50800/1948. (IV. 25.) FM rendelet
a gazdasági munkavállalóknak munkára közvetítésénél követendő sorrend megállapítása. valamint a munkaerőellátás biztosítása tárgyában
A munkaadók és a gazdasági munkások közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1898: II. tc. 77. §-ában kapott felhatalmazás alapján a gazdasági munkaközvetítés szabályozása és a gazdasági munkaerővel való tervszerű gazdálkodás biztosítása tárgyában 100.800/1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 160. szám) kiegészítéseképpen a következőket rendelem:
1. § (1) A jelen rendelet szempontjából gazdasági munkaközvetítő iroda a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetsége (a továbbiakban : FF. KOSZ) állal a 100800/1945. FM rendelet alapján fenntartott gazdasági munkaközvetítői iroda, ahol pedig ilyen nem működik, ott a 140140/1946. FM rendelet (Magyar Közlöny 25. szám) alapján működő községi (hatósági) munkaközvetítő hivatal (a továbbiakban: munkaközvetítő iroda).
(2) Az (1) bekezdésben említett gazdasági munka fogalma alá tartozik a mező- és erdőgazdaság, az állattenyésztés, a halászat, a kert- és szőlőmivelés. a gyümölcstermesztés, a selyemtermelés és a méhészét, valamint az ezekkel összefüggő és főként e gazdasági ágak saját nyerstermékeinek feldolgozásával és eladásával foglalkozó mellékiparágak, úgyszintén a földmunkák körében végzett minden munka (100800/1945. FM rendelet 1. §).
2. § A gazdasági munkaközvetítö irodák a gazdasági munkavállalókat a jelen rendelet 3. §-ában megállapított sorrend betartása mellett kötelesek munkára közvetíteni.
3. § (1) A gazdasági munkavállalókat az alábbi sorrend szerint kell munkára közvetíteni;
a) elsősorban kell közvetíteni a mezőgazdasági munkával élethivatásszerűen foglalkozó azt a munkavállalót, akinek állandó lakhelye a munkaközvetítő iroda működése területén van ós amellett vagyontalan és családfenntartó ;
b) másodsorban kell közvetíteni a mezőgazdasági munkával élethivatásszerűen foglalkozó és a munkaközvetítő iroda működése területén állandó lakhellyel biró azt a munkavállalót, akinek a tulajdonában (birtokában) 5 kat. holdat meg nem haladó szántóterület, vagy 1 kat. holdat meg nem haladó szőlő, vagy gyümölcsös, avagy öntözőberendezéssel ellátott kert van és amellett legalább négy - önálló keresettél nem bíró - családtag eltartásáról kell gondoskodnia;
c) harmadsorban kell közvetiteni az a) vagy b) pont alá eső és a végzendő munka teljesítési helyével szomszédos községben (városban) lakó azt a munkavállalót, akit az állandó lakóhelye szerint illetékes munkaközvetítő iroda lakóhelyén munkára közvetíteni megfelelő kereslet hiányában nem tud;
d) negyedsorban kell közvetiteni az a) -c) pontok valamelyike alá tartozó azt a munkavállalót, aki négynél kevesebb önálló keresettel nem bíró családtag eltartásáról gondoskodik, továbbá, aki nem családfenntartó;
e) ötödsorban kell közvetíteni azt a munkavállalót, aki az a) vagy a b) pont alatti csoportba tartozik ugyan, de nem a szomszédos, hanem távolabbi községben (városban) lakik;
f) hatodsorban kell közvetíteni a mezőgazdasági munkával nem élethivatásszerűen foglalkozó helybeli, ilyenek hiányában más községbeli (városbeli) munkavállalót.
(2) Azt a munkavállalót, aki hadifogságból deportálásból) tért haza, vagy hadigondozott, az (1) bekezdésben megállapított egyes csoportokon belül azonos feltételek mellett is a többi munkavállalóval szemben előnyben kell részesíteni.
4. § Ha a munkáltató a 3. § (1) bekezdésének a) vagy b) pontja alá eső valamely munkavállalót névszerint igényel munkára, a munkaközvetítő iroda az ilyen igénylést teljesítheti. A 3. § (1) bekezdésének b) pontja alá eső név szerint igényelt munkavállaló közvetítése megtagadható, ha a munkaközvetítő iroda a 3. § (1) bekezdésének a) pontja alá eső más munkavállalót tud munkára közvetíteni.
5. § (1) A mezőgazdasági főidényben (május hó 1. napjától szeptember hó 30. napjáig) a munkaközve-litö iroda vezetője köteles minden hét csütörtök napján a FÉKOSZ vármegyei munkaközvetítő irodájának (a továbbiakban : vármegyei titkárnak) távbeszélő útján jelentést tenni arról, hogy működése területén :
a) a 3. § (1) bekezdésének a) és b) pontja alá eső munkavállalók közül - a helybeli munkaerőigény-lések kielégítése és a várható szükségletek figyelembevétele után - hány munkavállaló vár még elhelyezésre ;
b) a 3. § (1) bekezdésének a) vagy b) pontja alá eső munkavállaló hiánya esetében milyen munkára és hány munkavállalóra van még szükség avégből hogy a helybeli munkaerőígénylések kielégíthetők legyenek.
(2) Ha az (1) bekezdésben emiitett munkavállalók ban sem felesleg, sem hiány nincs, a munkaközvetítő iroda vezetőjének erről nem kell a vármegyei titkár hoz jelentést tennie.
6. § (1) A vármegyei titkár az 5. § értelmében tett jelentések adatait köteles soronkivül nyilvántartásba foglalni és a vármegye területén az egyes községekből (városokban) mutatkozó munkaerőhiánynak és munkaerőfeleslegnek a kiegyenlítése iránt a vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelővel egyetértésben haladéktalanul intézkedni.
(2) A vármegyei titkár köteles a mezőgazdasági főidényben (május hó 1. napjától szeptember hó 30. napjáig terjedő időben) minden héten - hétfői napon - a FÉKOSZ munkaközvetítő irodák országos központjának távbeszélőn jelentést lenni arról, hogy az 5. § értelmében bejelentett munkaerő igénylések kielégítése, illetőleg a bejelentett munkaerőfeleslegek elhelyezése után :
a) a 3. § (1) bekezdésének a) és b) pontja alá eső munkavállalók közül a vármegye területén hány munkavállaló vár még elhelyezésre ;
b) munkaerőhiány esetében hány és milyen munkavállalónak más vármegye területéről való közvetítése szükséges.
7. § A munkaközvetítő irodák országos központja a 6. § (2) bekezdése értelmében tett jelentések adatait nyilvántartásba veszi és a munkaerőhiánynak, illetőleg munkaerőfeleslegnek országos viszonylatban történő kiegyenlítésé iránt az Országos Gazdasági Munkaügyi Felügyelőséggel egyetértésben haladéktalanul intézkedik.
8. § A FÉKOSZ munkaközvetítő irodák országos központja az Országos Gazdasági Munkaügyi Felügyelőséggel egyetértésben köteles haladéktalanul szabályozni az egyes vármegyék területén belül mutatkozó munkaerőhiányok és munkaerőfeleslegek kiegyenlítése tekintetében követendő eljárást.
9. § .
A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és c nappal az aratási és cséplési munkálatokhoz közvetítendő munkavállalók sorrendjének megállapítása tárgyában kiadott 171150/1947. FM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 138. szám) hatályát veszti.
Budapest, 1948. évi április hó 24-én.
A miniszter helyett :
Keresztes Mihály s. k.,
államtitkár