Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

60000/1945. IpM rendelet

az ország szénellátásának biztosítására vonatkozó egyes rendelkezések tárgyában

Az ipari nyersanyagok és termékek előállításának, forgalmának és felhasználásának szabályozásáról szóló 12112/1939. ME rendeletben adott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

(1) A szénbányák szénkészletüket és termelvényeiket (a szénbrikettet és a szénlepárolók koksztermékeit is ideértve), valamint a gázgyárak és a kokszmüvek koksz- és kátránytermékeiket csak az iparügyi miniszter előzetes engedélye alapján értékesíthetik.

(2) A szénbányák, gázgyárak és kokszmüvek (a továbbiakban: szénbányák) meglévő készletei és termelése terhére bármely magyar hatóság részéről ezideig eszközölt igénybevétel, lefoglalás, vagy más hasonló intézkedés a jelen rendelet hatálybalépése napján hatályát veszti.

2. §

(1) Az ipari, kereskedelmi, bánya- és kohóvállalatok, villamosmüvek, közlekedési vállalatok és közüzemek (a továbbiakban: vállalatok) szén- (koksz-, kátránytermék-) ellátásuk biztosítása céljából kötelesek minden hó 7. napjáig a bejelentést követő hónap szén- (koksz-, kátránytermék-) szükségletét - a termelő szénbánya, szénfajta és szemnagyság szerint részletezve - az iparügyi minisztérium bányászati közigazgatási (I/4.) osztályához bejelenteni. A bejelentésben fel kell tüntetni, hogy a szükséglet:

a) folyamatosan és állandóan ismétlődik-e,

b) csak bizonyos rövidebb időtartam alatt (pl. 1945. évi augusztus hó 1-től 1945. évi október hó 31-ig) havonta azonos mennyiségben ismétlődik-e, avagy

c) havonta változik-e, vagy csak egyes esetben merül-e fel.

(2) Az (1) bekezdésben említett bejelentésben azt is fel kell tüntetni, hogy:

a) a vállalat 1938. év azonos hónapjában mennyi és milyen fajta szenet fogyasztott.

b) ha a vállalat az 1938. év azonos hónapjához képest csökkentett üzemmel dolgozik, ugy a csökkentés hány százalékos.

c) ha a vállalat 1938. év után kezdte meg üzemét, ugy köteles az üzem megkezdési évének vagy az ezt követő évnek azonos hónapjában felmerült fogyasztást feltüntetni s egyben közölni a felhasznált szenet termelő szénbánya nevét és a szénfajtát szemnagyság szerint, továbbá, hogy a vállalat teljes vagy csökkentett üzemmel dolgozik-e.

(3) Az a vállalat, amelynek szénszükséglete - akár csak átmeneti időre is - megszünik vagy csökken, ezt a körülményt a felesleges szállítások elkerülése céljából az iparügyi minisztérium bányászati közigazgatási osztályához haladéktalanul jelenteni és egyidejüleg a szállító bányavállalattal is közölni köteles.

3. §

(1) A vállalatok a 2. § (1) és (2) bekezdésében szabályozott bejelentés megtételével egyidejüleg tartoznak szénszükségletüket a szállítást teljesítő bányavállalat központi igazgatóságánál, ennek hiányában magánál a bányaüzemnél havonta megrendelni.

(2) A szállítási nehézségekre tekintettel a vállalatok megrendeléseiket lehetőleg a telephelyükhöz legközelebb eső. alkalmas szénfajtát termelő bányáknál tegyék meg.

4. §

(1) A szénbányák a beérkezeti megrendelésekről kimutatást tartoznak készíteni és azt 4 (négy) példányban minden hó 15. napjáig az iparügyi minisztérium bányászati közigazgatási osztályához felterjeszteni.

(2) A kimutatásnak tartalmaznia kell:

a) a megrendelő vállalat nevét (cégét) és telephelyét;

b) a megrendelt szénfajtát, mennyiségét és szemnagyságát;

c) a megrendelőnek az 1938. év. illetőleg a 2. § (2) bekezdésének c) pontjában meghatározott év azonos hónapjában leszállított szén mennyiségét:

d) a szénbányának a szállítandó mennyiségre vonatkozó javaslatát.

A kimutatást fogyasztócsoportok, illetőleg iparágak szerint elkülönítve kell elkészíteni.

(3) A szénbányákat az iparügyi miniszter minden hó 25. napjáig a kimutatás 2 (két) példányának egyidejü visszaadásával értesiti, hogy a következő hónapban mely megrendelések leszállítását engedélyezte.

(4) A szénbánya az iparügyi miniszter döntéséről a megrendelőket a döntés kézhezvétele után azonnal értesíteni tartozik.

(5) A szénbányák a termelésükkel kapcsolatos előzetes és utólagos bejelentési kötelezettségüknek az 53610/1945. és az 53612/1945. IpM rendeletben foglaltak szerint továbbra is kötelesek eleget tenni.

5, §

(1) A szénbányák a szénszállítmányok feladásáról - 2 (két) példányban - kimutatást tartoznak készíteni, amely a következő adatokat tartalmazza:

1. az iparügyi miniszter engedélyének (4. § (3) bekezdés), illetve kiutalásának számát.

2. a címzett nevét (cégét).

3. a rendeltetési állomás megnevezését.

4. a megrakott vasuti kocsi számát, vagy az esetleges más fuvarozási eszköz nevét és közelebbi megjelölését,

5. a rakomány sulyát.

A kimutatás egy példányát a feladóállomásnak, illetőleg a fuvarozási eszköz vezetőjének igazolása után a szénbánya köteles haladéktalanul távíró, távbeszélő vagy küldönc utján az iparügyi minisztérium bányászati közigazgatási osztályához küldeni.

(2) A vállalatok kötelesek a címükre érkező szénszállítmányokról az iparügyi minisztérium bányászati közigazgatási osztályához naponta távíró, távbeszélő vagy küldönc utján jelentést küldeni.

A jelentésben fel kell tüntetni:

1. a szállított szén megnevezését és mennyiségét;

2. a feladás helyét:

3. a miniszteri engedély számát:

4. a szállítmány megérkezésének helyét és idejét.

(3) A szállítási viszonyok változásával az (1) és (2) bekezdésben előirt jelentési kötelezettség módosítására az iparügyi minisztérium I/4. Bányászati közigazgatási osztálya jogosult.

6. §

(1) A szénbányák és a vidéki gázgyárak a helybeli és környékbeli kisebb fogyasztók szükségleteinek kielégítése céljából szenet (szénterméket) és kokszot az alábbi feltételek betartása mellett adhatnak el:

1. az eladott szén egyhavi mennyisége a szén bánya egyhavi összes termelésének 10%-ánál nagyobb nem lehel: indokolt esetben a szénbánya nagyobb mennyiség felszabadítását kérheti:

2. az eladott szén a szénbányából csak tengelyen szállítható el, erre a célra vasuti kocsit igénybe venni nem szabad;

3. eladni csupán -a területileg illetékes iparügyi miniszteri biztos esetenként megadott engedélye alapján szabad;

4. egy-egy fogyasztónak esetenként üzemi célra legfeljebb 25 q. háztartási célra pedig legfeljebb 10 q szenet szabad eladni.

(2) A szénbányák az előző bekezdés alapján történi eladásaikról hetenként kimutatást tartoznak felterjeszteni az iparügyi minisztérium bányászati közigazgatási osztályához. A kimutatásban tételenként fel kell tüntetni az egyes eladásokat, a vevő nevének, lakhelyének, a szénfajtának, a szén mennyiségének és az eladás napjának megjelölésével.

7. §

A szénbányák a saját üzemük céljára szükséges szén felhasználására, valamint a munkásszenek kiadására engedélyt (6. §) nem tartoznak kérni.

8. §

A háztartási és a központi fütés céljára szolgáló szén forgalmát külön rendelet fogja szabályozni.

9. §

(1) Amennyiben a cselekmény sulyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, a 12412/1939. ME rendelet 2. §-a értelmében kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő, aki a jelen rendeletben foglalt rendelkezések valamelyikét megszegi vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk rendelkezései irányadók. A pénzbüntetés legmagasabb értéke nyolcezer pengő, olyan esetben pedig, amikor megállapítható annak a nyereségnek a mennyisége, amelyet a kihágás elkövetője a cselekménnyel illetéktelenül elért, a nyolcezer pengőnek a megállapított nyereség kétszeresével felemelt összege.

(3) Azzal szemben, aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza, rendőrhatósági őrizetbevételnek (internálásnak) is helye van.

(4) Azt a szénkészletet, amelyre vonatkozólag az (1) bekezdés alá eső kihágást elkövették, el kell kobozni. Az elkobzott készlet értékesítése és értékének hováforditása tekintetében a 6110/1941. ME rendelet (Rendeletek Tára 2056. oldal) rendelkezései irányadók.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságoknak, az államrendőrség működési területén az államrendőrségnek, mint rendőri büntetőbiróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek az iparügyi minisztert kell tekinteni.

10. §

A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, amikor is a jelen rendelet rendelkezéseivel ellenkező korábbi rendelkezések hatályukat vesztik.

Budapest, 1945. évi julius hó 6-án.

Bán Antal s. k.,

iparügyi miniszter