28140/1945. UM rendelet
a vármegyék, városok, községek, vallásfelekezetek, jótékonysági egyesületek és alapítványok egyes újjáépítési munkálatainak segélyezése tárgyában
Az újjáépítési munkakötelezettség szabályozásáról szóló 4000/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 63. szám) 20. §-ának (1) bekezdése és 26. §-a alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) Az újjáépítési miniszter a 4000/1945. ME rendelettel létesített "Újjáépítési közmunkaváltságalap" 1945. évi július-szeptember havi bevételeiből segélyt ad:
a vármegyéknek, városoknak, községeknek, vallásfelekezeteknek, jótékonysági egyesületeknek, valamint az állam és az említett közületek által kezelt alapítványoknak a tulajdonukban álló egészségügyi és jóléti intézmények (kisdedóvók, napközi otthonok, u. n. ONCSA- és munkáslakóházak stb.), iskolák, tudományos intézmények és intézetek, hivatali épületek és templomok háborús kárt szenvedett tetőzetének és a tetőzettel összefüggő részeinek helyreállításához, az épület állagának a további romlástól való megóvása végett.
(2) A városok és községek a pénztárukba befolyt újjáépítési közmunkaváltságösszegeket (a továbbiakban: közmunkaváltság) az (1) bekezdésben felsorolt célokra közvetlenül nem használhatják fel.
2 §
(1) Minden megyei város és község haladéktalanul jelenteni köteles a vármegye alispánjának, hogy:
a) mennyi volt az 1945. évi július hóra befolyt közmunkaváltság összege,
b) a tulajdonában álló, az 1. § (1) bekezdésében felsorolt mely épületek és milyen nagy felületen (m2) szenvedtek tetőkárt harci cselekmények következtében,
c) mikor, milyen hatóságtól és milyen összegeket kapott már a háborús kárt szenvedett épületeinek helyreállítására.
(2) Minden vármegye alispánjának a megyei városok és községek jelentésének adatait kimutatásba kell foglalnia és a vármegye épületeire vonatkozó az (1) bekezdés b) és c) pontjaiban megjelölt adatokat feltüntető külön kimutatással eg3ütt augusztus hó 25. napjáig fel kell terjesztenie az újjáépítési miniszterhez; a kimutatások egy-egy másolati példányát egyidejűleg meg kell küldenie az országos építésügyi kormánybiztoshoz (a továbbiakban: kormánybiztos).
(3) Budapest székesfővárosnak és a thj. városoknak az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban megjelölt adatokat legkésőbb augusztus hó 20. napjáig kell felterjeszteniük az újjáépítési miniszterhez, egy másolati példányt pedig meg kell küldeniök a kormánybiztoshoz.
3. §
Az 1. §-on alapuló segélyt az újjáépítési miniszter az erre vonatkozó kérelem alapján csali akkor folyósítja, ha a kárt szenvedett épület helyreállítása az épület állagának további megóvása szempontjából gazdaságos és az épület a fennálló építési szabályoknak megfelel.
4. §
(1) A segély iránti, az újjáépítési miniszterhez címzett beadványnak tartalmaznia kell:
a) a kérelmező (tulajdonos) megnevezését és pontos címét,
b) város vagy község beadványánál a pénztárukba az 1945. évi július hóra befolyt közmunkaváltság összegét,
c) a kért segély összegét,
d) annak megjelölését, hogy a segélyösszeg milyen havi részletekben kerülne felhasználásra,
e) annak feltüntetését, hogy a tervezett munkálatok elvégzéséhez szükséges összegből - a segélyen felül - mennyit visel a kérelmező és a hiányzó részt honnan fedezi,
f) arra vonatkozó adatokat, hogy mikor, milyen hatóságtól és milyen összegeket kapott már a háborús kárt szenvedett épület helyreállítására,
g) a tetőjavításra kerülő épület megnevezését, rendeltetését, fekvését (helység, utca és házszám szerint),
h) a háborús kár okát,
i) annak feltüntetését, hogy a kijavítani szándékolt tetőzet alépülete, lakásai, termei, esetleg üzemi berendezései hány százalékos háborús kárt szenvedtek a kár bekövetkezése előtti állapothoz viszonyítva, továbbá hogy a tervezett tetőjavítás milyen értékek megmentését teszi lehetővé és hogy az épület már a kár bekövetkezésekor is a kérelmező tulajdonában állott-e,
j) a tetőzet állapotának leírását és károsodásának mértékét m2-ben,
k) a tetőzet tervezett helyreállításának rövid műszaki leírását,
l) több épület tetőzetének helyreállításához kért segély esetében az egyes épületek helyreállításának tervezett sorrendjét.
(2) A beadványhoz csatolni kell a munkálatok elvégzésére ajánlatot tevő vállalkozó részletes költségvetését, illetőleg a kérelmező közület műszaki szervének a munkálatokra vonatkozó költségvetését, amelyben az egyes tételek kiszámításánál a hatóság által megállapított, ilyen megállapítás hiányában az érvényben lévő anyagárakat és munkabéreket kell alapul venni, figyelemmel a közmunkakötelezettséget természetben teljesítők munkájának esetleges igénybevételére is.
5. §
(1) A segély iránti beadványt a megyei város polgármestere és a község előljárósága legkésőbb augusztus hó 25. napjáig véleményezés végett a vármegye alispánjához nyújtja be. Az alispán a véleményezés előtt az államépitészeti hivatalt meghallgatni tartozik.
(2) Az alispán véleményének ki kell terjednie a tervezett munkálatok szükségességére, műszaki kivitelére, a beadvány adatainak helyességére és a segély összegére.
(3) Az alispán a beadványban foglalt tetőjavítási terveket a kormánybiztos által megállapított irányelvek alapulvételével módosíthatja és elrendelheti a helynek megfelelőbb vagy inkább rendelkezésre álló építési anyagok felhasználását, továbbá egyszerűbb és olcsóbb építkezési módok alkalmazását.
(4) Az alispánnak augusztus hó 31. napjáig kimutatást kell készítenie arról, hogy a megyei varosok és községek kérelmei alapján melyik közületnek, milyen célra és milyen összegű segély folyósítását javasolja, feltüntetve az egyes kérelmezők kielégítésének általa javasolt fontossági sorrendjét.
(5) Az újjáépítési miniszter a vármegyék, megyei városok és községek segélye tárgyában a helyszínen - mégpedig a megyei városok segélye tekintetében a kormánybiztos meghallgatása után - a belügyminiszterrel egyetértve határoz. A beadványokat és az egyéb iratokat a vármegye saját beadványával együtt a helyszíni döntésig az alispán őrzi meg.
6. §
(1) A thj. város polgármesterének segély iránti beadványa tárgyában az újjáépítési miniszter - a kormánybiztos meghallgatása után - a belügyminiszterrel egyetértve határoz. A beadványt a helyszíni döntésig a polgármester magánál tartja.
(2) Budapest székesfőváros polgármestere, valamint a Budapest környékéhez (1937: VI. tc. 2. §-ának (7) bekezdése) tartozó megyei városok polgármesterei és községek előljáróságai a segély iránti beadványukat augusztus hó 25. napjáig a kormánybiztoshoz nyújtják be, aki azt augusztus hó 31. napjáig javaslatával együtt az újjáépítési miniszterhez felterjeszti
(3) A vallásfelekezetek beadványait az egyes egyházi főhatóságok augusztus hó 25. napjáig közvetlenül az újjáépítési miniszternek nyújtják be, egy másolati példánynak a vallás- és közoktatásügyi miniszterhez való egyidejű megküldése mellett.
(4) A jótékonysági egyesületeknek és alapítványoknak beadványaikat augusztus hó 25. napjáig az épület helye szerint illetékes alispánhoz vagy a thj. város polgármesteréhez, illetőleg Budapesten és környékén (1937: VI. tc. 2. §-ának (7) bekezdése) a kormánybiztoshoz kell benyújtaniuk véleményezés végett, aki a beadványokat véleménye kíséretében az ujjáéptési miniszterhez terjeszti fel, feltüntetve az egyes kérelmezők kielégítésének általa javasolt fontossági sorrendjét.
7. §
A segély iránti kérelmek elbírálásánál általában előnyben részesül az a kérelmező közület,
a) amely az elszenvedett károk figyelembevételével a segélyezésre jobban rászorul,
b) amely igazolja, hogy a tetőzet helyreállításával nagyobb értékek megmentését vagy fontosabb érdekek védelmét teszi lehetővé,
c) amely igazolja, hogy a tetőfedési munkálatok elvégzéséhez szükséges építőanyagokkal egészen vagy részben rendelkezik, végül
d) amely a takarékosság elvének szigorúbb alkalmazásával és aránylag kisebb összeg felhasználásával éri el az épület helyreállítását.
8. §
A kérelmező a segélyösszeg kiutalása után köteles azonnal intézkedni a munkálatok megkezdése iránt és a tetőjavítást olyan ütemben folytatni, hogy az lehetőleg az 1945. évi október hó 31. napjáig befejeződjék.
9. §
(1) A segély rendeltetésszerű felhasználását a kormánybiztos ellenőrzi.
(2) A kormánybiztos a munkálatok akadályait a lehetőség szerint elhárítja és a munkálatok előrehaladásának megfelelően javaslatot tesz az újjáépítési miniszternek a segély további részleteinek folyósítására vagy esetleges megszüntetésére.
(3) A vármegyék és thj. városok a munkálatok befejezése után 15 napon belül az újjáépítési miniszterhez a munkálatok lefolyásáról és a segély felhasználásáról részletes jelentést kötelesek tenni.
(4) A megyei városok és községek okmányok számadásaikat a munkálatok befejezése után 15 napon belül felülvizsgálás végett a vármegye alispánjához kötelesek beterjeszteni.
(5) A vallásfelekezetek egyházi főhatóságaik a jótékonysági egyesületek és alapítványok pedig a törvényhatóság első tisztviselője utján kötelesek okmányolt számadásaikat a munkálatok befejezése után 15 napon belül felülvizsgálás végett az újjáépítési miniszterhez felterjeszteni.
10. §
A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi augusztus hó 10-én.
Nagy Ferenc s. k.,
újjáépítési miniszter