Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 101/2002/63 számú határozata erőfölény tárgyában. Eljárás alá vont: Vivendi Telecom Hungary Távközlési Szolgáltató Rt.

Vj-101/2002/63

Vj-101/2002/63

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Vivendi Telecom Hungary Távközlési Szolgáltató Rt. (továbbiakban VTH; Budaörs) ellen gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt hivatalból indult versenyfelügyeleti eljárásban meghozta a következő

határozatot

A Versenytanács az eljárást megszünteti.

A határozat ellen annak kézhezvételétől számított harminc napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál előterjesztendő keresetet lehet benyújtani.

Indoklás

I.

Tényállás

I.1. A feltételezett jogsértés

1. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, többször módosított 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) alapján 2002. július 24-én versenyfelügyeleti eljárást indított a VTH ellen, mivel azt lehetett vélelmezni, hogy:

a) az ADSL alapú Internet szolgáltatás nyújtásához szükséges nagykereskedelmi ADSL viszonteladói szerződésekben túlzottan magas árakat határozott meg (Tpvt. 21. § a) pont), vagy

b) a kiskereskedelmi ADSL alapú Internet hozzáférési szolgáltatása díjait túlzottan alacsonyan, a versenytársak kiszorítására alkalmas módon állapította meg (Tpvt. 21. § h) pont), vagy

c) az ADSL nagykereskedelmi hozzáférés vonatkozásában olyan árakat alkalmazott, amelyek a saját kiskereskedelmi ADSL alapú Internet szolgáltatásának egyes akciós értékesítései során alkalmazott árakkal összevetve valószínűsíthetően olyan szűk kiskereskedelmi árrést eredményeznek, amely a VTH és/vagy egy hatékony versenytárs szolgáltató számára nem fedezi a kiskereskedelmi szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó pótlólagos költségeket, ezáltal veszteségessé teszi a szolgáltatás nyújtását (ún. árprés, Tpvt. 21. § i) pont).

2. Ezzel összefüggésben a vizsgálat arra is kiterjedt, hogy a nagykereskedelmi szerződésekben alkalmazott összes feltétel együttesen akadályozza-e a versenytársak belépését az ADSL Internet szolgáltatás piacára.

I.2. Az eljárás alá vont vállalkozás

3. A Vivendi csoporthoz tartozó VTH a MATÁV után Magyarország legnagyobb távbeszélő szolgáltatója, amely a távközlési szolgáltatások széles választékát kínálja: Magyarország kilenc primer körzetében nyújt helyi, belföldi távolsági és nemzetközi távbeszélő szolgáltatást, V-net márkanéven országosan elérhető Internet szolgáltatásokat, a V-com márkanéven pedig szintén országos elérhetőséggel üzleti kommunikációs szolgáltatásokat.

I.3. Az eljárással érintett piac

I.3.1. Az ADSL alapú Internet szolgáltatások jelenlegi formájáról általában

4. Az aszimmetrikus digitális előfizetői vonal ( ADSL [1] ) az ún. DSL technológiák közé tartozik, amelyek lehetővé teszik, hogy az analóg telefonvonal (rézérpár) - amely tipikusan a helyi távbeszélő szolgáltató tulajdonában van - alkalmassá váljon a digitális jelek átvitelére, azaz gyorsabb adatátvitelre, így többek között szélessávú Internet-hozzáférés biztosítására. Az Internet szolgáltató által használt infrastruktúra - legyen az a rézérpár vagy a kábeltévé hálózat - összekapcsolódik az Internet szolgáltató ATM hálózatával, amely pedig tovább kapcsolódik (akár több lépcsőben) az Internet gerinchálózatához. Mindezen kapcsolódásokon keresztül teremtődik meg végül a végfelhasználó számára az Internet-konnektivitás.

5. Az ADSL alapú Internet szolgáltatást Magyarországon tipikusan az Internet szolgáltatók (a továbbiakban ISP) értékesítik a végfogyasztóknak úgy, hogy a távbeszélő szolgáltatótól vásárolt ADSL szolgáltatást "összecsomagolják" saját Internet hozzáférési szolgáltatásukkal, és így képeznek különböző méretű szélessávú Internet szolgáltatási csomagokat. Elvileg az ADSL szolgáltatás önállóan, kiskereskedelmi szolgáltatásként is elérhető a végfogyasztók számára; ilyen esetben az Internet szolgáltatást külön meg kell vásárolniuk egy ISP-től. Az ISP számára az ADSL viszonteladói szerződés mellett alternatívát jelenthet a helyi hurok részleges átengedése [2] , ám ezzel a lehetőséggel eddig még nem éltek az ISP-k.

6. Magyarországon az ADSL technológiával nyújtott szélessávú Internet szolgáltatás 2000 nyarán jelent meg, amikor a MATÁV elindította ilyen szolgáltatását. Az eredeti tervek szerint a MATÁV csak kiskereskedelmi szinten kívánta nyújtani a szolgáltatást, de az engedélyezés során a HíF azt a feltételt szabta, hogy amennyiben a MATÁV a kiskereskedelmi piacon megjelenik az ADSL alapú szélessávú Internet szolgáltatással, akkor nagykereskedelmi szinten értékesítenie kell az ADSL szolgáltatást (mint a szélessávú Internet szolgáltatás egyik szükséges inputját) a többi Internet szolgáltatónak is. E döntés következtében a MATÁV számos Internet szolgáltatóval kötött nagykereskedelmi jellegű, ADSL szolgáltatás viszonteladására vonatkozó szerződést.

7. Időközben a VTH is megkezdte hálózatának átalakítását, és 2001 februárjában a Vivendi koncessziós területein is megkezdődött az ADSL szolgáltatás nyújtása. A VTH a már említett HíF döntés nyomán eleve meghirdette a szolgáltatást nagykereskedelmi szinten is, illetőleg saját vállalkozás-csoportján belül V-net márkanéven - 2002. július 31-ig önálló vállalkozásban [3] - forgalmazta az ADSL alapú Internet hozzáférést a végfogyasztóknak.

I.3.2. Kiskereskedelmi szint

8. Kiskereskedelmi szinten különböző ADSL alapú szolgáltatások érhetők el. Elérhető az ADSL szolgáltatás közvetlenül a hálózati szolgáltatótól Internet szolgáltatás nélkül, ilyen esetben a fogyasztónak külön meg kell vennie az Internet szolgáltatást valamely ISP-től. Elérhető ugyanakkor az ADSL alapú szélessávú Internet szolgáltatás csomagban is; valójában csaknem kizárólag ez a szolgáltatás-forma terjedt el Magyarországon.

9. A fenti két szolgáltatástípuson belül is elkülöníthetők az eltérő méretű és tartalmú csomagok. A hálózati szolgáltatók (a MATÁV, a VTH, az Emitel és a Monortel) [4] különböző csomagokat alakítottak ki a lakossági és az üzleti előfizetők számára, és ezen belül is elképzelhető további csomagok képzése. A kínált csomagok mérete (sávszélessége, sebessége) műszakilag meghatározottan háromféle lehet, és többnyire az 1. táblázatban látható módon egészülnek ki további szolgáltatásokkal.

10. Az ISP-k üzletpolitikájuktól függően kínálnak nagyobb csomagokat a nagyobb felhasználónak számító lakossági, vagy méginkább a kisvállalkozók közül kikerülő előfizetőknek. Ezek a csomagok árukban már megközelíthetik az üzleti előfizetőknek kínált kisebb csomagokat, de tartalmukban elmaradnak azoktól. Éppen ezért ezek megkülönböztetése a hasonló üzleti csomagoktól nem feltétlen szükséges és célszerű, bár léteznek olyan kifejezetten irodai használatra szánt csomagok, amelyek több e-mail címet, nagyobb e-mail- és web tárhelyet, valamint fix IP címet is tartalmaznak, áruk ugyanakkor nem haladja meg sokkal a lakossági csomagokét, ez azonban nem jellemző.

1. táblázat: A hálózati szolgáltatók által kínált ADSL szolgáltatások jellemzői [5]

Sávszélesség (letöltési/feltöltési sebesség) (Kbps)e-mail címek száma (db)e-mail tárhely (MB/postafiók)Web tárhely [6] (MB)IP cím [7]Mail relay [8]Egyszeri nettó díj (Ft)Havi nettó díj (Ft)
Lakossági/ un. home office I.384/641-85 - 105 - 20dinamikusnincs11.920 - 23.9206.700 - 17.400
Lakossági/ un. home office II.768/1281-85 - 105 - 20dinamikusnincs11.960 - 22.50049.900 - 51.000
Lakossági/ un. home office III. [9]1500/38451030dinamikusnincs20.00033.200
Üzleti I.384/64105-2510 - 100fixlehet0 - 22.50029.800 - 31.900
Üzleti II.768/12810-205-2510 - 100fixlehet0 - 22.50049.800 - 61.900
Üzleti III.1500/38410-205-2520 - 100fixlehet0 - 37.50096.900 - 115.000

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!