106200/1945. KM rendelet
az 1945. évi termésű kukorica beszolgáltatása, forgalma és felhasználása tárgyában
Az 1945. évi mezőgazdasági termés beszolgáltatása, forgalma és felhasználása, valamint a mezőgazdasági termelőknek ipari termékekkel ellátása tárgyában kiadott 4040/1945. ME rendelet 1. és 4. §-aiban foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
Beszolgáltatás
1. §
(1) A gazdálkodó köteles az 1945. évben
betakarításra (törésre) kerülő kukorica területe után kat. holdankint az 1945. évi október hó 31. napjáig valamelyik vásárlással megbízott kereskedőnek a hatóság által megállapított áron az alábbi kukoricamennyiségeket megvételre felajánlani.
Ha a betakarításra kerülő terület:
1/2 kat. holdnál nagyobb, de 1 kat. holdat nem halad meg 50 kg-ot,
1 kat. holdnál nagyobb, de 2 kat. holdat nem halad meg 100 kg-ot,
2 kat. holdnál nagyobb, de 4 kat. holdat nem halad meg 150 kg-ot,
4 kat. holdnál nagyobb, de 6 kat. holdat nem halad meg 200 kg-ot,
6 kat. holdnál nagyobb, de 8 kat. holdat nem halad meg 250 kg-ot,
8 kat. holdnál nagyobb, 300 kg-ot.
(2) Ha a betakarításra kerülő kukoricaterület a fél kat. holdat nem haladja meg, a gazdálkodónak kukoricát beszolgáltatnia nem kell.
(3) A községi előljáróság (polgármester) a 102900/1945. KM rendelet (Magyar Közlöny 1945. évi julius hó 1.-i 65. szám) 3. §-ában meghatározott nyilvántartás adatai alapján megállapítja, hogy a gazdálkodó az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéshez képest mennyi kukorica beszolgáltatására köteles, továbbá a beszolgáltatási kötelesség alá eső és nem eső területekről, valamint a beszolgáltatási kötelesség nagyságáról a jelen rendelethez mellékelt 1. számu minta szerint nyilvántartást vezet. A községi előljáróság (polgármester) ezt a beszolgáltatási kötelességet a 104650/1945. KM rendelet (Magyar Közlöny 1945. évi augusztus hó 10.-i 99. szám) 3. §-ával rendszeresített "Beszolgáltatási ellenőrző lap"-ra feljegyzi.
(4) A községi előljáróság (polgármester) a nyilvántartás adatai alapján a jelen rendelethez mellékelt 2. számu minta szerint három példányban kimutatást készit a beszolgáltatásra kötelezett gazdák számáról, a beszolgáltatási kötelesség megállapításául szolgáló összes kukoricaterület nagyságáról és a gazdák által beszolgáltatandó kukorica összesített mennyiségéről. A kimutatásban fel kell tüntetni annak a kukoricaterületnek az összesített nagyságát is, amely után a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés értelmében kukoricát beszolgáltatni nem kell. A kimutatás első példányát a közellátásügyi minisztérium statisztikai és nyilvántartási osztályának (Budapest, VI., Paulay Ede-u. 52.), a második példányát a területileg illetékes közellátási felügyelőségnek az 19-15. évi október hó 1. napjáig kell megküldeni. A kimutatás harmadik példányát a községi előljáróság (polgármester) megőrzi.
2. §
A kenyérgabonavásárlással megbízott kereskedőket egyuttal kukoricavásárlással megbízott kereskedőknek is kell tekinteni. A kereskedői megbízásokra, a vételi jegyek kiállítására és kezelésére vonatkozóan a 102.900/1945. K. M. rendelet 6. és 7. §-ában foglalt rendelkezéseket a kukorica beszolgáltatásánál is alkalmazni kell azzal az eltéréssel, hogy az ország egész területére szóló vásárlási megbízást a közellátásügyi miniszter a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszterrel egyetértésben adja meg.
3. §
(1) Az 1. §-ban meghatározott beszolgáltatási kötelesség a májusi morzsolt kukorica mennyiségére vonatkozik. A termelő által beszolgáltatott, idényszerüen száraz, csöves vagy morzsolt kukorica sulyát a vásárlással megbízott kereskedő mindenkor májusi morzsolt kukoricára köteles átszámítani és az így adódó sulyt kell a vételi jegyen és a vételekről szóló jelentésben feltüntetni.
(2) 100 kg idényszerüen száraz, csöves, illetőleg morzsolt kukorica - az egyes hónapokra előirt viztartalom mellett - a következő menynyiségü májusi morzsolt kukoricának felel meg:

(3) Amennyiben a beszolgáltatott morzsolt vagy csöves kukorica viztartalma eltér az átadás időpontjára előirt idényszerü viztartalomtól, a kevesebb vagy több viztartalom minden befejezett egy százalékáért a ténylegesen átadott morzsolt vagy csöves kukorica sulyát 100 kg-onkint 1 kg-mal kell növelni, illetőleg csökkenteni.
4. §
(1) Az 1. § (1) bekezdése szerint felajánlott kukoricamennyiséget a kereskedő köteles megvenni. Ha a vételre felajánlott kukorica mennyisége morzsoltan a 15 q-t, csövesen a 25 q-t nem haladja meg, a kereskedő azt a gazdálkodó kivánságára köteles azonnal átvenni és a vételárat Kifizetni.
(2) Ha a kereskedő az (1) bekezdésben említett mennyiséget meghaladó kukoricát a vételtől számított 15 nap alatt nem veszi át és az eladónak raktározásra megfelelő és nélkülözhető helyisége nincs, a kukorica raktározására - a kereskedő kérelme alapján - a járási főjegyző a termelési bizottságnak a községi előljáróság (polgármester) utján tett előterjesztésére bárkit kötelezhet, akinek kukorica raktározására alkalmas és nélkülözhető helyisége van.
(3) A kereskedő a vételárat az átvételkor, de - eltérő megállapodás hiányában - legkésőbb a megvételtől számított 30 napon belül kifizetni köteles abban az esetben is, ha az árut nem vette át. Az eladó köteles a kereskedő által megvásárolt és nála hagyott kukoricát a jó gazda gondosságával a kereskedő tulajdonaként az átvételig megőrizni, szakszerüen kezelni és tüzkár esetére biztosítani.
(4) Ha a gazdálkodó az eladott kukoricát a kereskedő felszólítására nem adja át, a kereskedő köteles azt a járási főjegyzőnek (polgármesternek) bejelenteni, aki az átadás iránt - szükséghez képest karhatalom igénybevételével - intézkedik.
(5) A községi előljáróság (polgármester) - a kereskedő indokolt kérelmére - a kukoricának a kereskedő raktárából a vasutállomásra, hajóállomásra, vagy a malom raktárába szállításához szükséges fuvarról gondoskodik. Ebből a célból a községi elöljáróság előterjesztésére a járási főjegyző (polgármester) karhatalom igénybevételét is elrendelheti. A kereskedő a fuvarozásért a községi előljáróság (polgármester) által megállapított fuvardíjat köteles fizetni.
5. §
A jelen rendeletnek a beszolgáltatásra, a vételi jegyre, a vételár kifizetésére, az eladó raktározási és megőrzési kötelességére vonatkozó rendelkezései kiterjednek a Növénytermelési Hivatal által vetési célra megvásárolt kukoricára is.
6. §
A földadóra és járulékaira buza helyett beszolgáltatott kukoricát (150500/1945. KM rendelet 8. §; Magyar Közlöny 1945. augusztus 5-i 95. szám) be kell számitarii a gazdálkodónak a jelen rendelet 1. §-ában előirt beszolgáltatási kötelessége teljesítésébe.
7. §
A 102900/1945. KM rendelet 12. §-ában és a 105900/1945. KM rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a kukorica beszolgáltatási kötelesség teljesítésének ellenőrzése esetében is alkalmazni kell.
Felhasználás
8. §
(1) A kukorica megvásárlásának és felhasználásának irányítása, forgalmának ellenőrzése, továbbá a megvásárolt készletek nyilvántartása a Terményhivatal ügykörébe tartozik.
(2) A kereskedő a megvásárolt kukoricát csak a Terményhivatal vagy annak illetékes kirendeltsége által kiállított vásárlási utalvány ellenében adhatja el, egyébként azzal kizárólag a Terményhivatal (vagy területileg illetékes kirendeltségének) utasítása szerint rendelkezhetik. A kereskedő köteles a Terményhivatal utalványára kukoricát a mindenkori készlete erejéig a hatóság által megállapított áron kiszolgáltatni.
(3) Ha a kereskedő a kukoricát bizományosként vásárolta, a kukoricával csak a megbízást adó kereskedő utasítása szerint rendelkezhetik.
(4) A kereskedő az általa, vagy más megbízott kereskedő részére vásárolt kukorica mennyiségéről, továbbá eladásairól és készleteiről a Terményhivatal által meghatározott időben és módon jelentést tenni köteles.
9. §
(1) Ipari célokra csak a közellátásügyi miniszter előzetes engedélye alapján szabad kukoricát feldolgozni.
(2) Kukoricának és őrleményeinek külföldre történő kiviteléhez a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter és a közellátásügyi miniszter engedélye szükséges.
10. §
Ha a gazdálkodó a közellátásügyi miniszter által meghatározott módon legalább 150 kg sulyu hízott sertésnek közellátás céljára történő szállítására vállalkozott, a Hus- és Zsiradékhivatal (Budapest, V., Aulich-u. 8.) által kiállított igazolás alapján igényelheti, hogy az 1. §-ban meghatározott beszolgáltatási kötelességének teljesítésébe sertésenkint 6 métermázsa kukoricát számítsanak be. Az említett igazolást a gazdálkodó az 1945. évi október hó 31. napjáig köteles a gazdasága fekvése szerint illetékes községi előljáróságnak (polgármesternek) bemutatni, amely a bemutatott igazolásokról a jelen rendelethez mellékelt 3. számu minta szerint nyilvántartást vezet.
Őrlés
11. §
(1) Kereskedelmi őrlést végző malom beszolgáltatási kötelesség alá eső kukoricát gazdálkodótól, valamint kereskedőtől vásárolhat. A malom köteles a gazdálkodótól vásárolt kukorica megőrlése, illetőleg a kereskedőtől való megvásárlása előtt a Terményhivatal illetékes kirendeltségétől vásárlási utalványt igényelni. A malom csak annyi kukoricát őrülhet meg, amennyire a vásárlási utalvány szól.
(2) A kereskedelmi őrlést végző malom üzembentartója köteles a kereskedelmi őrlésre kerülő kukorica felőrléséből származó összes lisztet és korpát a Terményhivatal által kiállított liszt-, illetőleg korpautalvány ellenében kiszolgáltatni. A kereskedelmi őrlésre került minden 100 kg. kukoricából - tisztítatlan sulya után számítva - tiszta (zsáknélküli) sulyban, ha a kukorica nem csirátlanittatott, legalább 92 kg. kukoricalisztet, ha a kukorica csirátlanittatott, legalább 85 kg kukoricalisztet (malmi jelzése: KI.) kell lisztutalvány ellenében kiszolgáltatni. A kereskedelmi őrlésre kerülő kukorica tisztítatlan sulya után számítva 100 kg-onkint (tiszta zsáknélküli sulyban) legalább 4, illetőleg 6 kg. egységes minőségű korpát kell kiőrölni.
(3) A 102900/1945. KM rendelet 17. és 21. §-ában foglalt rendelkezéseket megfelelően a kukoricalisztre is alkalmazni kell.
12. §
(1) Kereskedelmi őrlést végző malomnak a Terményhivatal előzetes engedélye nélkül tilos kukoricát csira kivonása nélkül őrölni. Azok a malmok, amelyek a Terményhivatal engedélyével csira kivonása nélkül is őrölhetnek kukoricát, az ebből származó kukoricalisztet csak K. L. C. malmi jelzéssel hozhatják forgalomba.
(2) 100 kg. 15%-nál nem több nedvességet tartalmazó kukoricából legfeljebb 10 kg. kukoricacsirát szabad és legalább 6.5 kg. kukoricacsirát kell kivonni.
(3) A malom köteles a kukoricacsirát a Futura, a Magyar Szövetkezeti Központok Áruforgalmi rt.-nak megvételre felajánlani és a csirát a Futurának vagy a Futura által megjelölt személynek átadni. A Futura köteles a malom által szállításra bejelentett legalább 50 q csira elszállításáról a bejelentés kézhezvételétől számított 8 nap alatt gondoskodni. Ha a malom csírátlanításra váró kukoricával már nem rendelkezik, az 50 q mennyiséget el nem érő kukoricacsira átvételére is az előbbi rendelkezés az irányadó.
(4) A Futura a kukoricacsirával csak a Hus-és Zsiradék Hivatal utasítása szerint rendelkezhetik.
(5) Az elszállított csira mennyiségi elszámolásának alapjául a feladóállomáson történt hivatalos mérlegelés szolgál.
Beszolgáltatási kötelesség alá nem eső kukorica forgalma
13. §
Beszolgáltatási kötelesség alá nem eső kukoricát kereskedelmi forgalombahozatal vagy saját kereskedelmi őrlés céljából csak az vásárolhat, aki a közellátásügyi minisztertől, vagy a közellátási kormánybiztostól erre külön megbízást kapott. Az így eladásra kerülő kukoricát a kereskedő a közellátásügyi miniszter által megállapított külön áron vásárolja meg és veszi át. A megbízott kereskedőket (malmokat) erre a célra szolgáló igazolással kell ellátni, amely feltünteti azt a területet, amelyen a kereskedő (malom) vásárolni jogosult. A kereskedő az így megvásárolt kukoricával is csak a Terményhivatal utasítása alapján rendelkezhetik.
Szállítás
14. §
(1) Kukoricát és kukoricalisztet egyik községből (városból) a másikba szállítani csak szállítási igazolvánnyal szabad. A szállítási igazolványt a közellátásügyi miniszter továbbá - a (2) és (3) bekezdésben foglalt korlátok között - a közellátási kormánybiztos és a községi előljáróság (polgármester) adhatja ki. A szállítási igazolványt a Terményhivatal sorszámozott és szárazbélyegzővel ellátott fuvarlevele pótolja.
(2) A közellátási kormánybiztos szállítási igazolványt csak hatósága területén belül történő szállításokra adhat ki.
(3) Kukoricára és kukoricalisztre a községi előljáróság (polgármester) szállítási igazolványt annak adhat, aki igazolja, hogy saját termésü, valamint munkabér vagy más járandóság cimén megszerzett kukoricáját vagy annak őrleményeit lakóhelyére, illetőleg vámőrlés vagy darálás céljából malomba kívánja szállítani. A községi előljáróság (polgármester) annak is adhat szállítási igazolványt, aki a gazdasága fekvése szerint illetékes Termelési Bizottság (22.500/1945. FM rendelet 1. §; (Magyar Közlöny 1945. évi augusztus hó 26.-i 111. szám) által kiállított bizonyítvánnyal igazolja, hogy kukoricát takarmányozási célra vagy vetési célra vásárolt és a megvásárolt mennyiség a tényleges takarmányozási, illetőleg vetési szükségletének megfelel. A községi előljáróság (polgármester) a jelen bekezdésben foglalt feltételek igazolása esetében a szállítási igazolvány kiadását nem tagadhatja meg.
(4) Közforgalmu vasut, hajózási és közuti fuvarozási vállalat kukoricát és kukoricalisztet csak akkor fogadhat el szállításra, ha a feladó az érvényes szállítási igazolványt (sorszámozott és szárazbélyegzővel ellátott fuvarlevelet) átadja és a fuvarlevél (szállítólevél) címzettje a szállítási igazolványon megnevezett címzettel azonos.
(5) A posta kukoricából vagy kukoricalisztből csak 1 kilogrammnál nem nagyobb sulyu postai mintaküldeményeket, továbbá 10 kilogramm sulyig terjedő postai küldeményeket fogadhat el szállításra, de az utóbbi esetben csak akkor, ha a címzett a Terményhivatal, valamelyik gazdasági felügyelőség, a Vetőmagvizsgáló Intézet, az Országos Gabona- és Lisztkisérleti Intézet, vagy a Budapesti Áru- és Értéktőzsde választott bírósága. A jelen bekezdésben meghatározott szállításhoz szállítási igazolvány nem szükséges.
(6) A jelen § rendelkezései nem terjednek ki:
a) az egy gazdaság területén belül történő szállításokra, az eladás céljából vásárlással megbízott kereskedő raktárába vagy a feladóállomásra szállított kukoricára vagy annak őrleményeire;
b) az 5 kg-on aluli mennyiségü kukoricának vagy őrleményeinek kézipoggyászként való szállítására;
c) a Növénytermelési Hivatal hitelezett fuvarlevelével feladott szállítmányokra.
Büntető és hatálybaléptető rendelkezések
15. §
(1) Amennyiben a cselekmény sulyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és a 4040/1945. ME rendelet 5. §-a szerint büntetendő az, aki
a) az 1. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére az előirt kukoricamennyiséget a meghatározott időpontig vásárlással megbízott kereskedőnek megvételre nem ajánlja fel;
b) a 2. §-nak a kereskedői megbízásokra, a vételi jegyek kiállítására és kezelésére vonatkozó rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza;
c) a 4. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a beszolgáltatásra felajánlott kukoricamennyiséget nem veszi meg vagy nem veszi át;
d) a 8. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a kukoricát vásárlási utalvánnyal nem rendelkező személynek eladja, vagy azzal a Terményhivatal utasítása nélkül rendelkezik, továbbá - bár kukoricakészlete van, - azt utalvány ellenében hatósági áron nem szolgáltatja ki;
e) a 8. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére mint bizományos a kukoricával a megbízást adó kereskedő utasítása nélkül rendelkezik;
f) a 9. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére kukoricát ipari célra a közellátásügyi miniszter előzetes engedélye nélkül feldolgoz;
g) a 9. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére kukoricát, vagy annak őrleményeit az előirt engedély nélkül külföldre kivisz;
h) a 10. §-ban foglalt rendelkezés ellenére kukorica beszolgáltatása alóli mentesítés ellenében a lekötött, hízott sertést nem adja át;
i) a 11. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a gazdálkodótól megvásárolt kukoricára a Terményhivataltól (kirendeltségétől) az őrlés előtt a vásárlási utalványt nem szerzi be, illetőleg a kereskedőtől vásárlási utalvány nélkül kereskedelmi őrlés céljából kukoricát vásárol, továbbá a vásárlási utalványon feltüntetett mennyiséget meghaladó kukoricát megőröl;
j) a 11. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a kereskedelmi őrlésből származó kukoricalisztet és korpát a Terményhivatal utalványa ellenében nem szolgáltatja ki, vagy ha a kukorica kiőrlésére vonatkozó rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza;
k) a 11. § (3) bekezdésének a készletbentartásra, a kukorica őrleményeinek vásárlási utalvány ellenében történő eladására és kiszolgáltatására vonatkozó rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza;
l) a 12. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére kukoricát a Terményhivatal előzetes engedélye nélkül csira kivonása nélkül megőröl;
m) a 12. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a kukoricából az előirt mennyiségű csirát nem vonja ki;
n) a 12. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a kukoricacsirát a Futurának megvételre nem ajánlja fel, vagy nem adja át;
o) a 13. §-ban foglalt rendelkezés ellenére beszolgáltatás alá nem eső kukoricát kereskedelmi forgalombahozatal céljából külön megbízás nélkül vásárol, vagy az így megvásárolt kukoricával a Terményhivatal utasítása nélkül rendelkezik;
p) a 14. §-ban foglalt rendelkezés ellenére a kukorica és őrleményeinek szállítására vonatkozó rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza;
(2) A pénzbüntetésre, az elkobzásra és a kihágás miatt eljáró hatóságokra, a 4040/1945. ME rendelet 5. §-ának (2)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege a 6000/1945. ME rendelet szerint 80.000 P-ig terjedhet.
16. §
Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi szeptember hó 8-án.
Rónai Sándor s. k.,
közellátásügyi miniszter.
1. sz minta

2. sz. minta

3. sz. minta
