Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

103300/1948. (VII. 19.) BM rendelet

a külföldön tartózkodó egyes személyeknek magyar állampolgárságuktól való megfosztásáról és vagyonuk elkobzásáról szóló 1948: XXVI. törvénycikk végrehajtása tárgyában

Az 1948: XXVI. tc. (a továbbiakban: T.) 9. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a vagyonelkobzásra vonatkozó eljárás tekintetében pénzügyminiszterrel egyétértve - a következőket rendelem:

I.

Az állampolgárságtól való megfosztás

(T. 1-5. §.)

1. § (1) A külföldön tartózkodó magyar állampolgárnak visszatérésre váló felhívása iránt (T. 1. §) a minisztertanácshoz a belügyminiszter tesz előterjesztést.

(2) A visszatérésre szóló felhívásnak a Magyar Közlöny egymásután megjelenő három számában való közzétételéről |T. 2. § (2) bek.), illetőleg a felhívásnak a visszatérésre felhívott magyar állampolgár részére az. illetékes magyar külképviseleti hatóság útján való kézbesíttetéséről [T; 2. § (3) bek.] ugyancsak a belügyminiszter gondoskodik. Egyidejűleg a belügyminiszter a pénzügyminisztert megkeresi az esetleg elkobzás alá kerülő vagyontárgyak biztosítása iránt. A pénzügyminiszter a biztosítás tekintetében a 600/1927. P. M. számú Hivalalos összeállítás (Magyarországi Rendeletek Tára 2527. o.; a továbbiakban: K. K. H. Ö.) 82. §-ának megfelelő alkalmazásával jár el.

2. § A felhívás következtében visszatéri személy a magyar határ átlépésétől számított 48 órán belül a felhívásban megjelöli hatóságnál jelentkezni köteles.

3. § (1) A T. 1. §-ában meghatározott előfeltételek fennforgása esetében a külföldön tartózkodó személynek magyar állampolgárságától való megfosztása iránt - figyelemmel a T. 2. §-a (3) bekezdésében és 4. §-ában foglalt rendelkezésekre is a minisztertanácshoz a belügyminiszter lesz előterjesztési.

(2) A kormánynak az állampolgárságtól megfosztó határozatát a Magvar Közlönyben ugyancsak a bel-

II.

A vagyonelkobzás

(T. 6-8. §)

4. § (1) Ha az állampolgárságtól való megfosztás a jelen törvény hatálybalépése előtt történt, a kormánynak a vagyonelkobzás tárgyában hozott határozatát [5-7. § (2) bek.] a Magyar Közlönyben közzé kell tenni.

(2) A kormánynak a T. 7. §-ának (2) bekezdése alapján hozott határozatait a belügyminiszter további eljárás végett a pénzügyminiszternek megküldi.

5. § (1) A kormány vagyonelkobzást elrendelő határozatának (T. 6. és 7. §-a) végrehajtásáról a pénzügyminiszter rendeletére az általa kijelölt pénzügyigazgatóság gondoskodik.

(2) A végrehajtás tekintetében a vagyonelkobzást kimondó népbírósági ítéletek végrehajtása tárgyában kiadott 1.170/1946. P. M. rendelet (Magyar Közlöny 81. sz., a továbbiakban: R.) rendelkezéseit kell a (3)-(14) bekezdésekben foglalt módosításokkal, illetőleg kiegészítésekkel megfelelően alkalmazni.

(3) A R. 1. §-a (1) és (3) bekezdésében, 2. §-a (13) bekezdésében, 4. §-a (1), (2), (6) és (7) bekezdésében és 5. §-a (1) bekezdésében említett népbírósági ítélet (ítélet, népbíróság által megküldött ítélet) alatt a kormány határozatát [T. 7. § (2) bek., továbbá a jelen rendelet 4. § (2) bek.] kell érteni.

(4) A R. 1. § (2) bekezdéséi alkalmazni nem kell. Az elkobzott vagyon állaga alatt az állampolgárságától megfosztott személynek a vonatkozó határozat hatályossá válása napján meglevő vagyonát kell érteni. Éhhez hozzá keli számítani a T. 8. §-ának (1) bekezdésében említett és a jelen rendelet 6. §-ának (t| bekezdése értelmében vagyonleltárba foglalandó vagyontárgyakat.

(5) Harmadik személyek által az elkobzott vagyontárgyakra emelt jogigények csak akkor vehetők figyelembe; ha azok fennállása tekintetében kétség nem merült fel. Ha az igénylő tulajdonjogát olyan közokirattal, vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal bizonyítja, amely 1944 március 19. napja előtt jött létre, a tulajdonjogot a (fi) bekezdésben említett bírói eljárás megindítása nélkül is el lehet ismerni. [L ! a R. 1. § (4) bek.]

(6) A keresetlevél felzetének bemutatásával igazolt igénykeresettel érvényesített tulajdoni igény esetében a pénzügy igazgatóság az ingóságok értékesítését a jogerős bírói ítélet meghozataláig, legkésőbb azonban hatvan napig függőben tarthatja, ha az ingóságok megőrzése nem okoz azok értékével aranyban nem álló költséget. A határidőt a pénzügyminiszter indokolt esetben meghosszabbíthatja. [L: a. R. 1. § (4) bek.]

(7) A K. 1. § (5) bekezdésében említeti bűnvádi eljárás alatt az állampolgárságtól megfosztó, illetőleg vagyonelkobzás eljárást kell érteni.

(8) A T. alapján kimondott vagyonelkobzás foganatosításánál - abban az esetben, ha az elkobzott ingóságok olyan személy használatában vannak, akinek eltartásáról a vagyonelkobzás hatálya alatt álló személy jogszabály alapján köteles volna gondoskodni - a R. 1. §-ának (6) bekezdésében foglalt rendelkezésekkel kapcsolatban figyelemmel kell lenni a K. K. H. Ö. 55. §-ának rendelkezéseire is. Az említett esetben tehát azok az ingók, amelyeket ezek a rendelkezések a végrehajtás alól kivesznek és ennélfogva még a végrehajtást szenvedőnek beleegyezésével sem foglalhatók le, nem helyezhetők zár alá.

(9) Az elkobzás alá eső földbirtok, valamint az azzal összefüggő gazdasági épület és belsőség tulajdonjogát [R. 2. § (5) bek.] az államkincstár javára kell telekkönyvezni abban az esetben, ha ezek az ingatlanok jogszabályi rendelkezés folytán földbirtokreform céljára eredetileg sem voltak igénybevehetők. A telekkönyvezés iránt a szükséges intézkedéseket az illetékes pénzügyigazgatóság teszi meg.

(10) A vagyontárgyakat, illetve a fennálló terheket [R. 2. § (8) bek.] a leltárakba azok előkészítésének napján meglévő forgalmi értékük szerint kell felvenni.

(11) Azokat a rongált állapotban lévő és elavult ingóságokat (bútorokat stb.), amelyek az elszállítás költségeit nem érik meg. a helyszínen azonnal el kell árverezni.

(12) Az állami hivatalok céljaira felhasználható bútorokat az érdekelt hivatalnak leltár mellett át kell adni.

(13) A rendes forgalmi áron való értékesítésre alkalmas ingóságokat Budapesten a postatakarékpénztár árverési csarnokának kell az üzletviteli szabályzat szerinti értékesítés céljából átadni. vidéken pedig a halósági raktárba (K. K. H. Ö. 54. § 5. pont) beszállítani s ott a közadok kezelésére vonatkozó szabályok szerint elárvereztetni. A hatósági intézkedés folytán magánosok használatában levő ingóságokat azok használói - a pénzügy-igazgatóság által a leltározáskor megállapított becsértéken - árverésen kívül, készpénzfizetés mellett megvehetik [L: a R. 3. § (2) bek.]

(14) A T. értelmében végrehajlott vagyonelkobzás során az államkincstár tulajdonába kerülő vagyont a R. 2. §-ának (7) és (9) bekezdésében, 4. §-ának (1) bekezdésében, 5. §-ának (1) és (2) bekezdésében említett leltárakban, számlákban, naplókban és tárcafőkönyvekben kell bevételezni, illetőleg nyilvántartani.

6. § (1) A pénzügyigazgatóság az elkobzott vagyontárgyak leltározása alkalmával köteles vizsgálat tárgyává tenni, hogy az állampolgárságától megfosztott személy nem idegenített-e el a T. 8. §-ának (1) bekezdésében meghatározott módon és időben előzőleg egyes vagyontárgyakat. Ha igen, ezekről külön vagyonleltárt kell készíteni és azt a (2) bekezdésben említett indítvány megtétele végett a pénzügyminiszterhez kell felterjeszteni. A felterjesztés alkalmával be kell jelenteni az elidegenítő jogügylet létrejöttének körülményeit és azt, hogy a jogügyletnek menynyiben volt, vagy lehetett a vagyon elkobzására vonatkozó rendelkezések kijátszására irányuló célzata. Amennyiben az eljárás költségei a vagyonleltárba foglalt, elidegenített vagyontárgyak forgalmi értékét jelentékenyen meghaladnák, a pénzügyminiszterhez intézett felterjesztésben ezt külön meg kell jelölni.

2) A pénzügyminiszter a T. 8. §-ának (2) bekezdésében említett indítványát a budapesti népügyész-Béghez küldött megkeresés útján terjeszti elő.

7. § A jelen rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi július hó 14-én.

Rajk László s. k.,

belügyminiszter

Tartalomjegyzék