BH 2008.3.67 A szolgalom megszerzésének megállapítása iránti per tárgyánál fogva nem minősíthető olyannak, amelynek vagyoni értéke nem határozható meg, ezért elutasítandó az a felülvizsgálati kérelem, amelyben a vitatott szolgalmi jog értékét a felperes egymillió forint alatti értékben jelölte meg [Pp. 271. §, 273. §].
a másodfokú bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróságnak a felperes vízvezetési szolgalmi jog elbirtoklással való megszerzésének megállapítása iránti keresetét elutasító ítéletét.
A másodfokú ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő.
A Pp. XIV. fejezetének jelenleg hatályos - az adott ügyben már alkalmazandó - 271. § (2) bekezdése értelmében nincs helye felülvizsgálatnak - a törvényben tételesen meghatározott ügyeket, illetve pereket kivéve - olyan vagyonjogi ügyben, amelyben a felülvizsgálati kérelemben vitatott érték, illetve annak a Pp. 24. §-a alkalmazásával megállapítható értéke az egymillió forintot nem haladja meg.
A szolgalom mint dologi hatályú jogosultság vagyoni értékű jog, így annak értéke meghatározható. A szolgalom alapítása, megszüntetése, illetőleg megszerzésének megállapítása iránti kereset tárgyának értékét a Pp. 24. § (2) bekezdés e) pontjában foglaltak megfelelő alkalmazásával kell megállapítani. A Pp. 270. § (1) bekezdése szerint a felülvizsgálati eljárásban is irányadó a Pp. 26. §-a, miszerint a per, illetőleg a felülvizsgálati eljárás tárgyának értékét a felperesnek, illetőleg a felülvizsgálattal élő félnek kell megjelölnie. A felperes keresetlevelében a per tárgyának értékeként az általa igényelt "szolgalmi jog értékét" jelölte meg, ami az I-IV. rendű alperesek vonatkozásában összesen 11 500 forint. Ezt az összeget az alperesek nem tették vitássá; sem az első- sem a másodfokú bíróság nem tartotta szükségesnek más perérték meghatározását.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!