12090/1945. ME rendelet
a Gazdasági Főtanácsról
A minisztérium az államhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1945. XI. tc. 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
I. A Gazdasági Főtanács faladata
1. §
A minisztérium a gazdasági élet szükségleteinek és rendes menetének biztosítására irányuló tevékenységét a jelen rendeletben megszabott keretek között, a Gazdasági Főtanács útján gyakorolja.
II. A Gazdasági Főtanács szervezete
2. §
A Gazdasági Főtanács elnöke a miniszterelnök, tagjai az iparügyi és a közlekedésügyi miniszter. A tanácskozásban való részvételre a Főtanács más minisztert is meghívhat és szakértőt ismeghallgathat.
3. §
(1) A Gazdasági Főtanács mellett titkárság működik. A titkárság készíti elő a tárgyalásra kerülő ügyeket és látja el a szükséges ügykezelést.
(2) A titkárság vezetője a minisztertanács által kinevezeti főtitkár, aki a titkárság személyzetén felül - az érdekelt miniszterrel egyetértve - a szükséghez képest, esetenként, a Miniszterelnökség és az egyes szakminisztériumok fogalmazói és kezelői személyzetének közreműködését is igénybeveheti.
(3) A Gazdasági Főtanács az ügyvitelére vonatkozó szabályokat maga állapítja meg. Dologi és személyi kiadásainak fedezéséről a Miniszterelnökség költségvetése keretében kell gondoskodni.
III. A Gazdasági Főtanács működése
4. §
(1) A Gazdasági Főtanács az 1. §-ban megjelölt feladatát;
a) gazdasági vonatkozású rendelkezések előkészítésével, illetőleg az előkészítésükben való közreműködéssel (5. §);
b) rendeletek kibocsátával (6. §);
c) az általa kibocsátott rendeletek, valamint egyes más jogszabályok végrehajtása céljából szükséges közvetlen intézkedésekkel (7. §) tölti be.
(2) A hatóságok, hivatalok és a gazdasági érdekképviseleti szervek kötelesek a Gazdasági Főtanács megkeresésére mindazokat az adatokat és felvilágosításokat rendelkezésre bocsátani, amelyek a Gazdasági Főtanács hatáskörébe utalt ügyek intézéséhez szükségesek. Az ilyen célból szükséges adatok megszerzése végett a Gazdasági Főtanács rendelettel magánvállalatokra és magánszemélyükre kiterjedő adatszolgáltatási kötelezettséget állapíthat meg.
5. §
A Gazdasági Főtanács:
a) gazdasági vonatkozása kérdések szabályozása céljából előterjesztést tehet a minisztertanácshoz és az előterjesztésének megfelelő törvényjavaslatot, rendelettervezetet vagy más intézkedést előkészítheti;
b) az egyes miniszterek által a minisztertanács elé terjeszteni kívánt indítványok és rendelettervezetek tekintetében a minisztertanács döntése előtt azok gazdasági vonatkozásaiban véleményét nyilváníthatja;
c) az egyes minisztereknél gazdasági vonatkozású rendeletek kibocsátását vagy más gazdasági vonatkozású intézkedések megtételét kezdeményezheti.
6. §
(1) A Gazdasági Főtanács azokban a gazdasági ügyekben bocsáthat ki rendeleteket, amelyeknek részletes szabályzását a minisztérium rendeletben, a szabályozás körének meghatározásával reá bízza. E rendeleteket a miniszterelnök, mint a Gazdasági Főtanács elnöke írja alá és hirdeti ki.
(2) A Gazdasági Főtanács az előbbi bekezdés alapján kiadott rendeletnek vagy a rendelet alapján tett hatósági intézkedéseknek megszegését vétséggé, vagy kihágássá nyilváníthatja, a vétség kísérletét büntetendőnek mondhatja ki és a szabadságvesztésbüntetést vétség esetében 5 évig terjedhető fogházban, kihágás esetében 6 hónapig terjedhető elzárásban alapíthatja meg. Egyebekben a vétség, illetőleg a kihágás büntetésének megállapítására nézve ugyanolyan rendelkezéseket tehet, mint amilyeneket a minisztérium rendelete.
(3) Amennyiben az (1) bekezdés alapján kiadásra kerülő rendelet közvetlenül érinti olyan szakminiszter ügykörét is, aki a Gazdasági Főtanácsnak nem tagja, a rendeletet csak az érdekelt szakminiszterrel egyetértve lehet kibocsátani.
7. §
A Gazdasági Főtanács a saját rendeleteinek végrehajtása tárgyában közvetlenül intézkedhetik és más olyan intézkedéseket is közvetlenül tehet meg, amelyeket a fennálló jogszabályok értelmében valamelyik tagja, vagy több tagja egymással egyetértve is megtehetne.
IV. Vegyes és záró rendelkezések
8. §
A Gazdasági Főtanácsnak a jelen rendelet hatálybalépése előtt kiadott rendeleteit és intézkedéseit a jelen rendelet 6. illetőleg 7. §-ai alapján kiadottaknak kell tekinteni.
9. §
Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1946. évi január hó 5-én.
Tildy Zoltán s. k.,
miniszterelnök