Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11800/1945. (XII. 13.) ME rendelet

a rögtönbíráskodás eljárási szabályainak ujabb módosítása tárgyában

A minisztérium az Ideiglenes Nemzetgyűlés által az 1945. évi szeptember hó 13. napján adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A rögtönbíráskodás eljárást szabályainak megállapítása tárgyában kiadott 8020/1939. ME rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 1258. o., Igazságügyi Közlöny 199 o.) 6. §-ának második bekezdése hatályát veszti és helyébe s következő rendelkezés lép:

Nem állíthatók a rögtönítélő bíróság elé az elmebetegek, múlékony súlyos betegségben szenvedő személyek, valamint teherben, lévő nők felgyógyulásuk előtt, úgyszintén azok, akik a cselekmény elkövetésekor életüknek tizenötödik évét még nem haladták meg.

2. § A 8020/1939. ME rendelet 14. §-a hatályát veszti és helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(1) A felek felszólalása után az elnök befejezettnek nyilvánítja a tárgyalást és a terheltet, eltávolíttatja; a rögtönítélő bíróság pedig zárt tanácskozás után határoz.

(2) Ha a rögtönitélő bíróság a terheltet a rögtönbiráskodás alá tartozó valamely büncselekményben egyhangúlag bűnösnek nyilvánitja, ítéletében halálbüntetést szab ki. A minősités és a büntetés kérdésében elegendő, ha a határozat szótöbbséggel jön létre.

(3) Arra a terheltre, aki a bűncselekmény elkövetésekor huszadik életévét még nem töltötte be, halálbüntetés helyett tíz évtől tizenöt évig terjedhető fegyházbüntetést, ha pedig a terhe: a bűncselekmény elkövetésekor életének tizennyolcadik évét még nem töltötte be, öt évtől tizenöt évig terjedhető fogházbüntetést kell kiszabni.

(4) Ha a nyugalom és a közrend heryrellításának érdeke a halálbüntetés kiszabását nem teszi elkerülhetetlenné, a bíróság halálbüntetés helyett a Btk. 91. §-a esetében életfogytig tartó fegyházat, a Btk. 92. §-a esetében pedig tíz évtől tizenöt évig terjedhető fegyházat szabhat ki. Ha a cselekményre a büntetőtörvények a rögtönítélő eljáráson kívül is halálbüntetést rendelnek, a kiszabott büntetés a Btk. 92. §-a esetében sem lehet enyhébb tizenöt évi fegyháznál. A büntetés további enyhítésének nincs helye. A mellékbüntetéseket a büntetőtörvények rendes szabályai szerint kell alkalmazni.

(5) Ha a rögtönbiráskodási eljárás alá vont bűncselekmény tekintetében a Bp. 326. §-ában említett valamelyik feltétel forog fenn a rögtöreítelő bíróság a terheltet ítélettel felmenti.

3. § A 8020/1939. ME rendetet 16. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(1) A rögtönitélő bíróság határozatai ellen - újrafelvétel és jogegység érdekében használható perorvoslat kivételével - perorvoslatnak nincs helye. A kegyelmi kérvénynek nincs fölfüggesztő hatálya.

(2) Ha a terheltet halálra ítélték, a rögtönítélő bíróság a Bp. 497. §-ánaik megfelelő eljárás után azonnal határoz abban a kérdésben hogy az elítéltet kegyelemre ajánlja-e vagy sem.

(3) Ha a bíróság az elítéltet nem ajánlja kegyelemre, az ítélet kihirdetése után az elitélt mellé a lehetőséghez képest lelkészt ad. A halálbüntetést az előkészülés végett adott megfelelő határidő eltelte után - rendszerint kél órán belül - végre kell hajtani.

(4) Ha a rögtönátélő bíróság a halálra ítéltet kegyelemre ajánlja, a bűnügyi iratokat az esetleg beadott kegyelmi kérvénnyel, valamint az állomügyészségnek és a rögtönátélő bíróságnak véleményével együtt azonnal az igazságügyminiszterhez terjeszti fel. Ha a halálra ítélt kegyelmet nem kapott ennek kihirdetése utón a halálbüntetést a (3) bekezdés rendelkezései szerint végre kell hajtani.

4. § A 8020/1939. ME rendelet 18. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

A rögtönbiráskodási eljárásban hozott ítéletet - a kegyelmi elhatározás végett való felterjesztés esetében az iratok visszaérkezése után - legkésőbb tizennégy nap alatt a tárgyalási iratokkal együtt a főállamügyészhez kell küldeni. A főállamügyész az iratok átvizsgálása és az esetleg szükséges intézkedések elrendelése után az igazságügyminiszternek jelentést tesz.

5. § A 8020/1939. ME rendelet 20. §-a a következő rendelkezéssel egészíttetik ki:

A rögtönátélő bíróság által elrendelt fogvatartás, ha azt a rendes büntetőbíróság előbb meg nem szünteti, a rendes bíróság főtárgyalásának (tárgyalásának) kitűzéséig tart.

6. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba. A 7800/1941. ME rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 3724. o., Igazságügyi Közlöny 406. o.) hatályát veszti.

Budapest, 1945. évi december hó 5-én.

Tildy Zoltán s. k.,

miniszterelnök