Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1946. évi III. törvénycikk

a Kúrián honvédbírósági fellebbviteli tanács szervezéséről és az ezzel kapcsolatos rendelkezésekről

Emlékezetül adom mindenkinek, akit illet, hogy Magyarország Nemzetgyűlése a következő törvénycikket alkotta:

1. § A legfelsőbb honvéd törvényszéknek a honvédség bűnvádi perrendtartásáról szóló 1912. évi XXXIII. törvénycikkben (a továbbiakban: Kbp.), valamint az azt módosító és kiegészítő jogszabályokban megállapított hatáskörében a jelen törvény hatálybalépésétől kezdve a Kúriának az alábbiak szerint alakított külön (honvédbírósági fellebbviteli) tanácsa jár el.

2. § (1) A külön tanács elnökből és négy tagból alakul. Elnöke a Kúria elnöke vagy kijelölése alapján a Kúria másodelnöke vagy egyik tanácselnöke. Tagjai egyfelől a Kúria elnöke által a Kúriának három évi időszakra kijelölt két ítélőbírája másfelől az igazságügyi és a honvédelmi miniszter együttes előterjesztésére a köztársasági elnök által ugyancsak három év tartamára kinevezett tényleges vagy nyugállományú két hadbíró. A rendes tagokon felül két-két póttagot kell kijelölni, illetőleg kinevezni.

(2) A külön tanács jegyzőjét a Kúriához tanácsjegyzőül berendelt bírák, illetőleg bírósági fogalmazók közül a Kúria elnöke osztja be.

(3) A Kúria honvédbírósági fellebbviteli tanácsának hadbírói tagjai ebben a minőségükben a Kúria elnökének felügyelete alatt állanak és rájuk a fegyelmi felelősség elmozdíthatatlanság, áthelyezhetetlenség, bírói függetlenség és a tanács körén belül az együtt alkalmazást kizáró rokonsági és sógorsági viszonyok tekintetében a Kúria ítélőbíráira nézve irányadó szabályokat kell alkalmazni.

3. § (1) A Kúria honvédbírósági fellebbviteli tanácsának eljárása tekintetében a Kbp-nak, valamint az azt módosító és kiegészítő jogszabályoknak a legfelsőbb honvéd törvényszék eljárására vonatkozó rendelkezései irányadók, amelyektől azonban a szükséghez képest az igazságügyminiszter a honvédelmi miniszterrel egyetértve rendelettel a bűnvádi perrendtartás szellemének megfelelő eltéréseket állapíthat meg.

(2) Ha a külön tanács valamely jogkérdésben a volt legfelsőbb honvéd törvényszék egyik tanácsának vagy teljes ülésének korábbi határozatától el akar térni (Kbp. 68-69. §), a Kúria jogegységi tanácsának határozatát kell a vitás jogkérdésre nézve kikérni. A további eljárásra az 1912. évi LIV. tc. 70. és 72. §-ai irányadók.

(3) A jogegység érdekében használt semmiségi panasz (Kbp. 376-378. §) felett a honvédség bűnvádi perrendtartásának szabályai szerint a Kúriának bűnvádi ügyekben alakított jogegységi tanácsa (4. §) határoz.

(4) A Kúria jogegységi tanácsának és teljes ülésének büntetőjogi döntvényeit a honvéd törvényszékek mindaddig követni kötelesek, amíg azokat a Kúria teljes ülése meg nem változtatja.

4. § (1) A Kúriának bűnvádi ügyekben alakított jogegységi tanácsában a külön tanács megalakulásától kezdve a Kúria egy ítélőbírája helyett a külön tanács egyik hadbírói tagja vesz részt. A Kúria teljes ülésében (vegyes teljes ülésében) - valahányszor büntetőjogi vagy nem csupán polgári jogi természetű vitás elvi kérdés kerül döntés alá - a külön tanács megalakulásától kezdve annak hadbírói rendes és póttagjai is résztvesznek.

(2) A hatásköri bíróság eljáró tanácsában a legfelsőbb honvéd törvényszék tagja (1928. évi XLIII. tc. 5. §) helyett a honvédbírósági fellebbviteli tanács egyik hadbírói tagja vesz részt. A hatásköri bíróság teljes ülésében a legfelsőbb honvéd törvényszék választott tagja és helyettesei (1928. évi XLIII. tc. 8. §) helyébe a honvédbírósági fellebbviteli tanács hadbírói rendes és póttagjai lépnek.

5. § A Kbp., valamint az azt módosító és kiegészítő jogszabályok szerint a honvéd koronaügyészt megillető hatáskör a jelen törvény hatálybalépésétől kezdve a legfőbb államügyészre száll át. A legfőbb államügyész ebben a hatáskörében helyettesítésével -a legfőbb államügyészi helyettesen felül - a honvédelmi miniszter által evégből kijelölt tényleges vagy nyugállományú hadbírót is megbízhatja. A kijelölt hadbíró ebben a minőségében a legfőbb államügyész felügyelete alatt áll és reá az együttalkalmazást kizáró rokonsági és sógorsági viszonyok tekintetében a legfőbb államügyészi helyettesre nézve irányadó szabályokat kell alkalmazni.

6. § A jelen törvény kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az igazságügyminiszter és a honvédelmi miniszter gondoskodik.

E törvénycikk kihirdetését elrendelem.

Ezt a törvénycikket, mint a nemzet akaratát, mindenki köteles megtartani.

Kelt Budapesten, ezerkilencszáznegyvenhatodik évi február hó tizenkilencedik napján.

Tildy Zoltán s. k.,

Magyarország köztársasági elnöke

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök