Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6490/1945. ME rendelet

a testi munkások munkaközvetítése tárgyában

Az ideiglenes nemzeti kormány az Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1944. évi december hó 22. napján adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

(1) A munkaközvetítés a testi munkakereslet és munkakinálat esetében kizárólag a szabadi szakszervezetek feladata.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a testi munkások tekintetében a szakszervezeti munkaközvetítésen kivül minden más munkaközvetitést meg kell szüntetni, tekintet nélkül arra, 1 hogy azt ingyenesen vagy díjazásért. hatóság, egyesület, avagy magánszemély végezte-e. A testi munkásokra vonatkozóan bármilyen munkaközvetítésre kiadott hatósági jogosítvány - amennyiben eddig még érvényét nem vesztette - a jelen rendelet hatálybalépésével hatályát veszti; ilyen jogosítványt a jövőben kiadni nem szabad.

(3) A jelen rendelet rendelkezései nem terjednek ki a mező- és erdőgazdasági munkaközvetítésre.

2. §

(1) Az illetékes szabad szakszervezetek Nagy-Budapest területére valamint Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyének aszódi, budakörnyéki, gödöllői, gyömrői, központi, monori, nagykátai, | ráckevei, szentendrei és váci járása területére kiterjedő működési körrel Budapest székhellyel szakmánként külön-külön munkaközvetítő irodákat, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye többi járásainak területére kiterjedően működési kör rel Kecskeméten, a többi vármegyei, illetőleg városi törvényhatóság területére kiterjedő működési körrel az illető vármegye székhelyén, illetőleg az illető törvényhatósági jogú városban pedig szakmaközi munkaközvetítő irodákat kötelesek fenntartani. A járási székhelye ken és a megyei városokban munkaközvetítő irodáknak fiókjait lehet felállítani. A nagyobb ipari központokban a szakmaközi munkaközvetitő irodák helyett a szükséghez képest szakmánként külön-külön munkaközvetítő irodák állíthatók fel.

(2) A tanoncok közvetitését Nagy-Budapest területén, valamint Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyének az (1) bekezdésben megjelölt járásaiban a Magyar Szabad Szakszervezetek Országos Központja (Szakszervezeti Tanács) - az alábbiakban: Szakszervezeti Tanács -, egyéb helyeken pedig a munkaközvetítő irodák, illetőleg ezek fiókjai végzik. A tanoncközvetítés céljából ezeknél a szerveknél külön osztályt kell létesíteni.

(3) Azokon a helyeken, ahol szakszervezeti munkaközvetítő nincsen, munkaközvetítésért mind a testi munkás, mind a munkáltató a lakóhelyéhez (telephelyéhez) legközelebb eső helyen lévő szakszervezeti munkaközvetítőhöz kötetes fordulni.

3. §

A szakszervezeti munkaközvetítők a közvetítést arra tekintet nélkül kötelesek ellátni hogy a közvetítés iránt hozzájuk forduló tagja-e a szakszervezetnek vagy sem; a közvetítésnél azért, mert a munkás vagy a munkáltató nem tagja a szakszervezetnek, hátránnyal sem a munkást, sem a munkáltatót nem sújthatják. Dijat vagy költséget sem a munkással, sem aj munkáltatóval szemben nem számithatnak fel.

4. §

(1) A munkáltató - az alábbi bekezdésekben megállapított kivételekkel - csak olyan testi munkást alkalmazhat, akit részére a szakszervezeti munkaközvetítő közvetített, i

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés az állam, vármegye, a város és a község alkalmazottai közül csak azokra terjed ki, akik magánjogi szerződés utján nyernek alkalmazást és szakmájuknak van szakszervezeti munka-, közvetítése.

(3) Nem esnek az (1) bekezdés hatálya alá a bizalmi állásra alkalmazni kívánt munkások, (ilyeneknek minősülnek különösen azok a munkások, akikre a kollektív szerződés hatálya nem terjed ki).

(4) Amennyiben a szakszervezeti munkaközvetítő a munkáltató munkaerőszükségletét három napon belül kielégíteni nem tudná, erről a munkáltatónak azonnal - de legkésőbben a bárom nap elteltével - tanúsítványt köteles adni, amely tanúsítvány alapján a munkáltatónak jogában áll munkaerő-szükségletét a szakszervezeti munkaközvetítésen kivül elégíteni ki.

5. §

A munkáltató a szakszervezeti munkaközvetitőtől név szerint meghatározott testi munkás; közvetítését is Kívánhatja. Ennek a munkásnak a közvetítését a szakszervezeti munkaközvetítő csak abban az esetben mellőzheti, ha a közvetítés a fennálló törvényekkel, rendeletekkel, birói vagy igazolóbizottsági határozattal, avagy az illető munkás érdekeivel ellenkezik.

6. §

(1) A munkáltató köteles testi munkását a külön rendelettel megállapított módon az illetékes szakszervezeti munkaközvetítőhöz bejelenteni.

(2) Mind a munkáltató, mind a testi munkás - mégpedig arra tekintet nélkül, hogy tagja-e a szakszervezetnek vagy sem - köteles a munkavállalói jogviszony megszűnését az attól számított három napon belül az illetékes szakszervezeti munkaközvetítőhöz szóban vagy írásban bejelenteni.

(3) A bejelentés részletes szabályait az iparügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

7. §

(1) A szakszervezeti munkaközvetítők a jelen rendeletben megállapított feladatuk ellátása érdekében munkaerőnyilvántartást kötelesek vezetni. E nyilvántartás elkészítése és a változások folyamatos keresztül vezetése végett bármely hatóságnál vezetett személynyilvántartást megtekinthetnek és arról másolatot készithetnek.

(2) A szakszervezeti munkaközvetítők kötelesek munkaközvetitői tevékenységükről nyilvántartást vezetni és az iparügyi miniszternek adatokat szolgáltatni.

(3) A munkaerőkről, valamint a munkaköz-vetítői tevékenységről szóló nyilvántartás vezetésének és az adatszolgáltatásnak részletes szabályait az iparügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

8. §

Az egyes szakszervezeti munkaközvetítők közölt a munkakereslet és kínálat kiegyenlítéséről a Szakszervezeti Tanács köteles gondoskodni.

9. §

A szabad szakszervezetek munkaközvetítői tevékenységük során, a Szakszervezeti Tanácsi pedig kiegyenlítő tevékenysége során követendő eljárásukról munkaközvetitő-szabályzatot kötelesek készíteni; a szabályzatot jóvá-liagyás végett be kell mutatni az iparügyi miniszternek.

10. §

(1) A szabad szakszervezetek és a Szakszervezeti Tanács munkaközvetítői, illetőleg kiegyenlítő tevékenységével kapcsolatban fel-merülő személyi és dologi kiadások fedezéséről az állami költségvetés keretében - az iparügyi tárca terhére - kell gondoskodni.

(2) A Szakszervezeti Tanács köteles évenkint, a költségvetési év első negyedében az iparügyi miniszterhez az (1) bekezdésben említett kiadások tárgyában költségelőirányzatot előterjeszteni.

11. §

(1) A szabad szakszervezetek, valamint a Szakszervezeti Tanács munkaközvetítői, illetőleg kiegyenlítő tevékenysége felett a felügyelej let az iparügyi miniszter gyakorolja.

(2) A szabad szakszervezetek, valamint a Szakszervezeti Tanács kötelesek az iparügyi miniszternek a munkaerőgazdálkodás körében kiadott utasításait végrehajtani.

12. §

(1) A munkaközvetítést érintő összes ügyekben való véleménynyilvánítás végett minden szakszervezeti munkaközvetítő mellé munkáltatókból és munkásokból álló paritásos bizottságot kell felállítani.

(2) A bizottságok megalakítását, munkakörét és eljárását az iparügyi miniszter rendelettel szabályozza.

13. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és tizenöt napig terjedhető elzárással büntetendő az, aki a jelen rendelet valamelyik rendelkezését megszegi vagy kijátssza.

(2) A kihágás miatt kiszabható pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk rendelkezései irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb mértéke - a 6000/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 95. száma) rendelkezéseire is tekintettel - nyolcvanezer pengő.

(3) A kihágás elkövetése esetében a rendőrhatósági őrizet alá helyezésnek (internálásnak), visszaesés esetében pedig az iparűzési jog elvonásának is helye van.

(4) A kihágás miatt az eljárás közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető bíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek az iparügyi minisztert kell tekinteni.

14. §

A jelen rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az iparügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1945. évi augusztus hó 8-án,

Miklós Béla s. k.,

miniszterelnök