Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7450/1947. (VI. 17.) ME rendelet

a földbirtok termésében elemi csapások által okozott rendkívüli károk elmén való földadó-elengedés és földadóleszállítás tárgyában

A magyar köztársaság kormánya ez 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: KVI. tc.-kel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A földbirtok termésében elemi csapások által okozott rendkívüli károk, ha azok kellő gondossággal nem voltak elháríthatok, a kivetett földadó egészben vagy részben való elengedésére adnak igényt.

(2) Földadóelengedésre igényt nyújtó rendkívüli elemi csapások: a jégeső, az árviz és a tűz.

(3) Az ármentesitő és belvizlevezető társulatok, valamint érdekeltségek kötelékébe bevont területen létesített csatornák kiöntései által okozott károk, árviz által okozott károsodásoknak nem minősíthetők.

2. § (1) Az adóalanyok az elemi károkra vonatkozó bejelentésüket - a pénzügyminiszter által meghatározandó adatok felsorolása mellett - a birtok területe szerint illetékes községi elöljáróságnál (városi adóhivatalnál) írásban kötelesek megtenni, ha azonban a bejelentés csak szóbelileg történt, azt a községi előljáróság (városi adóhivatal) díjtalanul köteles jegyzőkönyvbe foglalni.

(2) A földadókataszteri alapmunkálatokban egy és ugyanazon név alatt megnevezett dűlőben károsult adóalanyok az elemi károkra vonatkozó bejelentésüket közösen is megtehetik, azonban ez esetben a kárbejelentést kimutatásba foglalva kötelesek előterjeszteni. A kimutatásnak tartalmaznia kell mindazokat az adatokat, melyeket az előző bekezdés értelmében az egyéni bejelentésnek tartalmaznia kell és a kimutatást valamennyi - a kimutatásban megnevezett - birtokosnak alá kell irnia. Ha a kimutatást bármelyik birtokos aláírásával el nem látja, annak kárbejelentését érdemben tárgyalni nem lehet,

(3) A kárbejelentést a községi előljáróság (városi adóhivatal) még a beérkezés napján beiktatni köteles.

3. § (1) A bejelentési határidők a következők:

a) a károkat - az erdőkben okozott károk kivételével - a káreset megtörténtétől számított 8 nap alatt kell bejelenteni, árvízkár esetében a 8 napi határidőt az árviz megszűntétől kell számítani,

b) az erdőben okozott károkat a káresettől számított 30 nap alatt kell bejelenteni.

(2) Olyan esetekben, amikor az elemi csapás közvetlenül a termés betakarítás előtt, vagy betakarítás közben következik be, a kárt a bejelentési határidőre való tekintet nélkül azonnal be kell jelenteni.

4. § (1) A bekövetkezett elemi csapás által okozott kár cimén csak egy évi - a folyó évi -földadó engedhető cl. Erdei károk bekövetkezése alkalmával azonban a földadóelengedés több évre is kiterjeszthető, ha azt az érdekelt birtokos kárbejelentésében kifejezetten kéri.

(2) Elemi csapás által okozott károsodás cimén földadóelengedésnek csak az esetben lehet helye, ha az elemi csapás a bevetett földek termését oly időben semmisítette meg, amidőn a földrészlet termése a földtől még elválasztva nem volt.

(3) A letakarított - a földtől már elválasztott - terményekben bekövetkezett elemi kár cimén földadóelengedésnek csak az esetben lehet helye, ha az elemi csapásnak földadóelengedésére igényt adó minőségét a pénzügyminiszter a földmivelésügyi miniszterrel egyetértésben kimondja.

(4) A letakarított és a termőhelyről már elhordott vagy a termőhelyen bár, de asztagba, kazlakba, csűrökbe összerakott termények megsemmisülése esetében földadóelengedésnek helye nincs.

5. § (1) Az elemi csapás mérvét a kataszteri birtokiv helyrajzi számainak megfelelő földrészletek szerint negyedrészekben kell megállapítani és ennek megfelelően a földadó egynegyed-, kétnegyed-, háromnegyed- vagy négy-negyedrészben engedhető el.

(2) A kár mérvének megállapítása során, a kárbecslés időpontjában kataszteri holdankint mutatkozó termésmennyiséget az illető mive-!ési ágban és minőségosztályban közönséges gazdálkodás mellett kataszteri holdankint tartósan nyerhető középtermés (átlagtermés)] mennyiségéhez kell hasonlítani és a kár mérvét annak a különbözetnek figyelembevételével megállapítani, amennyivel a várható termés a tartósan nyerhető középtermésnek alatta marad. Ha. a várható termés és a tartósan nyerhető középtermés között mutatkozó különbözet a középtermés egynegyed részét el nem éri, kárt megállapítani nem szabad; ha a különbözet a középtermés egynegyed részét meghaladja, de a kétnegyed részét el nem éri, egynegyed részben, ha a különbözet a középtermés kétnegyed részét meghaladja, de a háromnegyed részét el nem éri, kétnegyed részben, s ha végül a különbözet a közép termés háromnegyed részét meghaladja, de a négynegyed részét el nem éri, háromnegyed részben kell a kár mérvét megállapítani. Négynegyed rész károsodást csak abban az esetben szabad megállapítani, ha az elemi csapás a terményt teljesen megsemmisítette.

6. § A kárfelvételnél az a mivelési ág a mérvadó, amely a földadókataszteri munkálatokban fel van véve és ehhez képest földadóelengedés is csak akkor adható, ha az elemi csapás ennek a mivelési ágnak hozadékát is megsemmisítette volna.

7. § (1) Ha a szántóföldet abban a gazdasági érben, melyben termését az elemi csapás megsemmisítette, ujravetették, a földadó az első termést ért károsulásnál csak egynegyed rész-ben engedhető el.

(2) Ha a szántóföldet abban a gazdasági évben, melyben első termését valamely elemi csapás megsemmisítette, ujravetették, a második termésben bekövetkezett károsodás cimén a kivetett földadónak háromnegyed része engedhető el, ha a második termés teljesen megsemmisült, kétnegyed része engedhető el, ha második termésnek háromnegyed része pusztult el. Egynegyed része engedhető el, ha a második termésnek kétnegyed része megsemmisült. A második termésnek egynegyed résznél alacsonyabb mérvű károsodása esetében földadóelengedésnek helye nincs.

(3) Réteknél, ha az elemi csapás az anyaszénát károsította, négynegyed rész károsulásnál a földadó háromnegyed részben, háromnegyed rész károsulásnál kétnegyed részben és végül kétnegyed rész károsulásnál egynegyed részben engedhető el. Ha csak a sarjút érte az elemi csapás, a földadó egynegyed része engedhető el abban az esetben, ha a sarjú teljesen megsemmisült. Ha a sarjú ennél kisebb mértékben károsult, földadóelengedésnek helye nem lehet.

(4) Mentesített ártérben fekvő földadórészleteknél az árvíz által okozott károk cimén csak gátszakadás, vagy a gát magasságát meghaladó vízszint folytán bekövetkezett rendkívüli árvíz esetében van földadóelengedésnek helye. Az árvíz által rendszerint elborított földrészletek, valamint a hullámterekben fekvő földrészletek árvízkár cimén földadóelengedés-ben nem részesíthetők.

(5) Árvíz által okozott károk címén földadóelengedésnek nincs helye olyan földrészleteknél, amelyeknél az említett elemi csapás folytán időszakonkint megismétlődő károkat már a földadókataszteri osztálybasorozásnál figyelembevették.

(6) Az a körülmény, hogy a birtok bérbe van-e adva, vagy sem, az adóelengedés megadását nem érinti.

8. § Felhatalmaztatik a pénzügyminiszter, hogy az 1. § (2) bekezdésében fel nem sorolt egyéb általános jellegű és több vármegyére vagy egyes országrészekre kiterjedő elemi csapások esetében - ha a károsodás az 50%-ot meghaladja - földadóleszállítást engedélyezzen.

9. § Az elemi károk cimén való földadóelengedés és földadóleszállitás tekintetében az eljárást a pénzügyminiszter rendelettel szabályozza.

10. § (1) Ha az adóalany elemi kár bejelentését a bejelentésre megszabott határidő lejárta után - elkésve - adja be, a pénzügyígazgatóság a bejelentést visszautasítja.

(2) A visszautasító határozat ellen annak kézbesítése napját követő 15 napon belül a közigazgatósági bizottság adóügyi bizottságához felfolyamodással lehet élni.

(3) A felfolyamodást a pénzügyigazgatóság-nál kell benyújtani.

11. § (1) Az az adóalany, akinek az elemi kárról szóló bejelentése alaptalannak bizonyult, valamint az, aki bejelentésében helyt nem álló adatokat vallott be, 500 forintig terjedhető birságban marasztalandó el.

(2) A marasztalás kérdésében elsőfokon a pénzügyigazgatóság határoz.

12. § Az elemi kár cimén való földadóelengedési vagy földadóleszállitás tárgyában elsőfokon a pénzügyigazgalóság határoz. Az adóelengedés összegét a pénzügyigazgatóság adóleirási jegyzékben állapítja meg. A községi előljáróság (városi adóhivatal) az adóleirási jegyzéket a községben (városban) szokásos módon előre kihirdetendő 15 napra közszemlére kitenni köteles.

13. § (1) A pénzügyigazgatóságnak az elemi kár cimén igényelt adóelengedés vagy földadóleszállitás tárgyában hozott határozata ellen a közigazgatási bizottság adóügyi bizottságához lehet fellebbezéssel élni, amelyet a leírási jegyzék közszemlére történt kitételének utolsó napját, illetőleg a vonatkozó határosat kézhezvételének napját követő naptól számított 15 nap alatt a pénzügyigazgatóságnál írasban kell benyújtani.

(2) A pénzügyigazgatóságnak az alaptalan bejelentést tevő vagy helyt nem álló adatokat bejelentő adóalanyokat bírságban elmarasztaló határozata ellen a kézbesítési követő 15 nap alatt a pénzügyminiszterhez lehet fellebbezni. A fellebbezésnek, amelyet a pénzügy-igazgatóságnál írásban kell benyújtani, halasztható hatálya van.

14. § (1) A közigazgatási bizottság adóügyi bizottságának az elemi kár cimén igényelt föld-adóetengedés kérdésében, valamint - késedelmes bejelentés esetében - felfolyamodás tárgyában hozott határozata ellen panasznak van helye a közigazgatási bírósághoz.

(2) A panasznak halasztó hatálya nincs.

15. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.

Budapest, 1947. évi június hó 12 én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök