Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

70400/1947. NM rendelet

a társadalombiztositással kapcsolatos bejelentési és nyilvántartási kötelezettség tárgyában

A társadalombiztositási bejelentési és nyilvántartási kötelezettség teljesítését a kötelező biztosítás bevezetése óta számos rendelet szabályozta. Ennek folytán az e kötelezettség teljesítése tekintetében fennálló jogszabályok rendelkezései nehezen áttekinthetők. Erre, valamint egyes kérdések újabb szabályozásának szükségességére tekintettel a betegségi és a baleseti kötelező biztosításról szóló 1927: XXI. tc. (T.) 134., 135. és 162. §-ában, valamint az öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére szóló kötelező biztosításról rendelkező 1928: XL. tc. (Tö.) 115. §-ának (2) bekezdésében, 116. §-ának (3) bekezdésében és 122. §-ában kapott felhatalmazás alapján a társadalombiztositási bejelentések teljesítése, valamint a vezetendő nyilvántartások tárgyában összefoglalóan a következőket rendelem:

I.

Az Országos Társadalombiztosító Intézetre vonatkozó rendelkezések

1. §

(1) A rendszerint tíznél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltató a T. 129. §-ának első bekezdésében, úgyszintén a T8. 114. §-ában megszabott bejelentést - tekintet nélkül arra, hogy a munkavállaló csak betegségi, vagy csak öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági vagy mind betegségi, mind öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra kötelezett - a jelen rendelet I. számú mellékletének, megfelelő űrlap (Belépést jelentő lap) felhasználásával köteles teljesíteni.

(2) Ugyanezt az űrlapot köteles használni az (1) bekezdésben megjelölt munkáltató azoknak a baleseti biztosításra kötelezetteknek a T. 144. §-ának első bekezdése értelmében való bejelentésére, akik sem betegségi, sem öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra nem kötelezettek. Ebben az esetben az űrlap "Megjegyzés" rovatában jelezni kell, hogy csak baleseti biztosításra kötelezett egyénről van szó,

2. §

(1) A rendszerint tíznél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltató a T. 129. §-ának második bekezdésében, valamint a T8 116. §-ának (1) bekezdése első mondatában megjelölt változás bejelentéseket a jelen rendelet II. számu mellékletének megfelelő űrlap (Változást jelentő lap) felhasználásával köteles teljesíteni. A munkavállaló névváltozását akkor is be kell jelenteni, ha az férjhezmenés következménye.

(2) Ezt az űrlapot kell használni a korábbi bejelentés téves adatainak helyesbítésére is.

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt munkáltató ennek az űrlapnak felhasználásával köteles nyolc nap alatt bejelenteni az 1. § (2) bekezdésében megjelölt baleseti biztositásra kötelezettekre vonatkozó azokat a változásokat is, amelyeknek a baleseti biztosítás szempontjából jelentősége van. Az űrlap "Megjegyzés" rovatában ebben az esetben is jelezni kell, hogy csak baleseti biztosításra kötelezett egyénről van szó.

3. §

A T. 129. §-ának harmadik bekezdésében, úgyszintén a Tö. 116. §-a (1) bekezdésének második mondatában megjelölt változást a munkáltató egyszerű beadványban (közönséges levélben, levelezőlapon) köteles bejelenteni.

4. §

(1) A rendszerint tíznél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltató a T. 130. §-ában, úgyszintén a Tö. 120. §-ának (1) bekezdésében megszabott bejelentést a jelen rendelet III. számu mellékletének megfelelő űrlap. (Kilépést jelentő lap), felhasználásával köteles teljesíteni.

(2) Ugyanezt az űrlapot köteles használni az (1) bekezdésben megjelöli munkáltató ama baleseti biztosításra kötelezett munkavállalói munkaviszonya megszűnésének a T. 144. §-a harmadik bekezdése értelmében való bejelentésére, aki a bejelentett munkaviszony alapján sem betegségi, sem öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra nem kötelezett. Ebben az esetben az űrlap "Megjegyzés" rovatában jelezni kell, hogy csak baleseti biztosításra kötelezett egyénről van szó.

5. §

(1) Ha a munkavállaló munkaviszonya nyolc napnál tovább nem tart, a rendszerint tíznél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltató a munkavállaló munkábalépését és munkaviszonyának megszűnését a jelen rendelet IV. számú mellékletének megfelelő egyesített űrlap (Belépést és kilépést együttesen jelentő lap) felhasználásával egyszerre is bejelentheti.

(2) Ezt a bejelentést a munka megkezdésének napjától számított nyolc nap alatt kell teljesíteni.

6. §

(1) A háztartási munkavállaló munkábalépését, valamint a munkaviszony megszűnését abban az esetben, ha a háztartási munkavállaló nem költözik a munkáltatójához, vagy ha a munkaviszonya megszűnik anélkül, hogy a volt munkáltatójától elköltöznék, a jelen rendelet 1., 4. és 5. §-a szerint kell bejelenteni.

(2) A magángépjárművezetőt, valamint a munkáltató háztartásában foglalkoztatott titkári, tanítási és más efféle szolgálatokat ellátó, háztartási munkavállalónak nem tekinthető, legalább négy középiskolát, vagy ezzel egyenlő tanértékü iskolát (gimnáziumot, reálgimnáziumot, reáliskolát, liceumot, polgári iskolát stb.) végzett értelmiségi munkavállalót ugyancsak a jelen rendelet 1., 4. és 5. §-a szerint kell az illetékes biztosító intézetnél bejelenteni.

(3) Azokban a városokban és községekben, ahol rendőri bejelentőhivatal működik, a munkáltatójához költöző háztartási munkavállalónak munkábalépését és munkaviszonya megszűnését a jelen rendelet V. számu mellékletének megfelelő űrlap (Belépést jelentő lap, illetőleg VI. számú mellékletének megfelelő űrlap (Kilépést jelentő lap) felhasználásával a munka megkezdésének, illetőleg a munkaviszony megszűnésének időpontjától számított nyolc nap alatt a rendőrség utján kell bejelenteni.

(4) A T. 129. §-ának második bekezdésében, valamint a Tö. 116. §-ának (1) bekezdésében megjelölt változást mind a munkáltatónál bakó, mind a munkáltatónál nem lakó háztartási munkavállalóra vonatkozóan a jelen rendelet 2. §-ában foglalt rendelkezések szerint kell bejelenteni.

7. §

(1) Ha a munkáltató a 6. §-ban megjelölt bejelentést (kijelentést) a rendőrség utján köteles teljesíteni, azt az azok átvételére kijelölt rendőrségi hivatalos helyiségben (rendőrőrszoba, rendőrkapitányság) kell beszolgáltatni. A rendőrség illetékes közege köteles meggyőződni a jelentőlap rovatainak hiánytalan kitöltéséről. Az illetékes rendőri közeg az átvett jelentőlapot és szelvényét érkezési bélyegzőjének lenyomatával ellátja, a szelvényt a főlaptól elválasztja és az elválasztott szelvényt a bejelentésre kötelezett munkáltatónak, illetőleg a helyette eljáró megbízottjának visszaadja.

(2) A rendőrség a hozzá naponkint beérkezett jelentőlapokat az illetékes biztosító intézethez három napon belül eljuttatni köteles.

(3) Ha a rendőri bejelentőhivatal és az illetékes intézet (helyiszerv) székhelye nem esik egybe, a jelentőlapokat hetenkint egyszer postán kell az intézetnek (helyiszervnek) megküldeni. A postai költségeket az intézet (helyiszerv) a bejelentési hivatalnak utólagos elszámolás kötelezettsége mellett előlegezi. Az intézet (helyiszerv) a bejelentési hivatal előleg iránti megkeresésének haladéktalanul eleget tenni köteles.

8. §

(1) Az a háztulajdonos, akinek bérházában házfelügyelő vagy segédházfelügyelő teljesít szolgálatot, a T. 129. §-ának első bekezdésében, úgyszintén a Tö. 114. §-ában megszabott bejelentést a jelen rendelet VII. számu mellékletének megfelelő űrlap (Házfelügyelő [segédházfelügyelő] belépését jelentő lap) a T. 129. §-ának második bekezdésében, valamint a Tő. 116. §-ának (1) bekezdése első mondatában megjelölt változás bejelentést a rendelet VIII. számu mellékletének megfelelő űrlap (Házfelügyelő [segédházfelügyelő] javadalmazásában stb.-ben bekövetkezett változást jelentő lap), a T. 130. §-ában és a Tö. 120. §-ának (1) bekezdésében megszabott bejelentést pedig a rendelet IX. számu mellékletét alkotó űrlap (Házfelügyelő [segédházfelügyelő] kilépését jelentő lap) felhasználásával köteles bejelenteni.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított bejelentési kötelezettséget teljesíteni kell minden házfelügyelőre, segédházfelügyelőre (a házfelügyelőnek, illetőleg a segédházfelügyelőnek a házastársára) nézve, tekintet nélkül arra, hogy a házfelügyelő vagy a segédházfelügyelő, illetőleg a vele együtt alkalmazottnak tekintendő házastársa a biztosítási kötelezettség alól mentes-e.

(3) Családi házban alkalmazásba lépő vagy alkalmazásból kilépő, házfelügyelői tennivalókat is ellátó háztartási munkavállalóra vonatkozó bejelentéseket a háztartási munkavállalók bejelentésére irányadó szabályok szerint kell teljesíteni.

9. §

Az 1., 2., 4., 5., 6. és 8. §-ban megjelölt bejelentéseket minden egyes munkavállalóra külön-külön bejelentőlap kiállításával kell teljesíteni,

10. §

A jelen rendelet 1., 2., 4. és 5. §-ában emlitett azok a munkáltatók, akik a betegségi biztosítás, valamint az öregségi és rokkantsági biztosítási járulékokat, illetőleg a baleseti biztosítási díjakat az alkalmazottak kereseti adójával és annak állami pótadójával, valamint a szolgálati illetmények (munkabérek) után járó jövedelemadóval és annak állami pótadójával együttesen kötelesek kiszámítani (kimutatni) és megfizetni, munkavállalóik munkábalépését, munkaviszonyának megszűnését, javadalmazását, a javadalmazásban vagy a biztosítást érintő egyéb lényeges körülményekben beállott változást az általuk foglalkoztatott munkavállalók számára tekintet nélkül havi bejelentési jegyzékkel - a jelen rendelet 11. és 13. §-ában szabályozott módon - kötelesek teljesíteni.

11. §

(1) Az a munkáltató, aki vállalatában, üzemében, hivatalában, vagy foglalkozásában rendszerint tíznél több, de ötvennél kevesebb munkavállalót foglalkoztat, biztosításra kötelezett munkavállalóinak bejelentését jogosult, illetőleg az Országos Társadalombiztosító Intézet felhívására az Intézet által megállapított időponttól kezdődően köteles az e § (2)-(9) bekezdéseiben foglalt rendelkezések szerint a jelen rendelet X. számú mellékletének megfelelő egy példányban kiállított "Havi bejelentési jegyzék"-kel teljesiteni. Ha a havi bejelentési jegyzékkel jelentő munkáltató által foglalkoztatott munkavállalók száma tartósan tiz alá csökken, az Országos Társadalombiztosító Intézet állapítja meg azt, hogy a munkáltató az általa foglalkoztatott munkavállalók bejelentését a jelen rendelet 1., 2., 4. és 5. §-aiban foglaltak szerint teljesitheti-e és mely időponttól.

(2) A munkáltató minden egyes különálló vállalatára, üzemére, hivatalára vagy foglalkozására külön havi bejelentési jegyzéket köteles kiállítani. A havi bejelentési jegyzéket egy-egy naptári hónapban befejezett bérfizetési (naptári) hetekre, a havi javadalmazású munkavállalókat illetően pedig naptári hónapokra kell kiállítani és az Országos Társadalombiztositó Intézethez (kerületi pénztárhoz, kirendeltséghez) legkésőbb a következő hónap tizenötödik napjáig kell benyújtani.

(3) A bejelentési jegyzékben fel kell tüntetni a vállalatban, az üzemben, a hivatalban vagy a foglalkozásban az illető bejelentési időszak alatt bármely időtartamon át foglalkoztatott minden egyes biztosításra kötelezettnek nevét, személyi adatait, alkalmazásának minőségét, azoknak a napoknak számát, amelyeken a biztosításra kötelezettnek munkaviszonya egy-egy bérfizetési (naptári) héten (naptári hónapon) belül fennállott, valamint a biztositásra kötelezettnek a bérfizetési (naptári) héten (naptári hónapban) megkeresett javadalmazását.

(4) A munkábalépés napjára, továbbá az előző munkaadó nevére (cégére) és üzemének helyére (pontos címére) vonatkozó adatok feltüntetését mellőzni lehet azoknál a munkavállalóknál, akik a közvetlenül megelőző bejelentési időszakban a munkából nem léptek ki. Ha azonban az üzemben, vállalatban, hivatalban vagy foglalkozásban két vagy ennél több azonos nevű munkavállaló dolgozik, ezek munkábalépésének napját minden egyes jegyzéken ismételten fel kell tüntetni.

(5) A munkavállaló munkaviszonyának a bejelentési időszakban megszűnése napját a havi bejelentési jegyzékben fel kell tüntetni még abban az esetben is, ha a munkaviszony megszünésének napja a bejelentési időszak utolsó napjával esik egybe. Ha a munkáltató a munkaviszony megszünésének napját a havi bejelentési jegyzékben nem tünteti fel, ez a mulasztás a T. 131. §-ának negyedik és ötödik bekezdésében, illetőleg a Tö. 121. §-ának (1) bekezdésében megállapított jogkövetkezményekkel is jár.

(6) A havi bejelentési jegyzéken minden munkavállalóra vonatkozóan, aki betegség esetére vagy csak öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére kötelezett biztosításra, ezt a körülményt a megfelelő biztosítási csoport megjelölésére szolgáló római számjegynek a "Jegyzet" rovatban feljegyzésével fel kell tüntetni. Ugyancsak fel kell tüntetni a bejelentési jegyzék "Jegyzet" rovatában azt a körülményt, hogy a bejelentett munkavállaló csak baleset esetére kötelezett biztosításra.

Azokat a munkavállalókat, akik csak baleseti biztosításra kötelezettek, a betegségi, valamint az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasága biztosításban, vagy csak az egyik biztosítási ágban biztosításra kötelezetteket követően kell a bejelentési jegyzékbe felvenni.

(7) A havi bejelentési jegyzékben a biztosításra kötelezetteket a (6) bekezdésben foglaltak figyelembevételével, családi nevük kezdőbetüi szerint az ABC sorrendjében kell felsorolni.

(8) A több lapból álló havi bejelentési jegyzéket a munkáltató lapszámozni, összefűzni, minden egyes lap fejrovatát kitölteni s egyben aláírásával és amennyiben cégbélyegzőt használ - cégbélyegzőjének lenyomatával is ellátni köteles. Ha a munkáltató a jegyzék első lapján feltünteti, hogy a jegyzék hány lapból áll, ha minden egyes lap fejrovatát ellátja a cégmegjelöléssel, illetőleg a cégbélyegző lenyomatával és ha minden egyes lapra feljegyzi a munkaadói törzsszámot, csak az első lap fejrovatát kell teljesen kitölteni és aláírással ellátni.

(9) Azokban a vállalatokban, üzemekben, hivatalokban és foglalkozásokban, amelyekben a vonatkozó rendeletek értelmében üzemi bizottságot kell alakítani, illetőleg bizalmi egyént (egyéneket) kell választani, a havi bejelentési jegyzékkel jelentő munkaadó az üzemi bizottságnak, illetőleg a bizalmi egyénnek (a bizalmi egyének egyikének) a benyújtandó bejelentési jegyzékre rávezetett nyilatkozatával igazolni köteles, hogy a bejelentési jegyzék adatai helytállóak és teljesek. A munkáltató a havi bejelentési jegyzéken az üzemi bizottság, illetőleg a bizalmi egyén által észlelt hibákat helyesbíteni, a hiányokat pedig pótolni köteles. Ha a munkáltató ezt elmulasztja, az üzemi bizottság, illetőleg a bizalmi egyén (a bizalmi egyének egyike) az észlelt hibákat és hiányokat a havi bejelentési jegyzékre rávezeti s az igazolást megtagadja.

12. §

(1) Az a munkáltató, aki vállalatában, üzemében, hivatalában vagy foglalkozásában rendszerint ötvennél több biztosításra kötelezeit munkavállalót foglalkoztat, bejelentési és nyilvántartási kötelezettségének az Országos Társadalombiztositó Intézet felhívására és az Intézet által megállapított időponttól kezdődően az alábbi (2)-(4) bekezdésben foglalt rendelkezések szerint köteles eleget tenni.

(2) A munkáltató a biztosításra kötelezett munkavállalóinak munkábalépését, munkából kilépését, a biztosításra kölezettnek személyi adataiban, valamint az alkalmazás minőségében bekövetkezett minden olyan változást, amely a biztosítást érinti, a jelen rendelet XI. számu mellékletének megfelelő rovatozású ivekből összeállított betűsoros munkaadói nyilvántartási könyvbe bevezetni köteles. A nyilvántartási könyvbe a biztosítást érintő minden változást uj sorba kell bevezetni.

(3) A munkáltató a biztosításra kötelezett munkavállalóinak a bérfizetési (naptári) héten előforduló munkábalépéseit, személyi adataiban, alkalmaztatási minőségében bekövetkezett minden olyan változást, mely a biztosítást érinti, a jelen rendelet XII. számú mellékletének megfelelő "Belépést jelentő iv"-en, munkaviszonyának megszűnését a jelen rendelet XIII. számit mellékletének megfelelő "Kilépést jelentő iv"-en a bérfizetési (naptári) hét utolsó napját követő 15 nap alatt az Országos Társadalombiztosító Intézetnek (kerületi pénztárnak, kirendeltségnek) bejelenteni köteles. Változás jelentése esetében a "Belépést jelentő iv"-nek a "Megjegyzés" rovatába a "változás" szót kell beírni. Mind a "Belépést jelentő iv"-en, mind a "Kilépést jelentő iv"-en feltüntetett biztosítottakkal kapcsolatban a munkáltató köteles hivatkozni az általa vezetett munkaadói nyilvántartásnak arra az oldal- és sorszámára, ahová az illető munkavállaló adatait feljegyezte.

(4) A "Belépést jelentő iv"-eket és a "Kilépést jelentő iv"-eket másolópapír alkalmazásával két-két példányban kell kiállítani és azoknak első (eredeti) példányát kell az Országos Társadalombiztosító Intézetnek (kerületi pénztárnak, kirendeltségnek) benyujtani.

(5) Ha az Intézet az (1) bekezdésben megjelölt munkáltatót a jelen §-ban meghatározott módon történő bejelentésre nem kötelezi, ugy a munkáltató az általa foglalkoztatott munkavállalók bejelentését a jelen rendelet 1., 2., 4. és 5. §-aiban, illetőleg 11. §-ában foglalt rendelkezések szerint köteles bejelenteni.

(6) A jelen §-ban szabályozott bejelentések tárgyiban az Országos Társadalombiztosító Intézet ügyvitele körében intézkedik. Az ügyvitel intézkedése ellen a munkáltató a kézbesítéstől számított nyolc nap alatt irásban vagy szóval előadható felszólamlással élhet az önkormányzat illetékes szervéhez. A felszólamlásnak halasztó hatálya van.

13. §

(1) A jelen rendelet 11. §-ában foglalt rendelkezések szerint jelentő munkáltató köteles a biztosítottak után bejelentési időszakonként, a 12. §-ban foglaltak szerint jelentő munkaadó pedig az egy-egy naptári hónapban befejezett bérfizetési (naptári) hetekre (havi javadalmazású munkavállalók esetében naptári hónapokra) fizetendő járulékokat e rendelet XIV. számú mellékletének megfelelő "Összesítő" űrlapon kimutatni és az igy kitöltött "Összesítő"-t cégbélyegzőjével és cégszerű aláírásával ellátni. Az "Összesítő"-t a havi bejelentésé jegyzékkel jelentő munkaadó a havi jegyzék benyújtásával egyidejűleg, a 12. §-ban foglalt rendelkezések szerint jelentő munkáltató pedig az emiitett elszámolási időszakot követő hónap 15. napjáig köteles az Intézetnél (kerületi pénztárnál, kirendeltségnél) benyújtani.

(2) A munkáltató a 11. § (9) bekezdésében foglalt rendelkezések értelemszerű alkalmazásával az üzemi bizottságnak (bizalmi egyénnek) az összesítő kimutatásra rávezetett nyilatkozatával igazolni köteles, hogy az esedékes betegségi biztosítási, öregségi és rokkantsági biztosítási járulékok, valamint a baleseti biztositási dijak befizetése megtörtént.

14. §

E rendelet 12. §-ában foglalt rendelkezések szerint jelentő munkáltató az öregségi és rokkantsági biztosításra kötelezett munkavállalókról egyénenként külön-külön, a jelen rendelet XV. számu mellékletének megfelelő rovatozású "Nyilvántartólap"-ot köteles vezetni. Ezeket a nyilvántartó lapokat a munkáltató a naptári év végéig gyűjteni, illetőleg megőrizni, majd a következő év elején az Országos Társadalombiztosító Intézet (kerületi pénztára, kirendeltsége) által meghatározott határidőn belül cégbélyegzőjével és aláírásával ellátva és a munkavállalók családi nevének kezdőbetüi szerint, az ABC sorrendjében összerakva az Országos Társadalombiztosító Intézetnek (kerületi pénztárának, kirendeltségének) megküldeni köteles.

15. §

Az Országos Társadalombiztosító Intézet azt a munkáltatót, akit a 11., 12., 13. és 14. §-okkal szabályozott bejelentésre kötelez, e kötelezettség mikénti teljesítése tekintetében részletesen tájékoztatni köteles.

16. §

(1) A vállalati pénztárt fenntartó munkáltató a betegségi biztosítás szempontjából munkavállalóit bejelenteni nem köteles (T. 137. §); nincs bejelentésre szükség az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosítás szempontjából sem, ha a vállalati pénztárt fenntartó munkáltató által a betegségi biztosítás céljára vezetendő nyilvántartás (T. 137. §) az öregségi és rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra kötelezetteket is magában foglalja és ha e nyilvántartás minden egyes biztosításra kötelezettnél anyjának születési nevét (családi és utónevét) is feltünteti.

(2) A betegségi biztosítás szempontjából a bányatárspénztárt fenntartó munkáltató sem köteles munkavállalóit bejelenteni, de köteles a jelen rendelet alkalmazásával bejelenteni azokat a munkavállalókat, akik öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére biztosításra kötelezettek.

17. §

(1) A T. 148. §-ának első bekezdésében előirt bejelentést a jelen rendelet XVI. számú mellékletének megfelelő űrlap (Üzemi jelentő lap), az ugyane törvényszakasz második bekezdésében megjelölt változást, illetőleg az üzem megszűnését, vagy szünetelését, úgyszintén a szünetelés megszünését a XVII. számú mellékletnek megfelelő űrlap (Üzemi változást jelentő lap) felhasználásával kell teljesíteni.

(2) Mind az Üzemi jelentő lapot, mind az Üzemi változást jelentő lapot egymással teljesen megegyező két példányban kell kiállítani és az Országos Társadalombiztosító Intézet ama kerületi pénztárának kell megküldeni, amelynek területén az üzem, vállalat, hivatal, munkahely, stb. van. A bányatörvény hatálya alá eső bánya- és kohóüzemekre vonatkozó bejelentéseket közvetlenül az Országos Társadalombiztosító Intézet központjának kell megküldeni.

(3) Az Üzemi változást jelentő lap a), b) és e) rovatát minden esetben ki kell tölteni, a többi rovatok közül pedig csak azokat, amelyekre vonatkozó adatok tekintetében, változás történt.

II. A Magánalkalmazottak Biztosító Intézetére vonatkozó rendelkezések

18. §

(1) Az a munkáltató, aki a vonatkozó rendelkezések értelmében biztosításra kötelezett munkavállalóit a Magánalkalmazottak Biztosító Intézetnél köteles bejelenteni, munkavállalóinak bejelentését a jelen rendelet 11. §-ának (2), (3), (4), (5), (7), (8) és (9) bekezdésében, valamint (6) bekezdésének második és harmadik mondatában foglalt rendelkezések értelemszerű alkalmazásával a jelen rendelet XVIII. számu mellékletének megfelelő, egy példányban kiállított "Havi bejelentési jegyzék"-kel köteles teljesíteni. A havi bejelentési jegyzékkel bejelentéstől függetlenül köteles a munkáltató minden biztosításra kötelezett munkavállalójának munkábalépését (T. 129. § első bekezdése és Tö. 114. §-a) a jelen rendelet XIX. számu mellékletének megfelelő "Belépést jelentő lap", munkaviszonyának megszűnését pedig (T. 139. § első bekezdése és Tö. 120. § (1) bekezdése) a jelen rendelet XX. számu mellékletének megfelelő "Kilépést jelentő lap" felhasználásával a munka megkezdésének, illetőleg a munkaviszony megszűnésének időpontjától számított nyolc napon belül a Magánalkalmazottak Biztosító Intézetéhez bejelenteni. Az előbbi mondatban megjelölt bejelentéseket minden egyes munkavállalóra külön-külön bejelentőlap kiállításával kell teljesíteni.

(2) A munkáltató bejelentési kötelezettségének csak az (1) bekezdésben előirt bejelentések együttes teljesítése esetében tehet eleget.

(3) Az (1) bekezdésben előirt bejelentésekkel kapcsolatosan elkövetett szabálytalanságok és mulasztások esetében a T. és a Tö., valamint az ezeket módosító és kiegészítő jogszabályok vonatkozó rendelkezéseiben előírt jogkövetkezményeket alkalmazni kell.

19. §

Ha a legfeljebb öt intézeti biztosítottat foglalkoztató munkáltató a havi bejelentési jegyzéket a jegyzék benyűjtására megszabott határidőn belül (11. § (2) bekezdése és 18. § (1) bekezdése) az Intézethez nem nyujtja be és az előző havi bejelentési jegyzék adatai szerint olyan munkavállalója van, akit az előző hónapban munkából kilépettnek nem jelentett, az Intézet a munkáltató előző havi bejelentési jegyzékének adatai alapján a tárgyhónapra a havi bejelentési jegyzéket hivatalból kiállítja és a fizetendő járulékokat fizetési meghagyással kirója. Az Intézetnek ez az eljárása a munkáltatót mulasztásának jogkövetkezményei alól nem mentesiti.

20. §

A T. 129. §-ának harmadik bekezdésében, úgyszintén a Tö. 116. §-a (1) bekezdésének második mondatában megjelölt változást a munkaadó a jelen rendelet 3. §-ában foglalt rendelkezések szerint köteles teljesíteni.

III. A Magyar Hajózási Betegségi Biztositó Intézetre vonatkozó rendelkezések

21. §

(1) Az a munkáltató, aki a vonatkozó rendelkezések értelmében biztosításra kötelezett munkavállalóit a Magyar Hajózási Betegségi Biztosító Intézetnél köteles bejelenteni, munkavállalóinak bejelentését a jelen rendelet XXI. számú mellékletének megfelelő két példányban kiállított "Havijegyzék"-kel köteles teljesíteni A havi bejelentési jegyzéket a jelen rendelet 11. §-ának (2), (3), (4), (5), (7) és (8) bekezdésében foglalt rendelkezések szerint kell elkészíteni, mégpedig külön két egymással teljesen egyező példányban a Tö. 4. §-ának hatálya alá eső munkavállalókról és külön két egymással teljesen egyező példányban a többi munkavállalókról. A havi bejelentési jegyzékben biztositottankinti részletezéssel fel kell tüntetni a fizetendő biztosítási járulékok összegét is. A havi bejelentési jegyzéket a Magyar Hajózási Betegségi Biztosító Intézethez legkésőbb a tárgyi hónapot követő hónap utolsó napjáig kelt benyujtani.

(2) A Magyar Hajózási Betegségi Biztosító Intézet az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra kötelezett munkavállalókra vonatkozó, az (1) bekezdésben említett bejelentéseket - megfelelő ellenőrzés után (T. 136. §-a) - a Tö. 4. §-ának hatálya alá eső munkavállalókra vonatkozóan a Magánalkalmazottak Biztosító Intézetéhez, a többi munkavállalókra vonatkozóan pedig az Országos Társadalombiztosító Intézethez a havi bejelentési jegyzék benyújtására az (1) bekezdésben megszabott határidőt követő hónap utolsó napjáig egy-egy példányban beszolgáltatni köteles.

(3) Betegségi biztosításra a Magyar Hajózási Betegségi Biztosító Intézetnél, öregségi, rokkantsági, özvegység és árvasági biztosításra az Országos Társadalombiztosító Intézetnél kötelezett munkavállalókat, az utóbb nevezett intézethez a munkáltató az Országos Társadalombiztosító Intézetnél teljesítendő bejelentésekre vonatkozó szabályok szerint köteles bejelenteni.

IV. Az önkéntes és önkéntes továbbfizetéssel biztosításra irányuló szándék bejelentése

22. §

(1) Aki magát csak betegség, illetőleg betegség és baleset vagy csak öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére, vagy pedig együttesen több esetre kívánja biztosítani (T. 11. és 60. §-a és Tö. 15. és 17. §-a), erre vonatkozó szándékát a jelen rendelet XXII. számu mellékletének megfelelő űrlap (Önkéntes biztosítást bejelentő lap) felhasználásával kell az intézetnél bejelentenie.

(2) Ugyanezt az űrlapot köteles használni a munkáltató is abban az esetben, ha a biztosításra nem kötelezett, de önkéntesen biztosítható munkavállalóját ő biztosítja.

(3) Az önkéntes biztosított a biztosításra kiható összes változásokat a változástól számított nyolc nap alatt közönséges levélben (levelezőlapon) az intézetnél bejelenteni köteles. Ugyanúgy köteles bejelenteni a munkáltató is az általa önkéntesen biztosított munkavállalóra vonatkozó változást

23. §

Aki a T. 13. §-ában, illetőleg a Tö. 16. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján csak betegség vagy csak öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére, vagy pedig együttesen mindkét esetre szóló biztosítását önkéntes továbbfizetéssel fenntartani kívánja, erre vonatkozó szándékát a jelen rendelet XXIII. számu mellékletének megfelelő űrlapon (Önkéntes továbbfizetést jelentő lapon) köteles az intézetnél bejelenteni.

24. §

A Magyar Hajózási Betegségi Biztosító Intézetnél való önkéntes és önkéntes továbbfizetéssel biztosításra irányuló szándékot egyszerű beadványban kell bejelenteni.

V. A bejelentési kötelezettség teljesítésével kapcsolatos általános rendelkezések

25. §

(1) A biztosításra kötelezett egyénekre vonatkozó bejelentést - a rendőrség útján teljesítendő bejelentések kivételével - általában az Országos Társadalombiztosító Intézetnek annál a helyiszervénél (kerületi pénztár, kerületi, pénztári kirendeltség, vállalati pénztár), vagy a T. 93. § első bekezdésében megjelölt annál a különálló betegségi biztosító intézetnél kell teljesíteni, amely az illető egyének betegségi biztosítását ellátja, illetőleg ellátná, akkor, ha azok betegségi biztosítási kötelezettség alá esnének.

(2) A bejelentést, amennyiben e rendelet rendelkezéseiből más nem következik, egy példányban kell megtenni abban az esetben is, ha a biztosításra kötelezett egyének mind betegségi, mind baleseti, mind pedig öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra kötelezettek: az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosítás céljára a bejelentést akkor isteljesíteni kell, ha a betegségi biztosítás szempontjából bejelentésre nincsen szükség.

(3) A T. 93. §-a első bekezdésének 1., 2., 3. és 5. pontjában megjelölt különálló betegségi biztosító intézetnél biztosításra kötelezetteket a betegségi biztosítás szempontjából nem kell bejelenteni. A most említett intézeteket fenntartó munkáltatók azokat a munkavállalóikat, akiket a fennálló törvényes jogszabályok alapján öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére az Országos Társadalombiztosító Intézetnél vagy a Magánalkalmazottak Biztosító Intézeténél kell biztosítani, a Tö. 114. §-ában foglalt rendelkezések megfelelő alkalmazásával az Országos Társadalombiztosító Intézet illetékes kerületi pénztáránál (kirendeltségénél), illetőleg a Magánalkalmazottak Biztosító Intézeténél kötelesek bejelenteni.

26. §

(1) A betegségi, öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra kötelezettek munkábalépésének és munkából kilépésének, valamint a munkaviszonyukban beállott változásoknak, javadalmazásuknak és az utánuk fizetendő biztosítási járulékok bejelentése tekintetében az intézet, illetőleg az intézet illetékes helyiszerve ügyvitele körében egyes munkáltatókkal a jelen rendeletben foglalt határozmányoktól eltérő írásbeli megállapodást létesíthet. A munkáltató az írásbeli megállapodásban foglalt rendelkezéseket megtartaná és az illetékes intézet közegeinek felhívására a megállapodás egy hiteles példányát felmutatni köteles.

(2) A megállapodásnak rendelkezést kell tartalmaznia a más bejelentési rendszerre áttérés módozatait illetőleg. A T. 131. §-ának a bejelentési szabályok megszegésére vonatkozó rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

27. §

(1) A Jelen rendeletben felsorolt bejelentéseket - az önkéntesen vagy önkéntes továbbfizetéssel biztosításra vonatkozó bejelentések kivételével - a munkáltató vagy megbízottja köteles tintával vagy tintaironnal írva, olvashatóan és a valóságnak megfelelő adatokkal teljesíteni, valamint eredeti aláírásával és megfelelő esetben a cégmegjelöléssel (a cégbélyegző lenyomatával) is ellátni. Ha a jelen rendeletből más nem következik, a bejelentő űrlapok minden egyes rovatát ki kell tölteni; azokat a rovatokat, amelyekbe való adatok nincsenek, vizszintes vonallal át kell huzni.

(2) Ha a változó keresettel biró biztosításra kötelezettek javadalmazásának átlagösszegben való számításba vételére megállapodás jött létre (T. 16. §-ának utolsó bekezdése), a bejelentő űrlapnak a javadalmazás kimutatására szolgáló rovatában a javadalmazás helyett a megállapodásra vonatkozó intézeti (kerületi pénztári) intézkedés számát kell feltüntetni, az alkalmazás minőségére vonatkozó rovatba pedig az illető munkavállaló munkakörét a megállapodásszerű megjelöléssel kell felvenni.

(3) A 22. §-ban megjelölt bejelentést a magát önkéntesen biztosító, illetőleg a munkáltató által való önkéntes biztosítás esetében a munkáltató vagy megbízottja, a 23. §-ban megjelölt bejelentést pedig a magát önkéntes továbbfizetéssel biztosító az (1) bekezdésben foglaltak megfelelő alkalmazásával köteles teljesíteni.

28. §

(1) A jelen rendeletben megjelölt bejelentéseket az intézetnek, (helyiszervnek) megfelelően bérmentesítve, postán is meg lehet küldeni. A bejelentési határidő szempontjából ebben az esetben is az intézethez (helyiszervhez) beérkezésének napja az irányadó. Ha azonban a munkáltató, illetőleg a magát önkéntesen vagy önkéntes továbbfizetéssel biztosító közokirattal (postai feladóvevény) igazolni tudja, hogy a bejelentést a szabályszerű határidőn belül adta postára, azt elkésettnek minősíteni akkor sem lehet, ha az intézethez (helyiszervhez) a batáridőn tul érkezett.

(2) A postán bérmentetlenül vagy nem kellően bérmentesítve küldött bejelentéseket az intézet (helyiszerv) elfogadja ugyan, azonban az általa megfizetett postai költséggel a munkáltatót, illetőleg a magát önkéntesen vagy önkéntes továbbfizetéssel biztosító személyt megterheli.

(3) A jelen rendelet 1., 2., 4., 5. és 8. §-aiban, úgyszintén 18. §-a (1) bekezdésének második mondatában megjelölt és az Országos Társadalombiztosító Intézetnek, valamint a Magánalkalmazottak Biztosító Intézetének szóló bejelentéseket a postahivataloknál is lehet teljesíteni. A nem szabályszerűen kitöltött jelentőlapokat a postahivatal nem fogadja el. A bejelentési határidő szempontjából az a nap irányadó, amely napon a jelentőlapot a postahivatal elfogadja. A bejelentést teljesítő személy a jelentőlapok átvételéért és az intézet illetékes szervéhez továbbításáért a lapok mindegyikére a postai levelezőlap mindenkori bérmentesítési dijának megfelelő értékű postabélyeget köteles felragasztani.

29. §

(1) Az intézet (helyiszerv) a jelen rendelet 1, 2., 4., 5., 8., 10., 11., 12., 13., 18. és 21. §-ai alapján teljesített bejelentésekről elismervényt ad. Az 1., 2., 4., 5. és 8. §-ban, valamint a 18. § (1) bekezdésének második mondatában megjelölt bejelentések esetében az elismervény céljára a megfelelő űrlapok bejelentési igazoló szelvényei szolgálnak, amelyeket a munkaadó szabályszerűen kitölteni köteles. Ha a munkáltató a 10., 11., 18. és 21. §-ban megjelölt bejelentési jegyzékeket, a 13. §-ban előirt összesítő kimutatást a megszabottnál eggyel több, egymással teljesen megegyező példányban küldi be, az intézet (helyiszerv) a bejelentés megtörténtét a munkáltatónak visszaadandó egyik példányon ismeri el. A bejelentés teljesítésének igazolására a 12. §-ban foglaltak szerinti bejelentés esetében a "Belépést jelentő ív", illetőleg "Kilépést jelentő ív" egyik példánya szolgál.

(2) A bejelentésnek postai uton beküldése esetében az intézet (helyiszerv) az elismervényt posta útján csak akkor küldi meg, ha amunkáltató, illetőleg a magát önkéntesen vagy önkéntes továbbfizetéssel biztosító a postai bérmentesítéshez szükséges bélyeget az intézet rendelkezésére bocsátja és az 1., 2., 4., 5. és 8. §-okban, valamint a 18. § (1) bekezdésének második mondatában megjelölt bejelentések esetében a bejelentést igazoló szelvény címoldalát is kitöltötte. Ha a bejelentő fél a bejelentést a 28. § alapján postahivatalnál teljesíti az e § első bekezdésében megjelölt és a bejelentő által megfelelően kitöltött elismervényt a postahivatal adja ki. A magyar postahivatal által adott elismervényért a bejelentő külön dijat nem fizet.

30. §

(1) A jelen rendelettel szabályozott bejelentések céljára szolgáló űrlapokat az illető intézet állítja elő és önköltségi áron bocsátja a munkáltatók, illetőleg a magukat önkéntesen és önkéntes továbbfizetéssel biztosítók rendelkezésére. Ezeket az űrlapokat a munkáltatók az intézet, illetőleg illetékes helyiszervének előzetes hozzájárulásával saját költségükön, az intézeti űrlapokkal azonos alakban, nagyságban, beosztással, minőségben, színben stb. maguk is előállíthatják, az így előállított űrlapokat azonban a forgalomba nem hozhatják, azokat kizárólag saját vállalataik, üzemeik és hivatalaik céljára használhatják.

(2) A jelen rendelet 1., 2., 4., 5., 6. és 8., 11., 12. és 13. §-aiban megjelölt űrlapokat az Országos Társadalombiztosító Intézettel vonatkozásban az intézet központján, helyiszervein, kirendeltségein és megbizottain felül a magyar postahivatalok, valamint a magyar posta részéről esetleg megbízott magánértékcikk árusítók (dohányárudák) is árusíthatják. A Magánalkalmazottak Biztosító Intézetével vonatkozásban a 18. §-ban megjelölt űrlapokat az intézeten kivül ennek az Intézetnek illetékességi területén működő magyar postahivatalok, vagy a magyar posta részéről esetleg megbízott magánértékcikk árusítók (dohányárudák) is árusíthatják.

(3) Az intézetek a jelen rendeletben megjelölt űrlapokon az intézeti célt szolgáló olyan figyelmeztetéseket, vagy jelmondatokat, amelyek az űrlapoknak rendeletileg megállapított szövegét nem érintik, saját hatáskörükben alkalmazhatnak.

31. §

(1) A T. 135. §-ának második bekezdése és a Tö. 116. §-ának (3) és (4) bekezdése értelmében vezetendő bérjegyzéknek a munkavállalók következő adatait kell tartalmaznia:

1. a családi és utónevet, asszonyoknál mind a férj családi és utónevét a szokásos "né" raggal, mind a leánykori családi és utónevét;

2. a születési évet és helyet;

3. a munkavállaló anyjának leánykori családi és utónevét;

4. az alkalmazás minőségét;

5. a munkábalépés napját;

6. a munkából kilépés napját;

7. az előbbi munkaadó nevét (cégét) és üzeme helyét (pontos cim);

8. a készpénzjavadalmazását bérfizetési hetenkint;

9. a természetbeni járandoságok megnevezését és egyenértékét bérfizetési hetenkint;

10. az összes javadalmazást pénzértékben kifejezve bérfizetési hetenkint;

11. a munkában töltött napok számát bérfizetési hetenkint;

12. a betegségi és az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosítási járulék, valamint a baleseti biztosítási díj összegét bérfizetési hetenkint.

A havi fizetéssel alkalmazott munkavállalóknál a 8-11. pontok alatti adatokat havi részletezéssel kell feltüntetni.

(2) A bérjegyzék külső alakját a munkáltató szabadon választhatja.

32. §

Az Intézet a jelentőlapok és bérjegyzékek kitöltésével kapcsolatos tudnivalókat tartalmazó és ennek a rendeletnek rendelkezéseit is magában foglaló tájékoztatót (tájékoztatókat) köteles készíteni, amelyet esetekint díjmentesen kell a munkáltatók rendelkezésére bocsátani.

33. §

Az intézetek a jelen rendelet hatálybalépését követően az eddig érvényben volt űrlapokat, a 43984/1946. NM rendelettel rendszeresített "Bejelentési jegyzék" kivételével készletük kifogyásáig használatban tarthatják és ezeknek az űrlapoknak a felhasználásával teljesített bejelentéseket elfogadni kötelesek.

34. §

Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 6000/eln. 1929. NMM, a 185180/1942. BM rendelet 4-12. §-a, a 212250/1938. BM rendelet, a 710/1940. BM rendelet 7. és 8. §-a és végül a 270000/1943. BM, a 270700/1943. BM, a 11500/1946. NM, a 41555/1946. NM, a 42760/1946. NM és a 43984/1946. NM rendeletek hatályukat veszítik.

Budapest, 1947. évi február hó 21-én.

Dr. Molnár Erik s. k.

népjóléti miniszter.

I. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

I. sz. melléklet hátlapja

II. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

II. sz. melléklet hátlapja

III. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

III. sz. melléklet hátlapja.

IV. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

IV. sz. melléklet hátlapja.

V. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

V. sz. melléklet hátlapja.

VI. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

VI. sz. melléklet hátlapja.

VII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

VII. sz. melléklet hátlapja.

VIII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

VIII. számu melléklet hátlapja.

IX. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

IX. sz. melléklet hátlapja.

X. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XI. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XIII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XIV. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XV. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XVI. számu melléklet a 70400/1947 NM sz. rendelethez

XVII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XVIII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XVIII. sz. melléklet hátlapja.

XIX. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XIX. sz. melléklet hátlapja.

XX. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

A XX. számu melléklet hátlapja.

XXI. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XXII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

XXII. számu melléklet hátlapja.

XXIII. sz. melléklet a 70400/1947. NM rendelethez

Tartalomjegyzék