39500/1948. (IX. 3.) KSzM rendelet
a fodrász-, kozmetikai, manikür- és pedikürüzletek zárórája és a fodrásziparban a váltott munkarendszer bevezetése tárgyában
Az üzleti záróráról szóló 1942: VI. tc. módosítása tárgyában kiadott 13500/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 259-260. szám) 1. §-ában, valamint az ipari munka vasárnapi szüneteléséről szóló 1891: XIII. tc. 3. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésének napjától a fodrászmunkásokat váltott munkarendszerben is lehet foglalkoztatni.
(2) Ha a fodrászüzlet tulajdonosa (fodrászszövetkezet) alkalmazottait váltott munkarendszerben kívánja foglalkoztatni, ezt a szándékát, valamint a váltott rendszerben dolgozó fodrászmunkások heti munkabeosztását Budapesten a Budapesti Fodrászok Ipartestületénél és a Magyar Fodrászmunkások Szabad Szakszervezeténél az ország egyéb területén az illetékes ipartestület és a szakszervezet helyicsoportjánál köteles írásban előre bejelenteni. A bejelentés megtörténte után a váltott munkarendszert nyomban bevezetheti.
2. § (1) Azok a fodrászüzletek, amelyekben a fodrászmunkások váltott munkarendszerben dolgoznak, az ország egész területén köznapokon reggel fél 7 órától este fél 10 óráig egyfolytában szabad nyitvatartani.
(2) A többi fodrászüzletet, valamint a kozmetikai, manikür-, pedikürüzleteket Budapest székesfőváros, Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota és Újpest megyei városok, továbbá Csepel nagyközség területén köznapokon reggel fél 8 óra elölt kinyitni és este 6 órán, szombaton este fél 7 órán túl nyitvatartani nem szabad.
(3) Az ország egyéb területén a nem váltott munkarendszerben dolgozó fodrász-, kozmetikai, manikür- és pedikürüzletek nyitásának és zárásának időpontját köznapokra a törvényhatósági jogú városok és a (2) bekezdésben nem említett megyei városok területére a polgármester, a kis- és nagyközségek területére pedig - ide nem értve Csepel nagyközséget - a másodfokú iparhatóság (alispán) állapítja meg az illetékes Belkereskedelmi Igazgatóság, az illetékes ipartestület és a Magyar Fodrászmunkások Szabad Szakszervezete helyi szerveinek meghallgatása után.
3. § (1) Budapest Székesfőváros területén azokat a fodrászüzleteket, amelyek nem dolgoznak váltott munkarendszerben, kedden vagy csütörtökön déli 12 órától a nap további szakában zárva kell tartani. Azt, hogy melyik fodrászüzletet kell kedden és melyik üzletet kell csütörtökön délután zárva tartani, kerületenként a Budapesti Fodrászok Ipartestülete, a Magyar Fodrászmunkások Szabad Szakszervezetével egyetértésben állapítja meg.
Az (1) bekezdés esetében a fodrásziparos köteles az üzlet bejáratán, szembetűnő helyen és az üzlethelyiségben pedig jól olvasható táblán feltüntetni, hogy melyik nap délután tart zárva.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem zárják ki Budapest székesfőváros területén kívül az ország területén bárhol működő fodrásziparosok olyan értelmű szakmai megállapodását, hogy üzleteiket a hét valamely köznapján egész napon át vagy a nap meghatározott szakában zárva tartsák.
4. § (1) Vasárnapokon Budapest székesfőváros továbbá valamennyi törvényhatósági jogú és megyei város területén a váltott munkarendszerben dolgozó fodrászüzleteket reggel 7 órától délután 1 óráig szabad nyitva tartani, a többi fodrászüzletet azonban egész napon át zárva kell tartan.
(2) Kis- és nagyközségekben vasárnap minden fodrászüzletet reggel fél 8 órától déli 12 óráig szabad nyitva tartani.
(3) Az (1) és a (2) bekezdés alapján nyitva tartott fodrászüzletben dolgozó fodrászmunkásnak a köznapi munkánál magasabb díjazás nem jár. Az alkalmazott vasárnapi munkaidejét úgy kell beosztani, hogy minden második vasárnapon teljes pihenőnapja legyen. A munkában töltött vasárnap helyett pedig az utána következő hét egyik köznapján egy teljes pihenőnapot kell adni.
(4) A kozmetikai-, manikür- és pedikürüzleteket az ország egész területén vasárnap egész napon át zárva kell tartani.
(5) Valamennyi fodrászüzletet az ország egész területén január 1-én, május 1-én, augusztus 20-án, karácsony mindkét napján, továbbá húsvét és pünkösd első napján egész napon át zárva kell tartani, viszont húsvét és pünkösd másodnapján, továbbá rendes munkanappá nem nyilvánított Gergely-naptár szerinti ünnepnapokon, valamint március 15-én a köznapi üzletnyitás időpontjától déli 12 óráig szabad nyitva tartani.
5. § A pályaudvarok belterületén a fodrászüzleteket minden nap - vasárnapokat és egyéb munkaszüneti napokat is beleértve - reggel 6 órától egyfolytában este 10 óráig szabad nyitva tartani.
6. § A jelen rendelet rendelkezései, valamint a helyi hatóságoknak a 2. § (3) bekezdésében foglallak alapján kiadott határozatai nem érintik az alkalmazottaknak a kollektív szerződésben a munkaidő, a túlmunka, valamint a munkaszüneti napokon végzett munka díjazása tekintetében biztosított jogait. A váltott munkarendszerben dolgozó üzletekben napi 8, heti 48 órán, más üzletekben pedig heti 00 órán túl alkalmazottat, foglalkoztatni sem a fodrász, sem a kozmetikai, illetve a manikűr- és pedikürüzletekben nem szabad. A túlmunka és munkaszüneti napokon végzett munka a kollektív szerződés szerint díjazandó, azzal az eltéréssel, hogy a váltott munkarendszerben dolgozó fodrászmunkásnak a vasárnap végzett munkáért sem jár magasabb díjazás.
7. § (1) A zárórán túl az üzlethelyiségbe új vendéget beengedni nem szabad, olyan vendéget azonban, aki a záróra előtt érkezett az üzlethelyiségbe, a zárórán túl legfeljebb 30 percig szabad kiszolgálni.
(2) A váltott munkarendszerben, az első napszakban dolgozó fodrászmunkást délután fél 3 órán túl csak az előbb már megkezdett munkája befejezéséig, legfeljebb azonban férfivendég kiszolgálása esetén még 30 percig, női vendég kiszolgálása esetén még egy óráig (fél 4-ig) szabad foglalkoztatni.
8. § E rendelet rendelkezéseinek vagy tilalmainak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágások tekintetében az 1942: VI. tc 9. §-ában, illetőleg az 1891: XIII. tc. 6. §-ában foglaltak irányadók.
9. § E rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 61200/1947. KSzM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 1948. évi 16. szám), valamint Újpest megyei város területére a 3633/1948. KSzM alatt, Kispest és Pestszentlőrinc megyei városok területére az 5727/1948. KSzM szám alatt és Pestszenterzsébet megyei város területére 11954/1948. KSzM alatt kiadott rendeleteim hatályukat vesztik. Ez a rendelet nem érinti a fürdőkben lévő fodrászüzletek vasárnapi nyitvatartásáról szóló 15000/1948. KSzM (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 1948. évi 99. szám) rendeleiben foglaltakat.
Budapest, 1948. évi szeptember hó 2-án.
A miniszter helyett:
Koszér Nándor s. k.,
államtitkár