Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

...Tovább...

12090/1945. ME rendelet

a Gazdasági Főtanácsról

A minisztérium az államhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1945. XI. tc. 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. A Gazdasági Főtanács faladata

1. §

A minisztérium a gazdasági élet szükségleteinek és rendes menetének biztosítására irányuló tevékenységét a jelen rendeletben megszabott keretek között, a Gazdasági Főtanács útján gyakorolja.

II. A Gazdasági Főtanács szervezete

2. §

A Gazdasági Főtanács elnöke a miniszterelnök, tagjai az iparügyi és a közlekedésügyi miniszter. A tanácskozásban való részvételre a Főtanács más minisztert is meghívhat és szakértőt ismeghallgathat.

3. §

(1) A Gazdasági Főtanács mellett titkárság működik. A titkárság készíti elő a tárgyalásra kerülő ügyeket és látja el a szükséges ügykezelést.

(2) A titkárság vezetője a minisztertanács által kinevezeti főtitkár, aki a titkárság személyzetén felül - az érdekelt miniszterrel egyetértve - a szükséghez képest, esetenként, a Miniszterelnökség és az egyes szakminisztériumok fogalmazói és kezelői személyzetének közreműködését is igénybeveheti.

(3) A Gazdasági Főtanács az ügyvitelére vonatkozó szabályokat maga állapítja meg. Dologi és személyi kiadásainak fedezéséről a Miniszterelnökség költségvetése keretében kell gondoskodni.

III. A Gazdasági Főtanács működése

4. §

(1) A Gazdasági Főtanács az 1. §-ban megjelölt feladatát;

a) gazdasági vonatkozású rendelkezések előkészítésével, illetőleg az előkészítésükben való közreműködéssel (5. §);

b) rendeletek kibocsátával (6. §);

c) az általa kibocsátott rendeletek, valamint egyes más jogszabályok végrehajtása céljából szükséges közvetlen intézkedésekkel (7. §) tölti be.

(2) A hatóságok, hivatalok és a gazdasági érdekképviseleti szervek kötelesek a Gazdasági Főtanács megkeresésére mindazokat az adatokat és felvilágosításokat rendelkezésre bocsátani, amelyek a Gazdasági Főtanács hatáskörébe utalt ügyek intézéséhez szükségesek. Az ilyen célból szükséges adatok megszerzése végett a Gazdasági Főtanács rendelettel magánvállalatokra és magánszemélyükre kiterjedő adatszolgáltatási kötelezettséget állapíthat meg.

5. §

A Gazdasági Főtanács:

a) gazdasági vonatkozása kérdések szabályozása céljából előterjesztést tehet a minisztertanácshoz és az előterjesztésének megfelelő törvényjavaslatot, rendelettervezetet vagy más intézkedést előkészítheti;

b) az egyes miniszterek által a minisztertanács elé terjeszteni kívánt indítványok és rendelettervezetek tekintetében a minisztertanács döntése előtt azok gazdasági vonatkozásaiban véleményét nyilváníthatja;

c) az egyes minisztereknél gazdasági vonatkozású rendeletek kibocsátását vagy más gazdasági vonatkozású intézkedések megtételét kezdeményezheti.

6. §

(1) A Gazdasági Főtanács azokban a gazdasági ügyekben bocsáthat ki rendeleteket, amelyeknek részletes szabályzását a minisztérium rendeletben, a szabályozás körének meghatározásával reá bízza. E rendeleteket a miniszterelnök, mint a Gazdasági Főtanács elnöke írja alá és hirdeti ki.

(2) A Gazdasági Főtanács az előbbi bekezdés alapján kiadott rendeletnek vagy a rendelet alapján tett hatósági intézkedéseknek megszegését vétséggé, vagy kihágássá nyilváníthatja, a vétség kísérletét büntetendőnek mondhatja ki és a szabadságvesztésbüntetést vétség esetében 5 évig terjedhető fogházban, kihágás esetében 6 hónapig terjedhető elzárásban alapíthatja meg. Egyebekben a vétség, illetőleg a kihágás büntetésének megállapítására nézve ugyanolyan rendelkezéseket tehet, mint amilyeneket a minisztérium rendelete.

(3) Amennyiben az (1) bekezdés alapján kiadásra kerülő rendelet közvetlenül érinti olyan szakminiszter ügykörét is, aki a Gazdasági Főtanácsnak nem tagja, a rendeletet csak az érdekelt szakminiszterrel egyetértve lehet kibocsátani.

7. §

A Gazdasági Főtanács a saját rendeleteinek végrehajtása tárgyában közvetlenül intézkedhetik és más olyan intézkedéseket is közvetlenül tehet meg, amelyeket a fennálló jogszabályok értelmében valamelyik tagja, vagy több tagja egymással egyetértve is megtehetne.

IV. Vegyes és záró rendelkezések

8. §

A Gazdasági Főtanácsnak a jelen rendelet hatálybalépése előtt kiadott rendeleteit és intézkedéseit a jelen rendelet 6. illetőleg 7. §-ai alapján kiadottaknak kell tekinteni.

9. §

Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1946. évi január hó 5-én.

Tildy Zoltán s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék