Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1948. évi LIII. törvénycikk

a kiváltságos haszonvételi jogok megszüntetéséről

Emlékezetül adom mindenkinek, akit illet, hogy Magyarország Országgyűlése a következő törvénycikket alkotta:

I. fejezet

Egyes vásártartási jogok megszüntetése

1. § (1) A jelen törvény rendelkezései szempontjából vásár: az országos-, havi és heti állatvásár, valamint az országos havi és heti kirakóvásár.

(2) A jelen törvény rendelkezései szempontjából nem minősül vásárnak a nemzetközi, országos vagy helyi jellegű ipari vagy mezőgazdasági árumintavásár, kiállítás, állatbemutató, állatdijazás, továbbá a búcsú vagy bérmálás alkalmából engedélyezett, valamint a szokásos jótékonycélú vagy más közérdekű alkalmi árusitás, végül a piaci árusitás.

2. § (1) Vásártartási joga csak községnek /:városnak:/ lehet.

(2) Királyi adományon vagy bármely más jogcímen alapuló vásártartási jogok - kivéve valamely községet /:várost:/ megillető vásártartási jogot - a jelen törvény hatálybalépésének napján megszünnek.

(3) Valamely községet /:várost:/ megillető vásártartási jog tekintetében az alábbi rendelkezések irányadók:

a) a miniszteri engedélyen alapuló vásártartási jog hatályát a jelen törvény nem érinti;

b) ha a község /:város:/ az a) pont hatálya alá nem eső vásártartási jogát fenn kívánja tartani, erre irányuló kérelmét a jelen törvény hatálybalépésétől számított hatvan nap alatt köteles a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszternél előterjeszteni. Az új engedélyt megadó vagy a kérelmet elutasító határozat kézbesítésének napján a községnek /:városnak:/ a korábbi engedélyen alapuló vásártartási joga megszűnik;

c) ha a község /:város:/ az a) pont hatálya alá nem/eső vásártartási jogának fenntartását a b) pontban foglalt határidő alatt nem kéri, a vásártartási jog a jelen törvény hatálybalépését követő hatvanadik napon megszűnik.

3. § (1) Ha a megszünt vásártartási jog helyett a község /:város:/ részére a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter új vásártartási jogot engedélyezett és a község /:város:/ vásártérrel, berendezési és felszerelési tárgyakkal nem rendelkezik, az eddigi jogosult köteles a tulajdonában lévő vásárteret, továbbá az ahhoz tartozó és vásár tartás célját szolgáló berendezési és felszerelési tárgyakat a község /:város:/ kívánságára, ennek közlésétől számított tizenöt nap alatt a község /:város:/ tulajdonába vagy használatára átengedni. Ha a tulajdonba átengedés, illetőleg a használat feltételei tekintetében az érdekeltek megegyezni nem tudnak, azok meghatározását bármelyik fél a vásártér fekvése szerint illetékes járásbiróságtól keresettel kérheti. Ennek az eljárásnak azonban az átengedési kötelezettségre nincs halasztó hatálya.

(2) Ha a köszég /:város:/ az előbbi bekezdés rendelkezésén alapuló átengedésre vonatkozó kivánságát az új vásártartási engedély kiállításának napjától számitott három hónap alatt, de le később az 1949. évi december hó 31. napjáig a volt jogosulttal nem közli, az utóbbi az átengedés kötelezettsége alól mentesül

(3) Ha a vásárteret, a berendezési és felszerelési tárgyakat az eddigi jogosult bérleti jog alapján birtokolja, a bérleti viszonyba - kivánságára - azonos feltételek mellett a község /:város:/ lép. A község /:város:/ azonban a bérleti jogviszony átszállása helyett a bérlet tárgyainak tulajdonba átengedését kérheti. Ilyen esetben a tulajdonba átengedés feltételeinek rnegállapitására az (1) bekezdés, a község /:város:/ átengedésre vonatkozó nyilatkozatának időpontjára nézve pedig a (2) bekezdés rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.

4. § A jelen törvény rendelkezései folytán megszünő vásártartás jogért kártalanitás nem jár. Ha a megszünő vásártartási jog haszonbérbe van adva, a jelen törvény hatálybalépésének napján a haszonbérleti jogviszony is megszűnik; megszűnéséért kártalanitás nem jár.

5. § (1) A jelen törvény hatálybalépésének napjától kezdve vásártartási jogot haszonbérbe adni nem lehet.

(2) A jelen törvény hatálybalépésének napján fennálló és a 2. § értelmében hatályában fenntartott vásártartási jogra vonatkozó az a haszonbérleti szerződés, amely határozott időre köttetett legkésőbb a szerződésben megállapitott időpontban megszűnik, az a haszonbérleti szerződés pedig, amely határozatlan időre köttetett, kártalanitás nélkül legkésőbb az 1950. évi december hó 31. napján szünik meg.

6. § A kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter a községek /:városok:/ részére kiadott vásártartási engedélyeket bevonhatja abból a célból, hogy helyükbe - a községet /:várost:/ megillető összes városok feltüntetésével - új vásártartási engedélyt adjon ki.

7. § Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, vétséget követ el és három évig terjedhető fogházzal büntetendő az az átengedésre kötelezett, aki a vásártérnek továbbá a berendezési és felszerelési tárgyaknak a 3. §-ban meghatározott időben való átadását megtagadja, valamint az, aki kötelezettségének teljesitését a vásártér, berendezési és felszerelési tárgyak elidegenítése, megsemmisitése, megrongálása vagy egyébként használhatatlanná tétele által meghiúsitja.

II. fejezet

A királyi kiváltságlevélen alapuló komp- /:rév-:/ jogok, valamint vámszedési jogok megszüntetése

8. § (1) Királyi kiváltságlevélen alapuló és az 1890: I. t. c. 92. §-a alapján igazoltnak kimondott, a földtulajdonhoz fűződő vagy személyes jogon gyakorolt komp- /:rév-:/ jog, továbbá az azzal, valamind hiddal és hajóhiddal kapcsolatos vámszedési jog a jelen törvény hatálybalépésének napján megszünik.

(2) A jelen törvény hatálybalépésének napjától kezdve a komp- /:rév-/ jog, továbbá az azzal, valamint hiddal és hajóhiddal kapcsolatos vámszedési jog - kivéve a 10. §-ban foglalt rendelkezéseket - csak a közlekedésügyi miniszter engedélye alapján gyakorolható.

9. § A 8. §-ban foglalt rendelkezések folytán megszünő komp- /:rév:/ jog, valamint vámszedési jogért kártalanitás nem jár. Ha a 8. § rendelkezése folytán megszünő jog haszonbérbe van adva, a jelen törvény hatálybalépésének napján a haszonbérleti jogviszony is megszűnik; megszűnéséért kártalanitás nem jár.

10. § A 8. § rendelkezése értelmében megszűnő jog tulajdonosa, haszonélvezője, illetőleg haszonbérlője a jelen törvény hatálybalépésének napjától számitott hatvan nap alatt ugyanarra a helyre szóló komp- /:rév:/ jognak, továbbá az ahhoz fűződő, illetőleg hiddal vagy hajóhiddal kapcsolatos vámszedési jognak engedélyezését kérheti. A most felsorolt személyeket a megjelölt határidőn belül harmadik személyekkel szemben elsőbbség illeti meg.

11. § (1) A 8. § értelmében megszűnő jog volt tulajdonosa, illetőleg haszonbérlője, aki a jelen törvény hatálybalépésének napjáig a forgalmat fenntartani köteles volt, köteles a forgalmat a jelen törvény hatálybalépésének napját követő legfeljebb három hónapig, illetőleg ezen a határidőn belül mindaddig, amig az engedélyezési eljárás /:10. §:/ befejeződik, továbbra is fenntartani..

(2) Ha az (1) bekezdésben emlitett személyek az ott megszabott kötelességüknek nem tesznek eleget, a közlekedésügyi miniszter a forgalom fenntartásához szükséges, berendezési és felszerelési tárgyakat az előző bekezdésben emlitett időre kártalanitás nélkül igénybe veheti.

12. § (1) A jelen törvény hatálybalépésének napjától kezdve a komp-/:rév-:/ jog, továbbá az azzal, valamint hiddal és hajóhiddal kapcsolatos vámszedési jognak haszonbérbeadásához a közlekedésügyi miniszter engedélye szükséges.

(2) Felhatalmaztatik a közlekedésügyi miniszter, hogy a komp- /:rév-/ jog, továbbá az azzal, valamint hiddal és hajóhiddal kapcsolatos vámszedési jog gyakorlását és az ilyen jog gyakorlására jogositó engedély visszavonásának feltételeit rendelettel szabályozza.

III. fejezet

A királyi kisebb haszonvételi malomjog megszüntetése

13. § A királyi kisebb haszonvételi malomjogok a jelen törvény hatálybalépésének napján megszünnek; megszünésükért kártalanítás nem jár.

IV. fejezet

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

14. § A jelen törvény hatálybalépésének napját a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter a közlekedésügyi, valamint az iparügyi miniszterrel egyetértve rendelettel állapitja meg. A jelen törvény 1-7. §-ának végrehajtásáról a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter, 8-12. §-ának végrehajtásáról a közlekedésügyi miniszter, 13. §-ának végrehajtásáról pedig az iparügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértve gondoskodik.

E törvénycikk kihirdetését elrendelem.

Ezt a törvénycikket mint a nemzet akaratát mindenki köteles megtartani.

Kelt Budapesten, ezerkilencszáznegyvennyolcadik évi december hó első napján.

Szakasits Árpád s. k.,

köztársasági elnök

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék