozók és a betegek is be tudnak csempészni dohányárukat akként, hogy a kórtermek ablakain keresztül összekötött törölközővel húzzák fel azokat. Megállapítása szerint nem elégséges magatartás az, hogy az alperes előírásaival tiltja a dohányzást, továbbá, ha bejelentést tesz valaki azt kivizsgálja, hanem fokozottabb ellenőrzést igényelne a részéről a nem dohányzók védelme, az ehhez szükséges intézkedéseket neki kellett volna tudnia meghatározni. Így a személyiségi jogsértést megállapította.

Ezt követően azt vizsgálta, hogy a felperes sérelemdíj megfizetése iránti igénye alapos-e. Felhívta a BH2016.241. számú eseti döntést, melyben a Kúria kifejtette, hogy a személyiségi jogi jogsértés megállapításának nem automatikus következménye a sérelemdíj megítélése. A sérelemdíj funkciója a személyiségi jogok megsértésével okozott nem vagyoni sérelmek kompenzálása. Az új Ptk. a sérelemdíj megállapításához, annak összegszerű meghatározásához az eset összes körülményeinek mérlegelését írja elő a bíróságok számára rögzítve, hogy milyen szempontokat kell elsősorban figyelembe venni annak megítélésénél, hogy szükséges és indokolt-e a sérelemdíj. Mérlegelési körbe kell vonni a sérelmet szenvedett fél személyét, a jogsértésnek a személyre és környezetére gyakorolt hatását, az eset egyéb körülményeit is. Az összeg megállapításánál a sérelmet szenvedett felet ért hátrány és annak súlya, mértéke, ismétlődő jellege, a felróhatóság mértéke, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatása kap szerepet, jelentőséget. A bírói mérlegelés adott esetben arra is vezethet, hogy a jogsértő nem kötelezhető sérelemdíj megfizetésére. Jelen perben erre a következtetésre jutott az elsőfokú bíróság. Megállapítása szerint ugyanis a felperes csak állította, de nem bizonyította a folyamatos dohányzás fennálltát, azt, hogy 21 napon keresztül dohányfüstnek volt kitéve. tanú2, tanú3 tanúvallomásában azt adta elő, hogy a dohányzás folyamatos volt, a felperes a társainak ezt jelezte, de nem járt eredménnyel. Arról nem tudott, hogy a felperes ezt jelezte-e az alperesnek, ellenőrzés a kórteremben nem volt. tanú4 tanúvallomására tényállást nem tudott alapítani, mivel a tanú előadása az volt, hogy a felperesre nem emlékszik, maga dohányzást nem észlelt. Azt megállapíthatónak látta, hogy tanú1 ellen biztonsági ellenőrzést követően fegyelmi eljárás indult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!