1213-S-6/1949. (IX. 20.) VKM rendelet
a Szülői Munkaközösség újabb szabályozása tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 1.213.)
A vallás- és közoktatásügyi miniszter az alábbiakat rendeli:
1. § Az óvodában, napköziotthonos óvodában, általános iskolában, népiskolában, középfokú szakiskolában és középiskolában meg kell szervezni a Szülői Munkaközösséget, amelynek tagjai az iskolába járó tanulók szülői, gondviselői.
2. § A Szülői Munkaközösség feladata:
a) Biztosítani a dolgozók minél szélesebb részvételét a közoktatási intézmények újjászervezésében és azok demokratikus szellemének kialakításában,
b) kiépíteni a nevelőtestület és a szülők kapcsolatát a családi és iskolai (óvodai) nevelés egybehangolása érdekében,
c) gondoskodni - a gyermeknevelés érdekében - a szülők felvilágosításáról és továbbképzéséről,
d) tevékenyen résztvenni a tanulmányi eredmény elmélyítésében és a tudatos fegyelem megteremtésében,
e) résztvenni az ifjúsági szervezetekkel együtt, a tanulók iskolánkívüli foglalkoztatásának megszervezésében,
f) elősegíteni az oktató és nevelő munka anyagi feltételeinek megjavítását (könyvtár, szemléltető eszközök, egészségügyi felszerelések, fizikai és kémiai szertárak, tankonyhák, tanulóműhelyek felszerelésének kiegészítése, tantermek csinosítása, tornatermek felszerelésének kiegészítése, udvarok, játszóterek felszerelése, rendbentartása, stb.),
g) támogatni erkölcsileg és anyagilag az ifjúsági szervezeteket,
h) gondoskodni a tanulók egészségügyi és szociális gondozásáról,
i) támogatni a nevelőtestületet az iskolai (óvodai) ünnepélyek előkészítésében,
3. § A Szülői Munkaközösség vagy iskolai (óvodai) szülői értekezleten vagy osztályonkénti (korcsoportonkénti) szülői értekezleten tárgyalja meg feladatait.
4. § (1) Iskolában az osztályonkénti, óvodában a csoportonkénti szülői értekezletet az igazgató (az óvodavezető) hozzájárulásával az osztály főnöke (a korcsoport óvónője) hívja össze és vezeti.
(2) Az iskolai (óvodai) közös szülői értekezletet az iskola igazgatója (az óvoda vezetője) vagy megbízottja, hívja össze és vezeti.
(3) Az iskolai szülői értekezletek megtartásának időpontját és tárgyát a vallás- és közoktatásügyi miniszter esetenként határozza meg. A vallás- és közoktatásügyi miniszter által meghatározott tárgysorozaton kívül megtárgyalandók az értekezleten az iskola (óvoda) időszerű helyi kérdései is. A tárgysorozat egyes pontjának előadója az iskola igazgatója (az óvoda vezetője) vagy megbízottja.
(4) Amennyiben a helyi viszonyok és körülmények azt indokolttá teszik a (3) bekezdésben megállapított értekezleten kívül az iskola igazgatója a Szülői Munkaközösség elnökével egyetértésben, rendkívüli szülői értekezletet hívhat össze.
(5) A szülői értekezleten felmerülő javaslatokat írásba foglalva határozathozatal végett a Szülői Munkaközösség választmánya elé kell terjeszteni. A Szülői Munkaközösség határozatának végrehajtásáért a választmány, illetve az intézőbizottság felelős.
5. § Az alakuló osztályonkénti (csoportonkénti) szülői értekezletek megválasztják az osztály Szülői Munkaközösség elnökét és egy kiküldöttét, akik ketten képviselik az osztályonkénti (csoportonkénti) Szülői Munkaközösséget a választmányban.
6. § (1) A választmány tagjai az osztályonkénti (csoportonkénti) Szülői Munkaközösségek választott tagjain kívül az iskola igazgatója (óvoda vezetője), vagy annak kijelölt helyettese, valamennyi osztályfője (csoport nevelő), az iskola orvos (óvodaorvos, a községi vagy körorvos), a szociális gondozó és a nevelőtestületből az igazgató (vezető) által szükség szerint meghívott nevelő. A választmánynak meghívott tagjai: a Magyar Nők Demokratikus Szövetsége képviselője, a Népfront helyi kiküldötte, a Magyar Szabad Szakszervezetek Országos Központja helyi szerve, a Szakmaközi Bizottság - ennek hiányában a Dolgozóparasztok és Földmunkások Országos Szövetsége vagy a DÉFOSz szövetkezet kiküldötte, a Szabadművelődés helyi képviselője és az iskolai ifjúsági szervezet kiküldötte.
(2) A Szülői Munkaközösség választmányának alakuló ülését az iskola igazgatója (az óvoda vezetője) hívja össze és vezeti. A választmány alakuló ülésén az osztály Szülői Munkaközösség elnökei és kiküldöttei közül megválasztja az iskolai (óvodai) Szülői Munkaközösség elnökét és két alelnökét. Elnöknek lehetőleg olyan anya jelölendő, aki a Magyar Nők Demokratikus Szövetségének tevékeny tagja is ezzel a két szervezet kapcsolatát el tudja mélyíteni. A választmány egyben megbízza egy-egy tagját a kultúrfelelősi, sajtófelelősi és a Szülők Iskolája felelősi teendők ellátásával.
(3) A választmány összehívása iránt a Szülői Munkaközösség elnökével egyetértően az iskola igazgatója (óvoda vezetője) intézkedik. A választmány ülésein a Szülői Munkaközösség elnöke, vagy valamelyik alelnöke tölti be az elnöki tisztet. A választmányi ülés lefolyásáról jegyzőkönyvet kell felvenni s a szabályszerűen kiállított és hitelesített jegyzőkönyv két egyező példányát az iskola igazgatója az ülés időpontjától számított 8 napon belül tartozik közvetlenül felettes hatóságának megküldeni. A felettes hatóság által jóváhagyott jegyzőkönyv egy példánya az iskola irattárában megőrzendő.
(4) A választmányi ülésen történik a Szülői Munkaközösségi értekezletek tárgysorozatának előkészítése, a Szülői Munkaközösségi értekezleteken hozott határozatok mikénti végrehajtásának megbeszélése, az anyagi vonatkozású kérdések részletes megtárgyalása, a bevételek felhasználásának meghatározása és a pénztári ügyek kezelésével megbízott alelnök elszámolásának felülvizsgálata.
7. § (1) A választmány intézőbizottságot küld ki, melynek tagjai a Szülői Munkaközösség elnöke és a pénztári ügyek kezelésével megbízott alelnöke, az iskola igazgatója (óvoda vezetője), a Magyar Nők Demokratikus Szövetségének képviselője és az iskolai ifjúsági szervezet vezető tanára (tanítója).
Az intéző bizottság szorosan együttműködik a Magyar Dolgozók Pártja helyi pártszervezetével és üléseire annak iskolafelelősét meghívja.
(2) Az intézőbizottság megtárgyalja a 2. §-ban meghatározott feladatkörrel kapcsolatos iskolai (óvodai) ügyeket, meghatározza a Szülői Munkaközösség munkaterét, előkészíti a választmányi ülések tárgysorozatát, továbbá tagjain keresztül biztosítja - a demokratikus iskolapolitika célkitűzéseinek megvalósítása érdekében - a demokratikus szervek támogatását.
8. § Az iskola igazgatójának (óvoda vezetőjének) vagy helyettesének feladata egyrészt a szülők részvételét biztosítani a Szülői Munkaközösség feladatának ellátásában és másrészt a Szülők Iskolája megszervezésével a szülők oktatását.
9. § A tanügyi elvi kérdéseket érintő tárgyalásokon kívül az iskolát, valamint a Szülői Munkaközösséget hatóságokkal és általában kívülállókkal szemben az iskola igazgatója (óvoda vezetője) lehetőleg a Szülői Munkaközösség elnökével együtt képviselje.
10. § Az 1949/50. iskolai évben az 1. §-ban meghatározott óvodákban és iskolákban legkésőbb 1949. október hó 15. napjáig meg kell alakítani a Szülői Munkaközösség választmányát ha az, az 1223-0-2/1949. VKM rendelet alapján ezideig nem történt már meg.
11. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Életbeléptetésével a 43300/1948. VKM rendelet és az 1223-0-2/1949. VKM rendelet érvényét veszti.
Budapest, 1949. évi szeptember hó 9-én.
Ortutay Gyula s. k.
vallás- és közoktatásügyi miniszter