Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5150/1945. ME rendelet

egyes ipari faanyagok, tüzelőanyagok forgalmának szabályozása tárgyában

Az ideiglenes nemzeti kormány az Ideiglenes Nemzetgyűléstől Debrecenben, 1944. évi december hó 22. napján nyert felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli:

1. §

(1) Az ország területén bárhol található mindennemű puha és kemény fürészáru-, bárdolt (faragott) épületfa-, gömbfa-, bányafa-(bányászé)deszka-), telített és telítetlen vezetékoszlop-, dongafa-, fournierrönk- és azerfa-készletet. valamint műhasábfát a rendelet hatálybalépésétől számított 15 nap alatt be kell jelenteni. A bejelentést fanemenként részletezve a tulajdonos, ennek akadályoztatása esetén a készlet birtokosa (bérlő, gondnok, vállalatvezető stb.) köteles megtenni.

(2) Az egy személy tulajdonában (birtokában) álló, egy köbmétert meg nem haladó készlet nem esik bejelentési kötelezettség alá.

(3) A bejelentést minden hónap 5. napjáig az előző hónap utolsó napján fennállott állapotnak megfelelően és az időközi szaporodás és fogyás feltüntetésével havonkint meg kell ismételni.

(4) A bejelentést az alábbiak szerint felállítandó Országos Fagazdasági Irodához kell megtenni.

(5) A bejelentési kötelezettség alól mentesek a Magyar Államvasutak és a Magyar Posta tulajdonában álló készletek.

2. §

(1) A jelen rendeletben megállapított bejelentési kötelezettség ellenőrzését, valamint az ipari fagazdálkodással kapcsolatos esetleges további intézkedések lebonyolításét az Országos Fagazdasági Iroda végzi. (A továbbiakban: "Iroda".) Az Iroda cime: Budapest, V., Kossuth Lajos-tér 4. szám.

(2) Az Iroda az iparügyi miniszter felügyelete alatt működik.

3. §

(1) Az Iroda feladatkörébe tartozik:

a) a hazai faipar termelőképességének a faipari nyersanyagokból, kész- és félkészgyártmányokból, gyártási segéd- és pótanyagokból, faszénből, valamint egyéb erdei termékekből - a tűzifa kivételével - rendelkezésre álló készleteknek és az országban felmerülő ipari faszükségletnek megállapítása és nyilvántartása;

b) javaslattétel a hazai faipar fejlesztése tekintetében, különös tekintettel a kiviteli lehetőségekre;

c) az a) pontban felsorolt anyagok termelésének, behozatalának, forgalmának, felhasználásának és áralakulásának megfigyelése és a szükséges intézkedések tekintetében az illetékes miniszterhez való javaslattétel;

d) a fafelhasználás egységesítésének és a pótanyagok kérdésének tanulmányozása;

e) az iparügyi miniszter által az Iroda hatáskörébe utalt intézkedések megtétele, különösen a jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében, valamint az előbbi a) pontban felsorolt anyagok igénybevétele és a hazai ipar szükségleteinek fedezésére szükséges készletek szétosztása.

4. §

(1) Az Iroda feladatkörébe utalt kérdésekben tanácsadó és véleményező szervként szaktanácsot kell felállítani. A szaktanács elnöke az Iroda elnöke. A tanács tizenöt tagból áll.

Hivatalból tagjai a tanácsnak a kereskedelem-és közlekedésügyi, a földmivelésügyi, a honvédelmi, az újjáépítési és a közellátási miniszterek egy-egy kiküldöttje. Az iparügyi miniszter a Magyar Vállalkozói Fakitermelőik, Faiparosok, Fa- és Tüzelőfakereskedők Országos Egyesülete és a Faipari Munkások Szabad Szakszervezete javaslatára két-két tagot jelöl ki a bizottság tagjaiul. Ezenfelül a Gyáriparosok Országos Szövetsége javaslatára három tagot, az Ipartestületek Országos Központja javaslatára egy tagot, a Magyar Szabad Szakszervezetek Országos Központja (Szakszervezeti Tanács) javaslatára további egy tagot, az Iroda elnökének javaslatára pedig az egyesületen kívüli faiparosok közül egy tagot jelöl ki az iparügyi miniszter.

(2) A tanács ügyrendjét és tanácskozási rendjét az elnök előterjesztésére az iparügyi miniszter állapítja meg.

5. §

(1) Az Iroda fenntartási költségeinek, valamint a fagazdálkodással kapcsolatos egyéb költségeknek fedezésére a jelen rendelet hatálya alá eső faanyagokat az áru értékének 3 (három) százalékát kitevő faipari anyaggazdálkodási járulék terheli.

(2) A járulékfizetési kötelezettség tekintetében a 43000/1941. IpM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni a következő eltérésekkel: A bejelentési kötelezettség alá eső készletek után a rendelet hatálybalépésének napján érvényben levő piaci ár alapulvételével kell a faipari anyaggazdálkodási járulékot a rendelet hatálybalépésétől számított 15 nap alatt megfizetni. A befizetéseket az iparügyi minisztertől később megnevezett postatakarékpénztár! csekkszámla javára kell teljesiteni. A 43000/1941. IpM rendelet értelmében az ipari anyaggazdálkodási központi bizottságot megillető jogkört a faipari anyaggazdálkodási járulék tekintetében az Iroda gyakorolja.

6. §

(1) A jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében felsorolt anyagok behozatalát, valamint a hazai ipar szükségleteinek a 3. § értelmében történő fedezése után fennmaradó készletek forgalmát a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter szabályozza.

(2) A kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter az előbbi bekezdésben említett rendeletével a forgalom lebonyolítására megfelelő szervet létesít és azt eljárása után fizetendő díj szedésére jogosíthatja fel.

(3) A belföldön kitermelt szén, koksz, brikett és kokszbrikett forgalmának szabályozása tekintetében a kereskedelem és közlekedésügyi miniszter az iparügyi miniszterrel egyetértésben jár el.

(4) A belföldön kitermelt tűzifa forgalmának szabályozása tekintetében a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter általában a földmivelésügyi miniszterrel, az ipari üzemek tü-zelŐűnyagcllátása tekintetében a földmivelésügyi és az iparügyi miniszterrel egyetértésben jár el.

7. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, a 12112/1939. ME rendelet 2. §-a értelmében kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő, aki a jelen rendeletben foglalt rendelkezések valamelyikét megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. tc. rendelkezései irányadók. A pénzbüntetés legmagasabb összege nyolcezer pengő, oly esetben pedig, amikor megállapítható annak a nyereségnek a mennyisége, amelyet a kihágás elkövetője a cselekménnyel illetéktelenül elért a nyolcezer pengőnek a megállapított nyereség kétszeresével felemelt összege.

(3) Azzal szemben, aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi, vagy kijátssza, rendőrhatósági őrizetbevételnek (internálásnak) is helye van.

(4) Azt a készletet, amelyre vonatkozóan az (1) bekezdés alá eső kihágást elkövették, el kell kobozni. Az elkobzott készlet értékesítése és értékének hovaforditása tekintetében a 6.110/1941. ME rendelet rendelkezései irányadók.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, az államrendőrség működési területén az államrendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek az 1-5. §-aiban foglalt rendelkezések tekintetében az iparügyi minisztert, a 6. §-ban foglalt rendelkezések tekintetében pedig a kereskedelem- és közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

8. §

A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba. Hatálybalépésével az ellenkező korábbi jogszabályok hatályukat vesztik.

Budapest, 1945. évi július hó 18-án.

Miklós Béla s. k.

miniszterelnök