Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

50800/1948. (IV. 25.) FM rendelet

a gazdasági munkavállalóknak munkára közvetítésénél követendő sorrend megállapítása. valamint a munkaerőellátás biztosítása tárgyában

A munkaadók és a gazdasági munkások közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1898: II. tc. 77. §-ában kapott felhatalmazás alapján a gazdasági munkaközvetítés szabályozása és a gazdasági munkaerővel való tervszerű gazdálkodás biztosítása tárgyában 100.800/1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 160. szám) kiegészítéseképpen a következőket rendelem:

1. § (1) A jelen rendelet szempontjából gazdasági munkaközvetítő iroda a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetsége (a továbbiakban : FF. KOSZ) állal a 100800/1945. FM rendelet alapján fenntartott gazdasági munkaközvetítői iroda, ahol pedig ilyen nem működik, ott a 140140/1946. FM rendelet (Magyar Közlöny 25. szám) alapján működő községi (hatósági) munkaközvetítő hivatal (a továbbiakban: munkaközvetítő iroda).

(2) Az (1) bekezdésben említett gazdasági munka fogalma alá tartozik a mező- és erdőgazdaság, az állattenyésztés, a halászat, a kert- és szőlőmivelés. a gyümölcstermesztés, a selyemtermelés és a méhészét, valamint az ezekkel összefüggő és főként e gazdasági ágak saját nyerstermékeinek feldolgozásával és eladásával foglalkozó mellékiparágak, úgyszintén a földmunkák körében végzett minden munka (100800/1945. FM rendelet 1. §).

2. § A gazdasági munkaközvetítö irodák a gazdasági munkavállalókat a jelen rendelet 3. §-ában megállapított sorrend betartása mellett kötelesek munkára közvetíteni.

3. § (1) A gazdasági munkavállalókat az alábbi sorrend szerint kell munkára közvetíteni;

a) elsősorban kell közvetíteni a mezőgazdasági munkával élethivatásszerűen foglalkozó azt a munkavállalót, akinek állandó lakhelye a munkaközvetítő iroda működése területén van ós amellett vagyontalan és családfenntartó ;

b) másodsorban kell közvetíteni a mezőgazdasági munkával élethivatásszerűen foglalkozó és a munkaközvetítő iroda működése területén állandó lakhellyel biró azt a munkavállalót, akinek a tulajdonában (birtokában) 5 kat. holdat meg nem haladó szántóterület, vagy 1 kat. holdat meg nem haladó szőlő, vagy gyümölcsös, avagy öntözőberendezéssel ellátott kert van és amellett legalább négy - önálló keresettél nem bíró - családtag eltartásáról kell gondoskodnia;

c) harmadsorban kell közvetiteni az a) vagy b) pont alá eső és a végzendő munka teljesítési helyével szomszédos községben (városban) lakó azt a munkavállalót, akit az állandó lakóhelye szerint illetékes munkaközvetítő iroda lakóhelyén munkára közvetíteni megfelelő kereslet hiányában nem tud;

d) negyedsorban kell közvetiteni az a) -c) pontok valamelyike alá tartozó azt a munkavállalót, aki négynél kevesebb önálló keresettel nem bíró családtag eltartásáról gondoskodik, továbbá, aki nem családfenntartó;

e) ötödsorban kell közvetíteni azt a munkavállalót, aki az a) vagy a b) pont alatti csoportba tartozik ugyan, de nem a szomszédos, hanem távolabbi községben (városban) lakik;

f) hatodsorban kell közvetíteni a mezőgazdasági munkával nem élethivatásszerűen foglalkozó helybeli, ilyenek hiányában más községbeli (városbeli) munkavállalót.

(2) Azt a munkavállalót, aki hadifogságból deportálásból) tért haza, vagy hadigondozott, az (1) bekezdésben megállapított egyes csoportokon belül azonos feltételek mellett is a többi munkavállalóval szemben előnyben kell részesíteni.

4. § Ha a munkáltató a 3. § (1) bekezdésének a) vagy b) pontja alá eső valamely munkavállalót névszerint igényel munkára, a munkaközvetítő iroda az ilyen igénylést teljesítheti. A 3. § (1) bekezdésének b) pontja alá eső név szerint igényelt munkavállaló közvetítése megtagadható, ha a munkaközvetítő iroda a 3. § (1) bekezdésének a) pontja alá eső más munkavállalót tud munkára közvetíteni.

5. § (1) A mezőgazdasági főidényben (május hó 1. napjától szeptember hó 30. napjáig) a munkaközve-litö iroda vezetője köteles minden hét csütörtök napján a FÉKOSZ vármegyei munkaközvetítő irodájának (a továbbiakban : vármegyei titkárnak) távbeszélő útján jelentést tenni arról, hogy működése területén :

a) a 3. § (1) bekezdésének a) és b) pontja alá eső munkavállalók közül - a helybeli munkaerőigény-lések kielégítése és a várható szükségletek figyelembevétele után - hány munkavállaló vár még elhelyezésre ;

b) a 3. § (1) bekezdésének a) vagy b) pontja alá eső munkavállaló hiánya esetében milyen munkára és hány munkavállalóra van még szükség avégből hogy a helybeli munkaerőígénylések kielégíthetők legyenek.

(2) Ha az (1) bekezdésben emiitett munkavállalók ban sem felesleg, sem hiány nincs, a munkaközvetítő iroda vezetőjének erről nem kell a vármegyei titkár hoz jelentést tennie.

6. § (1) A vármegyei titkár az 5. § értelmében tett jelentések adatait köteles soronkivül nyilvántartásba foglalni és a vármegye területén az egyes községekből (városokban) mutatkozó munkaerőhiánynak és munkaerőfeleslegnek a kiegyenlítése iránt a vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelővel egyetértésben haladéktalanul intézkedni.

(2) A vármegyei titkár köteles a mezőgazdasági főidényben (május hó 1. napjától szeptember hó 30. napjáig terjedő időben) minden héten - hétfői napon - a FÉKOSZ munkaközvetítő irodák országos központjának távbeszélőn jelentést lenni arról, hogy az 5. § értelmében bejelentett munkaerő igénylések kielégítése, illetőleg a bejelentett munkaerőfeleslegek elhelyezése után :

a) a 3. § (1) bekezdésének a) és b) pontja alá eső munkavállalók közül a vármegye területén hány munkavállaló vár még elhelyezésre ;

b) munkaerőhiány esetében hány és milyen munkavállalónak más vármegye területéről való közvetítése szükséges.

7. § A munkaközvetítő irodák országos központja a 6. § (2) bekezdése értelmében tett jelentések adatait nyilvántartásba veszi és a munkaerőhiánynak, illetőleg munkaerőfeleslegnek országos viszonylatban történő kiegyenlítésé iránt az Országos Gazdasági Munkaügyi Felügyelőséggel egyetértésben haladéktalanul intézkedik.

8. § A FÉKOSZ munkaközvetítő irodák országos központja az Országos Gazdasági Munkaügyi Felügyelőséggel egyetértésben köteles haladéktalanul szabályozni az egyes vármegyék területén belül mutatkozó munkaerőhiányok és munkaerőfeleslegek kiegyenlítése tekintetében követendő eljárást.

9. § .

A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és c nappal az aratási és cséplési munkálatokhoz közvetítendő munkavállalók sorrendjének megállapítása tárgyában kiadott 171150/1947. FM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 138. szám) hatályát veszti.

Budapest, 1948. évi április hó 24-én.

A miniszter helyett :

Keresztes Mihály s. k.,

államtitkár