6000/1945. KKM rendelet
a gépjáróművek bejelentése és nyilvántartásba vétele tárgyában
A gépjáróművekkel kapcsolatos kérdések szabályozásáról szóló 1.490/1945. ME rendelet (megjelent a Magyar Közlöny 1945. évi május hó 5-i, 22. számában) 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a gépjáróművek nyilvántartása és ellenőrzése céljából a következőket rendelem:
1. §
(1) Aki bármilyen címen személy- vagy tehergépkocsit, motorkerékpárt, háromkerekű gépjáróművet, segédmotoros kerékpárt, vagy bármilyen más gépjárómüvei, gépjárómű-pótkocsit. gépjáróműroncsot, gépjáróműmotort vagy bármilyen gépjárómű-alkatrészt (az alábbiakban: gépjárómű) birtokában tart, továbbá, akinek ingatlanán elhagyott gépjárómű van, köteles a gépjáróműre vonatkozóan a jelen rendelet hatálybalépésének napjától számított nyolc nap alatt a rendelethez mellékelt I. számú mintának megfelelően bejelentést tenni. A bejelentést a gépjárómű fekvése szerinti legközelebbi rendőrhatóságnál. Budapest székesfőváros területén pedig a gépjárómű fekvése szerint illetékes kerületi rendőrkapitányságnál kell megtenni.
(2) A közterületen elhagyott gépjárómüvekre vonatkozó bejelentést a gépjárómű fekvése szerint illetékes elsőfokú közigazgatási hatóság köteles az (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelően megtenni.
(3) A rendőrhatóság a bejelentésekről a rendelethez mellékelt II. számú mintának megfelelő igazolványt ad ki.
2. §
(1) A rendőrhatóság a bejelentőlapokat három napon belül felülvizsgálja és a törvényhatóság első tisztviselőjének, Budapest székesfőváros területén pedig a rendőrfőkapitánynak küldi meg. A törvényhatóság első tisztviselője (a főkapitány) a hozzá érkezeti bejelentőlapokat összesítő kimutatásba foglalja és a kimutatás két azonos példányával együtt a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszterhez terjeszti fel. Törvényhatósági joggal felruházott városok területén működő rendőrhatóságok a bejelentőlapok felülvizsgálása után azok kimutatásba foglalását is elvégzik és a bejelentő lapokat a kimutatás két azonos példányával együtt közvetlenül a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszterhez terjesztik fel.
(2) A kimutatásnak tartalmaznia kell a sorszámot, a bejelentő nevét, a gépjárómű gyártmányát és nemét (személy. teher. stb. teljes gépjárómű vagy roncs), valamint a tulajdonos nevét. Ha ez nem állapítható meg. annak feltüntetését, hogy a bejelentés tárgya elhagyott ingóság.
3. §
A gépjárómű birtokosa köteles a gépjáróművet további rendelkezésig a jelen rendelet hatálybalépésének napján volt állapotban megőrizni.
4. §
A kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter az elhagyott gépjáróművet kijavítás, összeszerelés, illetőleg üzembehelyezés céljából, térítés ellenében bárkinek átengedheti. A térítési összeget a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter - az általa kijelölt 3-6 szakértőből álló egy vagy több bizottság meghallgatása után - állapiba meg és azt a kereskedelem-és közlekedésügyi miniszternek, a magyar postatakarékpénztárnak "Elhagyott gépjáróművek térítési dija" cimen nyitott 159.106. számú letéti csekkszámla javára kell befizetni.
5. §
(1) A jelen rendelet hatálybalépésének napjától számított tizedik napon az 1945. évi május hó 8. napja előtt kiadott minden gépjárómű üzembentartására vonatkozó engedély hatályát veszti. Gépjárómű üzembentartására engedélyt további intézkedésig csak a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter adhat ki. ilyen engedély azonban egyéb feltételek fennforgása esetén is csak annak a gépjárómű-tulajdonosnak adható ki, aki az 1. §-ban foglalt bejelentési kötelezettségnek eleget tett.
(2) A közúti forgalomban résztvevő gépjáróműveket további intézkedésig a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter által megállapitott uj hatósági jelzéssel kell ellátni.
6. §
(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, az 1.490/1945. ME rendelet 2. §-ában meghatározott kihágást követi el és az ott megállapitott büntetéssel büntetendő az aki a jelen rendeletnek rendelkezéseit megszegi vagy kijátsza.
(2) Azt a gépjáróművet, amelyre vonatkozólag a jelen rendeletben megállapitott kihágást elkövették, el kell kobozni. Az elkobbzott gépjárómü értékesítéséből befolyó összeg teljes egészében az államkincstárt illeti.
(3) Azt, aki a kihágás felderítése körül különös érdemeket szerzett, kérelmére a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter a kihá-gási eljárás során elkobzott gépjárómű értékének egynegyed részéig terjedhető jutalomban részesítheti.
(4) A kihágási eljárás a közigazgatási hatóságnak, a rendőrség működési területén a rendőrségnek, mint büntető bíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek a kereskedelem- és közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.
7. §
Külföldi állampolgárok tulajdonában lévő, külföldi rendszámmal ellátott gépjáróművekre a jelen rendelet rendelkezései nem vonatkoznak.
8. §
A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi június hó 5.-én.
Gerő Ernő s. k.
kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter.
I. számú melléklet a 6000/1945. (VI. 12.) KKM rendelethez
![](/img/jsz/1945_6000_kkm_rendelet_5796685-i42.png)
II. számú melléklet a 6000/1945. (VI. 12.) KKM rendelethez
![](/img/jsz/1945_6000_kkm_rendelet_5796685-i44.png)