Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8980/1948. (IX. 2.) Korm. rendelet

a középítkezések intézése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XXIV. tc. 1. §-ának (4) bekezdésében és a 4. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli:

1. § (1) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából középítkezésnek tekintendő az állam, a törvényhatóság, a megyei város és a község, ezeknek kezelésében lévő alapítványok, valamint az állami, állami kezelésbe vett és állami érdekeltségű vállalatok, köztestületek, közintézetek és közüzemek (a továbbiakban: közület) építkezése, tekintet nélkül arra, hogy azok üzemi vagy nem üzemi jellegűek, végül minden más olyan építkezés, amelynek költségeihez az állam - akár kölcsön nyújtásával is - legalább százezer forinttal járul hozzá. Építkezésnek kell tekinteni a helyreállítási és átalakítási munkálatokat, továbbá az építkezéssel kapcsolatos gépészeti és egyéb belső műszaki berendezések készítését is.

(2) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a mélyépítésekre, ideértve a vízügyi műszaki szolgálat építkezéseit is, valamint a függelékben felsorolt különleges honvédségi építkezésekre.

(3) A vasútépítéssel, közutak és hidak építésével, a hajózással és közúti gépkocsiközlekedéssel, a légiközlekedéssel, a postával, valamint a vízügyi műszaki szolgálattal kapcsolatos üzemi jellegű magasépítkezések a közlekedésügyi miniszter hatáskörében maradnak, a nem üzemi jellegű magasépítkezések tekintetében pedig az építés- és közmunkaügyi miniszter a közlekedésügyi miniszterrel, egyetértésben jár el.

2. § (1) A jelen rendelet hatálya alá eső építkezések tervezésére az 5500/1948. Korm. rendeletben (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 157. szám), illetőleg annak végrehajtása tárgyában kibocsátott rendeletekben foglalt rendelkezések az irányadók, míg az építkezési munkák lebonyolításával kapcsolatos minden egyéb igazgatási és műszaki tennivaló, így különösen: a versenytárgyalás meghirdetése, a munkálatok vállalatbaadása, ellenőrzése, felülvizsgálata és utófelülvizsgálata, általában az építkezés kivitelezésének egész ügyintézése az építés- és közmunkaügyi miniszternek, illetőleg a 2200/1947. ÉKM rendelettel (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 126. szám) felállított építésügyi szerveknek a hatáskörébe tartozik. Az idevonatkozó részletes szabályokat - a fennálló jogszabályokkal összhangban - az építés- és közmunkaügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

(2) Az építtető közület intézi a karbantartásoknak minősülő építési munkákat. A jelen rendelet alkalmazása szempontjából karbantartások azok a tatarozás jellegű építkezések, amelyeknek összértéke a százezer forintot meg nem haladja, illetőleg amelyeket a költségvetésben előirányzott dologi kiadások terhére végeznek, feltéve, hogy a munkálatok összértéke a százezer forintot meg nem haladja.

3. § (1) Az illetékes miniszter illetőleg az építtető közület hatáskörébe tartozik annak meghatározása, hogy milyen célú épület építtessék, továbbá - az építés- és közmunkaügyi miniszterrel, illetőleg a 2200/1947. ÉKM rendelettel felállított építésügyi szervekkel egyetértésben - az építkezésre szánt telek kijelölése.

(2) Az illetékes miniszter, illetőleg az építtető közület jogosult az építkezést saját szervei útján is ellenőrizni, de az ezzel kapcsolatos esetleg szükségesnek látszó intézkedést az építést lebonyolító szerv rendeli el.

4. § (1) A jelen rendelet hatálya alá eső és a rendelet hatálybalépése után megkezdendő üzemi jellegű építkezések, az építés-és közmunkaügyi miniszter további rendelkezéséig az építendő közület által bonyolíthatók le azzal a korlátozással, hogy a tervműveletek kiírásához az építés- és közmunkaügyi miniszter, illetőleg a 2200/1947. ÉKM rendelettel felállított építésügyi szervek hozzájárulása szükséges, míg a vállalatbaadás, a műszaki ellenőrzés és a felülvizsgálat az építés- és közmunkaügyi miniszter, illetőleg a 2200/1947. ÉKM rendelettel felállított építésügyi szervek útján történik.

(2) Annak eldöntése, hogy az (1) bekezdés rendelkezéseire figyelemmel mely építkezés minősül üzemi jellegű építkezésnek, az építés- és közmunkaügyi miniszter hatáskörébe tartozik, aki idevonatkozólag az illetékes miniszterrel egyetértve jár el.

(3) Valamennyi önkormányzati középítkezés tervezésére az 5500/1948. Korm. rendeletben, illetőleg annak végrehajtása tárgyában kibocsátott rendeletekben foglalt rendelkezések az irányadók, míg a versenytárgyalás meghirdetésével járó tennivalókat a 2200/1947. ÉKM rendelettel felállított építésügyi szervek látják el. Az utóbbi szervek látják el a munkálatok vállalatba adásával, ellenőrzésével, felülvizsgálatával, utófelülvizsgálatával járó feladatokat is, ha az építés összes költségei a százezer forintot meghaladják. Amennyiben az építés összes költségei a százezer forintot nem haladják meg, az előbb felsorolt feladatok ellátása az építésügyi szervekkel egyetértve - az önkormányzatok hatáskörébe tartozik. A munkálatok műszaki ellenőrzését, felülvizsgálatát és utófelülvizsgálatát azonban ebben az esetben is az említett építésügyi szervek látják el. Az idevonatkozó részletes szabályokat - a fennálló jogszabályokkal összhangban - az építés- és közmunkaügyi miniszter a belügyminiszterrel egyetértve rendelettel állapítja meg.

5. § Az építés- és közmunkaügyi miniszter indokolt esetben megengedheti, hogy a 4. § hatálya alá nem eső egyes nem üzemi jellegű építkezések is a 4. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezéseknek megfelelően bonyolíttassanak le.

6. § (1) A már folyamatban levő olyan építkezések tekintetében, amelyeknek lebonyolítása nem a 2. § rendelkezései szerint történik, az építés- és közmunkaügyi miniszter elrendelheti, hogy az építkezések további intézése hatáskörébe adassék át. [2. § (1) bek.].

(2) Azok az építkezések, amelyekre vonatkozólag az építés-és közmunkaügyi miniszter az (1) bekezdés alapján nem rendelkezik, az építtető által folytathatók, illetőleg befejezhetők.

7. § (1) Az egyes tárcák, illetőleg az 1. § (1) bekezdésében említett közületek létszámába tartozó műszaki szakközegeket, úgyszintén az építés- és közmunkaügyi miniszter hatáskörébe átkerülő ügyek mérvének megfelelő számú segédszemélyzetét az építés- és közmunkaügyi minisztérium, illetőleg a 2200/ 1947. ÉKM rendelettel felállított építésügyi szervek létszámába át kell adni, illetőleg át kell venni.

(2) Az egyes tárcák, illetőleg az 1. § (1) bekezdésében említett közületek az építkezéssel kapcsolatos szakszempontok biztosítása céljából a szükséges legkisebb létszámban műszaki szakközegeket tarthatnak. A szakközegek számát a Gazdasági Főtanács főtitkára az építés- és közmunkaügyi, valamint az érdekelt szakminiszterrel egyetértve állapítja meg.

(3) A (2) bekezdés rendelkezései a közlekedésügyi minisztériumra és az alája rendelt hivatalokra nem vonatkoznak.

8. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, végrehajtásáról - a 2. § (2) bekezdése tekintetében a belügyminiszterrel egyetértve - az építés- és közmunkaügyi miniszter gondoskodik azzal, hogy az egyes építkezések lebonyolításának átvételét fokozatosan rendelheti el. Budapest, 1948. évi július hó 30-án.

Dinnyés Lajos s. k.

miniszterelnök

Darvas József s. k.,

építés- és közmunkaügyi miniszter

Függelék

Tartalomjegyzék