Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1150/1949. (II. 6.) Korm. rendelet

a cukorrépatermeléssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 6.462., 8.214.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § Cukorrépatermelési szerződések az 1949. termelési évre csak a 8.090/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 182. szám) 4. §-a alapján létesített szerződéses termelés tanácsa által letárgyalt, véleményezett és a földmívelésügyi miniszter által a pénzügyminiszterrel egyetértve jóváhagyott szerződésmintának megfelelően köthetők. A jelen rendelet rendelkezéseit alkalmazni kell a cukorgyári vállalat által valamely földmíves- (földbérlő) szövetkezettel kötött termelési szerződések, valamely földmíves- (földbérlő) szövetkezet által a gazdálkodókkal kötött termelési szerződések, valamint a cukorgyári vállalatok által a gazdálkodókkal közvetlenül kötött termelési szerződések tekintetében.

2. § Az 1949. évi termesztésű cukorrépa átvételi ára (ellenértéke) fejében kötelesek a cukorgyárak minden rendben átadott 100 (Egyszáz) kg fizetendő súlyú cukorrépa után a termelő részére a szerződésben megállapított időpontban:

a) 2 (kettő) kg kristálycukor 1949. évi október hó 1. napján érvényben lévő hivatalos fogyasztói árának 80 (nyolcvan) %-át - amely azonban kristálycukor kg-ként 4.50 (négy forint 50 fillér) Ft-nál kevesebb nem lehet - kifizetni; továbbá

b) 0. 5 (egy fél) kg csomagolatlan kristálycukrot és 0.5 (egy fél) kg csomagolatlan kockacukrot, mindkettőt természetben,

c) 65 (hatvanöt) kg normál friss répaszeletet,

d) 0. 5 (egy fél) kg legalább 45% cukrot tartalmazó cukorgyári szörplét (melasz) kiszolgáltatni.

A termelőnek joga van a szerződésben megszabott határidőig nyilatkozni, hogy friss (normál) répaszelet helyett szárított szeletet kíván igénybevenni, mely esetben 65 kg friss (normál) répaszelet helyett 3 (három) kg szárított répaszeletet igényelhet és a cukorgyár ezt köteles kiszolgáltatni.

3. § Az országban rendelkezésre álló cukorrépa vetőmag helyett és célszerű felhasználása érdekében a cukorgyárak az 1949. évben katasztrális holdanként legalább 12 (tizenkettő) és legfeljebb 14 (tizennégy) kg vetőmagot kötelesek a szerződést kötő cukorrépatermelők részére előleg címén rendelkezésre bocsátani. A cukorrépatermelők a cukorgyárak által rendelkezésükre adott cukorrépa vetőmagot teljes egészében elvetni kötelesek.

4. § A cukorrépa szerződéses termelésénél a műtrágya használata kötelező. A felhasználandó műtrágya féleségét és mennyiségét a szerződés állapítja meg. A műtrágyahasználat alól indokolt esetben az illetékes vármegyei gazdasági felügyelőség felmentést adhat.

5. § A cukorgyári vállalat köteles a termelési szerződésben megállapított határidőben a répatermelő részére elszámolást készíteni. Az elszámolást olymódon kell elkészíteni, hogy abból a beszállított répa mennyisége, ellenértéke és a termelő tartozásainak kiegyenlítésére szolgáló levonások, végül pedig az elszámolás egyenlege kitűnjék. A termelő javára mutatkozó egyenleget köteles a cukorgyári vállalat a termelő részére a szerződésben szabályozott módon és időpontban kifizetni.

6. § (1) A cukorgyárat - a cukorrépa - termelési szerződés alapján a termelővel szemben fennálló valamennyi követelése tekintetében, akár a termelővel közvetlenül, akár földmíves (földbérlő) szövetkezet közreműködésével kötötte a szerződést - törvényes zálogjog illeti meg az 1949. évben a termelési szerződés alapján termelt, földtől elválasztott termelésre.

(2) Ha a cukorgyári vállalat által előleg címén kiszolgáltatandó vetőmag, növényvédelmi szerek és műtrágya árát, valamint szükséges mennyiségét kormányrendelet vagy az 1. § értelmében jóváhagyott termelési szerződés szabja meg, a törvényes zálogjog csupán a kormányrendeletben, vagy termelési szerződésben megállapított mértékig terjed. A műtrágya tekintetében fennálló követelés címén azonban az (1) bekezdésben biztosított törvényes zálogjogot a cukorrépatermelésre lekötött és műtrágyázott terület egy-egy kat. holdja után legfeljebb 100 kg phosphor műtrágya és 50 kg pétisó árának erejéig lehet érvényesíteni.

(3) A jelen §-ban meghatározott törvényes zálogjoggal biztosított követelés minden más magánjogi jogcímen alapuló követelést megelőz; ehhez képest az (1) bekezdésben említett terményre magánjogi jogcímen végrehajtást vezetni nem szabad. A törvényes zálogjogot akkor is érvényesíteni lehet, ha a termelő vagyonára csődöt nyitottak. A törvényes zálogjog terjedelmét a csődönkívüli kényszeregyezség nem érinti. A cukorgyáraknak a jelen §-on alapuló törvényes zálogjoga a haszonbérbeadó törvényes zálogjogát (1881: LX. tc. 72. §) is megelőzi; ennek megfelelőleg a haszonbérbeadó a törvényes zálogjoggal terhelt terményt vissza nem tarthatja, ha a cukorgyár a haszonbérbeadóval a termelési szerződésnek a törvényes zálogjog alapjául szolgáló kikötéseit a szerződés megkötésétől számított 15 napon belül írásban közli. A közlés hatályát nem érinti, hogy azt a cukorgyár jóhiszeműen nem a haszonbérbeadóhoz, hanem a termelő által tévesen haszonbérbeadóként megjelölt más személyhez intézte.

(4) Ha az előlegezett szolgáltatások a (2) bekezdésben meghatározott mértéket meghaladják, a cukorgyár törvényes zálogjoga a haszonbérbeadó törvényes zálogjogát csak a (2) bekezdésben szabályozott terjedelemben előzi meg. A haszonbérbeadóval szemben azonban elsőbbséggel bíró zálogjog terjedelmének megállapítására az 1911:I. tc. 381-386. §-aiban szabályozott bizonyításnak van helye.

(5) A jelen § rendelkezései a közadók elsőbbségét nem érintik.

7. § Cukorrépát a termesztésre leginkább alkalmas és megfelelőleg előkészített talajba kell vetni. A bevetett terület megmunkálását, a termés betakarítását és a betakarított termés kezelését a rendes gazda gondosságával kell elvégezni.

8. § Cukorrépát más célra, mint cukorgyárakban való feldolgozás céljára - a pénzügyminiszternek a földmívelésügyi miniszterrel egyetértésben adott előzetes engedélye nélkül - felhasználni tilos.

9. § Felhatalmaztatik a pénzügyminiszter, hogy a cukorrépa és a cukorrépamag termeléssel kapcsolatos kérdéseket a földmívelésügyi miniszterrel egyetértve rendelettel szabályozza.

10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki a jelen rendelet, vagy az annak végrehajtása tárgyában kiadott pénzügyminiszteri rendelet rendelkezéseit megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928:X. tc., valamint az azt módosító és kiegészítő jogszabályok rendelkezései az irányadók, azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb mértéke 24.000.- Ft.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Szakminiszternek az 1929:XXX. tc. 59. § (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából a pénzügyminisztert kell tekinteni.

11. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról - a földmívelésügyi miniszterrel egyetértve - a pénzügyminiszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi február hó 4-én.

Hákosi Mátyás s. k.,

miniszterelnökhelyettes

Tartalomjegyzék