Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4660/1946. ME rendelet

egyes ipari és kereskedelmi vállalatok ellenőrzése tárgyában

A minisztérium az 1946. VI. tc. 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Olyan ipari, bánya- vagy kohóvállalathoz, amelynek működése az újjáépítés, a jóvátétel vagy egyéb nemzetközi szerződésen alapuló kötelezettség teljesítése szempontjából jelentőséggel bír, az iparügyi miniszter, - jóvátételi és állami szállítást végző kereskedelmi vállalathoz pedig a Gazdasági Főtanács hozzájárulásával a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter állami ellenőrt rendelhet ki.

(2) Az iparügyi miniszter az (1) bekezdésben említett jogkörét olyan vállalat tekintetében, amely más miniszter felügyelete alá tartozik, a vállalat tárgya szerint illetékes miniszterrel egyetértésben gyakorolja.

2. § (1) Az ellenőr feladata a vállalat ügyvitelének és üzletvitelének ellenőrzése abból a szempontból, "hogy az ügyvitel és üzletvitel megfelel-e az ország nyersanyagokkal és iparcikkekkel való ellátásához, az újjáépítéshez és a jóvátételi kötelezettségek teljesítéséhez, valamint az ipari termelés zavartalanságának helyreállításához fűződő közérdek követelményeinek.

(2) Az ellenőr a vállalat ügyvezetésének megvizsgálásához a miniszter hozzájárulásaival szakértők (ellenőrző szervek) közreműködését is igénybeveheti.

3. § (1) Az ellenőr a vállalat könyveit, iratait, a közgyűlésről és egyéb ülésekről felvett jegyzőkönyveket megtekintheti, az üléseken résztvesz, a pénztárt, értékpapír- és áruállományt, valamint berendezést megvizsgálhatja, továbbá a vállalat tulajdonától, szerveitől, azok tagjaitól, úgyszintén a vállalat alkalmazottaitól felvilágosításokat és adatokat kívánhat.

(2) A vállalat tulajdonosa, szervei, illetőleg szerveinek tagjai, valamint a vállalat alkalmazottai az ellenőr által kívánt felvilágosításokat megadni és az általa megjelölt adatokat rendelkezésére bocsátani kötelesek.

(3) Az olyan alkalmazottat, aki az előbbi bekezdésben megállapított kötelességének nem tesz eleget a vállalat tulajdonosa, illetőleg intézkedésre jogosult szerve - amennyiben azonnali hatályú felmondásnak nincs helye - a törvényes felmondási idővel elbocsátani köteles.

4. § (1) Az ellenőr, valamint az általa a 2. § (2) bekezdéséhez képest igénybe vett szakértők működésük megkezdésekor a miniszter előtt esküt (fogadalmat) tesznek, hogy működésükben a közérdek szemelőtt tartásával járnak el és a tudomásukra jutott üzleti és üzemi titkot hivatali titokként megőrzik.

(2) Az ellenőr, valamint az általa igénybevett szakértők díjazásáról - figyelembevéve a vállalat terjedelmét, teherbiróképességét és az ellenőr (szakértő) munkáját - a vállalat terhére a miniszter gondoskodik.

5. § (1) Ha a vállalat tulajdonosa, illetőleg szerve az ellenőr működését szándékosan akadályozza, vagy ha a kívánt felvilágosítási nem adja meg, avagy ha az ellenőr véleménye szerint a vállalat üzletvitele a jelen rendelet 2. § (1) bekezdésében megjelölt érdekek szempontjából nem megfelelő, az ellenőr a tényállás részletes ismertetése mellett haladéktalanul jelentést tesz a miniszternek.

(2) A miniszter a jelentésben foglaltakra meghallgatja a vállalatot és ha a 2. § (1) bekezdésében megjelölt közérdek megóvása végett szükséges, a vállalathoz a kormány a miniszter előterjesztésére vállalatvezetőt rendel ki.

(3) A vállalatvezető kirendelése, felmentése és jogköre tekintetében az 1560/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 24. szám) 4. §-ában foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. A kirendelés tartama alatt a vállalatot az állammal és a vállalatvezetővel szemben annak tulajdonosa, illetőleg törvényes szervei képviselik, másokkal szemben azonban ezeknek képviseleti és ügyintéző joga csak a (4) bekezdés korlátai között érvényesül.

(4) Vállalatvezető kirendelése esetében a részvénytársaság vagy szövetkezet közgyűlése, illetőleg a korlátolt felelősségű társaság taggyűlése által hozott határozat érvényességéhez a törvényben és az alapszabályokban, illetőleg a társasági szerződésben meghatározott kellékeken felül a vállalatvezető hozzájárulása is szükséges.

(5) A vállalatvezető a vállalat működéséről köteles havonkint a miniszternek jelentést tenni, a vállalat tulajdonosát (törvényes képviselőjét) pedig tájékoztatni. A tulajdonos (törvényes képviselője) a vállalat ügyvitelébe betekinthet, a vállalatvezetőtől felvilágosításokat kérhet és a vállalatvezető intézkedései ellen a miniszterhez halasztó hatállyal nem biró előterjesztést tehet.

6. § Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, vétséget követ el és hat hónapig terjedhető fogházzal büntetendő, az ellenőr, valamint az általa igénybevett szakértő, ha a 4 § (1) bekezdésében meghatározott titoktartási kötelezettségét megszegi.

7. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Budapest, 1946. évi április hó 26-án.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök