Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

100/1948. Korm. rendelet

a művészeti főiskolák tanárainak és oktatószemélyzetének fizetési osztályokba és fokozatokba való besorolása tárgyában

A magvar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és az 1947: XXVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli :

1. §

(1) Az Országos Magyar Képzőművészeti Főiskola, az Országos Magyar Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola, az Országos Magyar Színművészeti Akadémia és az Iparművészeti Akadémia (továbbiakban : művészeti főiskolák) tanári személyzete főiskolai rendes és főiskolai intézeti tanárokból áll.

(2) A művészeti főiskolák segédtanszemélyzete adjunktusokból, tanársegédekből és oktató művezetőkből áll.

2. §

(1) A művészeti főiskolák rendes tanárai három illetménycsoportba tartoznak :

a) Az I. illetmény-csoportba tartozó főiskolai rendes tanárokra a 2506/1945. ME rendelet 6. §-ának (2) és (4) bekezdésében az egyetemi nyilvános rendes tanárokra megállapított rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

b) A II. illetménycsoportba tartozó főiskolai rendes tanár szolgálatát a VII. fizetési osztály 3. fokozatában kezdi és ebben az állásában, kizárólag fokozatosan, az V. fizetési osztály 1. fokozatáig lép elő.

c) A III. illetménycsoportba tartozó főiskolai rendes, valamint a főiskolai intézeti tanár szolgálatát a VIII. fizetési osztály 3. fokozatában kezdi és ebben az állásában, kizárólag fokozatosan, a VI. fizetési osztály 1. fokozatáig lép elő.

(2) Az (1) bekezdés c) pontjában említett főiskolai rendes és főiskolai intézeti tanárok - létszámuk 10-10%-ának erejéig, főiskolánként azonban legalább egy-egy főiskolai rendes és főiskolai intézeti tanár - személyi kiválasztással az V. fizetési osztályba nevezhetők ki, feltéve, hogy a VI. fizetési osztályt már elérték és abban legalább három évet eltöltöttek.

3. §

A művészeti főiskolák rendszeres állásra kinevezett oktató művezetőire a 9810/1947. Korm. rendelet 4. §-ában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

4. §

(1) A művészeti főiskolai segédtanszemélyzetnek az állami költségvetésben biztosított nem rendszeres állások terhére alkalmazott tagjait (adjunktus, tanársegéd és oktató művezető) az érdekelt művészeti főiskola rektori tanácsa, igazgatósági tanácsa, tanácsa, illetve szakvezetői értekezlete választja. A választást a vallás- és közoktatásügyi miniszter erősíti meg.

(2) Az adjunktus választása három, a tanársegéd és oktató művezető választása pedig két-két évre szól.

(3) Az adjunktus, tanársegéd és oktató mű-vezető a vallás- és közoktatásügyi miniszter hozzájárulásával a (2) bekezdésben meghatározott időtartamra újból megválasztható.

(4) Az adjunktus szolgálatát a VIII. fizetési osztály 3. fokozatának megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazással kezdi és adjunktusi szolgálatának, valamint a 15000/1947. Korm. rendelethez mellékelt IV. számú kimutatásban megállapított várakozási idők figyelembevételével legfeljebb a VII. fizetési osztály 1. fokozatának megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazásban részesíthető.

(5) A tanársegéd szolgálatát a IX. fizetési osztály 3. fokozatának megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazással kezdi és tanársegédi szolgálatának, valamint a 15600/1947. Korm. rendelethez mellékelt IV. kimutatásban megállapított várakozási idők figyelembevételével fegfeljebb a VIII. fizetési osztály 1. fokozatának megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazásban részesithető.

(6) A VIII. fizetési osztálynak megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazásban részesülő művészeti főiskolai adjunktust a "II. osztályú adjunktus" elnevezés, a VII. fizetési osztálynak megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazásban részesülő művészeti főiskolai adjunktust az "I. osztályú adjunktus" elnevezés, a IX. fizetési osztálynak megfelelő illetményekkel egyenlő összegű dijazásban részesülő művészeti főiskolai tanársegédet a "II. osztályú tanársegéd" elnevezés, a VIII. fizetési osztálynak megfelelő illetményekkel egyenlő összegű díjazásban részesülő művészeti főiskolai tanársegédet az "1. osztályú tanársegéd" elnevezés illeti meg.

(7) Az (1) bekezdés hatálya alá tartozó művészeti főiskolai adjunktusok és tanársegédek díjazásának megállapításánál a vallás- és közoktatásügyi miniszter a más közszolgálatban eltöltött időből csak azt a szolgálali időt veheti figyelembe, amelyet az érdekelt adjunktus a VIII., vagy ennél magasabb fizetési osztályban, illetve az érdekelt tanársegéd a IX., vagy ennél magasabb fizetési osztályban töltött el.

(8) A segédtanszemélyzet tagjainak szolgálati viszonya megválasztásuk időtartamának lejártával megszűnik.

(9) A művészeti főiskolák nem rendszeres állásra megválasztott oktató művezetői a 9810/1947. Korm. rendelet 4. §-ának hatálya alá tartozó alkalmazottak illetményeivel egyenlő összegű díjazásban részesülnek.

5. §

Az Országos Magyar Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola és az Országos Magyar Színművészeti Akadémia élén álló főigazgató, illetve igazgató a IV. fizetési osztályba tartozik.

6. §

A II, és III. illetménycsoportba tartozó főiskolai rendes, valamint a főiskolai intézeti tanárnak más közszolgálatban, továbbá a közszolgálat körén kívül 30. életévének betöltése után kiváló művészi, vagy tudományos tevékenységgel eltöltött idejét a vallás- és közoktatásügyi miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértésben tett előterjesztése alapján a minisztertanács a fizetési osztályba és fokozatba való besorolás szempontjából egészben, vagy részben olyannak minősítheti mintha az főiskolai rendes, vagy főiskolai intézeti tanári szolgálatban telt volna el.

7. §

(1) Mindazokat a főiskolai tanárokat, akik a jelen rendelet hatálybalépésekor az Országos Magyar Képzőművészeti Főiskola, illetve az Országos Magyar Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanári létszámának A) csoportjába tartoznak, továbbá az Országos Magyar Színművészeti Akadémiának azokat a tanárait, akik az V. fizetési osztályt már a jelen rendelet hatálybalépése előtt elérték, a jelen rendelet alapján az l. illetmény csoportba keli besorolni.

(2) Mindazokat a főiskolai tanárokat, akik a jelen rendelet hatálybalépésekor az Országos Magyar Képzőművészeti Főiskola, illetve az Országos Magyar Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanári létszámának B) csoportjába tartoznak, továbbá az Országos Magyar Színművészeti Akadémiának azokat a tanárait, akik a jelen rendelet hatálybalépésekor a VII. vagy VI. fizetési osztályba tartoznak, a jelen rendelet alapján a II. illetménycsoportba kell besorolni.

(3) Az Országos Magyar Liszt Ferenc Zene művészeti Főiskolának a jelen rendelet hatálybalépésekor a fuvós- és ütőhangszer tanárok csoportjába tartozó tanárait a jelen rendelet alapján a III. illetménycsoportba kell besorolni.

8. §

(1) A minisztertanács az I., II. és III. Illetmény csoportba tartozó főiskolai rendes, valamint a főiskolai intézeti tanároknak - 22. életévük betöltése után - közszolgálat körén kívül kiváló művészi, vagy tudományos tevékenységgel eltöltött idejét a vallás- és közoktatásügyi miniszter nek a pénzügyminiszterrel egyetértésben tett elő terjesztése alapján a nyugdíjba beszámítható szolgálati időhöz hozzászámíthatja.

(2) Az (1) bekezdés alapján történő beszámításnak csak az érdekelt főiskolai tanár (főiskolai intézeti tanán kérelmére van helye.

(3) Az (1) bekezdés alapján történő beszámítás a 20 évet nem haladhatja meg.

(4) Ugyanannak a személynek a javára az 1942: LXV. tc. 127. §-ában meghatározott és a fenti (1) bekezdésben szabályozott kedvezmény együttes alkalmazásának nincs helye.

9. §

A jelen rendelet 2. § (1) bekezdésének a), b) és c) pontjaiban, valamint 4. §-ában felsorolt alkalmazottak nyugdijba beszámítható szolgálati idejéhez, ha a nyugdíjra igényt adó legkisebb szolgálati időt már betöltötték, - kérelmükre - 5 évet hozzá kell számítani abban az esetben is, ha főiskolai képesítésük nincs, illetve annak megszerzése előtt léptek közszolgálatba. Az igy megalapított szolgálati idő főiskolai képesítés cimén (1942: LXV. tc. 11. §) tovább nem emelhető.

10. §

(1) A minisztertanács az érdekek főiskola javaslata alapján a vallás- és közoktatásügyi miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértésben tett előterjesztésére a művészeti főiskolák nyugdíjas alkalmazottainak és özvegyi nyugdijasainak (továbbiakban: nyugdíjasok) ellátását a közszolgálat körén kívül, továbbá más közszolgálatban 30. életévük betöltése után kiváló művészi, vagy tudományos tevékenységgel töltött idő elismeréseként a jelenlegi ellátás alapjául szolgáló fizetési osztálynál közvetlenül magasabb fizetési osztály legalacsonyabb fokozata szerint állapíthatja meg. Az ellátás alapjául szolgáló fizetési osztálynál magasabb fizetési osztály jellegével felruházott nyugdíjas ellátása - e kedvezmény alkalmazása esetén - a jellegének megfelelő valóságos fizetési osztálynál közvetlenül magasabb fizetési osztály legalacsonyabb fokozata szerint is megállapítható.

(2) Az (1) bekezdésben szabályozott kedvezmény alkalmazásával a nyugdíjas részére legfeljebb a IV. fizetési osztálynak megfelelő ellátás alapítható meg.

(3) Az (1) bekezdésben szabályozott kedvezményes ellátás megállapításának csak az érdekelt él kérelmére van helye. A kéretem benyújtásának batárideje: 1948 december 31.

11. §

A művészeti főiskolák tanárainak és oktató-személyzetének szolgálati jogviszonyaira nézve egyébként a közszolgálati alkalmazottak illetményeire és ellátására vonatkozó egyes rendelkezések tárgyában kiadott 15600/1947. Korm. rendelet rendelkezései irányadók.

12. §

(1) A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdődően az Országos Magyar Színművészeti Akadémia elnevezése: "Országos Magyar Színművészeti Főiskola", az Iparművészeti Akadémia elnevezése pedig : "Országos Magyar Iparművészeti Főiskola."

(2) Az Országos Magyar Színművészeti Főiskola, valamint az Országos Magyar Iparművészeti Főiskola szervezeti szabályzatát a vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére a köztársasági elnök hagyja jóvá.

13. §

Jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és annak rendelkezéseit az 1948. évi január hó 1. napjától kezdődően kell alkalmazni. Hatálybalépésével az e tárgyban korábban kiadott és ezzel ellentétes rendelkezések hatályukat vesztik. A rendelet végrehajtásáról a vallás- és közoktatásügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben gondoskodik.

Budapest, 1947, évi december hó 19-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök