23300/1946. KSzM rendelet
a mértékhitelesítési és mértékvizsgálati díjszabás ujabb megállapítása tárgyában
A mértékekről, ezek használatáról és ellenőrzéséről szóló 1907. V. tc. 18., 23. és 42. §-aiban valamint az 1921. II. tc. 8. § ban foglalt felhatalmazás alapján a mértékhitelesitési és vizsgálati dijakat újból megállapítottam és a több különböző rendeletben foglalt, ezért nehezen áttekinthető mértékhitelesítési és mértékvizsgálati díjszabást az alábbiakban újból kiadom.
ELSŐ RÉSZ
AZ M. MÉRTÉKHITELESÍTŐ HIVATALOK ÁLTAL VÉGZETT HITELESÍTÉSEKRE ÉS VIZSGÁLATOKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK
A) Mértékhitelesitési díjtételek
1. §
I. Hosszmértékek és hosszmérőkészülékek

II. Folyadékmértékek, folyadékmérőeszközök és száraz anyagok mérésére szolgáló űrmértékek

III. Sulyok

IV. Mérlegek


V. Gázmérők

VI. Vízmérők

VII. Viteldijjelzők

VIII. A mérésmegjelölési kényszer alá eső és egyéb üvegedények

B) Az első és az Időszakos hitelesítésekért fizetendő dijakra vonatkozó rendelkezések
2. §
I. Első hitelesítési dijak
(1) Az uj, valamint a javított mértéktárgyak hitelesítéséért - a mértéktárgyak rendeltetésére tekintet nélkül - darabonként a jelen rendelet 1. §-ában megállapított dijakat kell fizetni.
(2) E § II. fejezetének 2. és 4. pontjában meghatározott rendeltetési mértéktárgyaknak javítás utáni hitelesítéséért azonban az 1. §-ban megállapított dijaknak csak felét kell fizetni abban az esetben, ha igazolják, hogy a mértéktárgyat a javítás utáni hitelesítésre való bemutatást megelőzően már ugyanabban az évben időszakos hitelesítésre bemutatták, de az időszakos hitelesités alkalmával, mint a követelményeknek meg nem felelő mértéktárgy visszautasittatott. E díjkedvezmény az említett mértéktárgyak javítás utáni hitelesítésénél csak egy ízben vehető igénybe. A mértéktárgyért, ha a javitás utáni első hitelesités alkalmával a követelményeknek nem felel meg, ujabb hitelesítés esetében a teljes dijat kell fizetni.
II. Időszakos hitelesítési dijak
1. A mértéktárgyak időszakos hitelesítéséért - az alábbi 2. és 4. pontban meghatározott rendeltetésű mértéktárgyaktól eltekintve, - darabonként szintén az 1. §-ban megállapított dijakat kell fizetni.
2. A mezőgazdaságban és a mezőgazdasági szeszfőzdékben használt közönséges űrmértékek, uszós tejmérők, közönséges sulyok és közönséges mérlegek időszakos hitelesítéséért a m. mértékhitelesítő hivatalok székhelyein a mértékhitelesítő hivatalok által megállapított időrendi-beosztásnak megfelelő időpontban, a hivatalok székhelyein kivül eső helyeken pedig a mértékhitelesítő hivatalok időszakos hitelesítési körútjai alkalmával, tehát két évenként egy izben, az 1. § II. 1., II. 5., III. 1. és IV. 1. tételei alatt megállapított dijak felét kell fizetni, ha a mértéktárgyakat azok tulajdonosa sértetlen hitelesítési bélyeggel, változatlanul abban az állapotban mutatja be időszakos hitelesítésre, amelyben azok utolsó hitelesítésük óta használtattak.
3. A mezőgazdaságban használt mindazon mértéktárgyak időszakos hitelesítéséért, amelyeknek díjtételeire a 2. pontban nincsen hivatkozás, valamint mindazoknak a mértéktárgyaknak időszakos hitelesítéséért, amelyekre az alábbi a)-d) pontok szerint a 2. pontban megállapított díjszabási rendelkezés nem terjed ki, a jelen rendelet 1. §-ában megállapított dijakat kell fizetni.
4. A 2. pontban megállapított díjszabási rendelkezés nem terjed ki:
a) a mezőgazdasággal kapcsolatos és a 2. pontban nem emlitett ipari üzemekben és kereskedelmi vállalatokban használt mértékekre és mérőeszközökre,
b) a cukorrépa átvétele alkalmával használt s a cukorgyárak tulajdonát képező vagy gondozásuk alatt álló mérlegekre és sulyokra,
c) a mértékjavító iparosok által bemutatott mértéktárgyakra, s
d) a mezőgazdaságban használt olyan mértárgyakra, amelyeket tulajdonosaik oly időpontban mutatnak be időszakos hitelesítésre, amikor hitelesítési bélyegük érvénye már lejárt.
5. A bérért vagy részért való cséplés alkalmával használt mérlegek és sulyok időszakos hitelesítéséért a jelen § II. fejezetének 2. pontjában megállapított időpontokban s az ugyanott megállapitott feltételek mellett, az 1. § III. 1. és IV. 1. díjtételei alatt megállapított dijak felét kell fizetni.
6. Nem alkalmazhatók az 5. pontban foglaltak a cséplőtulajdonosok oly mértéktárgyaira, amelyeket a mértékjavitó iparosok mutatnak be hitelesítésre vagy amelyeket tulajdonosuk oly időpontban nyújt be időszakos hitelesítésre, amikor hitelesítési bélyegük érvénye már lejárt.
C) Vegyes díjtételek
3. § 1. A mértékhitelesitő hivatalok tarasulyainak és taraterheinek kölcsöndija 100 kg-ként huszonnégy órára:
a) a hivatalok székhelyein 0.20 P
b) a hivatalok székhelyein kívül 0.30
2. A mértékkészitők és mértékjavitók tarasúlyainak évenkénti felülvizsgálásáért és helyesbítéséért e rendelet 1. §-a III, fejezetének 1. pontjában megállapított dijak fizetendők.
3. A mértékkészitők és mértékjavitók által a sulyok pontosításához (jusztirozásához) használt mintasulyok megvizsgálásáért és pontosításáért esetről-esetre e rendelet 1. §-a III. fejezetének 1. pontjában megállapított dijak fizetendők.
4. A mértékkészitök és mértékjavitók tulajdonában levő hivatali normálsulyok évenkinti megvizsgálásáért és helyesbítéséért jelen rendelet 1. §-a III. fejezetének 2. pontjában megállapított dijak fizetendők.
5. A mértékkészitök és mértékjavitók tulajdonában levő, s a hitelesítések alkalmával használt egyéb műszerek (normálmérlegek, hibasulyok, adaléksulyok stb.), időnkénti felülvizsgálata díjtalan.
6. A 2.-5. pontokban foglalt rendelkezések a hazai vasúti vállalatok műhelyeiben mérlegek és sulyok készítése, javítása és hitelesítése alkalmával használt tarasulyokra és egyéb mértékhitelesitési műszerekre is alkalmazandók.
7. A hazai vasúti vállalatok különleges alakú tarasulyainak megvizsgálásáért uj állapottikban, vagy valamely műhelyben végzett javításuk alkalmával a jelen rendelet 1. §-a III. fejezetének 1. pontjában megállapított dijak fizetendők.
8. A vasúti vállalatok u. n. próbakocsijainak állandó felszerelését képező tarasulyok és taraterhek évenkinti megvizsgálásáért dijak nem fizetendők.
D) Pótdijak és egyéb kötelezettségek
I. A mértékhitelesítő hivatalok székhelyein végzett hitelesítések pótdijai
1. A mértékhitelesitő hivatalok székhelyeinek közigazgatási területén (akár a hivatalok állandó székhelyein, akár az időszakos hitelesités tartama alatt a rendeletileg kijelölt időszakos központokban) a hivatalos helyiségen kivül végzett hitelesítésért, a hitelesítési dijakon kívül, kiszállásonkint 6 P hitelesítési pótdíj fizetendő. E pótdíj elnevezése röviden: székhelyi pótdij. A munkaidőnek a fél kívánságára történt megszakításával a kiszállást - tekintet nélkül az eltöltött időre - befejezettnek kell tekinteni.
2. Kötelesek ezenkívül a felek a mértékhitelesitő hivatalnak a hitelesítéshez szükséges eszközeit a mértékhitelesitő hivatal -illetőleg az eljáró mértékhitelesitési tisztviselő kívánsága szerint, akár a hivatal helyiségéiből a saját telepükre és onnan a hivatali helyiségébe, akár pedig valamely más fél telepéről a saját telepükre és onnan a hivatal helyiségébe visszaszállítani 3. A mértékhitelesítő hivatalok állandó, vagy időleges székhelyein ugyanazon fél tulajdonát képező mértéktárgyaknak több színhelyen egy munkanapon belül való hitelesítéséért színhelyenként 3.- pengő hitelesítési pótdijat kell fizetni. Ilyen esetekben a fél a 2. pontban megállapított kötelezettségen felül tartozik az eljáró mértékhitelesítőnek az egyik színhelyről a másikra való szállításáról természetben adott fuvar utján gondoskodni.
II. A mértékhitelesítő hivatalok székhelyein kívül fekvő helyeken végzett helyszíni hitelesítések pótdíjai
5. § A mértékhitelesítő hivatalok székhelyeinek közigazgatási területén kívül eső bármely helyen végzett helyszíni hitelesítési eljárás esetében az alább megállapított pótdíjak fizetendők.
1. Székhelyenkívüli pótdíjak egy vagy több fél részére egy községbe való kiszállásért.
a) A székhelyen kívül végzett helyszíni hitelesítésekért az alábbi 2., 3. és 4. pontokban megállapított különleges esetektől eltekintve, a hitelesítési dijakon kivül, a kiszállás első 12 órájára 22.- P, minden további 12 órájára 7.- P hitelesitési pótdíj fizetendő, akár egy fél, akár pedig ugyanazon községben lakó több fél együttes megkeresésére történik a kiszállás. E pótdíj elnevezése röviden: székhelyenkivüli pótdíj és magában foglalja a hitelesítéshez szükséges eszközök a félhez legközelebb eső vasúti állomásig való szállításának költségeit is. Kötelesek azonban a felek a hitelesítéshez szükséges eszközöket a legközelebbi vasúti állomásról a hitelesítés színhelyére és onnan a hitelesítés befejeztével a vasúti állomásra azonnal visszaszállítani.
b) Kötelesek továbbá a felek a mértékhitelesítőnek a vasúti állomásról a helyszínére és onnan vissza, a vasúti állomásra való szállításáról, továbbá élelmezéséről és éjjeli megháló helyéről ármegtérités ellenében gondoskodni olyan esetekben, midőn minderre más lehetőség nincsen. Ha az élelmezést, vagy az éjjeli megháló helyet a fél a hitelesítés helyszínén nyújtani nem képes, köteles a mértékhitelesítőt saját költségén oly helyre szállítani, ahol megfelelő elhelyezésben és ellátásban részesülhet.
c) Ha a mértékhitelesítő valamely kiszállás keretében, ugyanazon község területén, több helyen végez helyszíni hitelesítést, akkor az előző alpontokban megállapított pótdíjon és egyéb kötelezettségeken kivül kötelesek a felek a hitelesítéshez szükséges eszközöket a hitelesítés előző szinhelyétől saját telepükre és onnan a hitelesítés következő színhelyére szállítani.
d) Az a kedvezmény, hogy ugyanezen községben lakó több fél a jelen szakasz első bekezdésében megállapított pótdijakat együttesen tartozik megfizetni, a következő esetekben illeti meg a feleket: ha több fél együttesen közös beadványban, vagy nevükben a községi, elöljáróság (polgármester), vagy egy mértékjavitó iparos, vagy végül az érdekelt felek nevében azok egyike kéri a kiszállást. A jelen pontban megállapított kötelezettségek ilyen esetekben a feleket együttesen terhelik és ezen kötelezettségek teljesítéséről az a hatóság, vagy fél tartozik gondoskodni, aki a felek nevében a helyszíni hitelesítést kérte, vagy az együttes kérvényt első helyen irta alá.
e) Ha a jelen pontban tárgyalt helyszíni hitelesítések esetében a meghívó hatóság vagy magánfél az eredetileg bejelentett feleken kivül a helyszínén még más feleket is jelent be a helyszíni mértékhitelesítésben való részvételre, akkor a pótdijak együttes viselésének kedvezménye az utólag bejelentett felekre is kiterjed, ugyanazon községben akár egy színhelyen, akár több színhelyen folyik is le a hitelesítési eljárás.
f) Ha azonban valamely fél a hitelesítési eljárás folyamán a meghívó hatóság vagy magánfél mellőzésével közvetlenül as eljáró mértékhitelesítőtől kér ugyanazon községben helyszíni hitelesítést, akkor a fél azon időponttól kezdve, amikor & helyszíni hitelesítés, az eredeti meghívás alapján befejeztetett, azon időpontig, amikor a mértékhitelesítő hivatali székhelyére visszaérkezik 12 óránként 7.- P hitelesítési pótdíjat tartozik fizetni. Ezenkívül ilyen esetben az illető felet terhelik a jelen pontban megállapított egyéb kötelezettségek is. Az utólag jelentkező felek részére a hitelesítés csak akkor végezhető el, ha a mértékhitelesítő munkabeosztása azt megengedi.
g) A kiszállás időtartama az előző bekezdésben említett esettől eltekintve, a kiszálló tisztviselőnek a mértékhitelesítő hivatal székhelyéről való elindulása időponjától az oda való visszaérkezésének időpontjáig terjed. Ha as utazás vonattal vagy hajóval történik, akkor as indulásnak és az érkezessek menetrendből megállapít ott időadatai irányadók.
2. Székhelyen kivüli pótdijak egy vagy több fél részire több községben végzendő helyszíni hitelesítésekért.
a) Ha akár egy fél, akár több fél részére egy kiszállás keretében folytatólagosan több község területén végzendő helyszíni hitelesítés, akkor a hitelesítési dijakon kivül az első község után 22.- P, minden további község után 11.- P pótdij fizetendő, s ha a kiszállás teljes időtartama fél napokban (12 órában) számítva, a községek számát meghaladja, akkor a községek számát meghaladó minden további félnapért 7.- P pótdij fizetendő. Az a körülmény, hogy valamely község területén több helyen végzendő helyszíni mértékhitelesités, a pótdij kiszámításánál figyelmen kivül hagyandó.
b) A pótdijakon kivül a feleket terhelik a jelen § 1. pontjának a) és b) alpontjaiban emlitett műszerszállítási és egyéb kötelezettségek.
c) Ha több községre kiterjedő kiszállás alkalmával valamelyik községben több helyen végzendő helyszíni hitelesítés, akkor a jelen § 1. pontjának c) alpontjában megállapított kötelezettség is terheli az érdekelt feleket.
d) A jelen § 1. pontjának d)-f) alpontjaiban több félre vonatkozólag megállapított rendelkezések a jelen pontban tárgyalt esetekben is irányadók.
e) A kiszállás időtartama a jelen § 1. pontjának g) alpontjában foglaltak szerint határozandó meg.
3. Körúti pótdíjak
a) A mértékhitelesítő hivatalok időszakos mértékhitelesitési körútjai alkalmával a hitelesítési központokul kijelölt községek és városok közigazgatási területein kivül fekvő helyeken végzett helyszíni hitelesítésekért a hitelesítési dijakon kivül a kiszállás első 12 órájáért 11.- P, minden további 12 óráéit 7.- P pótdij fizetendő. E pótdij elnevezése röviden: körúti pótdij. Ilyen körúti helyszíni hitelesítések alkalmával a felek kötelesek a hitelesítéshez szükséges eszközöket a legközelebbi időszakos hitelesítési központból a hitelesítés színhelyére és onnan a hitelesítés befejeztével azonnal a mértékhitelesítő kívánsága szerint, akár az említett időszakos hitelesítési központba, akár a kővetkező központba szállítani, feltéve, hogy ez a fél telepétől nincsen messzebb, mint az előző központ,
b) A kiszállás időtartama a jelen § 1. pontjának g) alpontjában foglaltak szerint határozandó meg.
4. Környéki pótdijak.
a) A mértékhitelesítő hivatalok székhelyeinek környékén végzendő oly helyszini hitetesitések eseteiben, midőn az utazás akár a helyszíni hitelesítést kérő felek kívánságára, akár pedig vasút, illetve gőzhajójárat hiányában kizárólag kocsin történik, valamint Budapest székesfőváros környékén oly helyeken végzendő hitelesítések eseteiben, amely helyek Budapest székesfőváros közlekedési vállalatának villamos vasutjával, illetőleg más közforgalmú közlekedési eszközzel a főváros területén érvényes menetdijak ellenében elérhetők, a hitelesitési dijakon kivül a kiszállásért naptári naponként 8.- P pótdij fizetendő, ha a kiszállás teljes időtartama a 8 órát meg nem haladja, s 11.- P pótdíj fizetendő, ha a kiszállás teljes időtartama a 8 órát meghaladja. A környéki kiszállást az előző mondat második felében említett esetben is egy naptári napon belül be kell fejezni.
b) Az esetben, midőn a kiszállás az előző bekezdésben foglaltak szerint kocsin történik, a felek a pótdíjak megfizetésén kivül kötelesek mind az eljáró mértékhitelesítőnek, mind a hitelesítéshez szükséges eszközöknek a mértékhitelesitő hivatal helyiségéből a helyszínére, s onnan a hitelesítés befejeztével azonnal a mértékhitelesítő hivatalba való szállításáról személyszállításra is alkalmas, természetben adott fuvar utján gondoskodni.
c) Az esetekben, midőn a helyszíni hitelesítés a Budapest székesfőváros közlekedési vállalatának villamos vasutjával, illetőleg más közforgalmú közlekedési eszközzel elérhető helyeken történik, az előző alpontban megállapított szállítási kötelezettség csakis a hitelesítéshez szükséges eszközök szállítására vonatkozik.
d) A környéki pótdijakat abban az esetben is az a) alpontban meghatározott díjtételek szerint kell megállapítani, ha a hitelesítés a fent meghatározott időtartamon belül több színhelyen történik. Ilyen esetekben a jelen § 4. pontjának b) alpontja alatt megállapított kötelezettség az egyes színhelyek közötti szállításokra nézve is a hitelesítést igénybevevő felet terheli.
5. Magánfelek részére a vasúti vállalatok időszakos mértékhitelesitési körútjai alkalmával végzett hitelesítések pótdijai:
a) körúti pótdijat fizetnek a magánfelek a vasúti állomásokkal iparvágánnyal összekötött telepükön teljesített időszakos hitelesítésekért;
b) székhelyi pótdijat fizetnek a magánfelek a vasúti állomások területén fekvő telepükön, vagy raktárukban teljesített Időszakos hitelesítésekért;
c) pótdijmentes a magánfelek tulajdonában levő azon mértéktárgyak időszakos hitelesítése, amelyeket a magánfelek valamely vasúti állomáson abban a helyiségben mutatnak be időszakos hitelesítésre, amelyben a mértékhitelesitési tisztviselő az illető állomás hordozható mérlegeinek hitelesítését végzi.
6. § Ha több fél részére az előző § rendelkezései szerinti közös kiszállás foganatosittatik, pótdijakat és hitelesitési dijakat a következő szabályok szerint kell fizetni:
a) Ha több fél együttes beadványban, vagy nevükben az illető község elöljárósága (város polgármestere), vagy az egyik fél kér helyszini hitelesítést, akkor a pótdijakat jelen rendelet 5. §-a 1. pontjának d) alpontjóban kijelölt hatóság, illetve fél tartozik a fennálló szabályok értelmében előzetesen befizetni. A hitelesitési dijakat ily esetekben a felekre az e tekintetben fennálló szabályok szerint, a helyszínen kell kivetni.
b) Ha a mértékek és mérőeszközök készítésével vagy javításával megbízott iparos több fél részére kér közös kiszállást, ily esetben mind a kiszállási pótdijakat, mind a hitelesitési dijakat az illető iparos tartozik a fennálló szabályok szerint előzetesen befizetni. Ilyen esetekben minden fél részére külön-külön dijszelvény állítandó ki és a székhelyen kivüli pótdíjak végösszege az egyes felekre az általuk fizetendő hitelesítési dijak arányában vetendők ki. Osztás arányszámokul a kivetett hitelesítési dijak pengőkre kikerekített értékeit kell alapul venni, 1.-P-nél kisebb hitelesítési díjösszeget mint osztási arányszámot mindig 1.- P-re kell kikerekíteni.
7. § Ha valamely mértékhitelesítő hivatal több fél által egymástól függetlenül kért helyszini hitetesitéseket egy kiszállás keretében végez el, akkor a székhelyen kívüli pótdíj az egyes felekre külön-külön teljes egészében vetendő ki oly módon, mintha a kiszállás minden egyes félhez közvetlenül a hivatal állandó, vagy időszakos székhelyéről történt volna. Így kell eljárni akkor is ha valamely fél a mértékhitelesítő kiszállása folyamán kéri az eljáró mértékhitelesítőtől egy előre be nem jelentett, más községben végzendő hitelesítés foganatosítását.
8. § Ha valamely helyszíni hitelesítésihez egyszerre több mértékhitelesítő szükséges, a székhelyi pótdíj, illetve székhelyen kivüli pótdíj minden egyes mértékhitelesitőért külön-külön kivetendő.
III. A helyszini hitelesítést kérő felek felelőssége a hitelesítési felszerelés szállításáért és gondosásáért
9. § 1. Mindazon esetekben, midőn e rendelet 4. és 5. §-ai szerint a hitelesítéshez szükséges eszközök szállitásáról a felek gondoskodnak, az eszközök hiánytalan és kifogástalan elszállításáért, megőrzéséért, valamint hiánytalan, kifogástalan és késedelem nélküli visszaszállításáért anyagi felelősséggel tartoznak.
2. A mértékhitelesítő hivatalok csakis oly esetekben adhatják át a hitelesítéshez szükséges eszközöket a feleknek hivatalos felügyelet nélküli szállítás végett, ha a hitelesítéshez szükséges eszközök elvesztése vagy megsérülése esetére biztosítva látják a fél részéről nyújtandó kártérítést.
E) Különleges rendelkezések a hitelesítési és a pótdíjakra vonatkozólag
I. Díjfizetési kötelezettség, illetve díjfizetés alól való mentesség a hitelesítési eljárás folyamán visszautasított mértékek után
10. § 1. E rendelet 1. és 2. §-ában megállapitott mértékhitelesitési dijakat az alábbi kivételektől eltekintve a hitelesítési eljárás alá vett oly mértékekért és mérőeszközökért is meg kell fizetni, amelyek a követelményeknek nem felelnek meg, és ezért a hitelesítési bélyeg alkalmazása nélkül visszautasittatnak.
2. Hitelesítési dijat nem kell fizetni oly mértékekért és mérőeszközökért, palackokért és poharakért, amelyekről minden műszer, vagy segédeszköz használata nélkül, tehát szabad szemmel való megtekintés útján meg lehet állapítani, hogy a hitelesítési követelményeknek nem felelnek meg. Ilyen esetekben akkor sem kell a hitelesítési dijat megfizetni, ha a visszautasítás alkalmával az illető tárgyakon levő korábbi hitelesítési bélyegek megsemmisíttetnek.
3. Hitelesítési dijat nem kell fizetni továbbá a vizsgálat alkalmával eltört mértékekért, mérőeszközökért, palackokért és poharakért sem.
II. Kedvezményes hitelesítési dijak
11. § Azok az ipartelepek, amelyek gázmérőket, vízmérőket, vagy viteldijjelzőket gyártanak, javitanak, vagy ilyen mérőeszközöket üzemükben nagy mennyiségben használnak, e készülékeknek saját telepükön való első, valamint Időszakos hitelesítéséért a jelen rendelet 1. §-ában megállapított díjtételek 80%-át tartoznak megfizetni, kötelesek azonban a hitelesitéshez megfelelő helyiséget, hitelesítési berendezést és megfelelő számú segédmunkást rendelkezésre bocsátani.
12. § A törvényhatóságok, városok és községek tulajdonában, vagy kezelésében álló gázművek és vizművek a fogyasztás mérésére szolgáló gázmérőknek és vízmérőknek saját telepükön való első, valamint időszakos hitelesítéséért e rendelet 1. §-ában megállapított díjtételek 80%-át tartoznak megfizetni, kötelesek azonban a jelen rendelet 11. §-ában előirt feltételeknek eleget tenni.
13. § Azok az üveggyárak, amelyek gyártelepükön a hitelesítéshez megfelelő helyiséget és megfelelő számú segédmunkást adnak, s a hitelesítéshez szükséges műszaki eszközöket és anyagot a Központi Mértékügyi Intézet utján saját költségükön szerzik be, saját gyártmányaik után az e rendelet 1. §-ában megállapitott hitelesítési dijak 50%-át kötelesek megfizetni.
14. § A 20.000 kg-nál nagyobb terhelhetőségü hídmérlegeknek a rendes időszakos körutak alkalmával való időszakos hitelesítéséért e rendelet 1. §-ában megállapított hitelesítési dijak 50%-a fizetendő abban az esetben, ha a fél az időszakos hitelesítéshez olyan próbakocsit bocsát rendelkezésre, amelyben elhelyezett terhelést az illetékes mértékhitelesítő hivatal előzetesen meghatározta.
III. Pótdijmentesség és pótdijkedvezmény
15. § 1. Pótdijmentességet élveznek a hazai vasúti vállalatok az 1912. évi december hó 31-én 95.035/1912. szám alatt kelt kereskedelemügyi miniszteri rendelet (Rendeletek Tára: 1831. oldal) 43. §-a értelmében, ha a hivatkozott rendelet 49. §-ában megállapitott kötelezettségeknek eleget tesznek. A pótdíjmentességi kedvezmény csak arra az időtartamra vonatkozik, amely az illető vasutvállalat mértékeinek és mérőeszközeinek időszakos hitelesítése céljából tartandó körút munkatervében e célra megállapittatott és a Központi Mértékügyi Intézet azt jóváhagyta.
2. E pótdijmentesség kiterjed a vasúti vállalatok próbakocsijainak felszerelését képező tarasulyoknak és taraterheknek a vasúti időszakos körútra való előkészületül a mértékhitelesítő hivatalok székhelyein végzett vizsgálatára is (1. a 3. § 8. pontját). Azokban az esetekben, amidőn a próbakocsi felszerelésének fentemlitett vizsgálata a vasúti vállalat kívánságára nem az illetékes mértékhitelesítő hivatal székhelyén történik, hanem azon kivül fekvő helyen, a vasúti vállalat e vizsgálat időtartamára a jelen rendelet 5. §-ának 1. pontjában emlitett pótdíjakat tartozik megfizetni.
3. Az a vasúti vállalat, amelynek vonalai nem érintik az illetékes mértékhitelesitőhivatal székhelyét, a részére végzett körút első 12 órája után, a jelen rendelet 5. §-a 1. pontjának a) alpontjában meghatározott pótdíjat tartozik megfizetni.
4. Pótdijmentes végül a postahivatalok és ügynökségek, a vámhivatalok és kirendeltségek tulajdonában, vagy használatában levő azon hordozható mértéktárgyak időszakos hitelesítése, amely mértéktárgyak a vasúti vállalatok körútjai alkalmával e vállalatok pályaudvarain vagy azokkal közvetlenül szomszédos hivatali helyiségekben nyújtatnak be hitelesítésre.
16. § 1. A mezőgazdaságokban használt 1.000 kg és nagyobb terhelhetőségü állatmérlegek, szekér- és egyéb jármű-mérlegek és a velük együtt bemutatott hordozható mértéktárgyak időszakos helyszini hitelesítése alkalmával a jelen rendelet 4. §, illetőleg 5. § 3. pontjában meghatározott pótdíj felét kell megfizetni, ha a helyszini hitelesítés a rendeletileg kijelölt központok részére tartott körutak keretében, vagy valamely mértékhitelesítő hivatal székhelyén a hivatal évi munkabeosztásában megállapitott időben történik.
2. Az előző pontban felsorolt, mezőgazdaságban használt mértéktárgyaknak javítás utáni helyszini hitelesítés alkalmával a szabályszerű pótdijak felét kell fizetni abban az esetben, ha igazolják, hogy a mértéktárgyat a javítás utáni hitelesítésre való bemutatást megelőzően még ugyanebben az évben időszakos hitelesítésre bemutatták, azonban azt, mint meg nem felelő mértéktárgyat visszautasították, E díjkedvezmény csak egy alkalommal vehető igénybe. Ha a mértéktárgy a javítás utáni első hitelesítés alkalmával a követelményeknek nem felel meg, az ujabb hitelesítés alkalmával esetleg felmerülő pótdijat teljes egészében meg kell fizetni.
3. A hazai cukorgyári vállalatok az üzemükben (gyártelepükön és a répaátvételi helyeken) használt mértéktárgyak, valamint a benzinkutvállalatok a benzin- és motalkómérő-készülékek időszakos hitelesítése végett tartott külön körutak tartamára a jelen rendelet 5. §-ának 3. pontjában megállapitott körúti pótdijat tartoznak megfizetni, ha az eljáró mértékhitelesítőnek és a hitelesitési felszerelésnek szállításáról a hivatal székhelyéről kiindulólag és oda visszatérőleg a körút teljes tartama alatt természetben nyújtott fuvar utján, továbbá kellő számú segédmunkásról gondoskodnak, s ha ezenkívül a cukorgyári vállalatok a hídmérlegek vizsgálatához a körút tartama alatt a mérlegek 1/3 terhelhetőségének megfelelő mennyiségű terhet maradandó alakban bocsátanak rendelkezésre (vassulyok, vagy levágott sínek).
4. A 3. pontban emlitett vállalatok egy-egy körúti szakasz első 12 órájára, a jelen rendelet 5. §-a 1. pontjában megállapított pótdijat tartoznak megfizetni, ha az eljáró mértékhitelesítőnek és a hitelesitési felszerelésnek szállításáról nem a hivatal székhelyéről kiindulva, hanem csak a hitelesitési körút első színhelyétől annak utolsó színhelyéig gondoskodnak. A 3. pontban megállapított kötelezettségek ez esetben is fennállanak.
IV. Pótdijtöbblet fizetésének kötelezettsége
17. § 1. A mértékek és mérőeszközök, valamint korcsmai palackok, ivóedények, tejespalackok és zárt palackok készítésével, javításával vagy árusításával foglalkozó gyárosok, iparosok és kereskedők helyszini hitelesítés esetén a jelen rendelet 4. és 5. §-ai szerint megállapítandó székhelyi, illetve székhelyen kívüli pótdíjon kivül pótdijtöbbletet tartoznak fizetni a mértékhitelesítő által a helyszínen töltött minden olyan nap után,
a) amely napon az érdemleges megvizsgálás alá vett mértékek és mérőeszközök után fizetett hitelesitési dijak összege 20.- P-t, vagy
b) amely napon az érdemleges hitelesitési eljárás alá vett korcsmai palackokon, ivóedényeken, tejespalackokon és zárt palackokon alkalmazott mértékjelek száma az 1000-et meg nem haladja, vagy végül
c) amely napon valamely fél telepén hitelesítést vagy érdemleges munkát a kiszálló mértékhitelesítő hibáján kivül eső okból nem lehet végezni.
2. A pótdijtöbbletet a következők szerint kell kivetni:
a) egy naptári napon tul nem terjedő helyszini hitelesítések esetén a pótdíj többlet naponta 7.- P,
b) több naptári napra terjedő kiszállás esetén a pótdijtöbblet 12 óránkint 7.- P, a pótdijtöbbletet a kiszállás teljes tartama után kell kivetni; a teljes 12 órás időközök számitásbavétele után fennmaradó csonka időtartamot teljes 12 órának kell venni.
3. A felek kötelesek a pótdijtöbbletet, az eljárás folyamán vagy legkésőbb annak befejeztével azonnal kifizetni, ha az előre befizetett dijak a pótdijtöbbletre fedezetet nem nyújtanak. Az olyan fél részére, aki pótdijtöbblettel hátralékban van, ujabb helyszini hitelesítést nem lehet végezni.
4 A jelen § 1. pontjának a) alpontjában foglalt rendelkezést nem lehet alkalmazni az állandóan felállított hídmérlegek, önműködő mérlegek, helyhez kötött benzinmérő készülékek, továbbá olyan mértéktárgyak hitelesítése esetén, amelyek az illetékes mértékhitelesítő hivatal hitelesítő helyiségébe terjedelmüknél fogva nem szállíthatók be.
5. A mértékhasználó felek mértéktárgyainak saját telepükön eszközölt hitelesítése esetén pótdijtöbbletet akkor sem kell kivetni, ha az esedékes hitelesítési dijak összege a jelen §-ban megállapított értékhatárt nem is éri el.
18. § 1. A pótdijtöbblet fizetésére vonatkozólag a 17. §-ban megallapitott rendelkezés korcsmai palackok, ivóedények, tejespalackok és zári palackok helyszíni hitelesítése esetén nem alkalmazandó akkor, hogyha ugyanazon fél részére több napig egyfolytában, vagy egy egész hónapon át tartó eljárás folyamán megvizsgált üvegedényeken alkalmazott mértékjelek számának a kiszállás egy munkanapjára számított átlaga az 1000 darabot eléri. Ha ellenben több napig vagy hónapig tartó kiszállás esetében a napi átlag 1000 darabon alul marad, akkor mindazon napok után, amelyeken a napi teljesítmény 1000 darabot el nem ér, a jelen rendelet 17. §-ában megállapított pótdijtöbbletet ki kell vetni.
Az előző bekezdésben foglaltakat több hónapra terjedő helyszíni hitelesítés esetében minden hónapra, külön-külön kell alkalmazni.
2. A jelen rendelet 1. §-ának II. tételcsoportja alatt felsorolt üvegből készült mértéktárgyak e § 1. pontjában foglallak szempontjából ugyanazon elbírálás alá esnek, mint az itt felsorolt mértéktárgyak, ha azokkal együttesen kerülnek hitelesítésre.
3. Ha azonban a jelen rendelet 1. § II. tételcsoportjába tartozó üvegből készült mérték-tárgyak, valamely napon oly számban kerülnek hitelesítésre, hogy az értük fizetendő kedvezményes hitelesítési dijak, összege a 17. § 1. pontjának a) alpontjában megállapított összeget eléri, e nap után pótdijtöbbletet nem kell fizetni.
F) A dij vissza térítésre vonatkozó rendelkezések
19. § 1. A mértékhitelesitő hivatalok által kirótt mértékhitelesitési dijaknak egészben vagy részben való visszatérítésére a befizetést teljesítő felek csak az alább felsorolt esetekben tarthatnak igényt.
a) Ha a befizetett mértékhitelesitési dijak ellenében a bejelentett mértéktárgyak hitelesítése vagy érdemleges megvizsgálása - akár a hivatal helyiségében, akár valamely fél telepén, illetőleg a mérőeszköz felállítási helyén - egyáltalában nem történt meg;
b) ha akár a mértékhitelesitő hivatalokban, akár valamely fél telepén hitelesítésre tényleg bemutatott mértéktárgyakért fizetendő mértékhitelesitési dijak összege kisebb, mint amekkora összeg az eredetileg bejelentett mértéktárgyakért kivettetett;
c) ha a hitelesítési dijak olyan tárgyakért fizettettek be, amelyekért a 10. § 2. és 3. pontja értelmében dijak nem fizetendők;
d) ha a mértékhitelesítők hibájából helytelen dijlerovás történt.
2. A mértékhitelesitő hivatalok által kirótt kiszállási pótdijak egészben vagy részben való visszatérítésére a befizetést teljesítő felek csak az alább felsorolt esetekben tarthatnak igényt.
a) Ha a mértékhitelesítőnek a, helyszínére való kiszállása egyáltalában nem történt meg;
b) ha a helyszíni kiszállás megtörtént ugyan, de a hitelesítési eljárás bizonyithatólag a mértékhitelesitő hibája, vagy mulasztása következtében nem volt foganatositható;
c) ha a mértékhitelesítők hibájából helytelen dijkirovás történt.
3. A befizetett mértékhitelesitési dijakból és pótdíjakból bármely esetben csak akkora összeg téríthető vissza, amely e rendelet díjkivetési és dijvisszatéritési rendelkezései szerint esedékes mértékhitelesitési dijaknak, pótdijaknak és pótdíjtöbbleteknek fedezése után fennmarad.
4. A díjvisszatérítésre irányuló kérelmeket elsőfokon a Központi Mértékügyi Intézet bírálja el; az intézethez ilyen tárgyban benyújtott kérvény érdemleges elbirálás alá azonban csak akkor vehető, ha a kérvényhez a kérvény tárgyát képező dijkirovásról kiállított nyugtát csatolták és ha a kérvényt az alább megállapitott kezdőnaptól számított 60 napon belül nyújtják be. A 60 napos határidő számításához kezdőnapként az a nap veendő, amely napon a hitelesítés vagy a helyszíni kiszállás befejeztetett vagy, amely napon, - a hitelesítés vagy kiszállás teljes elmaradása esetén - a fél a fizetett dijai visszakérésére az illetékes mértékhitelesítő hivataltól figyelmeztetést kap; vitás esetekben a 60 napos határidő kezdő napját a Központi Mértékügyi Intézet, az illetékes mértékhitelesítő hivatal nyilatkozatának figyelembevételével, állapítja meg. Díjvisszatérítés iránt első fokon a Központi Mérték ügyi Intézethez benyújtott kérvények bélyegmentesek.
5. A Központi Mértékügyi Intézetnek dijvisszatéritési ügyekben hozott határozatai ellen a kézbesítést követő naptól számított 15 napon belül a Központi Mértékügyi Intézetnél benyújtandó és a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszterhez címzett illetékköteles felfolyamodásnak van helye.
MÁSODIK RÉSZ
A KÖZPONTI MÉRTÉKÜGYl INTÉZET ÁLTAL VÉGZETT HITELESÍTÉSEKRE ÉS VIZSGÁLATOKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK
A) Mértékhitelesitési díjtételek
20. § 1. Bőrmérők és bőrmértékek hitelesítési dija:
a) bőrmérőgép 15.-P
b) bőrplaniméter 6.
c) bőrmérőhálózat 2.-
d) bőrmérték (ellenőrzőlap) 1.-
E dijak fizetendők akkor is, ha a bőrmérők hitelesítését a Központi Mértékügyi Intézettől nyert utasítás alapján a mértékhitelesítő hivatalok végzik.
2. A 40.000 kg-nál nagyobb terhelhetőségü hídmérlegek hitelesitési dija:
a) alapdíj 40.-P
b) az alapdíjon felül a terhelhetőség minden 10.000 kg-ja után még 10.-
3. A billenőmérlegeknek, valamint ezeknek hídmérlegekkel való összetételéből álló mérlegeknek hitelesítési dija 40.000 kg terhelhetőségen felül, az ugyanolyan terhelhetőségü hídmérlegek hitelesítési dijának ötnegyedszerese.
4. A gabonaminőségi készülékek hitelesítési dija:
a) a készülékhez tartozó sulyok és a mérleg hitelesítéséért a jelen rendelet 1. §-ában meghatározott hitelesítési dijak fizetendők.
b) a teljes készülék hitelesitési dija, a fenti a) pont alatt megállapitott dijakon felül, még a következő: elsőrendű (20 literes) készülékért 25.- P másodrendű 1 literes 6.-másodrendű 1/4 literes 4.-
c) az elsőrendű készülék hitelesítésénél esetleg szükségessé vált szórótárcsa beszabályozásáért 15.-
d) az elveszett hitelesitési igazolvány helyett kiadott másodlat kiállításáért 2.-
5. Sűrűségmérő műszerek, szeszfokmérők, cukorfokmérök, ásványolajfokmérők hitelesítési dija:
a) a beosztás előzetes megvizsgálásáért 0.30
b) a kész sűrűségmérőműszerek beosztásának hitelesükért 3.50
c) e műszerekhez tartozó hőmérők hitelesítéséért 1.-
A b) és c) alatti dijak ellenében, a műszerek, beosztásuknak legfeljebb 5-5 pontján vizsgáltatnak meg. Ha annak eldöntéséhez, hogy a műszerek a hitelesitési hibahatároknak megfelelnek-e vagy sem, ötnél több ponton kell valamely műszert megvizsgálni, akkor minden további ponton végzett vizsgálatért, a fenti b), illetve c) dijtétel 20%-a számítandó fel pótlék címén.
6. A mustfokmérők hitelesítési dijai a cukorfokmérőkre az előző pont a), b) és c) alpontjaiban meghatározott dijak 50%-a.
7. Az elektromos műszerek vizsgálati dijainak meghatározása - kivéve a villamos fogyasztásmérők és mérőváltók külön rendeletben meghatározott vizsgálati dijait - a Központi Mértékügyi Intézet hatáskörébe tartozik.
8. A feszmérők vizsgálati dija:
5 kg/cm2 nyomásig 4.- P
10 ... 5.-
30 ... 6.-
50 ... 7.-
100 ... 8.-
300 ... 10.-
A vizsgálati bélyeg alkalmazásáért külön dijat nem kell fizetni.
A gőzkazán és belső tulnyomásu tartály hivatalos vizsgálatára, valamint a légnyomásos alapozási munkálatoknál a légnyomás hivatalos ellenőrzésére szolgáló feszmérő vizsgálati dija az előző bekezdésben megállapított dij fele. E kedvezmény megadását csak írásban és csak hatóság vagy az e tekintetben hatályban levő jogszabályok szerint hivatalos vizsgálatra, illetőleg ellenőrzésre jogosult személy kérheti.
9. A jelen rendelet 1. §-ában felsorolt mértékek és mérőeszközök hitelesítéséért az ugyanott megállapított dijak fizetendők akkor is, ha a hitelesítést bármely okból a Központi Mértékügyi Intézet végzi.
B) A Központi Mértékügyi Intézet által végzett rendszerpróbákért, mérésekért ég vizsgálatokért fizetendő dijak
21. § Hitelesítési engedély elnyerése céljából benyújtott mértékek és mérőeszközök rendszerpróbáiért, továbbá az intézet által végzett egyéb mérésekért, vizsgálatokért és kísérletekért az alább felsorolt dijak fizetendők.
1. Hosszmértékek, vastagságmérők, bőrmértékek, bőrmérőhálózatok, űrmértékek, hordozható tejmérők sulyok rendszerpróbadija 25.- P
2. Hosszmérőkészülékek, bőrplaniméterek- egyszerű kőolajmérő-készülékek, egyenlőkaru rudmérlegek, ugyanezek billenőszerkezettel ellátva (mint levélmérlegek), körtésmérlegek, egyszerű felsőserpenyős mérlegek rendszerpróbadija 50.-
3. Benzinmérőkészülékek, különleges kőolajmérőkészülékek, helyhezkötött tejmérők (tejmérőautomaták), gabonaminőségi mérlegek, darumérlegek, asztali billenő mérlegek és hídmérlegek (2.000 kg-ig) rendszerpróbadija 75.-
4. Bőrmérőgépek, billenőmérlegek 2P kg-on felüli terhelhetőséggel, hídmérlegek 2.000 kg-nál nagyobb terhelhetőséggel, önműködő mérlegek, gázmérők és vízmérők rendszerpróbadija 100.-
5. Viteldíj jelző készülékek rendszerpróbadija 150.-
6. Elektromos fogyasztásmérők rendszerpróbadijáról a Magyar Közlöny ugyanezen számában közzétett 23500/1946. KSzM rendelet rendelkezik.
7. Az 1-5. pontban felsorolt mértékek és mérőeszközök kiegészítő rendszerpróbáinak dija az 1-5. pontok alatt megállapított dijak fele.
8. Azokat a mérőeszközöket, amelyek az 1-6. pontokban nincsenek megnevezve a Központi Mértékügyi Intézet, a rendszerpróba dijának megállapítása végett, a felmerülő munka terjedelmének figyelembevételével, a legmegfelelőbb dijfokozatokba sorolja.
9. A tudomány és ipar érdekében, valamint műszaki hivatalok és intézetek részére végzett, s az 1907. V. tc. 23. §-a értelmében a Központi Mértékügyi Intézethez utalt azon mérések, vizsgálatok és kísérletek dijainak esetről-esetre meghatározása, amelyek természetüknél fogva a jelen rendeletben előre meg nem állapithatók, a Központi Mértékügyi Intézet hatáskörébe tartozik.
C) Pótdijak és egyéb kötelezettségek
I. Pótdijak
22. § 1. A Központi Mértékügyi Intézet által Budapest székesfőváros területén a hivatalos helyiségeken kivül végzett minden hitelesítésért, rendszerpróbáért, vizsgálatért vagy kísérletért a szabályszerű hitelesítési, illetőleg rendszerpróbadijakon, valamint a megállapított vizsgálati vagy kísérleti dijakon felül annyiszor 12.- P pótdij fizetendő, ahány naptári napon keresztül és ahány mértékhitelesítő igénybevételével foganatosíttatott a hitelesítés, illetve vizsgálat.
2. Az előző pontban említett helyszíni eljárások eseteiben köteles a fél a hitelesítésekhez, illetőleg rendszerpróbákhoz, vizsgálatokhoz, vagy kísérletekhez szükséges mérőeszközöknek az intézet helyiségéből a fél telepére való elszállításáról és visszaállításáról gondoskodni vagy a szállítás folytán felmerült, s az intézet által kifizetett költségeket megtériteni.
23. § 1. A Budapest székesfőváros területén kivül eső helyeken végzett eljárások esetében a szabályszerű hitelesítési vagy rendszerpróba dijakon, valamint a megállapított vizsgálati vagy kísérleti dijakon kívül az érdekelt fél megtéríteni tartozik a kiszálló mértékhitelesítő szabályszerint felszámitható napidijait, költségeit és egyéb uti illetményeit.
2. Az 1. pontban emiitett helyszíni eljárások eseteiben a szabályszerű napidijak, útiköltségek és egyéb uti illetmények helyett naponta 12.- P kiszállási pótdij fizetendő mindazokban az esetekben, midőn az eljáró mértékhitelesítő az utazási illetményszabályzat értelmében Budapestre naponta hazatér és a naponta felmerülő utijárandóságok összege 12.- P-nél nem több.
3. Az 1. és 2. pontban említett helyszíni eljárások eseteiben az érdekelt felet terhelik a helyszíni eljáráshoz szükséges műszerek és segédeszközök szállítási költségei is. Köteles továbbá a fél e műszereket és segédeszközöket a telepéhez legközelebb fekvő vasúti állomásról az eljárás színhelyére s onnan az eljárás befejeztével a vasúti állomásra azonnal visszaszállítani. Ha a kiszálló mértékhitelesitő a fennálló szabályoknak megfelelően olyan közlekedési eszközt használ, amely személypoggyászt nem szállít, az érdekelt felet a 22. § 2. pontjában megállapított szállítási kötelezettség terheli.
4. A helyszini eljárást igénybevevő felek azon kötelezettségei, amelyeket jelen rendelet 5. § 1. pontjának b) alpontja a mértékhitelesítők esetleges ellátása tekintetében megállapít, a Központi Mértékügyi Intézet kiszálló mértékhitelesítőire is kiterjednek.
II. Egyéb általános kötelezettségek
24. § 1. A rendszerpróbát kérelmező fél a kiadott hitelesítési engedélynek és az engedélyezett mértéktárgy rajzának a Központi Mértékügyi Intézet hivatalos lapjában és rajzgyüjteményében való közzététele költségét az intézetnek megtéríteni tartozik.
2. A mérőeszközök rendszerpróbája alkalmával azokat az anyagokat, amelyeknek kimérésére a vizsgálat alatt álló készülék rendeltetve van, a rendszerpróbát kérelmező fél tartozik az intézetnek kellő mennyiségben díjmentesen használatra bocsátani.
25. § A felek telepein, illetőleg a mérőeszközök felállítási helyén végzett hitelesítések, rendszerpróbák, vizsgálatok és kísérletek végzése alkalmával, az előző § 2. pontjában említett anyagokon kivül, a szükséges energiát, valamint a segédszemélyzetet az érdekelt fél tartozik az eljáró mértékhitelesítő rendelkezésére bocsátani.
26. § Amennyiben a Központi Mértékügyi Intézet hatáskörébe tartozó hitelesítések, rendszerpróbák, vizsgálatok és kísérletek, a rendes hivatalos munkaidő alatt el nem végezhetők, s az intézet igazgatója az intézet személyzetét a hivatalos időn tul rendkívüli munkaidőben is foglalkoztatja, az érdekelt felek e rendelet 20-24. §-aiban megállapított dijakon, pótdijakon és költségeken kivül, a rendkívüli munka ellenértékének megfelelő, az intézet igazgatója által esetről-esetre megállapítandó dijakat tartoznak megfizetni.
III. A pénzügyminisztérium részére végzett hitelesítések és vizsgálatok pótdijai
27. § A pénzügyminisztérium részére végzett vizsgálatok, illetve hitelesítések dijai a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszternek és a pénzügyminiszternek, az illető mérőeszközök hitelesítése tárgyában közösen kiadott rendeleteiben állapittatnak meg. Az ilyen hitelesítések és vizsgálatok alkalmával felszámitható egyéb mellékdijak (pótdijak stb.) mérvére nézve a jelen rendeletben foglaltak irányadók.
IV. Gáz- és vízszolgáltató vállalatok különleges kötelezettségei
28. § A gázt, illetve vizet szolgáltató vállalatok, a Központi Mértékügyi Intézet felhívására, a végleges hitelesítési engedély alapján hitelesített gázmérők, illetve vízmérők közül, minden rendszerből, évente husz példányt sértetlen hitelesítési bélyeggel, az intézetnek kísérletek céljából a rendelkezésre bocsátani tartoznak. Ezeknek a mérőeszközöknek vizsgálatáért díj nem számítandó fel, de az érdekelt gáz-, illetve vizszsolgáltató vállalatok tartoznak a szóbanforgó mérőeszközöknek a Központi Mértékügyi Intézetbe való szállításáról, onnan való elszállításáról saját költségükön gondoskodni, vagy a felmerülő szállítási költségeket az intézetnek megtéríteni.
D) Rendelkezések a hitelesítési és pótdijakra vonatkozólag
I. A dijak befizetésének módozatai
29. § 1. A jelen rendelet 20. §-ában felsorolt hitelesítési dijak és a velük esedékes pótdijak, a hitelesítést kérelmező felektől a célszerűség szerint, akár előzetesen, akár a hitelesités befejeztével, szedhetők be.
2. A jelen rendelet 21. §-a 1-8. pontjaiban felsorolt rendszerpróbadijak, a rendszerpróbára vonatkozó kérvény benyújtásával egyidejűleg fizetendők be az intézet házipénztárába.
3. E rendelet 21. §-a 9. pontja alapján megállapítandó vizsgálati dijakat és a 22-28. §-okban megállapított mellékköltségeket, a hitelesítések, rendszerpróbák, vagy vizsgálatok befejeztével a felek megfizetni tartoznak. A felmerülő költségek, a felek kívánságára, hozzávetőleg előre megállapitandók.
30. § A Központi Mértékügyi Intézet e rendelet 20-28. §-ai értelmében felszámítandó dijak és mellékköltségek biztosítására a felektől kötelező írásbeli nyilatkozatot kérhet, vagy a felmerülő dijak és mellékköltségek hozzávetőleges összege erejéig terjedő előlegnek, az intézet házipénztáránál való letétbehelyezését kívánhatja azokban az esetekben, amidőn az intézet a felmerülő dijakat és mellékköltségeket a 29. § rendelkezéseihez képest nem fizetteti be előzetesen.
II. Díjfizetési kötelezettség, illetve díjfizetés alóli mentesség a hitelesítési eljárás folyamán visszautasított mértékek után
31. § 1. A jelen rendelet 20 §-ában meghatározott hitelesítési dijak és 21. §-ában maghatározott rendszerpróba dijak a hitelesítési eljárás alá vett mértékekért és mérőeszközökért, illetve a foganatosított rendszerpróbáért akkor is megfizetendők, ha a kérdéses mértékek és mérőeszközök a hitelesítési követelményeknek nem felelnek meg és ezért a hitelesítési bélyeg alkalmazása nélkül visszautasittatnak, illetve a rendszerpróba a kérelmezett hitelesítési engedély megtagadását eredményezi.
2. Hitelesítési dijat nem kell fizetni" olyan mértékért vagy mérőeszközökért, amelyekről minden műszer vagy segédeszköz használata nélkül, tehát szabad szemmel megtekintés utján megállapítható, hogy a hitelesítési követelményeknek nem felelnek meg. Ilyen esetekben akkor sem kell a hitelesítési dijakat megfizetni, ha a visszautasítás alkalmával az illető tárgyakon levő korábbi hitelesítési bélyeg megsemmisíttetik.
3. Hitelesítési dijat nem kell fizetni továbbá a vizsgálat alkalmával eltört mértékekért és mérőeszközökért sem.
E) Díjvisszatérítési eljárás
32. § A Központi Mértékügyi Intézet kivetései alapján befizetett hitelesítési és vizsgálati dijak, továbbá rendszerpróba dijak visszatérítését a kérdéses összegek befizetésének, illetve, ha e rendelet 30. §-a szerint előlegek fizettettek be, az előlegekre vonatkozó elszámolások kézbesítésének napjától számított hatvan napon belül megfelelő indokolás alapján illetékmentes beadványban a kereskedelem- és szövetkezetügyi minisztertől lehet kérelmezni.
HARMADIK RÉSZ
Vegyes intézkedések
33. § A hitelesítés, rendszerpróba, vizsgálat vagy kísérlet céljából a Központi Mértékügyi Intézethez, valamint a hitelesités céljából a mértékhitelesítő hivatalokhoz benyújtott és az említett eljárások folyamán eltörött vagy más módon tönkrement mértékekért, mérőeszközökért, műszerekért, készülékekért, korcsmai palackokért és poharakért, tejes palackokért és úgynevezett zárt palackokért az államkincstár kártérítést nem nyújt.
34. § A mértékhitelesítő hivatalok dijkirovásai alapján e rendelet hatálybalépése előtt befizetett mértékhitelesitési dijak és pótdijak a jelen rendelet életbelépte után foganatosítandó mértékhitelesitésért járó dijak és pótdijak fedezetéül beszámíthatók.
35. § Azon mértékhitelesitési dijak és pótdíjak, amelyek a jelen rendelet hatálybalépéséig a fennálló szabályok szerint nem rovattak le esetről-esetre, hanem hiteleztettek, a rendelet életbeléptekor lezárandó díjjegyzék számadásokban az 5100/1946. KSzM, illetőleg az ennek kiegészitését képező 12200/1946. KSzM rendelet díjtételeivel számolandók el.
36. § A Központi Mértékügyi Intézethez hitelesítés végett benyújtott olyan mértéktárgyakért, amelyeknek hitelesítése e rendelet életbeléptének napjáig nem volt befejezhető, az esetleg már befizetett mértékhitelesitési dijak beszámítása mellett a jelen rendelet 20. §-ában megállapított hitelesítési dijakat kell megfizetni.
37. § 1. Mindazokat a rendszerpróbákat, amelyek a Központi Mértékügyi Intézetnél e rendelet életbelépte napján folyamatban lesznek, a jelen rendelet hatálybalépte előtt érvénybea volt díjszabás értelmében befizetett rendszerpróbadijak ellenében kell folytatni és befejezni.
2. Azokért a rendszerpróbákért, amelyeket a felek, a rendelet hatálybalépte előtt kérelmeztek ugyan, de amelyeket az intézet az említett időpontig bármely okból érdemlegesen meg nem kezdett, a már teljesített befizetések beszámításával a jelen rendelet 21. §-ában megállapított rendszerpróba dijakat kell megfizetni.
38. § A jelen rendeletben meghatározott bármilyen természetű díjtétel (mellékdíj, különdíj, pótdíj stb.) alapján kiszámított összeg helyett annak huszezerszeresét kell fizetni, illetőleg visszafizetni és ez összeget adópengőben meghatározottnak (11600/1945. ME rendelet, Magyar Közlöny 195. szám) kell tekinteni
39. § A jelen rendelet az 1946. évi junius hó 30. napján lép hatályba. Hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a 152911/1930. KM, a 153102/1931. KM, 142408/1933. KM, 46809/1934. KM rendelet, továbbá a 14000/1940. KKM sz. rendelet 7. §-a, valamint az 5100/1946. KSzM rendelet (Magyar Közlöny 38. szám.).
Budapest, 1946. évi június hó 22-én.
Rónai Sándor s. k.,
kereskedelmi- és szövetkezetügyi miniszter