Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

9690/1945. (X. 21.) ME rendelet

a közellátásügyi miniszter árszabályozó hatásköre tárgyában

Az Ideiglenes Nemzetgyűlés által az 1945. évi szeptember hó 13. napján adott felhatalmazás alapján a minisztérium a következőket rendeli:

1. § Az áralakulás irányítása és ellenőrzése, valamint az ezzel kapcsolatos intézkedések meglétele a közellátásügyi miniszter hatáskörébe tartozik.

2. § (1) A közellátásügyi miniszter az 1. §-ban említett hatáskörében - a 3. §-ban foglaltak kivételével - megállapíthatja mindennemű áru és gazdasági jellegű szolgáltatás tájékoztató árát (irányárát), legmagasabb vagy legalacsonyabb árát, illetőleg diját; továbbá megállapíthatja mindazoknak a cikkeknek és szolgáltatásoknak a jegyzékét, amelyeket csak előzetes ármegállapítás után lehel forgalomba hozni, illetőleg amelyekért csak az előzetesen megállapított ár, illetőleg dij számitható vagy amelyek árának (dijának) emelése csak külön engedély alapján lehetséges. A közellátásügyi miniszter az áralakulás irányitása kapcsán felülvizsgálhatja az árakat s a szolgáltatások díjait kialakitó tényezőket, továbbá ellenőrizheti az árak és a szolgáltatások díjainak gazdasági indokoltságát. A közellátásügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve javaslatot tehet a minisztériumnak a vámtarifában megállapított egyes vámtételek módosítására, megszüntetésére vagy egyéb gazdaságpolitikai intézkedésekre.

(2) A közellátásügyi miniszter az ár, illetőleg díjmegállapításoknál:

a) országosan érvényes egységes vagy helyi, végül pedig egyéni (cégenkinti) árakat (díjakat) állapithat meg;

b) elrendelheti, hogy az általa megállapított időpontban fennálló árakat felemelni vagy leszállítani nem szabad (árrögzités);

c) a rögzített vagy korábban megállapított legmagasabb árakhoz (dijákhoz) felárakat engedélyezhet vagy azokból engedmény adását teheti kötelezővé:

d) kereskedői haszonrészeket állapithat meg:

e) az egyes áruk vagy árucsoportok árának, illetve szolgáltatások dijának megállapítását az általa megszabott ár. illetve dijkiszámítási irányelvek mellett a termelőre, illetőleg az eladóra bizhatja.

(3) A közellátásügyi miniszter az előbbi bekezdésben megállapított hatáskörében fontosabb mezőgazdasági terményeknél és ipari alapanyagoknál a földmivelésügyi, illetőleg az iparügyi miniszterrel egyetértve jár el.

(4) A közellátásügyi miniszter a villamos energia árát a 4440/1942. ME rendeletben (Budapesti Közlöny 1942. évi július hó 23-i, 165. számi foglaltak szerint állapítja meg.

(5) A közellátásügyi miniszter felhatalmazhatja a közellátási kormánybiztosokat, az alispánokat és a városok polgármestereit, hogy működési területükön egyes áruk vagy gazdasági jellegű szolgáltatások árát (diját) - az általa megadott utasítások szerint - megállapíthassák.

3. § Nem tartozik a közellátásügyi miniszter hatáskörébe:

a) a tisztviselői fizetéseknek,

b) a munkabéreknek.

c) a közszolgáltatásoknak (adók, illetékek, díjak, vámok, stb.),

d) a cukor.

e) az egyedárusági cikkek,

f) a gyógyszerek fogyasztói árának, a gyógynövények árának, az állatgyógyászatban használatos, cikkek árának.

g) a vasúti és hajózási fuvarozási díjaknak,

h) a gépjáróművek teher és személy fuvarozási díjainak.

i) a posta díjszabásának, a polgári légi forgalom fuvarozási dijának,

j) a hírlapok, folyóiratok, könyvek és egyéb nyomdai termékek árának megállapítása.

4. § (1) A közellátásügyi miniszter a jelen § (2) bekezdésében foglalt korlátozások figyelembevételével megvizsgálhatja a közszállitásoknál érvényesített árakat abból a szempontból, hogy azok az indokolt költségek és a méltányos haszon összegét nem haladják-e meg.

