Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10100/1948. (X. 1.) Korm. rendelet

a munkavállalók jóléti céljaira fordítható kiadások egységes rendezése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya, az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A munkáltató a vállalat, üzem, intézet, intézmény, stb. (a továbbiakban: vállalat) keretében működő jóléti (szociális, egészségügyi, kulturális, sport, stb.) intézmények fenntartásához, valamint a vállalat munkavállalói e most említett tevékenységének támogatásához csak a jelen rendelet alapján megállapított keretben és módon járulhat hozzá.

2. § (1) A vállalat által az 1. §-ban meghatározott célokra havonkint fordítható összeg nem haladhatja meg az 1948. évi szeptember hó 1. napját megelőző hat hónapban ezekre a célokra kifizetett összegek havi átlagát, mely nem lehet több, mint havonkint és munkavállalónként tizenhat forint.

(2) A munkavállalók létszámának megállapításánál az öszszes munkavállalók (fizikai, szellemi, vezetőállású, stb.) havi átlagos létszámát kell figyelembe venni.

3. § A 2. § (1) bekezdésében meghatározott összegből kell fedezni a létesítmények (épületek, telepek, stb.) fenntartási és karbantartási költségeit is. Új létesítményekre és beruházásokra ez az összeg nem használható fel.

4. § (1) A vállalatok a rendelkezésre álló összeg felhasználásáról félévenkint külön költségvetést tartoznak készíteni. Külön költségvetésben kell előirányozni az 1948. évi december hó 31. napjáig az 1. §-ban meghatározott célokra fordítandó összegeket is. A költségelőirányzat megállapítása során az üzemi bizottságot, a főbizalmit, illetőleg a bizalmit meg kell hallgatni.

(2) Amennyiben a költségvetés elkészítésénél a vállalatvezető és az üzemi bizottság, illetőleg a főbizalmi vagy a bizalmi között vitás kérdés merülne fel, azt döntés végett a vállalat jellege szerint illetékes és a kollektív szerződés alapján működő egyeztető bizottsághoz kell felterjeszteni. Amennyiben kétség merülne fel aziránt, hogy melyik egyeztető bizottság illetékes, a Szakszervezeti Tanács véleményét kell kikérni. Ha az egyeztető bizottság a vitás kérdésekben nem tudna dönteni, az Országos Munkabérmegállapító Bizottság határoz.

(3) A vállalatok az elkészített költségvetést jóváhagyás végett a vállalat jellege szerint illetékes szakszervezethez és az illetékes miniszterhez, illetőleg iparigazgatósághoz felterjeszteni tartoznak. Amennyiben a költségvetés jóváhagyását illetően az illetékes miniszter, illetőleg az iparigazgatóság és a szakszervezet közölt véleményeltérés merül fel, a költségvetést jóváhagyás céljából az Országos Munkabérmegállapító Bizottság elé kell terjeszteni.

(4) A folyó évi költségvetést 1948. évi október hő 10. napjáig, a következő költségvetéseket pedig 15 nappal az előirányzott összeg felhasználásának időpontja előtt kell a (3) bekezdés szerinti jóváhagyásra benyújtani.

(5) A vállalat- a rendelkezésre álló összeget csak a jóváhagyott költségvetés szerint használhatja fel, illetőleg a rendes, havonkint készített pénzügyi előirányzatába a rendelkezésre álló összegnek csak 1 hónapra eső részét állíthatja be.

(6) Az előző bekezdések alapján hozott határozatok ellen a vállalat jogorvoslattal nem élhet.

5. § (1) A 2. § (1) bekezdésében meghatározott összeg felemelésének csak rendkívüli és alaposan indokolt esetekben lehet helye. Az ezirányú kérelmet a vállalatnak az illetékes miniszter (iparigazgatóság) és a szakszervezet véleményével ellátva kell az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkárságához benyújtani, amely a kérelem felett határoz. A határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

(2) Ipari központokba sorolt állami, illetőleg nemzeti vállalatok az (1) bekezdés és a 4. § (3) bekezdése szerinti kérelmet, illetőleg költségvetést az iparigazgatósághoz az illetékes ipari központ útján kötelesek beterjeszteni. Az ipari központ a kérelmet javaslattal látja el.

6. § A jelen rendelet intézkedései nem vonatkoznak a vállalat alkalmazottainak üdültetésére és intézményes étkeztetésére (konyhára) fordítható költségekre. Ilyen célokra a 2. § (1) bekezdése, illetőleg az 5 § (1) bekezdése szerint megállapított összegből kifizetéseket eszközölni nem lehet.

7. § Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal büntetendő az a munkáltató, aki a jelen rendeletben megbatározott célokra jóváhagyott költségvetés nélkül eszközöl kiadásokat, vagy ezekre a 2. § (1) bekezdésében, illetőleg az 5. § (1) bekezdésében meghatározott és a költségvetésben megállapított összegnél többet fordít, vagy rendelkezésre álló összeget engedély nélkül a költségvetéstől eltérő módon használja fel.

8. § A jelen rendelet 1948. évi október hó 1. napján lép hatályba; végrehajtásáról a miniszterelnök az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az Országos Munkabérmegállapitó Bizottság titkársága útján gondoskodik.

Budapest, 1948. évi szeptember hó 30-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök