Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

9010/1946. (VIII. 24.) ME rendelet

a hadifogságból hazatértek gondozásának szabályozása tárgyában

A minisztérium az 1946: VI. tc. 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

A hadifogságból hazatért igényjogosultak köre

A jelen rendelet alkalmazása szempontjából hadifogságból hazatértnek (továbbiakban: hazatértnek) kell tekinteni azt, aki nemhivatá-sos állományú katonai szolgálat vagy kisegítő szolgálat, avagy leventekötelezettség teljesítése közben hadifogságba került és abból hazatért, továbbá azt a hivatásos állományú katonai szolgálat teljesítése közben hadifogságba került személyt, akit hazatérése után a hivatásos állományba nem vettek át, vagy a fennálló rendelkezések értelmében katonai nyugellátásban nem részesíthető, végül azt a polgári személyt, aki mint ilyen Magyarország területén hadifogságba esett és abból hazatért.

2. §

Hazatértek fogadása

(1) A hazatértek fogadására a népjóléti miniszter bizottságokat szervez.

(2) A hazatérteket a hadifogoly fogadó bizottság igazolvánnyal látja el. Az igazolványnak tanúsítani kell, hogy a hazatért ragálymentes-e vágy sem. Ha a hazatért a hadifogoly fogadó bizottságnál ilyen igazolvány kiállítását nem kérte, a lakóhelye szerint illetékes hatósági orvosnál kell jelentkeznie ragálymentességének megállapítása végett

3. §

Gyógykezelés

(1) A hazatértek közül azokat, akik a szolgálatra való bevonulásuk (hadifogságba esésük) és a hazatérésük közötti időben szerzett, illetőleg súlyosbodott sebesülésük, sérülésük vagy más megbetegedésük miatt gyógykezelésre szorulnak - valamint a csonkoltakat és bénákat - a hadifogoly fogadó bizottság orvosa gyógykezelési jeggyel, látja el, amely a 2. § (2) bekezdésében emlitett igazolványnak része.

(2) Azt a hazatértet, aki a szolgálatra való bevonulása és a hazatérése közötti időben történt sebesülése, sérülése vagy más megbetegedése miatt gyógykezelésre szorul, de a hadifogoly fogadó bizottság orvosa valamilyen okból nem látott el gyógykezelési jeggyel, a hadifogolygondozó szolgálat orvosa vagy a járási (városi kerületi) hadigondozó bizottság orvosszakértője (1933: VII. tc. 20. § (2) bek.) látja el gyógykezelési jeggyel abban az esetben, ha ezt a hazatéréstől számított három hónapon belül kéri. A gyógykezelési jegynek tartalmaznia kell a legszükségesebb személyi és szolgálati adatokat, valamint a betegség, illetőleg fogyatkozás rövid leírását. A gyógykezelési jegyen fel kell jegyezni a hadifogságból hazatért gyógykezelésére, illetőleg gyógyszerrel való ellátására vonatkozó fontosabb adatokat.

(3) Azt, aki hazatérése időpontjában fekvő, beteg, vagy akinek egyéb okból azonnali kórházi gyógykezelésre van szüksége, a hadifogoly fogadó bizottság vagy a hadifogolygondozó szolgálat orvosa, illetőleg a hadigondozó bizottság orvosszakértője köteles haladéktalanul a legközelebbi megfelelő közkórházba vagy szükség esetén bármely más kórházba beutalni. A kórház az ilyen módon beutalt beteget soronkivül veszi fel. A hazatértet sürgős szükség esetén a kórház közvetlenül is felveheti.

(4) A gyógykezelési jegy alapján a gyógykezelésre szoruló hazatértnek a szolgálatra való bevonulása és a hazatérése közötti időben történt megsebesülésével, sérülésével, illetőleg megbetegedésével kapcsolatban, a hazatéréstől számított hat hónapon át ugyanarra a gyógykezelésre és gyógyszerellátásra van igénye, amely az 1933: VII. tc. 12. §-a alapján a hadirokkantakat megilleti.

(5) A gyógykezelés és gyógyszerellátás mér tékére, valamint az eljárás módozataira a jelen §-ban foglalt eltérésekkel az 1933: VII. tc. 12. §-ának és az emlitett törvénycikk végrehajtása tárgyában kiadott 9300/1933. HM rendeletnek rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(6) A jelen § alapján történő gyógykezelés és gyógyszerellátás költségeit a 999/1942. BM számú rendelet alapján kell elszámolni azzal, hogy amennyiben a gyógykezelt fizetőképessége utólag megállapítást nyer, a költségeket az államkincstár terhére a népjóléti tárca viseli.

4. §

Egyszeri segély

(1) A hazatértet - kérelmére - a törvényhatóság első tisztviselője legfeljebb 100 forintig terjedő egyszeri segélyben részesítheti. A kére lem illeték- és bélyegmentes.

(2) Egyszeri segélyben a hazatért csak akkor részesíthető, ha a segélytkérőnek és tartásra köteles hozzátartozóinak (6.000/1931. M. E. sz. rendelet 2. §) személyi, vagyoni és jövedelmi viszonyai a segélyezést okvetlenül szükségessé teszik.

(3) A segélyezés céljára szolgáló összeget a népjóléti miniszter bocsátja a törvényhatóság első tisztviselőjének rendelkezésére

5. §

A katonai szolgálat megszűnése

A hazatérő nemhívatásos állományú katonák (kisegítő szolgálatosok) hazatérésük időpontjától kezdve nem tekinthetők tényleges szolgálatot teljesítőknek és semminemű honvédségi ellátásra nincs igényük, őket katonai felülvizsgálati eljárás alá vonni nem lehet.

6. §

A jelen rendelet hatálybalépés előtt hazatértek gyógykezelése

A jelen rendelet 3. §-ban foglalt rendelkezéseket alkalmazni kell az 1. § hatálya alá tartozó személyekre akkor is, ha azok a jelen rendelet hatálybalépése előtt tértek haza. Ebben az esetben a 2. § (2) bekezdésével rendszeresített igazolványt a kérelmező lakóhelye szerint illetékes hadigondozó bizottság orvosszakértöje állítja ki.

7. §

Kizáró okok.

(1) A jelen rendelet 3. és 4. §-ának rendelkezéseit nem lehet alkalmazni arra a hazatértre, aki tagja volt valamely fasiszta (nyilas, Hitlerista Volksbund stb.) szervezetnek vagy ilyen jellegű alakulatnál - ideértve az u. n. "SS" alakulatokat is - teljesített szolgálatot, továbbá azt, aki nevét visszanémetesitette vagy magyar és német kettős állampolgársággal rendelkezik.

(2) A jelen rendelet 4. §-a alapján segélyt igénylőnek büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkoznia kell arra vonatkozóan, hogy az (1) bekezdésben meghatározott kizáró okok valamelyike rá nézve nem forog-e fenn. Ha a segélyt megállapító hatóságnak tudomása van arról, hogy a segélyt kérőre nézve az (1) bekezdésben felsorolt okok valamelyike fennforog, a kérelem teljesítését meg kell tagadnia.

8. §

Záró rendelkezés

A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az 5. § tekintetében a honvédelmi miniszter, egyébként pedig a honvédelmi miniszterrel egyetértve a népjóléti miniszter gondoskodik.

Budapest, 1946. évi július hó 30-án.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék