10100/1948. (X. 1.) Korm. rendelet
a munkavállalók jóléti céljaira fordítható kiadások egységes rendezése tárgyában
A magyar köztársaság kormánya, az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § A munkáltató a vállalat, üzem, intézet, intézmény, stb. (a továbbiakban: vállalat) keretében működő jóléti (szociális, egészségügyi, kulturális, sport, stb.) intézmények fenntartásához, valamint a vállalat munkavállalói e most említett tevékenységének támogatásához csak a jelen rendelet alapján megállapított keretben és módon járulhat hozzá.
2. § (1) A vállalat által az 1. §-ban meghatározott célokra havonkint fordítható összeg nem haladhatja meg az 1948. évi szeptember hó 1. napját megelőző hat hónapban ezekre a célokra kifizetett összegek havi átlagát, mely nem lehet több, mint havonkint és munkavállalónként tizenhat forint.
(2) A munkavállalók létszámának megállapításánál az öszszes munkavállalók (fizikai, szellemi, vezetőállású, stb.) havi átlagos létszámát kell figyelembe venni.
3. § A 2. § (1) bekezdésében meghatározott összegből kell fedezni a létesítmények (épületek, telepek, stb.) fenntartási és karbantartási költségeit is. Új létesítményekre és beruházásokra ez az összeg nem használható fel.
4. § (1) A vállalatok a rendelkezésre álló összeg felhasználásáról félévenkint külön költségvetést tartoznak készíteni. Külön költségvetésben kell előirányozni az 1948. évi december hó 31. napjáig az 1. §-ban meghatározott célokra fordítandó összegeket is. A költségelőirányzat megállapítása során az üzemi bizottságot, a főbizalmit, illetőleg a bizalmit meg kell hallgatni.
(2) Amennyiben a költségvetés elkészítésénél a vállalatvezető és az üzemi bizottság, illetőleg a főbizalmi vagy a bizalmi között vitás kérdés merülne fel, azt döntés végett a vállalat jellege szerint illetékes és a kollektív szerződés alapján működő egyeztető bizottsághoz kell felterjeszteni. Amennyiben kétség merülne fel aziránt, hogy melyik egyeztető bizottság illetékes, a Szakszervezeti Tanács véleményét kell kikérni. Ha az egyeztető bizottság a vitás kérdésekben nem tudna dönteni, az Országos Munkabérmegállapító Bizottság határoz.
(3) A vállalatok az elkészített költségvetést jóváhagyás végett a vállalat jellege szerint illetékes szakszervezethez és az illetékes miniszterhez, illetőleg iparigazgatósághoz felterjeszteni tartoznak. Amennyiben a költségvetés jóváhagyását illetően az illetékes miniszter, illetőleg az iparigazgatóság és a szakszervezet közölt véleményeltérés merül fel, a költségvetést jóváhagyás céljából az Országos Munkabérmegállapító Bizottság elé kell terjeszteni.
(4) A folyó évi költségvetést 1948. évi október hő 10. napjáig, a következő költségvetéseket pedig 15 nappal az előirányzott összeg felhasználásának időpontja előtt kell a (3) bekezdés szerinti jóváhagyásra benyújtani.
(5) A vállalat- a rendelkezésre álló összeget csak a jóváhagyott költségvetés szerint használhatja fel, illetőleg a rendes, havonkint készített pénzügyi előirányzatába a rendelkezésre álló összegnek csak 1 hónapra eső részét állíthatja be.
(6) Az előző bekezdések alapján hozott határozatok ellen a vállalat jogorvoslattal nem élhet.
5. § (1) A 2. § (1) bekezdésében meghatározott összeg felemelésének csak rendkívüli és alaposan indokolt esetekben lehet helye. Az ezirányú kérelmet a vállalatnak az illetékes miniszter (iparigazgatóság) és a szakszervezet véleményével ellátva kell az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkárságához benyújtani, amely a kérelem felett határoz. A határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.
(2) Ipari központokba sorolt állami, illetőleg nemzeti vállalatok az (1) bekezdés és a 4. § (3) bekezdése szerinti kérelmet, illetőleg költségvetést az iparigazgatósághoz az illetékes ipari központ útján kötelesek beterjeszteni. Az ipari központ a kérelmet javaslattal látja el.
6. § A jelen rendelet intézkedései nem vonatkoznak a vállalat alkalmazottainak üdültetésére és intézményes étkeztetésére (konyhára) fordítható költségekre. Ilyen célokra a 2. § (1) bekezdése, illetőleg az 5 § (1) bekezdése szerint megállapított összegből kifizetéseket eszközölni nem lehet.
7. § Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal büntetendő az a munkáltató, aki a jelen rendeletben megbatározott célokra jóváhagyott költségvetés nélkül eszközöl kiadásokat, vagy ezekre a 2. § (1) bekezdésében, illetőleg az 5. § (1) bekezdésében meghatározott és a költségvetésben megállapított összegnél többet fordít, vagy rendelkezésre álló összeget engedély nélkül a költségvetéstől eltérő módon használja fel.
8. § A jelen rendelet 1948. évi október hó 1. napján lép hatályba; végrehajtásáról a miniszterelnök az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az Országos Munkabérmegállapitó Bizottság titkársága útján gondoskodik.
Budapest, 1948. évi szeptember hó 30-án.
Dinnyés Lajos s. k.,
miniszterelnök