(2) Minden közhatóság, közintézet, közüzem, továbbá állami felügyelet alatt működő intézet vagy intézmény köteles az olyan megrendelést, amelynek összege az 5 millió pengőt meghaladja, a megbízás másolatának csatolásával a megrendeléstől számítolt nyolc napon belül a közellátásügyi miniszterhez bejelenteni. Be kell jelenteni a megrendelést abban az esetben is, ha ugyanaz a hatóság azonos vagy hasonló cikkekben egy naptári éven belül 5 millió pengő értéket meghaladó megrendelést ad ki vagy ha a megrendelésből több vállalkozó részesül, de valamennyi vállalkozóra eső megrendelés együttes összege az 5 millió pengőt meghaladja. Ha a megrendelést több vállalkozónak adják ki, a vállalati összeget valamennyi vállalkozóra eső megrendelés együttes összege szerint kell számításba venni. Be kell jelenteni a bejelentésre kötelezett megrendelések módosítását és kiegészítését abban az esetben is. ha azok összege 5 millió pengőn alul marad. A bejelentésnek tartalmaznia kell azt, hogy a megrendelés szabad kézből vagy pedig nyilvános vagy zártkörű árlejtés utján került kiadásra. Az előbbiekben említett értékhatárt a közellátásügyi miniszter a szükséghez képest felemelheti vagy leszállíthatja.

(3) Köteles bejelenteni a (2), bekezdés szerinti közszállitásokat a megrendelés vételétől számított nyolc napon belül a megrendelést elnyeri vállalkozó is. A bejelentéshez csatolni kell a vállalkozó ajánlata alapjául szolgáló előzetes árkiszámítást.

(4) Amennyiben a megrendelés kiadása és teljesítése között az egyes költségtényezők a vállalkozó hibáján kívül halósági intézkedés folytán emelkednek és igy a méltányos haszonnal növelt önköltségi ár a megrendelési árat (diját) meghaladja, a közellátásügyi miniszter az emelkedés folytán mutatkozó gazdaságilag indokolt árat a megrendelővel közölheti.

(5) Az előző bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni a Moszkvában 1945. évi január hó 22. napján kell és az ideiglenes nemzeti kormány által az 525/1945 ME rendelettel (Magyar Közlöny 1945. évi március hó 17-i. 9. szám) kihirdetett fegyverszüneti egyezmény 11. és 12. pontjában említett szállításokra is.

5. § (1) A közellátásügyi miniszter bármely üzemet, vállalatot, vállalkozót vagy azok egyesülését, érdekképviseletét vagy szervezetét (a továbbiakban: vállalat) felhívhat az ár- és díjalakulás szempontjából lényeges adatok bejelentésére, felvilágosítások adására, iratok, minták és egyéb bizonylatok haladéktalan bemutatására: kiküldötteivel - esetleg az 5330/1942. ME rendelet és az annak végrehajtása tárgyában kiadott 114400/1942. KM rendelet alapján kinevezett szakértők utján - az egész gyártási folyamatot, üzletvitelt és üzletkezelést, az üzleti könyvekbe és egyéb iratokba való betekintés utján - a múltra vonatkozólag is - megvizsgálhatja, szükség esetén a vállalat tulajdonosát (felelős vezetőjét) és alkalmazottait, valamint egyéb személyeket is kihallgathatja. A vállalatok kötelesek a felhívásnak a kitűzött határidő alatt eleget tenni, a kimutatásokat és összeállításokat elkészíteni, a kivánt iratokat és okmányokat haladéktalanul bemutatni és a megfelelően igazolt közegeknek a kért felvilágosítást megadni.

(2) A közellátásügyi miniszter az adatszolgáltatás megbízhatóvá és az árellenőrzés hatályosabbá tétele céljából egyes szakmákra vagy vállalatokra vonatkozólag számviteli utasitásokat állapithat meg és kalkulációs minták kötelező alkalmazását rendelheti el.

(3) A közellátásügyi miniszter az (1) bekezdésben említett eljárás költségeinek előlegezésére, valamint a vállalat érdekében felmerült vagy annak hibájából előállott költségek viselésére az érdekelt vállalatot kötelezheti. A megállapított költségeket közadók módjára lehet biztosítani és behajtani. Késedelmes befizetés esetében a közadókra megállapított szabályszerű késedelmi kamatot kell fizetni. Az elévülésre, a tévesen befizetett vagy jogellenesen beszedett összegek visszafizetésére a közadók kezelésére vonatkozó törvényes rendelkezések az irányadók.

6. § (1) A közellátásügyi miniszter az érdekelt minisztertel egyetértve bármely vállalatot állandó árellenőrzés alá helyezhet.

(2) Az állandó árellenőrt a közellátásügyi miniszter rendeli ki. Ugyanazt az árellenőrt több vállalathoz is ki lehet rendelni. Az ár-ellenőr - ha nem a közellátásügyi minisztériumban működő közszolgálati alkalmazott, vagy az 5330/1942. ME rendelet alapján kinevezett közellátási szakértő - a közellátásügyi miniszter vagy megbízottja előtt esküt vagy fogadalmat tesz. Az árellenőrt a közellátásügyi miniszter utasítással látja el, megbízásai bármikor visszavonhatja és az ár-ellenőri leendők ellátására mást rendelhet ki.

(3) Az állandó árellenőrzés ellátásával kapcsolatos költségeket a közellátásügyi miniszter állapítja meg. A megállapított költségeket a közellátásügyi miniszter által megjelölendő postatakarékpénztári csekkszámlára kell befizetni. A közellátásügyi miniszter a költségekre előleget kívánhat és a költségeknek részletekben való befizetését is megengedheti. Egyebekben az 5. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

(4) Az árellenőr a vállalat egész üzletvitelét és üzletvezetését, az üzleti könyveket és egyéb feljegyzéseket megvizsgálhatta, azokról jegyzeteket vagy kivonatokat készíthet, vagy a vállalat által elkészíttethet. Az árellenőr nem tekinthet be a vállalatnak gyártási (műszaki) titkait tartalmazó eljárásaiba. Arra vonatkozólag, hogy mit kell gyártási titoknak tekinteni - kétség cselén - a közellátásügyi miniszter az illetékes miniszterrel egyetértve dönt.

(5) A vállalat az állandó árellenőrzés ideje alatt áruinak árát, vagy szolgáltatásainak diját a közellátásügyi miniszter előzetes hozzájárulása nélkül nem emelheti. A vállalat a termelési költségeiben bekövetkező minden változást az árellenőr utján a közellátásügyi miniszternek haladéktalanul köteles bejelenteni.

(6) Az árellenőr intézkedései ellen a vállalat 3 napon belül előterjesztéssel fordulhat a közellátásügyi miniszterhez.

7. § (1) A közellátásügyi miniszter bármely vállalatot kötelezheti, hogy az árkiegyenlités céljaira állami számlára fizesse be azt a jelen rendelet hatálya után keletkezett bevételi, illetőleg nyereségtöbbletet, amely:

a) a hatóság által engedélyezett áremelés folytán a már raktáron lévő áruk tekintetében állott elő;

b) a termelési vagy előállítási költségek csökkenése ellenére az ár (dij) megfelelő mértékű leszállításának elmulasztása következtében keletkezett;

c) az ideiglenes ár (dij) megállapításánál alapul vett és a ténylegesen felmerült költségtényezők közötti különbözetből eredt;

d) az árszabályozó rendelkezések megszegése következtében állott elő, kivéve, ha arra nézve az 1920. XV. törvénycikk 6. §-a értelmében a vevőnek visszakövetelési joga van;

e) olyan módon keletkezett, hogy a hatóság közérdekből az önköltség és a méltányos haszon összegénél magasabb ár (dij) felszámitását engedélyezte vagy rendelte el;

f) a vámkülföldre irányuló árukivitel, a vámkülföldről történt árubehozatal, valamint a vámkülföld részére teljesített szolgáltatásoknál a méltányosnál nagyobb nyereséget eredményező ár (dij) érvényesítése folytán keletkezett.

(2) Az (1) bekezdés a)-e) pontjaj alatt meghatározott esetekben a közellátásügyi miniszter által megállapított bevételi ártöbbletet az általa szabályozott módon és időben kell befizetni. Az (1) bekezdés f) pontja alatt meghatározott esetekben a közellátásügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértve és a Magyar Nemzeti Bank meghallgatásával jár el. A megállapított, de be nem fizetett összeg biztosítására, behajtására, a késedelmi kamat fizetésére, az elévülésre, valamint a tévesen befizetett, vagy jogellenesen beszedett összegek visszafizetésére az 5. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

(3) A közellátásügyi miniszter a befizetésre kötelezés helyett akként is rendelkezhetik, hogy az érdekelt fél a bevételi többletet meghatározott közszükségleti cikkek (szolgáltatások) árának (dijának) fenntartására vagy mérséklésére használja fel.

(4) Az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban foglaltak alapján befizetett összegek kezeléséről, felhasználásáról és elszámolásáról a közellátásügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben, az (1) bekezdés f) pontjában foglaltak alapján befizetett összegek tekintetében pedig a pénzügyminiszter az érdekelt miniszterekkel egyetértésben gondoskodik.

8. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik. kihágást követ el és 6 hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki:

a) mint eladó vagy egyébként szolgáltatást nyújtó fél a 2. § (1), (2) és (4) bekezdésében, továbbá a 6. § (5) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére a közellátásügyi miniszter által megállapított legmagasabb árat (díjat) túllépi, illetve a legalacsonyabb árat (díjat) nem tartja be; a közellátásügyi miniszter előzetes engedélye, illetőleg hozzájárulása nélkül árat. vagy díjat emel; a csak előzetes ármegállapitás után forgalomba hozható árukat ilyen ármegállapítás nélkül hoz forgalomba;

b) a közellátási kormánybiztosnak, az alispánnak, a polgármesternek, a 2. § (5) bekezdése alapján kiadott rendelkezését megszegi, vagy kijátssza;

c) a 4. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére az elnyert közszállitási megrendelést a közellátásügyi miniszternek nem jelenti be;

d) az 5. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére a hozzá intézeti felhívásnak, vagy a megszabott bejelentési, illetőleg bemutatási kötelességnek nem tesz eleget, valótlan adatot közök vagy az elrendelt intézkedés foganatosítását akadályozza;

e) az 5. § (2) bekezdésben foglalt rendelkezések ellenére a közellátásügyi miniszter utasításait megszegi vagy kijátssza:

f) a 6. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére a kirendelt árellenőrt az üzletvitel, vagy az üzletvezetés ellenőrzésében akadályozza;

g) a 6. § (5) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére a termelési költségekben bekövetkezett változást a közellátásügyi miniszternek nem jelenti be.

(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. törvénycikk rendelkezései az irányadók; azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege 80.000 pengő, olyan esetekben pedig, amikor megállapítható annak a nyereségnek az összege, amelyet a kihágás elkövetője a cselekménnyel illetéktelenül elért, 80.000 pengőnek a megállapított nyereség kétszeresével felemelt összege.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott kihágás elkövetőjével szemben a büntetőjogi felelősségrevonáson kívül rendőrhatósági őrizet alá helyezésnek (internálásnak) is helye van.

(4) A kihágás miatt az eljárás a járásbíróság hatáskörébe tartozik.

(5) A kihágás tárgyában hozott ítéletet jogerőre emelkedése után meg kell küldeni a közellátásügyi miniszternek. Annak az iparigazolványát, illetőleg iparengedélyét, akit az (1) bekezdésben meghatározott kihágás miatt elitéltek, a közellátásügyi miniszternek, az illetékes miniszterrel egyetértve kiadott felhívására az iparhatóság haladéktalanul köteles visszavonni. Az elitélt, úgyszintén a vele közös háztartásban élő házastársa, egyenesági rokona részére, az ítélet jogerőre emelkedésének napjától számított két éven belül új iparigazolványt illetőleg iparengedélyt nem szabad kiadni.

9. § Azzal szemben, aki a közellátásügyi miniszternek, vagy a 2. § (5) bekezdésében felsorolt hatóságoknak a jelen rendelet alapján kiadott rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza, -függetlenül a büntetőjogi felelősségrevonástól - a közellátásügyi miniszter javaslatot tehet a minisztériumnak az adó, a vám-, valamint egyéb tekintetben adott kedvezmények megvonása, a közszállitásokból, az anyagellátásból, a munkaerő ellátásból és az állami hitelműveletekből való kizárást, vállalatvezetők kirendelése vagy a fuvardíjszabás körében más rendszabály alkalmazása iránt abban az esetben is, ha az intézkedés alkalmazásának egyéb jogszabályokban megszabott különös feltételei nem állanak fenn.

10. § Azt, hogy valamely árut. közszükségleti cikknek, vagy valamely szolgáltatást közszükséglet tárgyát alkotó szolgáltatásnak kell-e tekinteni, kétség esetében a közellátásügyi miniszter állapítja meg.

11. § (1) Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; hatálybalépésével a 2220/1938. ME, a 2221/1938. ME, a 2930/1938. ME, a 4110/1939. ME, a 3800/1944. ME és a 3870/1944. ME rendelet hatályukat vesztik.

(2) A rendelet 8. és 9. §-ában említett büntető rendelkezéseket azzal a vállalattal, vagy vállalatvezetővel szemben is lehet alkalmazni, aki a 4120/1945. ME rendeletben (Magyar Közlöny 1945. július 1-i, 65. szám) vagy annak végrehajtása tárgyában kiadott és a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségéhez intézett 22000/1945. KM számú végrehajtási rendelettel közölt leiratban (kihirdetve a Magyar Közlöny 1945. évi augusztus hó 17-i, 104. szám) megszabott kötelességének a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 8 nap alatt nem tesz eleget.

Budapest, 1945. évi október hó 15-én.

Miklós Béla s. k.,

miniszterelnök