Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6050/1948. (V. 30.) Korm. rendelet

csekkbetétkönyv rendszeresítése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az állami közigazgatás költségvetésében előirányzott hitelek terhére ellátmányban részesülő hatóságok, hivatalok, üzemek, intézetek és intézmények (a továbbiakban: állami közigazgatási szerv) részére a készpénzellátmány kezelésére a postatakarékpénztár által kibocsátott csekkbetétkönyvet kell nyitni. Az ellátmányt a csekkbetétkönyvben kell jóváírni, s ennek terhére visszafizetéseket csak a csekkbetétkönyvet kiállító postahivatal teljesíthet.

(2) A csekkbetétkönyvben az állami közigazgatási szerv ellátmányán kívül semmiféle más pénz nem helyezhető el.

(3) A készpénzellátmány a csekkbetétkönyv mellett ellálmányszámlán is kezelhető.

2. § (1) A csekkbetétkönyvt az abban megnevezett állami közigazgatási szerv ál nem ruházhatja és a csekkbetétkönyv álladéka ellátmányba tartozó készpénznek tekintendő.

(2) A csekkbetétkönyv kiállításáért és kezeléséért az állami közigazgatási szervtől díjat szedni nem szabad. A csekkbetétkönyben elhelyezett összeg után a postatakarékpénztár kamatot nem fizet.

(3) A postát a csekkbetétkönyvek kezeléséért díjazás illeti meg. amelyei a postatakarékpénztár térit.

3. § (1) Az állami közigazgatási szerv a csekk betétkönyvből csak készpénzben teljesítendő kifizetés céljára és kizárólag napi szükségletének megfelelő összeget vehet fel.

(2) Az állami közigazgatási szerv pénztárában a napi pénztárzárlat után csak havi ellátmányának négy százalékát kitevő pénzösszeget, legfeljebb azonban ezer forintot, ha pedig a havi ellátmány négy százaléka száz forintnál kevesebb; száz forintot tarthat; az ezt meghaladó összeget a csekkbelétkönyvre visszafizetni köteles.

(3) A jelen § előző bekezdései nem akadályozzák azt, hogy az állami közigazgatási szerv a jelen §-ban meghatározott, összegen felül oly összeget, amely illetmény (munkabér) kifizetésére szükséges, a fizetés napját megelőző köznapon felvehessen és pénztárzárlat után is pénztárában tarthasson. (4) A jelen § (1) és (2) bekezdéséhen foglalt rendelkezések alól a pénzügyminiszter az illetékes miniszterrel egyetértve kivételt állapíthat meg.

4. § Az állami közigazgatási szerv az államkincstárt illető és hozzá befolyó bevételeket ellátmányából fedezendő kiadás céljára nem használhatja fel; köteles azokat - amennyiben a bevétel összege a száz forintot meghaladja - naponként, egyébként nyolc napon belül a megfelelő bevételi csekkszámlára befizetni.

5. § (1) Törvényhatóságok, megyei városok és községek, valamint ezek kezelésében álló alapok és alapítványok (a továbbiakban: önkormányzatok) pénztárukban a napi pénztárzárlat után csak a jóváhagyott költségvetésükben megállapított kiadási előirányzat egy havi hányadának három százalékát meg nem haladó összeget tarthatnak; az ezt meghaladó összeget - amennyiben azt csekkszámlán, vagy Budapest Székesfőváros pénzkezelésében a Budapest Székesfőváros Községi Takarékpénztár Részvénytársaságnál folyószámlán nem helyezik el - csekkbetétkönyvben tartoznak elhelyezni.

(2) A 3. § (3) bekezdésének rendelkezéseit az önkormányzatok tekintetében is értelemszerűen alkalmazni kell.

(3) A jelen § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések alól a belügyminiszter a pénzügyminiszterrel egyetértve kivételt állapíthat meg.

6. § (1) A jelen rendeletben megszabott pénzkezelési eljárástól való eltérés fegyelmi vétség.

(2) Amennyiben a jelen rendelet 3., 4. és 5. §-aiban megszabott eljárástól eltérő kezelés folytán a pénztárban visszatartott készpénz bármely jogellenes cselekmény folytán az illető szerv (1. és 5. §) birtokából kikerül, avagy erőhatalom folytán megsemmisül, a szabálytalan eljárás körül vétkes személyek az anyagi kárért egyetemlegesen felelősek.

7. § A honvédség és államrendőrség fegyveres alakulatai ellátmányának rendelkezésre bocsátását és a pénztárban tartható legnagyobb összeg mértékét a pénzügyminiszter az illetékes miniszterrel egyetértve az előző §-okban foglalt rendelkezések figyelembevételével külön rendeletben szabályozza.

8. § A jelen rendelet az 1948. év július hó 1. napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter, az önkormányzatokat érintő kérdésekben a belügyminiszter a pénzügyminiszterrel egyetértve gondoskodik.

Budapest, 1948. évi május hó 28-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök