207760/1948. (VIII. 3.) FM rendelet
az Országos Vízgazdálkodási Hivatal és szerveinek tagozódása, továbbá ezek hatáskörének megállapítása tárgyában
A vízügyi feladatok állami ellátásáról és a vízügyi igazgatás átszervezéséről szóló 6060/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 123. szám. 1249. oldal; a továbbiakban: R.) 4. §-ának (1) és (2) bekezdésében, valamint 18. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendeljük:
(11 Az Országos Vízgazdálkodási Hivatal (a továbbiakban: Hivatali a feladatkörébe utalt teendőket központi és alárendelt szervekkel látja el.
(2) A Hivatal központi, vízügyi közigazgatási ügyekben egyúttal másodfokon eljáró szerve: a Hivatal elnöke [R. 2. §-ának (1) - (3) bekezdése; a továbbiakban: elnök).
(3) A Hivatal alárendelt szervei: a vízgazdálkodási körzet vezetője (5. §), aki vízügyi közigazgatási ügyekben egyúttal elsőfokon eljáró szerv is, valamint a vízgazdálkodási kirendeltség vezetője (6. §).
2. §
(1) Az elnök intézkedési jogát a főtitkárokkal [R. 2. §-ának (1)-(3) bekezdése] és a főtitkárhelyettesekkel (3. §) egyetértésben gyakorolja.
(2) Az elnök:
a) másodfokon határoz - a vízrendöri kihágási ügyek kivételével [R. 17. §-ának (2) bekezdése) - minden vízügyi közigazgatási ügyben, továbbá az egyénenkint kivetett ártéri járulékok jogossága és mértéke ellen irányuló fellebbezések ügyében:
b) végrehajtja a Hivatal hatáskörébe utalt állami vízügyi feladatokkal kapcsolatos törvényes rendelkezéseket;
c) felelős a gondozására bízott létesítmények kifogástalan működéséért;
d) irányítja és ellenőrzi a Hivatal működését;
e) végrehajtja a Hivatal költségvetését, a mellérendelt számvevőség közreműködésével, gazdálkodik a költségvetés keretei közölt, rendelkezik a hiteleknek a költségvetésben kijelölt célokra való felhasználása iránt, elrendeli a jóváhagyott költségvetés keretein belül az elhatározott beszerzéseket és munkálatokat (R. 5. §-ának (2) és (3) bekezdése];
f) felelős a költségvetés szoros megtartásáért:
g) megköti a Hivatali kötelező vagy azt feljogosító szerződéseket és egyéb jogügyleteket, a felügyeleti jogkör gyakorlására illetékes miniszter |R. 3. §-ának (1) és (2) bekezdései állal megbatározott értékhatáron felül a felügyeletre illetékes miniszter előzetes hozzájárulásával;
h) javaslatot lesz az alkalmazottak kinevezésére [R. 2. §-ának (6) bekezdése], felfogadja és elbocsátja az időszaki alkalmazottakat (R. 6. §-ának (7) bekezdése);
j) szolgálati szempontból rendelkezik a Hivatal személyzetével, ellenőrzi működésüket és a fegyelmi szabályzat alapján eljár azoknak fegyelmi ügyeiben [R. 2. §-ának (8) bekezdése és 3. §-ának" (3) bekezdése];
k) felügyeletet gyakorol a vízgazdálkodási körzetek hatósági működése felett;
l) irányítja és ellenőrzi a vízgazdálkodási körzetek és kirendeltségek működését;
m) eljár minden olyan ügyben, amelyet valamely jogszabály feladatkörébe utal.
(3) A (2) bekezdésben (elsorolt ügyekben kiadott kiadmányok úgy joghatályosak, ha azokat az elnök és egy főtitkár vagy főtitkárhelyettes, az elnök akadádályoztatása esetében pedig a két főtitkár vagy egy járásár és egy főtitkárhelyettes írja alá.
3. §
(1) A Hivatalnál két főtitkárhelyettesi állás szerveztetik.
(2) A főtitkárhelyettesek képesítésére és jogállá-valamint állásuk betöltésének módjára a R.-ának (1)-(3) bekezdésében foglalt rendelkezések megfelelően alkalmazandók,
4. §
(1) A Hivatal központi szerve hét osztályra tagozódik és pedig:
a) elnöki és költségvetési,
b) terv- és üzemgazdasági,
c) vízrajzi,
d) kultúrmérnöki.
e) folyammérnöki,
f) árvédelmi és
d) általános tervezési osztályra,
(2) Az osztályok ügykörét - figyelemmel a R. 3. §-ának (2) bekezdésében, 6. §-ában és 17. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezésekre - az elnök a felügyeleti jogkör gyakorlására illetékes miniszter R. 3. §-ának (1) és (2) bekezdései előzetes hozzájárulásával állapítja meg.
(3) Az osztályokat két csoportba kell sorolni. Az egyes osztálycsoportok ügyeit a főtitkárhelyettesek vizsgálják felül.
(4) Az egyes osztályok vezetőjét és helyettesét az elnök előterjesztésére a földmívelésügyi miniszter közlekedésügyi miniszterrel egyetértésben jelöli ki.
5. §
(1) A vízügyi közigazgatási, továbbá a kultúrmérnöki, folyammérnöki, valamint az ár- és belvízvédelmi ügyek intézésére vízgazdálkodási körzeteket a továbbiakban: körzet) kell létesíteni. A körzetek határait és székhelyeit az elnök a földmívelésügyi és a közlekedésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával állapítja meg.
(2) A körzet vezetője:
a) elsőfokon határoz - a vízrendőri kihágási ügyek kivételével [R. 17. §-ának (2) bekezdése - minden vízügyi közigazgatási ügyben, továbbá vezeti a vízikönyveket és intézi az ezekkel kapcsolatos ügyeket, kiveti egyénenkint az ártéri járulékokat;
b) végrehajtja az elnök rendelkezéseit és eljár a feladatkörébe utalt ügyekben:
c) felelős a gondozására bizott létesítmények kifogástalan működéséért:
d) irányítja és ellenőrzi a vezetésére bízott Hivatal működését;
e) az elnök állal megállapított keretek között a mellérendelt számvevőség közreműködésével gyakorolja az utalványozás jogát;
f) az elnök által adott felhatalmazás és a költségvetés keretei között alkalmazza és elbocsátja a bér-fizetéses munkaerőket s gondoskodik ezek díjazásáról;
g) intézkedéseiről, valamint a vezetésére bízott körzet állapotáról - az elnök utasítása értelmében - részletes jelentést tesz:
h) eljár minden olyan ügyben, amelyet valamely jogszabály vagy az elnök feladatkörébe utal.
(3) A folyammérnöki, a kultúrmérnöki, az ár- és belvízvédelmi ágazatokban működő szakszemélyzet a (2l bekezdés a) pontjában megjelöli ügyekben a körzet vezetőjének szakközege.
(4) A körzetek ügykörbeosztását - figyelemmel a R. 3. §-ának (2) bekezdésében, 6. §-ában és 17. §-ának (4) bekezdésében, valamint a jelen rendelet 9. §-ának (1) és (2) bekezdésében foglalt rendelkezésekre - az elnök a felügyeleti jogkör gyakorlására illetékes miniszter [R. 3. §-ának (1) és (2) bekezdései előzetes hozzájárulásával állapítja meg.
(5) A körzet vezetője a hozzá beosztott alkalmazottak szolgálati feljebbvalója: ebben a minőségében az alkalmazottak előléptetése, áthelyezése és nyugdíjazása íránt az elnökhöz javaslatot lesz.
8. §
(1) A folyammérnöki, valamint az ár- és belvízvédelmi műszaki ügyek intézésére vízgazdálkodási kirendeltségeket (a továbbiakban: kirendeltség) lehet létesíteni, A kirendeltségek határait és székhelyeit az elnök a földmívelésügyi és közlekedésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával állapítja meg.
(2) A kirendeltség vezetője az az 5. § (2) bekezdésének b)-h) pontjában felsorolt ügyekben jár el.
(3) A kirendeltségek ügykörbeoszlására és a ki-rendellség vezetőjére az 5 § (4) és (5) bekezdésében foglalt rendelkezések megfelelően alkalmazandók.
7. §
(1) Az egyes körzetek és kirendeltségek vezetőjét az elnök előterjesztésére a földmívelésügyi miniszter a közlekedésügyi miniszterrel egyetértésben jelöli ki. az egyéb személyzet beosztása iránt az elnök intézkedik.
(2) A körzet és a kirendeltség vezetője, valamint a hozzá beosztott alkalmazottak a Hivatal központi szervéhez beosztott ugyanolyan szakbeli alkalmazottakkal egységes létszámot alkotnak.
8. §
(1) A R. 6. §-ának (1) és (2) bekezdése értelmében megszűnt vízitársulatokat körzetekbe, illetőleg kirendeltségekbe kell összevonni.
(2) Ha valamely volt vízitársulati érdekeltség területe több körzetbe, illetőleg kirendeltségbe tartozik, az ár- és belvízvédelmi, valamint az ezekkel kapcsolatos teendők (ártéri járuléki, költséghozzájárulási ügyek. stb.) ellátására illetékes, körzetet, illetőleg kirendeltséget az elnök jelöli ki.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglalt rendelkezések végrehajtásáról az elnök a jelen rendelet hatálybalépésétől számított kilencven nap alatt gondoskodik.
9. §
(1) A jelen rendelet hatálybalépésével a földmivelésügyi minisztérium VI. A. (Vízügyi) és VI. B. (Vízügyi műszaki) főosztályai a hozzátartozó ügyosztályokkal, a Magyar Vízrajzi Intézet, a Vízierő ügyi és Folyócsatornázási Hivatal, a Dunai Állami Kotrások Vezetősége, a Tiszai és Kőrösi Kotrások Vezetősége, a Budapest-Újpesti Kikötő Kezelősége, a Balatoni Kikötök Felügyelősége, a Dunabogdányi Kincstári Kőbánya Kezelőség, a Duna-Tisza, valamint a Sajó és Sió Csatornázási Kirendeltsége, végül a Zagyvaszabályozás Építési Kirendeltsége megszűnnek.
(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a kultúrmérnöki hivataloknak az 5.001/1901. FM rendelettel (Rendeletek Tára 1038. oldal) megállapított szervezete és a 41.957/1945. FM rendelettel (Rendeletek Tára 1135 oldal) megállapított működési területi beosztása, továbbá a folyammérnöki hivataloknak a 26.201/1912. FM rendelettel (Földmívelési Értesítő, 1912. évi 24. szám) megállapított szervezete és a 44199/1945. FM rendelettel (Rendeletek Tára 1231. oldal) megállapított működési területi beosztása megszűnik.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben felsorolt szervek ügykörét - a halászati ügyek kivételével - a Hivatal veszi át; a (2) bekezdésben megjelölt szolgálati ágakkal kapcsolatban a szervezeti és működési területi változtatások iránt az elnök intézkedik.
(4) Az (1) és (2) bekezdésben felsorolt szervek irattárának, tervtárának, könyvtárának, okmányainak és vagyonának átadását az elnök szabályozza.
10. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamaiban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
Budapest, 1948. évi július hó 30-án.
A földmivelésügyi miniszter helyett:
Gerő Ernő s. k.,
közlekedésügyi miniszter
Keresztes Mihály s. k.,
államtitkár