Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

BH 2003.5.177 I. A fegyveresen elkövetett emberrablás bűntettének végrehajtásában több társával együttműködő vádlott cselekményét abban az esetben is társtettesként elkövetettnek kell értékelni, ha a vádlott társai a lefolytatott büntetőeljárás során ismeretlenek maradnak [Btk. 20. § (2) bek., 175/A. § (1) bek., (2) bek. b) pont].

II. A büntetés kiszabásánál jelentős az időmúlás enyhítő hatása, ha a vádlottnak fel nem róhatóan az elbírált cselekmény óta öt esztendő eltelt, és ez idő alatt a vádlott előzetes letartóztatottként állt a büntetőeljárás hatálya alatt [Btk. 83. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2001. szeptember 28. napján hozott ítéletében a vádlott bűnösségét fegyveresen elkövetett emberrablás bűntettében, és lőfegyverrel, lőszerrel visszaélés bűntettében állapította meg, ezért őt - halmazati büntetésül - 7 év 8 hónapi fegyházbüntetésre, valamint 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A tényállás szerint a vádlott szakmunkásképző iskolát végzett, gépszerelő-géplakatos szakképesítésű. Anyagbeszerzőként dolgozik, havi nettó jövedelme 90 000-100 000 forint. Nős, felesége titkárnőként 60 000 forintot keres. Egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik. Vagyontalan. Büntetlen előéletű.

1) A vádlott három - az eljárás során ismeretlenül maradt- társával 1997. március 10-én reggel 8 óra körüli időben a gépkocsijából kiszálló sértettet - miután meggyőződtek arról, hogy ő az általuk várt személy - visszatuszkolták az autó hátsó ülésére. A sértettet - bal oldalán a vádlott foglalva helyet - közrefogták, és a Hármashatár-hegy irányába elhajtva közölték, hogy a sértettnek egy meg nem nevezett személy felé fennálló tartozása fejében először 1 millió forintot kell fizetnie, de marad még 8 millió forint adóssága. Kilátásba helyezték, hogy amennyiben nem fizet, meg fogják csonkítani.

A vádlott és társai a sértettet egy erdőbe vitték, ahol arra kötelezték őt, hogy telefonon szerezzen pénzt. A sértett azonban nem járt eredménnyel. Ezután a vádlott elővett egy pisztolyt, csőre töltötte, majd visszatette a kabátjába. A sértett ekkor - tudva, hogy ennyi pénzzel rendelkezik - barátnőjét hívta fel azzal, hogy azonnal szükséges van 500 000 forintra. Miközben visszahívásra vártak, a vádlott két esetben ököllel arcul ütötte a sértettet.

Miután a sértett barátnője közölte, hogy kölcsönadja a sértettnek a kért összeget, azt átveendő az általa megjelölt helyre hajtottak. A településen az egyik ismeretlen férfi egy időre kiszállt az autóból, előtte azonban utasította a vádlottat, ha bármi probléma lenne, a sértettet és a barátnőjét lője le. A postához érve a sértett, és az őt követő vádlott a sértett barátnőjének a gépkocsijához mentek, aki az ablakon keresztül a sértettnek átadta a pénzt.

A sértett a személygépkocsijának jobb első ülésén ülő férfinak adta át az 500 000 forintot, majd nem sokkal ezután a vádlott és a társai elengedték őt.

1997. március 13-án 18 óra10 perckor a vádlott "Laci" néven a barátnőjének mobil készülékén kereste a sértettet, és újabb 5 millió forintot kért azzal, hogy "különben megint elviszik autózni, és beváltják, amit ígértek". 1997. március 18-án még egy, másnap pedig három fenyegető telefonhívást kapott a sértett, amelyekből egyúttal az is kiderült, hogy a hívók tisztában vannak azzal, hogy a sértett időközben a rendőrséghez fordult.

2) A nyomozó hatóság 1997. április 9-én a vádlott lakásán tartott házkutatás során lefoglalt egy működésképes, az emberélet kioltására alkalmas pisztolyt és 104 db hozzávaló lőszert.

A vádlott birtokába ismeretlen időben és körülmények között került lőfegyvernek minősülő pisztoly és lőszernek minősülő töltények tartásához a vádlott a 115/1991. (IX. 10.) Kormány rendeletben előírt engedéllyel nem rendelkezett.

E határozat ellen a vádlott és a védője a fegyveresen elkövetett emberrablás bűntette alól történő felmentés, másodlagosan enyhítés érdekében fellebbezett. Az ügyész jogorvoslattal nem élt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!