5247/1947. (XII. 4.) PM rendelet

a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzintézeti Központ I. kúriájába tartozó, részvénytársasági alakban működő pénzintézetek magyar tulajdonban levő részvényeinek letétbehelyezése tárgyában

Az 1947. évi XXX. tc. (az alábbiakban T.) 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § (1) A T. 9. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján letétbehelyezett részvényről (ideiglenes részvényutalványról) és a megsemmisítést kimondó bírói határozatról a Pénzintézeti Központ, vagy a Pénzintézeti Központ által erre kijelölt, a jelen rendelet mellékletében felsorolt pénzintézet a részvény (ideiglenes részvényutalvány) érvényességének, illetve a megsemmisítést kimondó bírói határozat jogerős voltának vizsgálata nélkül a letétbehelyezőnek a részvény (ideiglenes részvényutalvány) egyedi megjelölését is magában foglaló elismervényt szolgáltat ki. Az elismervény illetékmentes; kiszolgáltatásáért díj, vagy költség nem jár.

(2) A magyar állampolgár vagy Magyarországon székhellyel bíró jogi személy tulajdonában lévő, de a T. hatálybalépése idejében külföldön őrzött és állami tulajdonba kerülő részvényt (ideiglenes részvényutalványt, bírói megsemmisítést kimondó határozatot) a T. 9. §-ának (1) bekezdésében megjelölt határidő alatt a Pénzintézeti Központnál, vagy a Pénzintézeti Központ részére valamelyik magyar külképviseleti hatóságnál kell letétbehelyezni. Ha a Pénzintézeti Központ részére való letétbehelyezés valamelyik magyar külképviseleti hatóság útján történik, erről a letevő a Pénzintézeti Központot a részvény (ideiglenes részvényutalvány) egyedi megjelöléséhez szükséges adatok (a kibocsátó, a névérték, a folyó-, illetőleg sorszám, stb.) feltüntetése mellett egyidejűleg írásban értesíteni köteles. A külképviseleti hatóság a részvény (ideiglenes részvényutalvány, bírói megsemmisítést kimondó határozat) átvételét és annak a Pénzintézeti Központhoz történő továbbítását díjmentesen teljesíti.

(3) A Pénzintézeti Központ tagintézetei valamelyikének birtokában, vagy őrizetében álló és a T. 1. §-a értelmében az államkincstár tulajdonába átment, illetve a T. 3. §-ának (1) bekezdése alá eső részvény (ideiglenes részvényutalvány) a jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve zároltatik és a Pénzintézeti Központ engedélye nélkül nem adható ki. Az ilyen részvény (ideiglenes részvényutalvány) tekintetében a T. 9. §-ának (1) bekezdésében előírt letétbehelyezés megtörténtnek tekintendő, ha az említett pénzintézet a letétbehelyezési határidőn belül a részvényt (ideiglenes részvényutalványt) a Pénzintézeti Központnak "a magyar államkincstár tulajdonába átment részvények" elnevezésű letétébe áthelyezi és erről a Pénzintézeti Központot egyidejűleg írásban értesíti.

2. § (1) Ha a Magyar Nemzeti Bank, vagy a Pénzintézeti Központ I. kúriájába tartozó pénzintézet által kibocsátott részvény (ideiglenes részvényutalvány) őrzőjének kétsége van aziránt, hogy a részvény (ideiglenes részvényutalvány) tulajdonos a T. hatálybalépésének napján magyar állampolgár, vagy Magyarországon székhellyel bíró jogi személy volt-e, a részvényt (ideiglenes részvényutalványt) ennek a körülménynek egyidejű feltűntetése mellett ugyancsak letétbehelyezni köteles. Ezt a rendelkezést a T. 11. §-ában foglaltak tekintetében is megfelelően alkalmazni kell.

(2) Az (1) bekezdés esetében a letétbehelyezésre kötelezett azt, akinek javára a részvényt (ideiglenes részvényutalványt) őrzi, a letétbehelyezésről egyidejűleg ajánlott levélben értesíteni tartozik.

(3) Az (1) bekezdés értelmében letétbehelyezett részvény (ideiglenes részvényutalvány) alapján, a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott részvény (ideiglenesen részvényutalvány) tekintetében a T. hatálybalépésének napjától számított, a T. 3. §-ának (1) bekezdésében megjelölt pénzintézetek által kibocsátott részvény (ideiglenes részvényutalvány) tekintetében pedig a T. 3. §-ának (2) bekezdése szerint kibocsátandó kormányrendeletben az államkincstári tulajdonbavétel időpontjául megjelölt naptól számított három hónap elteltével mindaddig, amíg a részvény (ideiglenes részvényutalvány) tulajdonosa a pénzügyminiszter előtt nem igazolja, hogy a részvény (ideiglenes részvényutalvány) nem esik a T. hatálya alá, az összes részvényesi jogokat az államkincstár gyakorolja.

(4) A jelen §-ban foglalt rendelkezéseket a részvény (ideiglenes részvényutalvány) megsemmisítését kimondó bírói határozat tekintetében is megfelelően alkalmazni kell.

3. § (1) Az államkincstár tulajdonába kerülő részvényt a még esedékessé nem vált osztalékszelvényekkel együtt kell letétbehelyezni.

(2) A letétbehelyezési kötelezettség alá eső az az osztalékszelvény, amelyre nézve az (1) bekezdésben meghatározott letétbehelyezési kötelezettséget nem teljesítették, hatályát veszti és helyette a T. 5. §-ának (1) bekezdésében megjelölt intézőbizottság felhívására a kibocsátó új osztalékszelvényt tartozik kiállítani és az államkincstár tulajdonába átadni.

4. § (1) Ha a megsemmisítést kimondó bírói határozat alapján a kibocsátó az új részvényt (ideiglenes részvényutalványt) már kiállította, a T. 9. §-ának (1) bekezdésében előirt letételi kötelezettséget az új részvény (ideiglenes részvényutalvány)] letétbehelyezésével kell teljesíteni. Abban az esetben, ha a letétbehelyezésre kötelezett új részvény (ideiglenes részvényutalvány) kibocsátásának hiányában a T. 9. §-ának (1) bekezdésében előírt kötelezettségének a megsemmisítést kimondó bírói határozat letétbehelyezése útján tesz eleget, a kibocsátó a részvényt (ideiglenes részvényutalványt) nem a megsemmisítést kérelmezőnek, hanem a Pénzintézeti Központnak köteles kiszolgáltatni.

(2) Ha az (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelően letétbehelyezett megsemmisítést kimondó bírói határozat a Magyar Nemzeti Bank, vagy a T. 3. §-ának (1) bekezdésében megjelölt pénzintézetek valamelyike által kibocsátott oly részvény (ideiglenes részvényutalvány) tekintetében is tartalmaz rendelkezést, amely nem esik a T. hatálya alá, ezt a körülményt a T. hatálya alá nem eső részvény (ideiglenes részvényutalvány) egyedi adatainak megjelölése mellett a letétbehelyezésre kötelezett a bírói határozat letétbehelyezésével egyidejűleg a Pénzintézeti Központtal közölni köteles.

5. § (1) A T. 9. §-ának (2) bekezdése alapján tett bejelentéssel egyidejűleg a bejelentésre kötelezett nyilatkozni tartozik, hogy a T. hatálya alá eső részvény tekintetében folyamatban lévő, megsemmisítési eljárást lefolytatja-e, vagy sem. Ha a bejelentésre kötelezett a megsemmisítési eljárást tovább folytatja, az eljárást befejező jogerős bírói határozatot köteles a Pénzintézeti Központnál annak jogerőre emelkedésétől számított tizenöt nap alatt letétbehelyezni. Ilyen esetben a megsemmisítést kimondó bírói határozat tekintetében a 4. § (1) és (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(2) A T. 9. §-ának (3) bekezdésében előírt bejelentéssel egyidejűleg a bejelentésre kötelezett nyilatkozni tartozik, hogy a T. hatálya alá eső részvény tekintetében a megsemmisítési eljárást folyamatba kívánja-e lenni. Ha a megsemmisítési eljárást az alábbi (4) bekezdésben foglalt határidő alatt folyamatba teszi, arra az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(3) Ha a T. 9. §-ának (2), vagy (3) bekezdése alapján a bejelentésre kötelezett bejelentésével egyidejűleg úgy nyilatkozik, hogy a megsemmisítési eljárást nem folytatja le, a T. hatálya alá eső részvények tekintetében a megsemmisítési eljárás lefolytatására a Pénzintézeti Központ jogosult Abból kifolyólag, hogy a Pénzintézeti Központ e jogával nem él, semminő igény sem támasztható.

(4) Ha a T. 9. §-ának (2), vagy (3) bekezdése értelmében a bejelentésre kötelezett bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a bejelentésében tett nyilatkozata ellenére a megsemmisítési eljárást nem folytatja le, vagy a bejelentéstől számított harminc napon belül nem indítja meg, illetve az e határidőn belül megindított megsemmisítési eljárás folytatását abbahagyja, a bejelentés alapjául szolgáló részvény hatályát veszti és az ilyen részvény tekintetében a T. 10. §-át kell alkalmazni

(5) A jelen § rendelkezései a 24920/1946. ME rendelet hatálya alá eső részvények tekintetében nem nyernek alkalmazást.

6. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1947. évi december hó 1-én.

A miniszter helyett:

Dr. Kemény György s. k.,

államtitkár

Melléklet az 5247/1947. (XII. 4.) PM rendelethez

Tartalomjegyzék