Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.8.226 Nem sért jogszabályt a pszichiátriai intézet, ha a bíróság által történő személyes meghallgatásig, a törvényi határidők korlátai között a közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsító beteg intézeti felvételéről és bent tartásáról intézkedik, de a bíróság a sürgősségi gyógykezelést - a beteg aktuális pszichés állapota alapján - nem rendeli el [1997. évi CLIV. tv. 188. § c) pontja és 199. § (3) és (4) bek.].

A kérelmező 2010. július 3-i keltezéssel 2010. július 5. napján 6 óra 33 perckor faxon értesítette a bíróság Peren Kívüli Csoportját, hogy a kérelmezettet 2010. július 3. napján 17 órakor sürgősségi gyógykezelésbe vette. Feltételezett diagnózisként a kérelmező pszichózist jelölt meg, és megjegyezte, hogy a kérelmezett személyi adatai nem ismeretesek, iratai nem találhatóak, nyilatkozni nem tudott, kísérő nélkül hozták a mentők.

A kérelmező 2010. július 5. napján kérelemmel fordult a bírósághoz, melyben kezdeményezte a kérelmezettnél a beszállítás indokoltságának a megállapítását és a kötelező pszichiátriai intézeti gyógykezelés elrendelését.

A bíróságon a sürgősségi felvétel indokoltságának a megállapítása és a gyógykezelés elrendelése tárgyában a nemperes eljárás megindult. A kérelmezett meghallgatásáról jegyzőkönyv készült. A meghallgatáson jelen volt a kérelmező, a kérelmezett, a meghallgatást vezető bírósági titkár, a kérelmezett részére kirendelt ügygondnok, valamint az igazságügyi elmeorvos szakértő is. Jegyzőkönyvvezetőt a bíróság nem alkalmazott és a meghallgatásról felvett jegyzőkönyvet a meghallgatást foganatosító bírósági titkár írta alá.

A bíróság a 2010. július 5. napján kelt végzésében megállapította, hogy a kérelmezett 2010. július 3. napján történt felvétele indokolt volt, azonban az intézeti gyógykezelése nem szükséges.

Az elsőfokú bíróság a végzésének indokolásában kifejtette, hogy a kérelmezett kórházi felvételének az időpontjában megállapítható volt a közvetlen veszélyeztető magatartás és állapot, az elbíráláskor ("jelenleg") ez az állapot már nem áll fenn. Az elsőfokú végzés rendelkezései a hivatkozások szerint az Egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 197-201/A. §-ain alapulnak.

A végzés ellen - a meghatalmazott jogi képviselője által - a kérelmezett terjesztett elő fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását, és annak a megállapítását kérte, hogy az Állami Egészségügyi Központ Pszichiátriai Osztályára történő felvétele és 2010. július 3-tól július 5-ig való ott tartása sem volt indokolt.

A kérelmezett fellebbezésének indokolásában előadta, hogy a felvételének és a benntartásának semmilyen tényleges oka nem állt fenn, semmifajta közvetlen veszélyeztető magatartást nem tanúsított. Álláspontja szerint az elsőfokú végzésben megállapított közvetlen veszélyeztető magatartását és állapotát a kórházi iratok nem támasztották alá. Előadta, hogy az intézménybe való bekerülésének az előzményeiről szóló bizarrnak tűnő előadása igaz volt, amiről a vele foglalkozó pszichiáter is megbizonyosodott. Sérelmezte, hogy a beteg jogait védeni hivatott garanciális előírások egyike sem érvényesült az eljárás során. Kifogásolta, hogy az elsőfokú végzés meghozatala teljes egészében törvénytelenül zajlott. A kérelmezett a fellebbezéséhez 7. sorszám alatt egy kiegészítő beadványt is csatolt, amelyben dr. K. I. igazságügyi elmeorvos szakértő szakvéleményét kifogásolta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzésének nem fellebbezett részét (az intézeti gyógykezelés elrendelése iránti kérelem elutasítására vonatkozó elsőfokú rendelkezést) nem érintette, fellebbezett rendelkezését helybenhagyta.

Végzésének indokolása szerint a rendelkezésre álló iratokból a kérelmezett sürgősségi gyógykezelésbe való felvételének az indokoltsága további bizonyítás nélkül is - az orvosi konzultáció eredményéből, amely a lényeget, a felvétel szükségességét tekintve a fellebbezési tényelőadásokkal sincs ellentétben -, elsősorban a kérelmezett önmagát veszélyeztető pszichés állapota miatt megállapítható volt. Erről a kérelmező fax útján haladéktalanul értesítette az illetékes bíróságot. A másodfokú bíróság egyebekbeni álláspontja az volt, hogy az eljárás a jogszabályoknak megfelelően zajlott le. Az elsőfokú bíróság az adatok együttes értékelésével, a szükséges és indokolt eljárás jogszerű lefolytatása után, amit az eljárás részvevőinek az iratok között fellelhető "hivatalos feljegyzésben" foglalt nyilatkozata is alátámasztott, a jogszabályi feltételek fennállása mellett, az általa helyesen felhívott jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően döntött, mégpedig nemcsak a gyógykezelés elrendelésének a szükségtelensége, hanem a felvétel indokoltsága körében is.

A jogerős végzés ellen a kérelmezett terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a másodfokú bíróság végzésének a hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását, és annak megállapítását kérte, hogy a kérelmezettnek az Állami Egészségügyi Központ Pszichiátriai Osztályára 2010. július 3. napján történő felvétele és 2010. július 5. napjáig történő ott tartása nem volt indokolt.

A kérelmezett a felülvizsgálati kérelmében előadta, hogy milyen események előzték meg az ÁEK Pszichiátriai Osztályára történő felvételét. E szerint 2010. július 2. napján az esti órákban, gépkocsival Érd felé haladva, ismeretlen üldözői elől letért az autópályáról és egy földút felé vette az irányt, ahol üldözői utolérték és - az utóbbi vizsgálat szerint pszichoaktívnak bizonyult - gyógyszer bevételére kényszerítették, miközben a bal kisujját eltörték. A kérelmezett a gyógyszerek hatására elaludt, és csak másnap, a reggeli órákban ébredt fel. Ezt követően bement a Kútvölgyi Kórházba, hogy sérüléseiről látleletet vetessen. A Kútvölgyi Kórházban a kérelmezettet megvizsgálták, vér és vizeletmintát vettek tőle. A kórház pszichológusa a kérelmezett által előadottakat viszont megalomán tartalmúnak minősítette. Emiatt a kérelmezett pszichiátriai vizsgálatát tartotta a továbbiakban is szükségesnek. Tekintettel arra, hogy a kérelmezett ujjtörését a Kútvölgyi Kórházban nem tudták megfelelően ellátni, ezért őt - kérésére - az ÁEK Sürgősségi Osztályára szállították. Itt a kérelmezett és a kórház pszichiátere között vita alakult ki, amelyet követően a kérelmezett úgy döntött, hogy a kórházat elhagyja. Ezt azonban a kórház alkalmazottai fizikai kényszerrel megakadályozták és utóbb a kérelmezettnek két adag nyugtatót adtak.

A kérelmezett szerint ezt követően a Pszichiátriai Osztályon semmilyen kezelésben nem részesült. A kórlapján szerepelt, hogy az általa előadottaknak valóságtartalma van. A kérelmezett sérelmére elkövetett bűncselekmény miatt jelenleg büntetőeljárás van folyamatban.

A kérelmezett álláspontja szerint a sürgősségi gyógykezelés elrendelésének törvényi feltételei hiányoztak. A végzések ellentétesek az Eütv. 199. § (1) bekezdésével, valamint a 118. § b) pontjával. Véleménye szerint amellett, hogy az elsőfokú bíróság a végzésében nem tett eleget a Pp. 221. §-a szerinti részletes indokolási kötelezettségének, döntését olyan bizonyítás adataira alapozta, amely bizonyítást nem a jogszabályoknak megfelelően foganatosított. A másodfokú bíróság pedig a fellebbezés érdemi elbírálására irányuló kötelezettségének nem tett eleget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!