Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

68100/1945. IpM rendelet

a Vasgazdasági Iroda felállításáról

Az ipari nyersanyagok és termékek előállításának, forgalmának, és felhasználásának szabályozása tárgyában kiadott 12112/1939. ME rendeletben foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

A vas- és acélipari nyersanyagok és termékek (kész- és félgyártmányok) előállításának, forgalmának, felhasználásának és elosztásának irányításával, valamint ellenőrzésével kapcsolatos közigazgatási tennivalókat a 3. §-ban megjelölt feladatkörben a Vasgazdasági Iroda látja el.

2. §

(1) A Vasgazdasági Iroda az iparügyi miniszter irányítása, felügyelete és ellenőrzése alatt áll.

(2) A Vasgazdasági Iroda elnökét a tényleges szolgálatban álló köztisztviselők közül az iparügyi miniszter nevezi ki.

(3) A Vasgazdasági Iroda személyi és dologi szükségleteit az anyaggazdálkodási járulékból eredő bevételekből fedezi.

(4) A Vasgazdasági Iroda igazgatóját és egyéb személyzetét az iparügyi miniszter alkalmazza. Az iroda alkalmazottai az iroda elnöke előtt fogadalmat tesznek arra, hogy a tisztségükkel járó kötelezettségüket híven, pontosan és részrehajlás nélkül teljesitik, az ebben a minőségükben megtudott hivatali, üzleti, vagy üzemi titkot jogtalanul mással nem közlik és maguk vagy más javára jogtalanul fel nem használják.

3. §

A Vasgazdasági Iroda:

1. Megállapítja és nyilvántartja a hazai vas-és acélipar termelőképességét, továbbá a vas- és acélipari nyersanyagokból félkész- és készgyártmányokból ócskaanyagokból és gyártási segédanyagokból meglévő készleteket;

2. figyelemmel kiséri az iroda működési körébe utalt anyagok, félkész- és készgyártmányok hazai és külföldi forrásokból beszerzését ezek termelését, forgalmát, elosztását, felhasználását és áralakulását, valamint javaslatot tesz az e téren szükséges rendelkezések és intézkedések kiadása iránt;

3. javaslatokat tesz a vas- és acélipari anyagok egymással való helyettesítése, valamint a helyettesítő pótanyag kérdésében és egyes, e területen felmerülő szabványosítási kérdésekben;

4. ellenőrzi az Iroda működési körébe utalt anyagok, kész- és félkészgyártmányu igénybevételére előállítására, forgalmára, felhasználására, termelésének- és feldolgozásának módjára vonatkozó rendelkezések megtartását;

5. végzi azokat a teendőket, melyeket az iparügyi miniszter az iroda hatáskörébe utal.

4. §

(1) A Vasgazdasági Iroda mellé véleményadás és javaslattétel céljából vasgazdasági tanácsot kell felállítani.

(2) A Vasgazdasági tanács elnöke a Vasgazdasági Iroda elnöke. Tagjai: a Vasgazdasági Iroda igazgatója, továbbá a kereskedelem-és közlekedésügyi, a földmivelésügyi, a közellátásügyi, az újjáépítési és a honvédelmi miniszterek, valamint az építésügyi kormánybiztos, a Szabad Szakszervezetek Országos Központja. A Vas- és Fémmunkások Szabad Szakszervezete, a Budapesti Kereskedelmi- és Iparkamara, az Ipartestületek Országos Központja, a Kereskedők Országos Központi Szövetkezete, a Gyáriparosok Országos Szövetsége, és az Iparművek Állami Érdekű Részvénytársaság egy-egy kiküldöttje, végül a hazai Vasművek Munkaközösségének három kiküldöttje.

(3) A tagok megbízatása tiszteletbeli.

5. §

(1) A Vasgazdasági Iroda feladata teljesítéséhez szükséges mértékben bármely vállalatot, iparost, vagy kereskedőt felhívhat adatok bejelentésére, felvilágositások adására, iratok bemutatására. A felhívásnak a kitűzött határidőben eleget kell tenni.

(2) A Vasgazdasági Iroda feladata teljesítéséhez szükséges mértékben kiküldöttje utján bármely ügykörébe eső vállalat, iparos, vagy kereskedők üzemét (üzletét) és üzletvitelét megvizsgálhatja.

6. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, a 12.112/ 1939. ME rendelet 2. §-a értelmében kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő, aki az 5. §-ban foglalt rendelkezések ellenére a Vasgazdasági Iroda felhívásának nem tesz eleget vagy az iroda kiküldöttjének vizsgálatát akadályozza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk rendelkezései irányadók. A pénzbüntetés legmagasabb mértéke nyolcvanezer pengő, olyan esetekben pedig, amikor megállapítható annak a nyereségnek a mennyisége, amelyet a kihágás elkövetője a cselekménnyel illetéktelenül elért, a nyolcvanezer pengőnek a megállapított nyereség kétszeresével felemelt összege.

(3) Azzal szemben, aki a kihágást elkövette, rendőrhatósági őrizetbevételnek (internálásnak) is helye vau.

(4) Azt a készletet, amelyre vonatkozóan az (1) bekezdés alá eső kihágást elkövették, el kell kobozni. Az elkobzott készlet értékesitése és értékének hovaforditása tekintetében a 6110/1941. ME rendelet rendelkezései irányadók.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, az államrendőrség működési területén az államrendőrségnek, mint rendőri büntető bíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek az iparügyi minisztert kell tekinteni

7. §

Ez a rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1945. évi augusztus hó 16-án.

A miniszter helyett:

Salamon Rácz Tamás s. k.,

államtitkár