30001/1948. (V. 20.) ÁH rendelet
egyes ipari igazgatóságok árszabályozó hatáskörének megállapítása tárgyában
A 9690/1945. ME rendelet 1. §-ában, valamint az 5400/1948. Korm. rendelet 6. és 9. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. § (1) Az 5400/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 106. szám) 12. §-ával árszabályozási hatáskört nyert ipari igazgatóságok (továbbiakban: Igazgatóságok) az idézett rendelet III. számú melléklete szerint ügykörükbe tartozó iparágak termelői, üzemei, valamint az említett iparágak termelvényeit forgalomba hozó kereskedők által benyújtott árszabályozási kérelmeket felülvizsgálni, az elintézésre alkalmas rendelkezés, vagy intézkedés tervezetét elkészíteni és indokolással együtt az Országos Árhivatalhoz felterjeszteni kötelesek.
(2) Az Igazgatóságok az általuk indokolatlannak talált áremelési kérelmeket saját hatáskörükben elutasíthatják.
2. § (1) Az Igazgatóságok - a Gazdasági Főtanács főtitkára, illetve helyette az Országos Árhivatal Vezetője által rendelettel, vagy esetenként leirattal reájuk ruházott hatáskörben - jogosultak egyéni (cégenkénti) legmagasabb árakat (díjakat) megállapítani.
(2) Az Igazgatóságok az (1) bekezdés alapján kiadott ármegállapító rendelkezéseikben kötelesek a felhatalmazást megadó rendelet (leirat) számára hivatkozni, valamint a kiadott egyéni (cégenkénti) ármegállapító rendelkezés két másolatát az Országos Árhivatalhoz felterjeszteni.
3. § (1) Az Igazgatóságok kötelesek az ügykörükbe tartozó iparágak termelvényeiért a legalább 1.000.000. forint összeget elérő, vagy ezt meghaladó közszállítások (ideértve a jóvátételi szállításokat is) esetén érvényesített árakat megvizsgálni abból a szempontból hogy azok a hatóságilag megállapított legmagasabb árakat, illetőleg az indokolt költségek és méltányos haszon összegét nem haladják-e meg.
(2) Az (1) bekezdés alapján végzett árvizsgálat eredménye szerint az Igazgatóság a közszállításnál érvényesített árakat jóváhagyja, vagy leszállítja és határozatának másolatát az. Országos Árhivatalhoz felterjeszti.
4. § Az Igazgatóságok a hozzájuk benyújtott árvetéseket és egyéb árbejelentéseket felülvizsgálják abból a szempontból, hogy a bejelenteti árak a megszabott árkiszámítási irányelveknek és előírásoknak megfelelően vannak-e kiszámítva, illetve, hogy a hatóságilag megállapított legmagasabb árakat nem haladják-e meg. Amennyiben az árkiszámítás, illetőleg a bejelentett ár helytelen, az Igazgatóságok az érvényesíthető legmagasabb árat megfelelő indokolással megjelölik és a hozott határozat két másolati példányának megküldésével az Országos Árhivatalt is egyidejűleg értesítik.
5. § Ha az igazgatóság valamely ár, illetőleg árrendszer megváltoztatását tartja szükségesnek, indokolt javaslatát és az általa szükségesnek látott rendelkezés tervezetét az. Országos Árhivatalhoz felterjeszti. Ha a javasolt rendelkezés, vagy intézkedés a kereskedői haszon kérdését is érinti, az Igazgatóság köteles javaslatához, és tervezetéhez a Belkereskedelmi Igazgatóság hozzászólását is csatolni.
6. § (1) Az Igazgatóságok az Országos Árhivatal által leiratilag megállapított árakról az érdekelteket haladéktalanul értesíteni tartoznak. Ugyancsak kötelesek az Országos Árhivatal felhívására az ügykörükbe utalt iparágak üzemeinél az árakat kialakító tényezők alakulását megvizsgálni. E célból - a 9690/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 157. szám) 5. §-ában meghatározott körben - jogosultak
a) az ügykörükbe utalt cikkeket termelő, vagy forgalomba hozó bármely természetes, vagy jogi személyt felhívni adatok bejelentésére, felvilágosítások megadására és iratok, valamint üzleti könyvek bemutatására;
b) az Országos Árhivatal külön rendelkezése alapján saját kiküldötteik, vagy kijelöli szakértők útján az egész gyártási folyamatot, üzletvitelt és üzletkezelést az üzleti könyvekbe való betekintéssel a múltra vonatkozólak is - felülvizsgálni.
