Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

10900/1946. (IX. 5.) KM rendelet

a tej és tejtermékek beszolgáltatásának, forgalmának és felhasználásának szabályozásáról szóló 9680/1946. ME rendelet végrehajtása tárgyában

A 9680/1946. ME rendelet 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a földmivelésügyi miniszterrel egyetértve a következőket rendelem:

1. § (1) A tehéntartó köteles minden fejőstehén után az 1946. évi július hó 1. napjától kezdődőleg egy évben 270 napon keresztül folyamatosan az alább meghatározott mennyiségű és a törvényes követelményeknek megfelelő minőségű teljes tejet a hajóság által megállapított áron beszolgáltatni:

a) Bács-Bodrog, Baranya, Győr-Moson, Somogy, Sopron, Tolna és Vas vármegye, továbbá Baja, Pécs, Győr, Kaposvár, Sopron és Szombathely thj. város területén naponkint 2 liter tejet;

b) Békés, Fejér, Heves, Komárom-Esztergom, Nógrád-Hont, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Veszprém és Zala vármegye, továbbá Budapest Székesfőváros, Székesfehérvár és Kecskemét thj. város területén naponkint 1.5 liter tejet;

c) az országnak az a) és b) pontban nem emiitett területén naponkint 1 liter tejet.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított tejmennyiséget a közellátásügyi miniszter egyénenkint mérsékelheti, ha erre a területileg illetékes közellátási felügyelőség és a vármegyei gazdasági felügyelőség a Tejtermelők és Tejszövetkezetek Országos Szövetsége (Budapest, IX., Köztelek-utca 8.; a továbbiakban: TeTeOSz) utján együttes előterjesztést tesz.

2. § (1) A juhtartó köteles minden fejősjuh után egy évben a bárány elválasztásától számított három hónapon keresztül havonkint 0.5 kilogramm a törvényes követelményeknek megfelelő teljes zsirtartalmu juhgomolyát a hatóság által megállapított áron beszolgáltatni.

(2) Az (1) bekezdés alapján beszolgáltatott minden kilogramm juhgomolya a 10400/1946. KM rendeletben (Magyar Közlöny 1946. évi március bó 3-i, 52. szám) megszabott élőállat beszolgáltatási kötelesség szempontjából másfél kilogramm élőállat beszolgáltatásának felel meg.

3. § (1) A tejbeszolgáltatási kötelesség teljesítésére elsősorban tejet kell beszolgáltatni. Abban az esetben, ha szállítási nehézségek miatt a tejbeszolgáltatás akadályokba ütközik, a TeTeOSz-tól tej helyett vaj beszolgáltatásának az engedélyezését lehet kérni. Vaj a beszolgáltatási kötelesség teljesítésébe csak abban az esetben számitható be, ha annak beszolgáltatására a TeTeOSz előzetes engedélyt ad. Minden kilogramm beszolgáltatott és a törvényes követelményeknek megfelelő minőségű vaj 20 liter tejnek felel meg mind a jelen rendeletben megállapított tejbeszolgáltatási, mind a 10400/1946. KM rendeletben megállapított élőállat beszolgáltatási kötelesség szempontjából.

(2) Az előző bekezdésben említett engedély iránti kérelmet a község (város) egész területére vonatkozóan a községi elöljáróság (polgármester) terjeszti elő, de kérhetik az egyes termelők is. Ha a termelő tej helyett vaj beszolgáltatásának az engedélyezését kéri, a kérelemhez mellékelnie kell a hozzá legközelebb eső tejiparos (megbízott tejgyüjtő) igazolását arról, hogy az üzembe (megbízott tejgyüjtőhöz) történő szállítás szállítási nehézségek miatt akadályokba ütközik, valamint a községi elöljáróság (polgármester) arra vonatkozó igazolását, hogy a tejbeszolgáltatónak a tejiparoshoz (megbízott tejgyüjtőhöz) milyen távolságra kell a tejet szállítania. Az engedély iránti kérelmet mindkét esetben a területileg illetékes közellátási felügyelőséghez kell benyújtani. A közellátási felügyelőség a kérelmet javaslat kíséretében küldi meg a TeTeOSz-nak.

(3) Amennyiben a termelő tejbeszolgáltatási kötelességének azért nem tud eleget tenni, mert a birtokában lévő tehén, illetőleg fejősjuh betegség vagy más ok miatt nem ad tejet, ezt a körülményt három nap alatt köteles a községi elöljáróságnak (polgármesternek) bejelenteni és betegség esetében a bejelentés valóságát hatósági állatorvos által kiállított igazolvánnyal tanúsítani. Az igazolványban fel kell tüntetni a beszolgáltatást gátló körülmény valószínű időtartamát is. A bejelentésről a községi elöljáróság (polgármester) köteles értesíteni a tejiparost. Hatósági igénybevétel során elsősorban a betegség miatt tovább-tenyésztésre alkalmatlan, vagy az olyan tehenet kell igénybevenni, amely után a termelő valamely okból nem képes a tejbeszolgáltatási kötelességet teljesíteni.

(4) A tehéntartó vagy a juhtartó személyében bekövetkezett változás esetén a beszolgáltatási kötelességnek mind a régi, mind az uj állattartó annak az időtartamnak az arányában köteles eleget tenni, ameddig az állat birtokában volt, illetőleg van.

4. § (1) A tehéntartó és a juhtartó köteles a jelen rendelet hatálybalépésétől számított nyolc nap alatt teheneinek és fejősjuhainak számát a községi elöljáróságnak (polgármesternek) bejelenteni.

(2) A községi elöljáróság (polgármester) a község (város) területén lévő tehenekről és fejősjuhokról az 1946. évi szeptember hó 1. napja szerinti állapotnak megfelelően szeptember hó 15. napjáig négy példányban kimutatást készit. A kimutatásnak tartalmaznia kell a tehéntartók és juhtartók névét, lakóhelyét és az egyes tehéntartók (juhtartók) birtokában lévő fejőstehenek (fejősjuhok) számát, valamint a község (város) területén működő tejiparosok nevét (cégét). A kimutatás egy példányát a TeTeOSz-nak, egy példányát a területileg illetékes közellátási felügyelőségnek kell megküldeni, egy példányát a helyi tejiparosok (megbízott tejgyüjtők) rendelkezésére kell bocsátani, egy példányát pedig a községi elöljáróság (polgármester) megőrzi.

(3) A tehéntartó (juhtartó) köteles a fejőstehén (fejősjuh) állományában bekövetkezett minden változást negyedévenkínt a községi elöljáróságnak (polgármesternek) bejelenteni. A községi elöljáróság (polgármester) a változásokat az évnegyedet követő hónap 10. napjáig a TeTeOSz-al, az illetékes közellátási felügyelőséggel és a helyi tejiparosokkal (megbízott tejgyüjtővel) közli.

5. § (1) A beszolgáltatásra kerülő tej és tejtermék megvásárlására minden olyan tejiparos jogosult, akinek megfelelő - az illető községre (városra) érvényes - iparengedélye van, továbbá az is, akit a földmivelésügyi miniszter valamely község (város) területére tej- és tej-termékgyűjtéssel megbiz.

(2) A tejiparos (megbízott tejgyűjtő) köteles a termelő által a gyűjtőhelyen felajánlott és a törvényes követelményeknek megfelelő összes tejet és juhgomolyát, valamint a 3. § (1) bekezdése alapján engedéllyel szállított vajat a hatóságilag megállapított termelői áron megvásárolni.

(3) A tejiparos (megbízott tejgyüjtő) az általa megvásárolt összes tejjel és tejtermékkel csak a közellátásügyi miniszter vagy az általa megbízott szerv utasítása szerint rendelkezhetik.

6. § (1) A tejiparos '(megbízott tejgyüjtő)' köteles a tejet vagy tejterméket beszolgáltató tehéntartókról (juhtartókról) teheneik (fejősjuhaík) számáról, valamint az általa átvett összes tejről és tejtermékről, továbbá azok felhasználásáról a TeTeOSz által rendelkezésére bocsátott űrlapokon havonkint kimutatásban elszámolni. A kimutatást két példányban kell kiállítani. A tejiparos (megbízott tejgyűjtő) a kimutatás mindkét példányát köteles a következő hónap 8. napjáig a vele megállapodásban lévő (8. § (2) bekezdés) állami ellenőrzőjegy használatára jogosult tejipari, illetőleg városi tejellátó üzemhez beterjeszteni.

(2) Az állami ellenőrzőjegy használatára jogosult tejipari, illetőleg városi tejellátó üzem a hozzá beérkezett kimutatások átvizsgálása után azok mindkét példányát vármegyénkint csoportositott összesítő kimutatás kíséretében a hónap 20. napjáig a TeTeOSz-hoz terjeszti be.

(3) A TeTeOSz a hozzá beterjesztett kimutatásokat záradékolva megküldi a tehéntartó (juhtartó) beszolgáltatási kötelességét nyilvántartó községi elöljáróságnak (polgármesternek) a tej (juhgomolya) beszolgáltatási kötelesség teljesítésének ellenőrzése, illetőleg a megfelelő mennyiségű élőállat beszolgáltatásnak a beszolgáltatási lapba és a beszolgáltatási nyilvántartásba történő bevezetése céljából.

(4) A beszolgáltatási kötelességet nyilvántartó községi elöljáróság (polgármester) a TeTeOSz által záradékolt kimutatásokat - bejegyzés után - szines irónnal történő áthúzással érvényteleníti és a közellátásügyi miniszter további rendelkezéséig megőrzi.

7. § (1) A tehéntartó és juhtartó a beszolgáltatási kötelesség teljesitése után fennmaradó tejjel és tejtermékkel szabadon rendelkezik. Ha azonban a tehéntartó vagy juhtartó a tejet vagy tejterméket kereskedelmi forgalomba kívánja hozni, azokat csak tejiparosnak (megbízott tejgyüjtőnek 5. § (1) bekezdés) adhatja el. A tejszövetkezeti tagokra a tejszövetkezeti alapszabályok az irányadók.

(2) A jelen rendelet 1. §-ában megállapított tejbeszolgáltatási kötelesség teljesitése után tejiparosnak (megbízott tejgyüjtőnek) vagy igényjogosult fogyasztónak (11. § (1) bekezdés) eladott további tejmennyiséget is be kell számítani a 10400/1946. KM rendeletben megszabott élőállat beszolgáltatási kötelesség teljesítésébe.

8. § (1) Abban a községben (városban), ahol egynél több tejiparos működik, a téhéntartók és a juhtartók - a tejszövetkezeti tagok kivételével - kötelesek a beszolgáltatandó tej naponkénti és a juhgomolya havonkénti szállítására valamelyik tejiparossal a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 10 nap alatt megállapodást létesíteni. Azoknak a termelőknek, akiknek megállapodásuk már van, annak lejártáig uj megállapodást nem kell kötniök.

(2) Minden tejiparos (megbízott tejgyüjtő) az általa megvásárolt összes tej és tejtermék felhasználásának és beszámításának ellenőrzése, valamint tovább szállítása tekintetében köteles a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 16 nap alatt valamelyik állami ellenőrzőjegy használatára jogosult tejipari vagy Táron tejellátó üzemmel megállapodást kötni.

(3) Az (1) bekezdésben emlitett megállapodást a TeTeOSz által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon három példányban kell elkészíteni. A tejiparos (megbízott tejgyüjtő) köteles a megállapodás mindhárom példányát az (1) bekezdésben megállapított határidőt követő nyolc nap alatt a TeTeOSz-nak megküldeni.

(4) A (2) bekezdésben említett megállapodást az állami ellenőrzőjegy használatára, jogosult tejipari, illetőleg városi tejellátó üzem ennek a rendeletnek a hatálybalépésétől számított 20 nap alatt köteles a TeTeOSz-nak megküldeni.

(5) A TeTeOSz a (3) és (4) bekezdés szerint hozzá beérkezett megállapodásokat láttamozza és a láttamozott megállapodásokról két példányban kimutatást készít. A kimutatás egy példányát a közellátásügyi miniszterhez, egy példányát pedig a földmivelésügyi miniszterhez felterjeszti. A megállapodásokat indokolt esetekben, a TeTeOSz előterjesztése alapján a közellátásügyi miniszter a földmivelésügyi miniszterrel egyetértve hatálytalanítja. A jelen rendelet végrehajtása szempontjából csak a TeTeOSz által láttamozott megállapodások vehetők figyelembe.

(6) Az állami, ellenőrzőjegy használatára jogosult, illetőleg a városi tejellátó üzem köteles a relé megállapodást létesített tejipari vállalatoknál a jelen rendelet végrehajtását ellenőrizni és az észlelt szabálytalanságokat a TeTeOSz-hoz haladéktalanul jelenteni. A tejiparos köteles a jelen rendelet végrehajtásához szükséges adatokat a TeTeOSz részére - annak utasítása szerint - rendelkezésre bocsátani

Abban a községben (városban) ahol tejiparos (megbízott tejgyüjtő) nem működik, a termelő a beszolgáltatásra szánt tejet átmenetileg a községi előljáróság (polgármester) rendelkezésének megfelelően az igényjogosult fogyasztók (11. § (1) bekezdés) szükségletének kielégítésére köteles fordítani. Az ezután fennmaradó tejmennyiség átvételéről - ha azt a termelők az élőállat beszolgáltatási kötelezettségük teljesítésére szánják - a TeTeOSz a községi előljáróság (polgármester) megkeresésére, a megkeresés kézhezvételétől számított 15 nap alatt megfelelően gondoskodik.

10. § (1) A beszolgáltatott tejből - a 11. §-ban foglaltak szerint - a tejellátásra igényjogosult ellátatlan személyek tejszükségletét kell kielégíteni.

(2) Abban a községben (városban), ahol tejiparos (megbízott tejgyüjtő) működik, a tejellátást tejiparos (megbizott tejgyüjtő) utján kell biztosítani. Ez alól kivételt indokolt esetben a TeTeOSz utján lehet kérni. A helyi igényjogosultak tejellátására csak azt a tejmennyiséget szabad felhasználni, amelyet a község (város) tehénállománya után előirt beszolgáltatási kötelességen felül szolgáltatnak be. Abban az esetben, ha ez a tejmennyiség az igényjogosultak szükségletét nem fedezné, a községi elöljáróság (polgármester) indokolt előterjesztésére a TeTeOSz engedélyt adhat a kötelező beszolgáltatás alapján összegyűlt tej egy részének az igényjogosultak ellátására történő felhasználására. Az előterjesztésnek tartalmaznia kell az igényjogosultak névjegyzékét az igényjogosultság jogcíme szerint csoportosítva, a község (város) tehénlétszámát, valamint azt, hogy a község (város) tejiparosaihoz (megbizott tej-gyűjtőjéhez) a legutolsó hónapban hány liter tejet szolgáltattak be.

(3) Abban a községben (városban), ahol tej-iparos (megbizott tejgyüjtő) még nem működik, az igényjogosult fogyasztók részére a tejet közvetlenül a termelők szolgáltatják ki. Az ilyen módon kiszolgáltatott tej csak akkor számitható be a beszolgáltatási kötelesség teljesítésébe, ha arra a TeTeOSz a községi elöljáróság (polgármester) előterjesztése alapján engedélyt ad. Az előterjesztésnek tartalmaznia kell az igényjogosultak névjegyzékét az igényjogosultság jogcíme szerint csoportosítva, valamint a községi (városi) fejőstehén létszámot.

(4) Abban a községben (városban), ahol tejiparos (megbizott tejgyűjtő) még nem működik, a TeTeOSz által jóváhagyott előterjesztésben felsorolt igényjogosultak részére a községi elöljáróság (polgármester) havonkint - egy hónapra érvényes - "tejutalvány"-t állit ki, amelynek ellenében a tehéntartó az azon feltüntetett tejmennyiséget a jogosultnak kiszolgáltatja. A tejmennyiség kiszolgáltatását az igényjogosult fogyasztó a hónap végén a tejutalványon aláírásával igazolja. A tejtermelő köteles a fogyasztó aláírásával ellátott tejutalványt a községi elöljárósághoz (polgármesterhez) a következő hónap 3. napjáig benyújtani. A községi elöljáróság (polgármester) a hónap 8. napjáig kimutatást készít az utalványok alapján kiszolgáltatott tejmennyiségről, a kimutatásban részletezi tehéntartónkint a kiszolgáltatott tejmennyiséget, megállapítja a községben (városban) ily módon kiszolgáltatott összes tejmennyiséget s a kimutatást haladéktalanul felterjeszti a TeTeOSz-hoz. A TeTeOSz az adatok elbírálása után a kimutatást igazoló záradékkal látja el és a községnek (városnak) visszaküldi. A TeTeOSz által záradékolt kimutatás adatait kell a beszolgáltatási kötelesség teljesítése szempontjából figyelembevenni, illetőleg a 10400/1946. KM rendeletben megállapitott élőállat beszolgáltatási kötelesség teljesítéseként a gazdálkodók beszolgáltatási nyilvántartásába és beszolgáltatási lapjára feljegyezni

11. § (1) Tejellátásra az alábbi sorrendben a következő személyek igényjogosultak:

a) a terhes anyák a terhesség ötödik hónapjától a szülésig és a csecsemők annak az évnek a végéig, amelyben első életévüket betöltik;

b) a gyermekek egy éves koruktól annak az évnek a végéig, amelyben harmadik életévüket betöltik;

c) a gyermekek három éves koruktól annak az évnek a végéig, amelyben hatodik életévüket betöltik;

d) a gyermekek hat éves koruktól annak az

évnek a végéig, amelyben tizenkettedik életévüket betöltik, továbbá a tejtáplálkozásra feltétlenül rászoruló betegek és magaskoru személyek.

(2) Az igényjogosultságot a községi elöljáróság (polgármester) állapítja meg és az igényjogosultakról nyilvántartást vezet Azt, aki a háztartásában fejőstehenet vagy fejőskecskét tart - a tejelés időtartama alatt - az igényjogosultakról vezetett nyilvántartásba felvenni nem szabad. A községi elöljáróság (polgármester) a terhesség esetében az igényjogosultság megállapításához egészségvédő intézet orvosának, vagy hatósági orvosnak díjmentesen kiállított igazolását kérheti. Betegség esetében az igényjogosultságot klinika, közkórház, közületek és köztestületek által fenntartott rendelőintézet, vagy tüdőbeteggondozó intézet által kiállított igazolvánnyal kell tanúsítani. Az igazolványban fel kell tüntetni az igényjogosultság indokolt időtartamát is.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjában emiitett igényjogosultak részére fejenkint és naponkint legfeljebb 0.5 liter, a b), c) és d) pontban emiitettek részére pedig fejenkint és naponkint legfeljebb 0.3 liter tejet lehet kiszolgáltatni.

12. § Tejnek, vagy tejterméknek a tejiparostól (megbizott tejgyüjtőtől) a vasútállomásra vagy az állami ellenőrzőjegy használatára jogosult tejipari, illetőleg városi tejellátó üzembe történő szállításához, valamint a tej hűtésére szolgáló jég szállításához - a szükséghez képest a tejiparos (megbizott tejgyüjtő) kérelmére - a községi elöljáróság (polgármester) köteles fuvarról gondoskodni. A tejiparos (megbizott tejgyüjtő) köteles a fuvarért a hatóságilag megállapított fuvardijat megfizetni.

13. § (1) Tejet és tejterméket egyik községből (városból) a másikba szállítani - a (2) és (4) bekezdésben foglalt kivételektől eltekintve - csak a TeTeOSz által kiállított és a közellátásügyi miniszter (tejosztálya) által sorszámozott, háromszögletű bélyegzővel ellátott szállítási igazolvány alapján szabad. A szállítási okmányokhoz a feladó köteles kisérő bárcát csatolni. A kisérő barcán a feladó és a címzett nevét (cégét) és lakóhelyét, valamint a tej és tejtermék nemét és mennyiségét kell feltüntetni.

(2) Termelő és tejiparos (megbizott tejgyüjtő) tejet és tejterméket a TeTeOSz által kiállított és a közellátásügyi miniszter (tejosztálya) által sorszámozott, háromszögletű bélyegzővel ellátott állandó igazolványában feltüntetett tejipari vállalat cimére szállítási igazolvány nélkül szállíthat, illetőleg - állandó igazolványának egyidejű felmutatása mellett - szállításra feladhat. Tejnek és tejterméknek Budapest székesfőváros területére tengelyen történő szállítása esetéljen az (1) bekezdésben említett kisérő bárcát két példányban kell kiállítani; a bárca egyik példányát a fogyasztási adókirendeltség bevonja és Budapest székesfőváros Vegyészeti és Élelmiszervizsgáló Intézetének (IV., Szervitatér 5.) megküldi.

(3) Közforgalmú vasút, hajózási és közúti fuvarozási vállalat, valamint a posta tejet vagy tejterméket szállításra csak akkor vehet át, ha a feladó az érvényes szállítási igazolványt is átadja (a (2) bekezdésben említett állandó igazolványt felmutatja) és a fuvarlevél (szállítólevél) címzettje a szállítási igazolványon (a (2) bekezdésben említett állandó igazolványon) megnevezett címzettel azonos.

(4) Nem kell szállítási igazolvány két liter tejnek, egy liter tejszínnek (tejfölnek), egy kilogramm vajnak, egy kilogramm sajtnak és két kilogramm túrónak (gomolyának) - saját háztartási szükséglet fedezésbe - kézipoggyászként történő szállításához.

14. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, a 9680/1946. ME rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében megállapitott kihágást követi el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő az,

a) a tehéntartó és juhtartó, aki a 4. §(1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére teheneinek és fejősjuhainak számát a községi elöljáróságnak (polgármesternek) nem jelenti be:

b) a tehéntartó és juhtartó, aki a 4. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a tehén és juhállományában bekövetkezett változást negyedévenkint a községi elöljáróságnak (polgármesternek) nem jelenti be;

c) a tejiparos (megbizott tejgyüjtő), aki az 5. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a termelő által a gyűjtőhelyen felajánlott és a törvényes követelményeknek megfelelő tejet és juhgomolyát, valamint vajat a hatóságilag megállapitott áron nem vásárolja meg;

d) a tejiparos (megbizott tejgyüjtő), aki az 5. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére az általa megvásárolt tejjel és tejtermékkel a közellátásügyi miniszter, vagy az általa megbizott szerv utasítása nélkül vagy utasítása ellenére rendelkezik;

e) a tejiparos (megbizott tejgyüjtő), aki a 6. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a tehéntartók vagy juhtartók által beszolgáltatott tejről vagy tejtermékről havonkint nem számol el és a vonatkozó kimutatást a megszabott idő alatt a vele megállapodásban lévő tejipari vállalathoz nem terjeszti be;

f) az állami ellenőrzőjegy használatára jogosult tejipari, illetőleg városi tejellátó üzem felelős vezetője, aki a 6. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a hozzá beérkezett kimutatásokat a megszabott határidőre összesítő kimutatás kíséretében a TeTeOSz-hoz nem terjeszti be;

g) a tehéntartó, vagy juhtartó, aki a 8. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére tejiparossal a megszabott határidő alatt megállapodást nem létesit;

h) a tejiparos (megbizott tejgyüjtő), aki a 8. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a megszabott határidő alatt valamely állami ellenőrzőjegy használatára jogosult tejipari, vagy városi tejellátó üzemmel megállapodást nem létesit;

í) a tejiparos (megbizott tejgyüjtő), aki a 8. § (3). és (4) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a megállapodásokat a TeTeOSz-hoz a megszabott határidő alatt nem küldi meg;

j) a tejiparos (megbízott tejgyüjtő), aki a 8. § (6) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a rendelet végrehajtásához szükséges adatokat a TeTeOSz-nak rendelkezésre nem bocsátja;

k) a termelő, aki a 9. §-ban foglalt rendelkezés ellenére a beszolgáltatásra szánt tejmennyiséget a községi elöljáróság (polgármester) rendelkezésétől eltérően értékesiti;

l) aki a 12 §-ban foglalt rendelkezés ellenére a tej vagy a tejgyüjtéshez szükséges jég szállításával kapcsolatban a községi elöljáróság (polgármester) utasításait nem teljesíti.

(2) a pénzbüntetésre, az elkobzásra, a kihágás felderítése körül érdemeket szerzett személyek jutalmazására, a kihágás miatt eljáró hatóságokra, továbbá a jogerősen elitélt személyek iparengedélyének megvonására vonatkozólag a 9680/1946. ME rendelet 2. §-ának (2) - (6) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

15. § A rendelet 13. §-a az 1946. évi szeptember hó 15. napján, egyéb rendelkezései pedig a kihirdetés napján lépnek hatályba. Budapest, 1946. évi szeptember hó 4-én.

Dr. Bárányos Károly s. k.,

közellátásügyi miniszter