1948. évi LVII. törvénycikk
a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem létesítéséről
Emlékezetül adom mindenkinek, akit illet, hogy Magyarország Országgyűlése a következő törvénycikket alkotta:
1. § A közgazdasági tudományok eredményes művelése, a magasabb közgazdasági ismeretek tanítása, valamint a tervgazdálkodás követelményeinek megfelelő felsőfokú közgazdasági szakképzés biztosítása céljából Budapesten Magyar Közgazdaságtudományi Egyetemet kell létesíteni.
2. §[1]
3. § (1) Az Egyetem élén a rektor áll, akit az egyetemi tanszékek tanárai saját kebelükből egy évi időtartamra választanak.
(2) A rektor helyettese a kurátor, akit az egyetemi tanszékek tanárai közül öt évi időtartamra a vallás- és közoktatásügyi miniszter nevez ki. A kurátor vezeti az Egyetem közigazgatását és irányítja a rektorral egyetértésben az Egyetem tanulmányi ügyeit. A kurátor e minőségében a vallás- és közoktatásügyi miniszternek tartozik fegyelmi felelősséggel.
4. §[2]
5. §[3] Az Egyetem szervezeti szabályzatát - ennek keretében különösen az osztályok és évfolyamok számát, az osztályok elnevezését és tudománykörét, valamint az Egyetem szerveinek hatáskörét és működési rendjét - továbbá az Egyetem tanulmányi, fegyelmi és vizsgálati rendjét, szigorlati és doktori szabályzatát a hazai egyetemek megfelelő szabályainak és a kialakult gyakorlatnak figyelembevételével, de a jelen törvényre tekintettel, szükséges módosításokkal a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.
6. § (1) Az Egyetem tanszékeinek, tanszemélyzetének, valamint egyéb alkalmazottainak létszámát a vallás- és közoktatásügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.
(2) Az Egyetem nyilvános rendes tanárainak kinevezése iránt az Egyetem létesítése alkalmával elsőízben - a vallás- és közoktatásügyi miniszter önállóan tesz a köztársasági elnökhöz előterjesztést; a későbbi kinevezések során ezek tekintetében a vallás- és közoktatásügyi miniszternek az Egyetem javaslatot tesz.
(3) Az Egyetem egyéb alkalmazottainak kinevezése, illetőleg beosztása iránt a vallás- és közoktatásügyi miniszter a fenálló szabályok és a kialakult gyakorlat szerint intézkedik.
7. § (1) A budapesti József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közgazdaságtudományi kara, valamint az említett kar mellett létesített Keleti Intézet és egyéb mérnöki továbbképző tanfolyam megszűnik.
(2) A vallás- és közoktatásügyi miniszter felhatalmazást kap arra, hogy a volt közgazdaságtudományi kar, valamint az (1) bekezdésben említett intézet és tanfolyam tanárait és egyéb alkalmazottait az Egyetemhez, vagy más megfelelő közszolgálati állásra kinevezze (beossza), illetőleg kinevezésre előterjessze. Azt az alkalmazottat, akit ilyen módon nem lehet megfelelően elhelyezni, vagy aki beosztását nem fogadja el, szabályszerű elbánás alá kell vonni.
(3) Mindazok a jogok és kötelességek, amelyek eddig a közgazdaságtudományi kart törvény vagy más jogszabály értelmében megillették, illetőleg terhelték - ideértve a doktorrá avatás és egyetemi magántanárrá képesítés jogát is - a jelen törvény hatálybalépésétől kezdve az 1. §-ban megjelölt cél nak megfelelő keretek között a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetemet fogják megilletni, illetőleg terhelni.
8. § Az Egyetemen szerzett oklevelek, illetőleg végbizonyítványok képesítő hatályát a magyar köztársaság kormánya rendelettel állapítja meg.
9. § A József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a jelen törvény hatálybalépésétől kezdve József Nádor Műszaki Egyetem néven folytatja működését.
10. § A jelen törvény végrehajtásával kapcsolatban szükséges átmeneti rendelkezéseket - ideértve a volt közgazdaságtudományi kar hallgatóinak további tanulmányait, valamint ezek során eddigi tanulmányaik beszámítását - a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.
11. § A jelen törvény kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a vallás- és közoktatásügyi miniszter gondoskodik.
E törvénycikk kihirdetését elrendelem.
Ezt a törvénycikket mint a nemzet akaratát mindenki köteles megtartani.
Kelt Budapesten, ezerkilencszáznegyvennyolcadik évi december hó huszonegyedik napján.
Szakasits Árpád s. k.,
köztársasági elnök
Dobi István s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte az 1955. évi 30. törvényerejű rendelet 2. § -a. Hatálytalan 1955.09.14.
[2] Hatályon kívül helyezte az 1955. évi 30. törvényerejű rendelet 2. § -a. Hatálytalan 1955.09.14.
[3] A norma tartalmát módosította az 1956. évi 4. törvényerejű rendelet 7. § (2) bekezdése. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.