Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Bf.82/2015/3. számú határozata testi sértés bűntette (ÉLETVESZÉLYT okozó testi sértés bűntette) tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 352. §, 371. §, 372. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 8. §, 9. §, 92. §, 164. §, 365. §] Bírók: Németh Balázs, Vajda Edit, Zólyomi Csilla

Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.82/2015/3. szám

A Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a Győrött, 2016. február 4. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az életveszélyt okozó testi sértés bűntette és más bűncselekmény miatt I.r. vádlott ellen indult büntetőügyben a Veszprémi Törvényszék 2015. szeptember 14. napján kihirdetett 13.B.52/2015/25. számú ítéletét megváltoztatja.

Megállapítja, hogy I.r. vádlott 2015. március 17. napjától volt előzetes letartóztatásban, ezért a kiszabott szabadságvesztésbe a 2015. március 17. napjától 2015. szeptember 14. napjáig töltött időt számítja be.

A bűnügyi költség összege helyesen 214.851 (kettőszáztizennégyezer-nyolcszázötvenegy) Ft.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől 2015. október 14. napjáig előzetes fogvatartásban töltött időt.

I n d o k o l á s :

A Veszprémi Törvényszék a 2015. április 27. és szeptember 14. napjain megtartott tárgyalások alapján meghozott és kihirdetett, 13.B.52/2015/25. számú ítéletében I.r. vádlottat bűnösnek mondta ki testi sértés bűntettében (Btk. 164.§ (1) bekezdés, (8) bekezdés I. fordulat) és rablás bűntettének (Btk. 365.§ (1) bekezdés a/ pont, (3) bekezdés g/ pont) kísérletében, ezért a terheltet halmazati büntetésül 8 év fegyházban végrehajtandó szabadságvesztés-büntetésre ítélte, mellékbüntetésként 6 évi időtartamra a közügyek gyakorlásától eltiltotta.

Beszámítani rendelte a terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztés tartamába, rendelkezett a feltételes szabadságra bocsáthatóság legkorábbi időpontjáról, illetőleg részben elkobzás, részben megsemmisítés, továbbá a vádlott részére kiadni rendelés útján az eljárás során lefoglalt bűnjelek további sorsáról.

Kötelezte a bűnösnek kimondott vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú ítélet ellen a terhelt és védője a vádlott terhére rótt cselekmények eltérő minősítése, másodlagosan pedig enyhítés végett jelentett be jogorvoslati kérelmet.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség a Bf.92/2015/1-I. számú átiratában a védelmi fellebbezéseket alaptalannak ítélve arra mutatott rá, hogy a büntetőeljárási szabályok betartása mellett lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként a törvényszék teljes körűen felderített, az iratokkal összhangban álló és téves ténybeli következtetésektől mentes tényállást állapított meg, amelyet kizárólag a sértett aktuális magassági és súly adataival indítványozott kiegészíteni. Álláspontja szerint a terhelt büntetőjogi felelősségére és a bűncselekmények minősítésére vont következtés helytálló, azonban a jogi indokolás részben kiegészítendő, részben pedig korrekcióra szorul. A tényállás szerint ugyanis a terhelt olyan erővel rángatta a sértett táskáját, amely önmagában alkalmas és elégséges egy akaratot megtörő erőszak megalapozására, az alapesetbeli minősítés megállapításához szükségtelen a sértett idős korát is figyelembe venni, utóbbi tényező a minősítő körülmény értékelésénél bír jelentőséggel. Az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének gondatlanságból történt elkövetésére vonatkozó elsőbírói megállapítást tévesnek ítélte, a vegyes bűnösségű bűncselekmények ugyanis az alapbűncselekményre irányuló szándék, míg az eredményre kiterjedő gondatlanság esetében is a szándékos bűncselekmények jogi sorsát osztják. Erre figyelemmel a kapcsolatos indokolást azzal indítványozta helyesbíteni, hogy a vádlott a súlyosabban minősülő testi sértési cselekményt is szándékosan követte el.

Az ügyészi álláspont szerint a büntetéskiszabás során a törvényszék valamennyi számba vehető bűnösségi körülményt feltárta és azokat súlyuknak megfelelően értékelte, tettarányos büntetést kiszabva, amelynek enyhítése nem indokolt.

A tényállás kiegészítését és a jogi indokolás korrekcióját követően az első fokon hozott ítélet helybenhagyására tett indítványt.

A fellebbviteli nyilvános ülésen előadott perbeszédében a terhelt védője a mindkét bűncselekmény vonatkozásában elsődlegesen a jogi minősítés megváltoztatás miatt, másodsorban a büntetés enyhítésére irányuló fellebbezését is fenntartotta. Kitért arra, hogy az ítéleti tényállás túlnyomórészt személyi típusú bizonyítékokon alapul, többek között a terhelt ténybeli beismerő vallomásán, a sértetti előadásokon és a tanúvallomásokon túlmenően a szakértők által előterjesztett vélemények megállapításain. A törvényszék a vádlott ténybeli beismerő vallomását jórészt elfogadta, a sértett vallomásaiban fellelhető eltéréseket azonban látszólagosnak minősítette. A védelmi álláspont szerint azonban a sértettnek a nyomozás során, illetőleg a bírói szakban tett előadásai lényegi és feloldhatatlan ellentmondásokkal terheltek, a tárgyalás során előterjesztett nyilatkozatában a rablás tekintetében a táska rángatása és a terhelt általi ellökése elmaradt, a sértett azonban megfelelően megindokolta, hogy miért tért el a nyomozás során általa előadottaktól. Ezzel együtt a sértett tekintetében semminemű olyan tényező nem merült fel, amely arra irányult volna, hogy a terhelt számára kedvezőbb helyzetet teremtsen. Mindezek alapján a sértetti nyomozati vallomás bizonyítékok köréből történő kirekesztésére tett indítványt.

Az orvosszakértői véleménnyel kapcsolatosan megismételte, nem reális, hogy a trauma után kihallgatható állapotban lévő sértett már a tárgyalási szakban nem emlékszik az adott eseménysorra, ezzel összefüggésben a sértett bírói szakban tett nyilatkozatára kell figyelemmel lenni, miszerint a nyomozati vallomása nem olyan módon és nem azzal a tartalommal került rögzítésre, amit a kórházban előadott. Erre figyelemmel 1. tanú rendőr kihallgatása során tett vallomását és annak tárgyalási megerősítését is kérte kirekeszteni a bizonyítékok köréből.

A cselekmények jogi minősítésével összefüggésben a rablás tekintetében az alkalmazott erőszak szükséges mértékével kapcsolatos kifogásainak adott hangot, a vádlotti erőbehatás nem volt lenyűgöző erejű, végső soron azért maradt el a vagyon elleni bűncselekmény befejezése, mert a vádlott adott körülmények között nem volt képes a sértettől elvenni a táskáját.

A testi sértési cselekménnyel kapcsolatosan az életveszélyes állapot kialakulását nem kívánta vitatni, álláspontja szerint azonban az elkövető testi sértés szándéka nélkül cselekedett a táska megragadása során, ezen magatartásával okozati összefüggésben alakult ki az életveszély, amely tekintetében ugyancsak gondatlansága állapítható meg, erre figyelemmel a tisztán gondtalan cselekmény elkövetésének és értelemszerűen a vétségi alakzatnak a megállapítását kérte.

Másodlagosan - akár azonos tényállás megállapítása mellett is - az első fokon kiszabott büntetés enyhítésére irányuló fellebbezését is fenntartotta azzal, hogy a már figyelembe vetteken kívül további enyhítő körülményként indítványozta értékelni a beszámítási képességet nem érintő terhelti személyiségzavart.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!