Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

467800/1948. (VIII. 14.) BM rendelet

személyeknek tehergépkocsin szállítása tárgyában

A tehergépkocsin személyszállítás szabályozása tárgyában az 1929: XXXII. tc. 3. §-ában és a 7.400/1948. Korm. sz. rendelet 3. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:

I. FEJEZET

Csoportos személyszállítás magánhasználatú tehergépkocsin

Általános rendelkezések

1. § (1) A magánhasználatú tehergépkocsin csoportos személyszállításhoz a 7.400/1948. Korm. sz. rendelet (Magyar Közlöny Rendeletek Tára 160. szám, 1603. oldal) szerint szükséges engedélyt a tehergépkocsi üzembentartójánák a közlekedésügyi minisztertől írásban kell kérnie. A kérvényben a tehergépkocsi rendszámát, gyártmányát, hasznos terhelését fel kell tüntetni és a tehergépkocsi forgalmi engedélyét ahhoz betekintés végett mellékelni kell.

(2) A tehergépkocsi üzembentartója az engedélyt (mintája mellékletként csatolva) a szállítás megkezdésekor a gépjárómű vezetőjének átadni köteles.

(3) A gépjármű vezetője az engedélyt a szállítás tartama alatt magánál tartani és a közúti közlekedés ellenőrzésére jogosult hatóság, vagy hatósági közeg felszólítására felmutatni köteles.

(1) Csoportos személyszállítás esetében a tehergépkocsi üzembentartója a gépkocsi, illetőleg a pótkocsi által esetleg okozott balesetből reá háramló kártérítési kötelezettség biztosítása végett a (2) bekezdésben meghatározott összegek erejéig szavatossági biztosítást köteles kötni.

(2) Az (1) bekezdésben említett szavatossági biztosítás legkisebb összege:

a) sérülés, vagy halál esetére személyenként 15.000 forint,

b) tárgyrongálás esetére 3.000 forint.

(3) Bármennyi is a szállított személyek száma, a tehergépkocsi üzembentartója a sérülés, vagy halál esetére szóló szavatossági biztosítást 120.000 (Egyszázhúszezer) forintnál nagyobb összeg erejéig megkötni nem köteles.

(4) A biztosító intézet által a szavatossági biztosítás megkötéséről kiállított okiratot a tehergépkocsi üzembentartója a személyszállítás megkezdése előtt a tehergépkocsi vezetőjének átadni köteles.

(5) A tehergépkocsi vezetője az előző bekezdésben említett okiratot a közúti közlekedés ellenőrzésére jogosult hatóság, vagy hatósági közeg felszólítására felmutatni tartozik.

A tehergépkocsi felszerelése

3. § (1) A tehergépkocsit szilárd háttámlával és karfával ellátott - a szállítandó személyek részére elegendő paddal - kell felszerelni.

(2) A padoknak a kocsiszekrény oldalfalaitól függetleneknek kell lenniök.

(3) A padokat a tehergépkocsi szélességében, vagy hosszában úgy kell elhelyezni, hogy a szállítandó személyek a padokon akadálytalanul helyet foglalhassanak és a tehergépkocsiról akadálytalanul leszállhassanak.

(4) Olyan két padot, amelyeken az utasok egymásnak háttal foglalnak helyet, közös háttámlával és karfával szabad ellátni.

(5) A padokat az alvázhoz, vagy a padlóhoz szilárdan rögzíteni kell.

(6) A tehergépkocsit a padoknál legalább 30 cm-rel magasabb oldalfalakkal kell ellátni és az oldalfalakat olyan szerkezettel kell összekapcsolni, amely a tehergépkocsi rázódása esetén sem nyílhatik ki.

(7) A tehergépkocsit az utasok fel- és leszállására alkalmas lépcsővel, vagy hágcsóval kell ellátni. A lépcsőt, illetőleg a hágcsót a tehergépkocsin úgy kell elhelyezni, hogy az a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse és a közlekedést ne zavarja

(8) A tehergépkocsira olyan könnyen kezelhető jelzőkészüléket kell felszerelni, amely a tehergépkocsin szállított személyek és a gépkocsivezető között az állandó összeköttetést biztosítja.

Az utasok elhelyezésének rendje

4. § (1) Tehergépkocsin csak a forgalmi engedélyben megállapított teherbírásának megfelelő számú személyt szabad szállítani. Személyenként 80 (Nyolcvan) kg megterhelést kell számítani.

(2) Tehergépkocsin személy csak ülve szállítható. A személyeket a tehergépkocsin úgy kell elhelyezni, hogy a terhelés arányos legyen.

(3) A gépjáróművezető fülkéjében a gépjűróművezető mellett legfeljebb a terhelési táblán [20000/1948. Közl. M. rendelet 2. § (4) bek. t) pontja, Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 90-91. szám] feltüntetett számú személy foglalhat helyet.

Kocsikísérő kijelölése

5. § (1) Csoportos személyszállítás esetére a tehergépkocsi üzembentartója felelős kocsikísérőt kijelölni és részére feltűnő szolgálati jelvényt (karszalagot, stb.) beszerezni köteles. A kijelölt kocsikísérő a személyszállítás tartama alatt a tehergépkocsinak az utasok szállítására szolgáló részén köteles helyetfoglalni, - a vezetői fülkében nem tartózkodhatik, - a szolgálati jelvényét viselni tartozik.

(2) A kocsikísérő a szállított személyek rendellenes magatartásának megakadályozása, illetőleg megszüntetése érdekében haladéktalanul intézkedni köteles. Ha intézkedése eredménytelen, el kell rendelnie a tehergépkocsi megállítását.

(3) A tehergépkocsi vezetője a felelős kocsikísérő rendeletére tartozik a tehergépkocsit nyomban megállítani.

Személyek csoportos szállítása pótkocsis tehergépkocsin

6. § A csoportos személyszállításra használt tehergépkocsihoz kapcsolt pótkocsin - a fékező kivételével - személyt szállítani tilos.

A csoportos személyszállíásra használt tehergépkocsi menetsebessége.

7. § (1) Csoportos személyszállítás esetében a tehergépkocsit legfeljebb a 250000/1929. BM rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 1278. oldal) 5. és 81. §-aiban meghatározott sebességgel szabad vezetni.

(2) Az (1) bekezdésben említett tehergépkocsi nem lakott területen óránként legfeljebb 40 km-es sebességgel haladhat.

A csoportos személyszállításra szolgáló tehergépkocsi vezetőjére vonatkozó rendelkezés

8. § Csoportos személyszállításra használt tehergépkocsit csak olyan gépkocsivezető vezethet, aki megfelelő nemű közhasználatú gépkocsi vezetésére is jogosult. (155000/1945. BM rendelet 2. §-a; Magyar Közlöny 1946. évi 22. száma).

II. FEJEZET

Személyszállítás közhasználatú és magánhasználatú árut szállító tehergépkocsin

A szállítható személyek száma

9. § (1) Közhasználatú, vagy magánhasználatú tehergépkocsin, valamint a rakfelület nélküli vontató gépjáróműhöz (traktorhoz) kapcsolt első pótkocsin áruszállítás alkalmával a gépjáróművezetőn, a fékezőn és a gépjárómű valóságos és jogos üzembentartóján, valamint a vele közös háztartásban élő családtagjain felül csak:

a) árukísérőket (őröket); b) a szállított áru fel- és lerakásához szükséges munkásokat és

c) az üzembentartónak ipara (kereskedelmi tevékenysége) körébe tartozó munka elvégzése végeit a telephelyről a munka színhelyére, vagy onnan az üzembentartó telephelyére szállított szakmunkásokat (előadókat, beszerzőket stb.) szabad szállítani.

(2) Az árut szállító közhasználatú, vagy magánhasználatú tehergépkocsikhoz kapcsolt pótkocsin, valamint a rakfelület nélküli vontatógépjáróműhöz (traktorhoz) kapcsolt második pótkocsin - a fékező kivételével - személyt szállítani tilos.

10. § (1) Az árut szállító közhasználatú, vagy magánhasználatú tehergépkocsin, illetőleg pótkocsin szállított személyek száma a vezetővel és az üzembentartóval, ennek családtagjaival, illetőleg a fékezővel együtt nyolcnál több nem lehet.

(2) A 9. § (1) bekezdésében felsorolt személyeknek az (1) bekezdésben említett tehergépkocsi belsejében ülőhelyet kell biztosítani. A gépkocsivezető fülkéjében a gépkocsivezető mellett legfeljebb a terhelési táblán [4. § (3) bek.] feltüntetett számú személy foglalhat helyet.

(3) Árut szállító közhasználatú, vagy magánhasználatú tehergépkocsin, illetőleg pótkocsin személyi csak ülve szabad szállítani.

(4) A szállított személyek és az árurakomány súlya a gépkocsi, illetőleg a pótkocsi megállapított teherbíróképességét nem haladhatja túl. Egy személyre 80 (nyolcvan) kg. megterhelést kell számítani.

(5) A 9. § (1) bekezdésében felsorolt személyek a jelen § (2) és (3) bekezdésében meghatározott módon a telephelyére üresen haladó tehergépkocsin, illetőleg pótkocsin is helyet foglalhatnak.

Kisérőjegyzék kiállítása

11. § (1) Az az üzembentartó, aki a 9. § alapján, illetőleg a 10. § (5) bekezdésében említett esetben árut és személyeket, vagy csak személyeket helyközi forgalomban szállít, a személyek családi és utónevét, életkorát, foglalkozását és lakáscímét tartalmazó keltezéssel és aláírással (cégszerű aláírással stb.) ellátott jegyzéket kiállítani és szállítás megkezdése előtt igazolás céljára a gépjáróművezetőnek átadni köteles.

(2) A gépjáróművezető a kísérő jegyzéket magánál tartani és a közúti közlekedés ellenőrzésére jogosult hatóság, vagy hatósági közeg felhívására késedelem és vonakodás nélkül felmutatni köteles.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

12. § A jelen rendeletben foglalt rendelkezések az államrendőrség, a honvédség, a tűzoltóság, a vasút, a posta, az elektromos-, gáz-, a víz- és a csatornázási művek által működési területükön szolgálati célra használt gépjáróművekre, továbbá a közveszély, vagy elemi csapás elhárítása érdekében használt gépjáróművekre, végül a legfeljebb 750 (hétszázötven) kg. megengedett terhelésű zárt kocsiszekrényű áruszállító, illetőleg áru- és személyszállító (mindenes) gépjáróművekre nem vonatkoznak.

IV. FEJEZET

Büntető rendelkezések

13. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és tizenöt napig terjedhető elzárással büntetendő:

a) az az üzembentartó, aki az 1. § (4) bekezdésében foglaltak ellenére a közlekedésügyi miniszter által kiadott engedélyt a tehergépkocsi vezetőjének nem adja át,

b) a tehergépkocsi vezetője, ha az engedélyt az 1. § (5) bekezdésében foglaltak ellenére az ott megjelölt hatóság, vagy hatósági közeg felszólítására fel nem mutatja.

c) a tehergépkocsi üzembentartója, ha a 2. § (1) bekezdésében meghatározott szavatossági biztosítást nem köti meg, vagy ha azt nem a 2. § (2) bekezdésében feltüntetett összegek erejéig köti meg és ha a szavatossági biztosítás megkötéséről szóló okiratot a személyszállítás megkezdése előtt a tehergépkocsi vezetőjének át nem adja [2. § (4) bek.],

d) a tehergépkocsi vezetője, ha a szavatossági biztosítás megkötéséről szóló okiratot a 2. § (5) bekezdésében foglaltak ellenére az ott megjelölt hatótság, vagy hatósági közeg felszólítására fel nem mutatja,

e) az az üzembentartó, aki tehergépkocsiját személyszállítás esetén a 3. §-ban meghatározott módon nem szereli fel,

f) az aki tehergépkocsin a 4. § (1) bekezdésében foglaltak ellenére annak teherbírását meghaladó számú személyt szállít,

g) az, aki tehergépkocsin csoportosan szállított személyeket, nem a 4. § (2) bekezdésében előírt módon helyezi el.

h) az üzembentartó, ha tehergépkocsiján történő csoportos személyszállítás esetében az 5. § (1) bekezdésében foglaltak ellenére felelős kocsikísérő kijelöléséről és annak szolgálati jelvénnyel ellátásáról nem gondoskodik,

i) az a kocsikísérő, aki az 5. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak ellenére a tehergépkocsinak nem az utasok szállítására szolgáló részén foglal helyet, menetközben szolgálati jelvényét nem viseli, a szállított személyek rendellenes magatartásának megakadályozása, illetőleg megszüntetése érdekében haladéktalanul nem intézkedik, illetőleg ha intézkedése eredménytelen, a tehergépkocsi megállását el nem rendeli,

j) az a gépkocsivezető, aki a felelős kocsikísérő rendeletére a tehergépkocsit nyomban meg nem állítja [5. § (3) bek.],

k) az, aki a tehergépkocsihoz kapcsolt pótkocsin a fékezőn felül más személyt is szállít (6. §),

l) az aki a csoportos személyszállításra használt tehergépkocsit a 7. § (2) bekezdésében meghatározottnál nagyobb sebességgel vezeti.

m) az üzembentartó, ha csoportos személyszállításra, szolgáló tehergépkocsiján olyan gépjáróművezetőt alkalmaz, aki megfelelő nemű közhasználatú gépkocsivezetői igazolvánnyal nem rendelkezik (8. §),

n) az, aki csoportos személyszállításra használt tehergépkocsit megfelelő nemű közhasználatú gépkocsivezetői igazolvány nélkül vezet (8. §),

o) az, aki olyan közhasználatú, vagy magánhasználatú árut szállító tehergépkocsival, illetőleg olyan rakfelület nélküli vontató tehergépjáróműhöz (traktorhoz) kapcsolt áruszállító első pótkocsival vesz részt a közúti forgalomban, amelyen a 9. § (1) és (2) bekezdésében fel nem sorolt személyek is utaznak,

p) az, aki közhasználatú, vagy magánhasználatú árut szállító tehergépkocsin, illetőleg rakfelület nélküli vontató gépjáróműhöz (traktorhoz) kapcsolt áruszállító pótkocsin nyolcnál több személyt szállít [10. § (1) bek.],

r) az, aki a személyszállításra is használt közhasználatú, vagy magánhasználatú árut szállító tehergépkocsit (pótkocsit) a 10. § (4) bekezdésében foglaltak ellenére, a megengedett teherbíráson felül megterheli,

s) az, aki közhasználatéi, vagy magánhasználatú, árut szállító tehergépkocsin, illetőleg pótkocsin a személyeket nem ülve szállítja [10. § (3) bek.],

t) az üzembentartó, ha az árut szállító tehergépkocsin (pótkocsin) szállított személyekről a 11. § (1) bekezdésében előírt kísérőjegyzéket nem az előírt módon állítja ki, vagy azt a gépjáróművezetőnek nem adja át,

u) az a gépjáróművezető, aki a 11. § (1) bekezdése alapján neki átadott kísérőjegyzéket közlekedés közben magánál nem tartja, vagy azt a 11. § (2) bekezdésében foglaltak ellenére késedelem és vonakodás nélkül fel nem mutatja.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928: X. törvénycikk rendelkezéseit a 8.960/1946. ME rendeletben (Magyar Közlöny 173. szám) foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(3) Az (1) bekezdésben felsorolt kihágások miatt az eljárás az államrendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik.

(4) Az 1929. XXX. tc. 59. § (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából az (1) bekezdés e), f), g), h), m), o), p), r), s) és t) pontjaiban felsorolt kihágások tekintetében szakminiszternek a közlekedésügyi minisztert kell tekinteni. A többi pontokban felsorolt kihágások tárgyában III. fokon a belügyminiszter dönt.

V. FEJEZET

Hatálybalépés és hatályon kívül helyezett jogszabályok

14. § Jelen rendelet, a 8. §-ban foglalt rendelkezés, kivételével, a kihirdetését követő nyolcadik napon, a 8. §-ban foglalt rendelkezés pedig 1948. évi október hó 1. napján lép hatályba. Ezeken a napokon a miniszteri rendeletek ellenkező rendelkezései, különösen a 157000/1933. BM rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 1202. oldal) a 162300/1933. BM rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 2703. oldal), a 85700/1940. BM rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 2841. oldal) és a 324000/1947. BM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 2017. oldal) hatályukat vesztik.

Budapest, 1948. évi július hó 2-án.

Kádár János s. k.,

belügyminiszter

Gerő Ernő s. k.,

közlekedésügyi miniszter

(Minta a 467800/1948. BM rendelethez)

Tartalomjegyzék