Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1983.11.436 A tanú a Be. 66. §-a (1) bekezdésének b) pontján alapuló mentességi jogára hivatkozva nem a teljes vallomástételt tagadhatja meg, hanem csupán azokra a kérdésekre nem köteles választ adni, amelyek az ő vagy a hozzátartozója büntetőjogi felelősségét érintik; a tanú részéről a fegyelmi felelősséget megalapozó szabálytalanságok feltárása nem azonosítható a bűncselekménnyel való "önvádolás" fogalmával [Be. 66. § (1) bek. b) pont].

A megyei bíróság az I-IV. r. vádlottakat társtettesként elkövetett jelentős kárt okozó csalás bűntette és társtettesként elkövetett különösen nagy kárt okozó csalás bűntette; az V. r. vádlottat jelentős kárt okozó csalás bűntette; a VI. r. vádlottat társtettesként elkövetett különösen nagy kárt okozó csalás bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

A Legfelsőbb Bíróság a felmentő ítéleti rendelkezés ellen irányuló fellebbezés elbírálása során arra a megállapításra jutott, hogy az első fokú bíróság a büntető eljárás során az ügy lényegét érintő - és az ítéletre lényeges befolyással levő - eljárási szabályt sértett.

A Be. 66. §-a (1) bekezdésének b) pontja értelmében a tanúvallomást megtagadhatja az, aki magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, - az ezzel kapcsolatos kérdésben. Ennek az eljárási rendelkezésnek a helyes értelme szerint az a tanú, akit az idézett rendelkezés értelmében mentességi jog illet meg, nem a teljes vallomástételt tagadhatja meg, hanem csupán azokra a kérdésekre nem köteles válaszolni, amelyek az ő, illetve hozzátartozója büntetőjogi felelősségét érinti, vagy érintheti.

Az említett mentesség fennállásának vagy hiányának a kérdésében a tanút kihallgató hatóság csak a bizonyítási anyag teljes ismeretében foglalhat állást. Csupán ennek ismeretében lehet állást foglalni, hogy a tanú vallomása során várható nyilatkozat - egészében vagy részleteiben - ténylegesen alkalmas lehet-e a saját vagy hozzátartozója felelősségre vonására. Az említett eljárásjogi rendelkezés kiterjesztő módon értelmezése a törvény céljával lenne ellentétes. A törvény sérelmét jelenti, ha a kihallgató hatóság a tanúvallomás tartalmi ismeretének hiányában foglal állást abban a kérdésben, hogy a tanút valamely konkrét kérdésre adott válaszával kapcsolatban a mentességi jog megilleti-e avagy sem. Az érdemi döntést megalapozatlanná teheti, ha a kihallgató hatóság csupán feltételezésre alapítja azt a megállapítását, amely szerint az egyes tanúkat - akár relatív körben érvényesülő - mentesség illeti meg, és ezért a kihallgatásukat mellőzi.

Az adott esetben az első fokú bíróság a Be. 66. §-a (1) bekezdése b) pontjának rendelkezését tévesen értelmezte, és olyan személyeknek biztosított tanúzás alóli teljes mentességet, akiket ez a jogosultság az eljárás anyagának ismeretében egyáltalán nem illetett volna meg, ugyanis tevékenységük alapján velük szemben még a bűncselekmény elkövetésének a gyanúja sem merülhetett volna fel. Ezen túlmenően a bizonyítás kiegészítése végett tett indítványok elutasítása során olyan tanúk kihallgatásától tekintett el, akiket - feltételezetten és esetlegesen - csupán bizonyos kérdések tekintetében illetett volna meg a relatív mentességi jog.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!