Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.468/2013/34. számú határozata kártérítés (FOGLALKOZÁSI MEGBETEGEDÉSBŐL eredő kártérítés) tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 28. §, 51. §, 52. §, 54. §, 166. §, 167. §] Bírók: Kovács Zoltán, Ludányi Lászlóné, Paulik Andrea

Kapcsolódó határozatok:

*Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.468/2013/34.*, Egri Törvényszék Mf.20031/2015/4., Kúria Mfv.10362/2015/1. (EH 2016.04.M9)

***********

íööáóÉőÉőáÜÍÓÁ

EGRI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG

Eger, Barkóczy u. 1.

6.M.468/2013/34.

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi az ügyvéd által képviselt felperesnek - az ügyvéd által képviselt alperes ellen, foglalkozási megbetegedésből eredő kártérítés megfizetése iránt indított perében, az Egerben, 2014. november hó 11. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi

I T É L E T E T :

A bíróság a felperes keresetét e l u t a s í t j a .

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg perköltség címén az alperes jogi képviselőjének 80.000.-Ft (azaz Nyolcvanezer forint) összeget.

A peres eljárás illetékét az Állam viseli.

A peres eljárás során előlegezett költséget az Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, melyet az Egri Törvényszékhez címezve az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál lehet 3 példányban benyújtani.

A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által megelőlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá ha a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, illetőleg a fellebbezés az ítélet indokolása ellen irányul, vagy a felek ezt kérték.

I N D O K O L Á S :

A bíróság a felperes keresetlevele és személyes előadása, illetve alperes ellenkérelme, a felek nyilatkozatai, továbbá a tanúk vallomása, valamint a rendelkezésre álló iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes - rövid időtartamú megszakítással - 1986. évtől áll az alperes alkalmazásában, kezdetben betanított kéményseprőként, majd 1998-tól szakképzett kéményseprőként. A felperes közvetlen felettese az alperesi kirendeltség vezetője. A felperes által is aláírt munkaköri leírás rögzítette, hogy a felperes munkája során betartja a kéményseprő-ipari közszolgáltatásra vonatkozó előírásokat és az igazgatói utasításokat. Emellett köteles részt venni a minőségirányítási rendszerrel kapcsolatos oktatásokon és annak munkakörére vonatkozó előírásai szerint dolgozni. A felperes a belépése napján átolvasta és tudomásul vette a kéményseprők érdekeltségi rendszeréről szóló igazgatói utasítást, amely tartalmazta a bérezési formát.

A felperes évente részt vett munkavédelmi oktatáson, legutóbb 2012. szeptember 26. napján. A munkabiztonsági szaktanácsadó által tartott oktatás tárgya volt - többek között - a kéményseprő-ipari tevékenység kockázati tényezőinek és veszélyforrásainak, valamint a biztonságtechnikai előírásoknak az ismertetése.

A felperes a kéménytisztítási feladatokat jellemzően úgynevezett sormunkaként, önállóan végezte.

A felperes 2012. október 10. napján a szám alatti ingatlanon megjelent a kéménytisztítási feladatok elvégzése érdekében. A lakásban az ingatlantulajdonos tartózkodott otthon egyedül.

A felperes a lakáson belül található padlásfeljáróhoz ment, ahol már a házilagos készítésű, egyágú falétra elő volt készítve a falnak támasztva. A helyiség laminált lappal volt burkolva. A létrán csúszásgátló, vagy kiakasztó nem volt. A felperes megkérte a jelenlévő ingatlantulajdonost arra, hogy a létrát támassza meg. Ezt követően a felperes elindult a létrán felfelé, vállán a kéménytisztításhoz szükséges eszközzel. A padlásajtót kinyitotta, az eszközt feltette a padlásra, majd lépett volna fel a létráról a padlásra, amikor a létra kicsúszott alóla és a felperes lezuhant a talajra. A tulajdonos ekkor a szinteltolással alacsonyabb szinten, a padlásfeljárótól több méterre lévő konyha ajtajában tartózkodott.

A felperes telefonon értesítette a balesetéről a kirendeltségvezetőt, aki azonnal a helyszínre indult. Megérkezett a baleset helyszínére, ahol beszélt a felperessel. A felperest a mentők szállították kórházba.

Az orvosi vizsgálat a felperesnél a bal láb sarok- és lábszár csontjának törését állapította meg. A felperes az orvosi ellátást követően keresőképtelen állományba került.

Az alperesi munkáltató a felperes balesetét kivizsgálta, ennek során a felperest 2012. október 16. napján meghallgatták a Kórház Traumatológiai Osztályán.

A munkáltató 2012. október 29. napján munkabaleseti jegyzőkönyvet vett fel a felperes balesetéről.

Az alperes, mint társadalombiztosítási kifizetőhely 2012. október 29. napján hozott határozatában a felperes 2012. október 10. napján elszenvedett balesetét üzemi balesetként elismerte.

Az alperesnél a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.törvény 2012. július hó 1. napjával történő hatályba lépésére figyelemmel felülvizsgálatra kerültek a munkavállalók munkaszerződései. Ennek keretében a Munka Törvénykönyve 58. § alapján a felek közös megegyezéssel módosították a munkaszerződéseket. A felperes munkaszerződésének módosítására is sor került akként, hogy azt a munkáltató 2013. február 19. napi keltezéssel írásba foglalta, és a módosítás minden példányát a kirendeltségvezető 2013. május környékén aláírásra átadta az otthonában táppénzen lévő felperesnek. A módosítás szerint a régi érdekeltségi rendszerről új érdekeltségi rendszerre tértek át, ezt a felperessel a kirendeltségvezető közölte. A felperesnek a módosítással kapcsolatosan kifogása, kérdése nem volt, azt elolvasás után aláírta.

A felperes 2013. augusztus hónapban a munkaszerződés módosítását megmutatta egy ügyvédnek, aki közölte a felperessel, hogy az őrá nézve hátrányos.

A felperes 2013. szeptember 20. napján a munkáltatóhoz intézett levelében közölte, hogy a módosított munkaszerződése őt hátrányosan érinti, a munkabére bruttó 260.000.-Ft összegről 110.000.-Ft összegre csökkent. A felperes kifogásolta a szerződés módosítás februári dátumát, a munkaügyi vezető aláírásának hiányát. A felperes sérelmezte továbbá azt, hogy a táppénz alatt történt a szerződés módosítása.

Az alperes 2013. október 14. napi keltezéssel adott válaszában közölte a felperessel, hogy minden munkavállaló munkaszerződése módosításra került az új Munka Törvénykönyve és a kéményseprő-ipari tevékenységre vonatkozó jogszabályváltozások miatt. A felperesnek fix 260.000.-Ft/hó munkabér járandósága nem volt, a megbetegedését megelőzően is teljesítménybérezésben részesült. A munkáltató felajánlotta a felperes részére az egyeztetést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!