5120/1946. ME rendelet
a magyar sporthatóságok szervezetéről.
A minisztérium az 1946. VI. tc. 1. §-ában nyert felhatalmazás és a magyar sportról szóló 3380/1946. ME rendelet alapján a következőket rendeli:
I. FEJEZET
Sport Főtanács
1. § (1) A vallás- és közoktatásügyi miniszter a magyar sportról szóló 3380/1946. ME rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján a magyar sport egyetemének ünnepélyes alkalmakkor való képviseletére és az alája rendelt sporthatóságok egyöntetű működésén való őrködésre Sport Főtanácsot (SF, Főtanács) szervez.
(2) A Főtanács cime: Sport Főtanács. (3) Székhelye: Budapest. (4) Pecsétje: a magyar kiscimer Sport Főtanács 1945. körirattal.
2. § A Főtanács feladata és hatásköre:
a) a vallás- és közoktatásügyi minisztertől hozzáutalt, a Nemzeti Sport Bizottságtól vagy a Magyar Olympiai Bizottságtól felterjesztett ügyekben véleményt nyilvánít;
b) az összes alárendelt sportszervezetek olyan határozatainak végrehajtását, amely nézete szerint a demokrácia vagy a sport érdekeit sérti, vagy amely fellebbezés folytán került hozzá, felfüggeszti és a sportszervezetet a határozat felülvizsgálására hivja fel. Ha az illető sportszervezet határozatát továbbra is fenntartja, a Főtanács véglegesen dönt. Ily esetben azonban határozatát a főfelügyeletet gyakorló vallás- és közoktatásügyi miniszterrel egyidejűleg közli;
c) különleges ünnepélyes sportesemények alkalmából a Nemzeti Sport Bizottság és a Magyar Olympiai Bizottság elnökével együtt képviseli a magyar sportot;
d) utasíthatja a Nemzeti Sport Bizottságot, hogy napirendre tűzzön és részleteiben letárgyaljon minden olyan sportkérdést, amelyek letárgyalását a Főtanács szükségesnek tartja;
e) a sporthatóságok működése közben felmerült véleményeltéréseket és ellentéteket egyezteti.
3. § (1) A Főtanács őt rendes és három póttagból áll.
(2) A Főtanács rendes és póttagjait a Nemzeti Sport Bizottság javaslatának meghallgatásával a vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére a sportkérdésekben kiváló jártassággal biró személyek közöl a Köztársaság elnöke nevezi ki négy évi időtartamra.
(3) A Főtanács elnökét az első ülésen a rendes tagok maguk közül titkos szavazással választják. Az elnököt tisztében a Köztársaság elnöke erősiti meg.
(4) A Főtanács titkári teendőit a Főtanács előterjesztésére a vallás- és közoktatásügyi miniszter által kinevezett tisztviselő látja el.
4. § (1) A Főtanács ülésein a vallás- és közoktatásügyi miniszter képviselője, a Nemzeti Sport Bizottság, a Magyar Olympiai Bizottság és a Magyar Sportorvosi Tanács elnöke megjelenhet, felszólalhat, de szavazati joga nincs.
(2) A Főtanács tagjai valamennyi alárendelt szerv ülésén megjelenhetnek, ott felszólalhatnak, szavazati joguk azonban nincs.
II. FEJEZET
Nemzeti Sport Bizottság
5. § (1) A vallás- és közoktatásügyi miniszter a magyar sportról szóló 3380/1946. ME rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján az általa átruházott hatáskörben a sport szervezésére, irányítására és fejlesztésére Nemzeti Sport Bizottságot (NSB) szervez.
(2) Az NSB a vallás- és közoktatásügyi miniszter felügyelete alatt működő önkormányzati joggal felruházott magyar sporthatóság.
(3) Cime: Nemzeti Sport Bizottság.
(4) Székhelye: Budapest.
(5) Pecsétje: a magyar kiscimer Nemzeti Sport Bizottság 1945. körirattal.
6. § Az NSB feladata:
a) irányítja és ellenőrzi a sportszövetségek működését;
b) a sportszövetségeken keresztül, de szükség esetén közvetlenül is ellenőrzést gyakorol a sportegyesületek sportműködése, valamint pénz- és vagyonkezelése felett;
c) felügyeletet gyakorol a sportközpontok, ligák és hasonló célt szolgáló egyéb sportszervezetek sportbeli tevékenysége felett;
d) a vallás- és közoktatásügyi miniszter utasítása szerint ellenőrzi a nemzetközi sportérintkezést;
e) gyűjti és feldolgozza az ügymenetének ellátáséhoz szükséges és sportszempontból jelentős adatokat;
f) javaslatot tesz a vallás- és közoktatásügyi miniszternek a magyar sport fejlesztésével kapcsolatos kérdésekben;
g) a szakszövetségek, egyesületek és egyéb sportszervezetek segélyezése ügyében a vallás- és közoktatásügyi miniszter csak az NSB javaslatának meghallgatása után intézkedik;
h) az NSB saját költségvetési keretén belül az egyesületek részére gyorssegélyeket folyósíthat;
i) határoz a szakszövetségek szabályellenes vagy kifogásolt határozatai ellen beadott panaszok ügyében;
j) dönt a szakszövetségek egymásközötti vitás ügyeiben;
k) sportfegyelmi ügyekben végsőfokon dönt;
l) sportszempontból ellenőrzi az összes sportlétesítményeket;
m) a vallás- és közoktatásügyi miniszter felhívására vagy a maga kezdeményezéséből sportlétesítményekre és intézményekre vonatkozó tervezetet vagy költségvetést készít és azt a vallás- és közoktatásügyi miniszter elé terjeszti;
n) az NSB állást foglal a sportot érintő törvényjavaslatok, rendeletek tárgyalásánál és közreműködik azoknak előkészítésében.
7. § (1) Az NSB tagjai:
a) a sportszövetségek vezetőségéből a szövetségek közgyűlése által az alábbiakban mégha tározott számban kiküldött szavazati és tanácskozási joggal biró tagok:
Magyar Labdarugók Szövetsége (4 MLSz és 1 JT kiküldött) 5
Magyar Országos Torna Szövetség 2
Magyar Vándorsport Szövetség 2
Magyar Athlétikai Szövetség 2
Magyar Uszó Szövetség 2
Magyar Ökölvívó Szövetség 2
Magyar Vivő Szövetség 2
Magyar Birkózó Szövetség 2
Magyar Tenisz Szövetség 2
Magyar Korcsolya és Hokki Szövetség 1
Magyar Autó, Motorkerékpár és Motorcsónak Szövetség 1
Magyar Kézilabda Szövetség 1
Magyar Kosárlabda Szövetség 1
Magyar Evezős Szövetség 1
Magyar Kajak Szövetség 1
Magyar Országos Asztali Tenisz Szövetség 1
Magyar Kerékpáros Szövetség 1
Magyar Sí Szövetség 1
Magyar Vitorlás Yacht Szövetség 1
valamint minden a vallás- és közoktatásügyi miniszter állal elismert és ezután megalakításra kerülő sportszövetség 1-1 kiküldöttel;
b) a Magyar Sportorvosi Tanács és a Magyar Oiympiai Bizottság elnöke;
c) az NSB által az ifjúsági sport szakértői közül behivott három tag tanácskozási és szavazati joggal;
d) tanácskozási joggal 1-1 képviselőt küld a vallás- és közoktatásügyi miniszter, a belügyminiszter, a honvédelmi- és külügyminiszter a pénzügyminiszter és Budapest Székesfőváros polgármestere.
(2) Az NSB megbízatása 3 évre szól.
8. § (1) Az NSB maga választja tisztikarát, valamint a szakbizottságokat.
(2) Az NSB tisztikara: elnök, alelnökök, főtitkár és gazdasági főnök.
(3) Az NSB tagjainak sem megjelenési-, sem napi-, sem tiszteletdíj nem jár.
9. § (1) Az NSB ülésben dönt minden fontosabb kérdésben.
(2) Az NSB ülését az elnök, akadályoztatása esetén az alelnök, vagy a főtitkár hivja össze. Ülést havonta legalább egyszer, tiz tag kívánságára más alkalommal is össze kell hivni.
(3) Az NSB ülése határozatképes, ha a szavazásra is jogosult tagok egyharmada is jelen van. Az elnök felkérésére az NSB ülésén esetről-esetre meghívott szakértők is résztvehetnek. Az ilymódon meghívottaknak azonban szavazati joguk nincs.
10. § (1) Az NSB a szükséghez képest szakbizottságokat állit fel.
(2) Állandó szakbizottságok: ifjúsági, főiskolai sport, nemzetközi, pálya- és sportépitkezési, gazdasági és sportfelszerelési, valamint fegyelmi szakbizottságok.
(3) A szükséghez képest időről-időre ideiglenes jellegű szakbizottságok is felállíthatók.
(4) A szakbizottságok tagjait az NSB választja. A szakbizottság tisztikarát maga választja azonban ugy, hogy a szakbizottság elnöke csak NSB tag lehet.
(5) Az ifjúsági szakbizottság külön ügyrenddel működik.
11. § (1) A Főtanács elnöke és tagjai szavazati jog nélkül résztvehetnek az NSB ülésein.
(2) Az NSB elnöke ugyancsak szavazati jog nélkül résztvehet a Főtanács ülésein.
III. FEJEZET
Magyar Olympiai Bizottság
12. § (1) A magyar vallás- és közoktatásügyi miniszter a magyar sportról szóló 3380/1946. ME szánni rendelet 2. § (2) bekezdése alapján az Olympiai Játékokon való részvétel előkészítésére, megszervezésére és irányítására Magyar Olympiai Bizottságot (MOB) szervez.
(2) Cime: Magyar Olympiai Bizottság. (3) Székhelye: Budapest.
(4) Pecsétje: a magyar kiscimer Magyar Olympiai Bizottság 1946. körirattal.
13. § a MOB feladata elvégzésére:
a) Magyarországnak az Olympiai Játékokon való részvételét előkészíti, szervezi és lebonyolitja:
b) az e célra szükséges költségevési tervezetet előkészíti és azt a Sport Főtanács utján jóváhagyás végett a vallás-, és közoktatásügyi miniszterhez felterjeszti;
c) az olympiai célokra szolgáló pénzösszegeknek az egyes sportágak közötti feloszlására a b) pont értelmében a vallás- és közoktatásügyi miniszternek javaslatot tesz;
d) érintkezés a Nemzetközi Olympiai Bizottsággal (továbbiakban NOB) ennek magyar tagjai utján, más országok Olympiai Bizottságaival pedig közvetlenül;
e) foglalkozik az olympiával kapcsolatos minden kérdéssel a szakszövetségek hatáskörének csorbítása nélkül;
f) szorgalmazza a budapesti Nemzeti Stadion megépítését;
g) az olympia lezajlása után három hónapon belül zárószámadást és jelentést készít és ezeket a felmentvény elnyerése cél iából a Sport Főtanács utján felterjeszti a vallás- és közoktatásügyi miniszterhez.
14. § (1) A MOB szavazati és tanácskozási joggal bíró tagjai;
a) a NOB megbízandó magyar tagjai; 6) a Sport Főtanács és Nemzeti Sport Bizottság elnöke;
c) az NSB két budapesti és két vidéki képviselője;
d) az olympian szereplő sportágak szakszövetségeinek két-két kiküldöttje;
e) a Magyar Olympiai Társaság elnöke és két kiküldött tagja.
(2) Tanácskozási joggal 1-1 képviselőt küld a vallás- és közoktatásügyi miniszter, a belügy-, a honvédelmi-, a külügy- és pénzügyminiszter, Budapest Székesfőváros polgármestere és a Sporthirlapirók Szindikátusa.
(3) A szavazati jogot nem lehet átruházni.
(4) Elveszti tagküldési jogát az a szövetség, amelynek sportágát törölték az olympia műsoráról.
(5) Az (1) bekezdés d) pontjának megfelelően tagküldési jogot nyer az a szakszövetség, amelynek sportágát a jelen rendelet hatálybalépése után veszik fel az olympia műsorára.
(6) A MOB megbízatása négy évre szól.
(7) Az első izben 1946-ban összeülő MOB megbízatása 1948. évi december hó 31. napjáig tart.
15. § (1) A MOB maga választja meg tisztikarát, valamint a szakbizottságokat.
(2) A MOB tisztikara: elnök, társelnök, ügyvezetőalelnök, főtitkár, titkár, sajtófőnök, két mérnök, két szállásmester, pénztáros, ellenőr, két jegyző, orvos és ügyész.
(3) A tisztikar tagjai közé olyan személy is megválasztható, aki nem képvisel valami hatóságot, avagy szövetséget.
16. § (1) A MOB az ügyek előkészítésére intézőbizottságot állit fel.
(2) Az intézőbizottságba a MOB saját kebeléből öt tagot választ.
(3) Az intézőbizottság elnöke hivatalból a MOB elnöke, előadója a MOB főtitkára.
(4) Az intézőbizottságnak hivatalból tagja a vallás- és közoktatásügyi miniszternek a 13. § (2) bekezdésében említett kiküldöttje.
17. § A MOB működésével kapcsolatos nemzetközi jogi kérdésekben a vallás- és közoktatásügyi miniszter dönt.
IV. FEJEZET
Vegyes rendelkezések
18. § (1) Nem lehet a Főtanács, az NSB és a MOB tagja:
a) akit a köztársaság védelméről alkotott törvény alapján;
b) akit háborús vagy népellenes bűncselekménnyel;
c) akit egyéb bűntett vagy nyereségvágyból elkövetett vétség miatt bár nem jogerősen is elitéltek.
(2) Nem lehet továbbá a Főtanács az NSB és a MOB tagja, aki a vallás és közoktatásügyi miniszternek a főfelügyeleti jog gyakorlását a vagy az alárendelt intézmények, sportlétesítmények és épületek igazgatásai a és kezelésére alkalmazott tisztviselője.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott kizáró ok alól indokolt esetben a vallás- és közoktatásügyi miniszter felmentést adhat.
19. § A magyar sport céljait szolgáló pénzösszegek kezelésére vonatkozólag az állami számviteli törvényben foglaltak az irányadók.
20. § A Főtanács, NSB és MOB személyi és dologi kiadásairól a vallás- és közoktatásügyi miniszter gondoskodik.
21. § A Főtanács, NSB és MOB maga készíti el ügyrendjét. A Főtanács ügyrendjét bemutatja, az NSB és a MOB pedig a Főtanács utján megküldi a vallás- és közoktatásügyi miniszternek.
22. § Az NSB és MOB működésükről negyedévenként jelentést készítenek és azt a Főtanács utján a vallás- és közoktatásügyi miniszternek megküldik.
23. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a vallás- és közoktatásügyi miniszter gondoskodik.
(2) Valamennyi az összes sportágra kiterjedő hatósági jogkört gyakorló sportszervezet (Debreceni Kerületi Sportszövetség, Pécsi NSB, stb.) megszűnik.
Budapest, 1946. évi május hó 3-án.
Nagy Ferenc s. k.,
miniszterelnök