(2) A vállalatok kötelesek az. Igazgatóság felhívásának a kitűzött határidő alatt eleget tenni, a kimutatásokat és összeállításokat elkészíteni, a kívánt iratokat és okmányokat haladéktalanul bemutatni és a megfelelően igazolt közegeknek a kért felvilágosításokat megadni.
(3) Az Igazgatóságok javaslatot lehetnek az Országos Árhivatalnak arra. hogy az (1) bekezdésben említett eljárások költségeinek előlegezésére, valamint a vállalni érdekében felmerült, vagy, annak hibájából előállott költségek megtérítésére az érdekelt vállalat a 9690/1945. ME rendelet 5. § (3) bekezdése alapján köteleztessék.
7. § (1) Az Igazgatóságok kötelesek a hatáskörükbe tartozó cikkek piaci áralakulását figyelemmel kísérni. E célból:
a) nyilvántartják mind az ezidőszerint érvényben lévő, mind pedig a Gazdasági Főtanács főtitkára, vagy az Országos Árhivatal vezetője által rendelettel megállapított, továbbá az Országos Árhivatal vagy az Iparigazgatóság által leirattal megállapított termelői és kereskedői legmagasabb árakat;
b) rendszeres árellenőrzést végeznek az ügykörükhöz tartozó cégek által ténylegesen érvényesített eladási árakra nézve;
c) bűnvádi feljelentést tesznek.
(2) Az árnyilvántartás és árellenőrzés egységes véghezvitelére vonatkozólag az Országos Árhivatalnak ezirányú rendelkezései az irányadók.
8. § (1) Az Igazgatóságok az egyes árkiegyenlítő alapoknál követendő eljárásra vonatkozólag az Országos Árhivatal által szükség esetén kiadandó külön utasítások szerint - felülvizsgálják az árkiegyenlítő alapokkal kapcsolatban hozzájuk benyújtott befizetési bejelentéseket, valamint árkiegyenlítési kérelmeket.
(2) A befizetési bejelentéseket és az árkiegyenlítés iránti kérelmeket az Igazgatóságok véleményes javaslattal együtt az Országos Árhivatalhoz kötelesek felterjeszteni.
(3) Az Igazgatóságok jogosultak az Országos Árhivatalhoz indokolt javaslatot előterjeszteni Árkiegyenlítő rendszerek létesítésére, vagy az eddigi rendszerek megváltoztatására, vagy megszüntetésére vonatkozóan.
9. § (1) Az Igazgatóságok a bíróságoktól és egyéb arra jogosult hatóságoktól érkező megkeresésekre szakvéleményt nyilvánítanak és azt közvetlenül a megkereső hatósághoz küldik el.
(2) Az Igazgatóságok feladata a megkeresésben feltett szakkérdésekre - az esetleg megküldött iratok felhasználásával - szakszerű választ adni. A felmerült árkérdéssel kapcsolatban az érvényesíthető legmagasabb ár közlésén felül a vonatkozó hatályos árszabályozó jogszabályokat pontosan közölni kell akkor is. ha a bíróság, vagy más hatóság ezt külön nem kéri. A jogkérdések eldöntése nem az Igazgatóság, hanem a bíróság hatáskörébe tartozik. az Igazgatóság azonban - a felmerült szakkérdéstől különválasztva - a megkereső hatóságok tájékoztatására saját jogi felfogását és az általa folytatott gyakorlatot közölheti.
(3) A szakértők kirendelése iránti megkeresésekre az Igazgatóságok a felmerült szakkérdés tekintetében megfelelő szakképzettséggel rendelkező tisztviselőiket küldik ki. Az Igazgatóságok a szakértőként kiküldött tisztviselőt utasítással nem láthatják el s a szakértő a tárgyaláson szaktudása alapján, csupán egyéni szakvéleményét adhatja elő.
10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető, rendelkezés különösen a 8800/1946. ME rendelet - hatálya alá nem esik. a 9690/1945. ME rendelet 8. §-a értelmébe a kihágást követ el, és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő, aki az Igazgatóságoknak a jelen rendelet alapján kiadott rendelkezéseinek, felhívásának, vagy egyéb intézkedéseinek nem. vagy nem megfelelően, vagy nem kellő időben tesz eleget, valótlan adatot közöl, vagy az elrendelt intézkedés foganatosítását egyébként akadályozza.
(2) A kihágás miatt az eljárás a 9690/1945. ME rendeld 8. §-ának (4) bekezdése értelmében a járásbíróság hatáskörébe tartozik.
(3) A jogerős büntető ítéletét az illetékes Igazgatóságnak meg kell küldeni.
11. § Ez a rendelet az 1948. évi június hó 1. napján lép hatályba.
Budapest, 1948. évi május hó 15-én.
Vas Zoltán s. k.,
a gazdasági Főtanács főtitkára