Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1850/1946. ME rendelet

a hivatali (szolgálati), közjegyzői (közjegyző-helyettesi, ügyvédi és honvédségi esü, illetőleg fogadalom szabályozása tárgyában

A minisztérium az 1946. VI. tc. 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § Mindazok, akik a fennálló jogszabályok értelmében hivatali (szolgálati) eskü, illetőleg fogadalom tételére kötelesek, úgyszintén a körjegyzők (közjegyzőhelyettesek) és ügyvédek, valamint a honvédség tagjai az alábbi (2-6.) §-okban meghatározott szövegű ujabb hivatali (szolgálati) esküt, illetőleg fogadalmat tesznek.

2. § (1) A hivatali (szolgálati) eskü szövege a következő:

"Én.........................esküszöm a mindentudó és mindenható Istenre, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek; Magyarország törvényeit, törvényes szokásait és a kormány rendeleteit megtartom; hivatali előljáróimnak engedelmeskedem, a hivatali titkot megőrzöm és hivatali kötelességeimet pontosan, lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával teljesítem. Isten engem úgy segéljen!"

(2) A hivatali (szolgálati) fogadalom szövege a következő:

"Én ...................... becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek; Magyarország törvényeit, törvényes szokásait és a kormány rendeleteit megtartom: hivatali előljáróimnak engedelmeskedem, a hivatali titkot megőrzöm és hivatali kötelességeimet pontosan, lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával teljesitem."

3. § (1) Az itélőbirák a hivatali esküt a következő szöveggel teszik le:

"Én ..........................esküszöm a mindentudó és mindenható Istenre, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek; a hivatali titkot megőrzöm; a törvényeket, a törvényes szokásokat és rendeleteket megtartom; ezek szerint erőmhöz és tehetségemhez képest, a hivatalomhoz tartozó minden ügyben, az előttem perlekedőknek vagy hozzám folyamodóknak személyválogatás, érdekeltség és elfogultság nélkül, kérést, jutalmat, kedvezést és kedvkeresést, félelmet és gyűlöletet félretéve, részrehajlatlanul, lelkiismeretem és meggyőződésem szerint igazságot szolgáltatok; tisztemben híven, pontosan, serényen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával eljárok. Isten engem úgy segéljen!"

(2) Az itélőbirák hivatali fogadalmukat a következő szöveggel teszik le:

"Én...................... becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy a magyar köztársasághoz, annak alkotmányához hű leszek; a hivatali titkot megőrzöm; a törvényeket, a törvényes szokásokat és rendeleteket megtartom; ezek szerint erőmhőz és tehetségemhez képest a hivatalomhoz tartozó minden ügyben, az előttem perlekedőknek vagy hozzám folyamodóknak személyválogatás, érdekeltség és "elfogultság nélkül, kérést, jutalmat, kedvezést és kedvkeresést, félelmet és gyűlöletet félretéve, részrehajlatlanul, lelkiismeretem és meggyőződésem szerint igazságot szolgáltatok; tisztemben híven, pontosan, serényen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával eljárok."

4. § (1) A közjegyzői (közjegyzőhelyettesi) eskü szövege a következő:

"Én .......................... esküszöm a mindentudó és mindenható Istenre, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek; közjegyzői (közjegyzőhelyettesi) tisztem teendőit a törvények szerint hiven, pontosan és lelkiismeretesen teljesitem, Isten engem úgy segéljen!"

(2) A közjegyzői (közjegyzőhelyettesi) fogadalom szövege a következő:

"Én ...................... becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hü leszek; közjegyzői (közjegyzőhelyettesi) tisztem teendőit a törvények szerint hiven, pontosan és lelkiismeretesen teljesítem."

5. § (1) Az ügyvédi eskü szövege a következő:

"Én.......................... esküszöm a mindentudó és mindenható Istenre, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek; ügyvédi tisztemben az ország törvényei, szokásai és egyéb jogszabályai értelmében, hiven, pontosan és lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával fogok eljárni. Isten engem ugy segéljen!"

(2) Az ügyvédi fogadalom szövege a következő:

"Én................becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek; ügyvédi tisztemben az ország törvényei, szokásai és egyéb jogszabályai értelmében, hiven, pontosan és lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával fogok eljárni."

6. § (1) A honvédség tagjainak esküszövege a következő:

"Én................ esküszöm a mindentudó és mindenható Istenre, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek, a törvényeknek és törvényes rendeleteknek engedelmeskedem.

Esküszöm, hogy a honvédség tábornokainak és minden egyéb elöljárómnak és fellebbvalónak engedelmeskedem, őket tiszteletben tartom és védelmezem, rendeleteiket és parancsaikat minden szolgálatban hiven teljesítem, alárendeltjeimről mindig legjobb tudomásom szerint gondoskodom, példaadásommal és minden erőmmel azon leszek, hogy kötelességüket minden körülmények között becsülettel teljesítsék.

Esküszöm, hogy hazánkért és népünkért minden belső és külső ellenség ellen, bárki legyen is az, mindenkor, mindenütt és minden alkalommal, ha kell, életem és vérem feláldozásával is, vitézül és férfiasan harcolok. Csapatainkat, zászlóinkat, lövegeinket és egyéb harci eszközeinket el nem hagyom és az ellenséggel soha a legkisebb egyetértésbe sem bocsátkozom; haza-, nép- és nemzetellenes vagy olyan irányzat szolgálatába, amely a honvédség vagy az ország más fegyveres testületének fegyelmét aláásni igyekszik, nem lépek; semmiféle titkos társulatnak vagy szervezetnek tagja nem vagyok és nem leszek; minden szolgálati titkot hiven megőrzök.

A hadi cikkeket szem előtt tartva, mindig a haditörvények szerint, derék honvédhez és magyar népem igaz fiához illő módon viselkedem és így becsülettel élek és halok. Isten engem úgy segéljen! Ámen!"

(2) A honvédség tagjainak fogadalma a következő:

"Én................becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy a magyar köztársasághoz és annak alkotmányához hű leszek, a törvényeknek és törvényes rendeleteknek engedelmeskedem.

Fogadom, hogy a honvédség tábornokainak és minden egyéb elöljárómnak és fellebbvalómnak engedelmeskedem, őket tiszteletben tartom és védelmezem, rendeleteiket és parancsaikat minden szolgálatban hiven teljesítem, alárendeltjeimről mindig legjobb tudomásom szerint gondolkodom, példaadásommal és minden erőmmel azon leszek, hogy kötelességüket minden körülmények között becsülettel teljesítsék.

Fogadom, hogy hazánkért és népünkért minden belső és külső ellenség ellen, bárki legyen is az, mindenkor, mindenütt és minden alkalommal, ha kell, életem és vérem feláldozásával is, vitézül és férfiasan harcolok. Csapatainkat, zászlóinkat, lövegeinket és egyéb harci eszközeinket el nem hagyom és az ellenséggel soha a legkisebb egyetértésbe sem bocsátkozom haza-, nép- és nemzetellenes vagy olyan irányzat szolgálatába, amely a honvédség vagy az ország más fegyveres testületének fegyelmét aláásni igyekszik, nem lépnek; semmiféle titkos társulatnak vagy szervezetnek tagja nem vagyok és nem leszek; minden szolgálati titkot hiven megőrzök.

A hadi cikkeket szem előtt tartva mindig a haditörvények szerint derék honvédhez és magyar népem igaz fiához illő módon viselkedem és így becsülettel élek és halok."

7. § (1) A főispánok és Budapest székesfőváros polgármestere a belügyminiszter előtt, a Budapesten székelő, a 8. §-ban nem említett állami hivatalok vezetői pedig az illetékes miniszter előtt tesznek esküt, illetőleg fogadalmat.

(2) A 8. §-ban nem említett egyéb hivatalok vezetői az esküt (fogadalmat) a területileg illetékes főispán előtt teszik le. A többi közalkalmazott - a 8. §-ban felsoroltak kivételével - a már esküt (fogadalmat) tett vezető előtt tesz esküt (fogadalmat).

8. § A társas bíróságok, valamint a mellettük működő államügyészségek tagjai az illető társasbíróság teljes ülésében, a járásbíróságok ítélőbírái pedig az ítélőbirák együttes jelenlétében teszik le az esküt (fogadalmat). Aki ebben akadályozva volt, hivatali esküjét (fogadalmát) utólag a bíróság elnöke előtt teszi le.

9. § A közjegyzők (közjegyzőhelyettesek) az esküt (fogadalmat), ha székhelyükön törvényszék van, a törvényszék elnöke előtt, egyébként annak a járásbíróságnak az elnöke előtt teszik le, amelynek területén székhelyük van, az ügyvédek pedig, ha a kamara székhelyén laknak, a kamara választmánya előtt, egyébként annak, a járásbíróságnak az elnöke előtt tesznek esküt (fogadalmat), amelynek területén irodájuk van.

10. § A honvédség tagjai eskü-, illetőleg fogadalomtételének módjára a Szolgálati Szabályzat idevágó rendelkezései irányadók.

11. § (1) Az eskü (fogadalom) letételéről lehetőleg közös jegyzökönyvet kell felvermi. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az eskü (fogadalom) szövegét, az esküt (fogadalmat) levő nevét és hivatali állását, az esküt, illetőleg fogadalmat tevő, valamint a főispán vagy a hivatali előljáró és a jegyzőkönyvvezető aláírását

(2) A felvett jegyzőkönyvet a hivatali előljáró haladéktalanul felterjeszti az illetékes miniszterhez.

(3) A közös jegyzőkönyv lezárása után esü (fogadalom) letételére jelentkező eskü- (fogadalom) tételétől külön jegyzőkönyvet kell készíteni.

(4) Az eskü (fogadalom) letételét a közjegyző kinevezési okiratára, a közjegyző-helyettes helyettesítési rendelvényére, illetőleg az ügyvéd oklevelére fel kell jegyezni.

12. § Az eskü (fogadalom) letételének megtagadása a szolgálatból mindennemű igény nélkül való elbocsátással jár. Azokról, akik az eskü (fogadatom) letételét megtagadják, jegyzéket kell készíteni; a jegyzéket fel kell terjeszteni az illetékes miniszterhez.

13 Mindazok, akiknek a jelen rendelet hatálybalépését követően hivatali (szolgálati), közjegyzői (közjegyzőhelyettesi), ügyvédi, illetőleg honvédesküt (fogadalmat) kell letenniök, azt a 2-6. §-okban meghatározott szöveggel teszik le.

14. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; hatálybalépésével a 17/1945. ME (Magyar Közlöny 1. szám), a 2570/1945. ME (Magyar Közlöny 40. szám, a 10440/1945. ME (Magyar Közlöny 169. szám) és a 45010/1945. IM (Magyar Közlöny 1. szám) rendeleteknek még hatályban lévő rendelkezései, úgyszintén a 11820/1945 ME (Magyar Közlöny 203. szám) rendelet hatályukat vesztik.

Budapest 1944. évi február hó 18-án.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök