Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6000/1945. KKM rendelet

a gépjáróművek bejelentése és nyilvántartásba vétele tárgyában

A gépjáróművekkel kapcsolatos kérdések szabályozásáról szóló 1.490/1945. ME rendelet (megjelent a Magyar Közlöny 1945. évi május hó 5-i, 22. számában) 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a gépjáróművek nyilvántartása és ellenőrzése céljából a következőket rendelem:

1. §

(1) Aki bármilyen címen személy- vagy tehergépkocsit, motorkerékpárt, háromkerekű gépjáróművet, segédmotoros kerékpárt, vagy bármilyen más gépjárómüvei, gépjárómű-pótkocsit. gépjáróműroncsot, gépjáróműmotort vagy bármilyen gépjárómű-alkatrészt (az alábbiakban: gépjárómű) birtokában tart, továbbá, akinek ingatlanán elhagyott gépjárómű van, köteles a gépjáróműre vonatkozóan a jelen rendelet hatálybalépésének napjától számított nyolc nap alatt a rendelethez mellékelt I. számú mintának megfelelően bejelentést tenni. A bejelentést a gépjárómű fekvése szerinti legközelebbi rendőrhatóságnál. Budapest székesfőváros területén pedig a gépjárómű fekvése szerint illetékes kerületi rendőrkapitányságnál kell megtenni.

(2) A közterületen elhagyott gépjárómüvekre vonatkozó bejelentést a gépjárómű fekvése szerint illetékes elsőfokú közigazgatási hatóság köteles az (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelően megtenni.

(3) A rendőrhatóság a bejelentésekről a rendelethez mellékelt II. számú mintának megfelelő igazolványt ad ki.

2. §

(1) A rendőrhatóság a bejelentőlapokat három napon belül felülvizsgálja és a törvényhatóság első tisztviselőjének, Budapest székesfőváros területén pedig a rendőrfőkapitánynak küldi meg. A törvényhatóság első tisztviselője (a főkapitány) a hozzá érkezeti bejelentőlapokat összesítő kimutatásba foglalja és a kimutatás két azonos példányával együtt a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszterhez terjeszti fel. Törvényhatósági joggal felruházott városok területén működő rendőrhatóságok a bejelentőlapok felülvizsgálása után azok kimutatásba foglalását is elvégzik és a bejelentő lapokat a kimutatás két azonos példányával együtt közvetlenül a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszterhez terjesztik fel.

(2) A kimutatásnak tartalmaznia kell a sorszámot, a bejelentő nevét, a gépjárómű gyártmányát és nemét (személy. teher. stb. teljes gépjárómű vagy roncs), valamint a tulajdonos nevét. Ha ez nem állapítható meg. annak feltüntetését, hogy a bejelentés tárgya elhagyott ingóság.

3. §

A gépjárómű birtokosa köteles a gépjáróművet további rendelkezésig a jelen rendelet hatálybalépésének napján volt állapotban megőrizni.

4. §

A kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter az elhagyott gépjáróművet kijavítás, összeszerelés, illetőleg üzembehelyezés céljából, térítés ellenében bárkinek átengedheti. A térítési összeget a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter - az általa kijelölt 3-6 szakértőből álló egy vagy több bizottság meghallgatása után - állapiba meg és azt a kereskedelem-és közlekedésügyi miniszternek, a magyar postatakarékpénztárnak "Elhagyott gépjáróművek térítési dija" cimen nyitott 159.106. számú letéti csekkszámla javára kell befizetni.

5. §

(1) A jelen rendelet hatálybalépésének napjától számított tizedik napon az 1945. évi május hó 8. napja előtt kiadott minden gépjárómű üzembentartására vonatkozó engedély hatályát veszti. Gépjárómű üzembentartására engedélyt további intézkedésig csak a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter adhat ki. ilyen engedély azonban egyéb feltételek fennforgása esetén is csak annak a gépjárómű-tulajdonosnak adható ki, aki az 1. §-ban foglalt bejelentési kötelezettségnek eleget tett.

(2) A közúti forgalomban résztvevő gépjáróműveket további intézkedésig a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter által megállapitott uj hatósági jelzéssel kell ellátni.

6. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, az 1.490/1945. ME rendelet 2. §-ában meghatározott kihágást követi el és az ott megállapitott büntetéssel büntetendő az aki a jelen rendeletnek rendelkezéseit megszegi vagy kijátsza.

(2) Azt a gépjáróművet, amelyre vonatkozólag a jelen rendeletben megállapitott kihágást elkövették, el kell kobozni. Az elkobbzott gépjárómü értékesítéséből befolyó összeg teljes egészében az államkincstárt illeti.

(3) Azt, aki a kihágás felderítése körül különös érdemeket szerzett, kérelmére a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter a kihá-gási eljárás során elkobzott gépjárómű értékének egynegyed részéig terjedhető jutalomban részesítheti.

(4) A kihágási eljárás a közigazgatási hatóságnak, a rendőrség működési területén a rendőrségnek, mint büntető bíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek a kereskedelem- és közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

7. §

Külföldi állampolgárok tulajdonában lévő, külföldi rendszámmal ellátott gépjáróművekre a jelen rendelet rendelkezései nem vonatkoznak.

8. §

A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1945. évi június hó 5.-én.

Gerő Ernő s. k.

kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter.

I. számú melléklet a 6000/1945. (VI. 12.) KKM rendelethez

II. számú melléklet a 6000/1945. (VI. 12.) KKM rendelethez

Tartalomjegyzék