Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4250/1949. (IX. 24.) MT rendelet

a szolgálati viszonyból eredő járandóságok lefoglalásnak újabb szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 5.602.)

1. § (1) A szolgálati viszonyból eredő járandóságokat - ideértve a nyugellátást és kegydíjat is - mind a bírói végrehajtási eljárásban, mind pedig a közadó behajtási eljárás során csak az alábbi mértékben lehet lefoglalni:

a) gyermektartásdíj behajtása végett a gyermek után járó családi pótlékot és lakbérsegélyt teljes egészében, az egyéb járandóságokat pedig fele részben;

b) munkaképtelen személyt illető egyéb tartásdíj, valamint közadó [4187/1949. (165) Korm. r. 1. §-ának (1) bek.] és lakbérkövetelés behajtása végett a járandóságok felerészét, de csak akként, hogy a járandóságokból legalább havi kettőszázötven, illetőleg heti hatvan vagy napi tíz forint érintetlenül maradjon;

c) munkaképes személyt illető egyéb tartásdíj, továbbá a munkavállalók áruhitelellátásának szabályozásáról szóló 12730/1948. (278), 4013/1949. (93) és 4119/1949. (136) Korm. rendeleteken alapuló követelés behajtása végett a járandóságok felerészét, de csak akként, hogy a járandóságokból legalább havi háromszáz, illetőleg heti hetven vagy napi tizenkét forint érintetlenül maradjon;

d) az előbbi pontokban nem említett egyéb követelés behajtása végett a járandóságok egyharmadát, de csak akként hogy a járandóságokból legalább havi háromszáz, illetőleg heti hetven vagy napi tizenkét forint érintetlenül maradjon.

(2) Ha a járandóságok összege a havi nyolcszáz, illetőleg a heti száznyolcvan vagy napi harminckét forintot meghaladja, az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott követelések behajtása végett a járandóságok 60%-a foglalható le, de csak akként, hogy a járandóságokból legalább havi négyszáz, illetőleg heti kilencven vagy napi tizenhat forint érintetlenül maradjon.

(3) Ha a tartásdíjra jogosult személy az (1) bekezdés b) pontjának alkalmazását kéri, munkaképtelenségét köteles a lakóhely szerint illetékes tisztiorvos bizonyítványával igazolni.

(4) Az (1) bekezdés d) pontja nem terjed ki a honvédségnél, a rendőrségnél és a belügyminisztérium államvédelmi hatóságánál szolgálatot teljesítő alkalmazottakra; ehhez képest az említett alkalmazottakat megillető járandóságokat az (1) bekezdés d) pontja alá eső követelések behajtása végett lefoglalni nem lehet.

2. § Az 1. § értelmében le nem foglalható legkisebb összeget aszerint kell megállapítani, hogy a végrehajtást szenvedő járandóságai havi, heti vagy napi összegben vannak-e meghatározva. Ha a járandóságok nem időtartam szerint, hanem más módon vannak meghatározva, (pl. szakmánymunkánál) az érintetlenül maradó összeget aszerint kell megállapítani, hogy az elszámolás rendszerint havonkint, hetenkint vagy naponkint történik-e.

3. § A jelen rendelet alkalmazásában a lakbérköveteléssel egy tekintet alá esik az olyan követelés is, amely a végrehajtást szenvedő családi házának vagy társasháztulajdoni illetőségének, illetőleg ú. n. öröklakásának a saját részére való építéséből vagy megszerzéséből ered, de csak akkor, ha a végrehajtató valamely közület vagy közületi vállalat.

4. § (1) A szolgálati viszonyból eredő járandóságoknak több különböző követelés fejében való lefoglalása esetében az 1. § a)-c) pontjaiban említett követeléseket - tekintet nélkül a lefoglalás sorrendjére - az egyéb követelések előtt kell kielégíteni.

(2) Az (1) bekezdés értelmében elsőbbséggel bíró követelések kielégítésének egymásközti sorrendje - tekintet nélkül a lefoglalás idejére - a következő:

a) gyermektartásdíjkövetelések;

b) közadók;

c) egyéb tartásdíj követelések;

d) lakbérkövetelések;

e) a 12730/1948. (278), a 4013/1949. (93) és a 4119/1949. (136) Korm. rendeleten alapuló követelések.

(3) A (2) bekezdés ugyanazon pontja alá eső két vagy több követelés (pl. két gyermektartásdíj vagy két lakbérkövetelés) kielégítésének egymásközötti arányát, illetőleg sorrendjét - amennyiben egyéb jogszabály másként nem rendelkezik - a végrehajtást foganatosító bíróság a méltányosság szerint állapítja meg.

(4) A (2) bekezdésben fel nem sorolt követelések kielégítésének egymásközötti sorrendjére a lefoglalás ideje irányadó.

5. § (1) A jelen rendelet alkalmazásában szolgálati viszonyból eredő járandóságként a szolgálati viszony alapján bármilyen címen járó különböző juttatások együttes összegét kell figyelembe venni, kivéve a családi pótlékot, a családtagok után járó lakbérsegélyt és a terhes-illetményeket. Ha kétségessé válik, hogy valamely illetményt terhes-illetménynek kell-e tekinteni, erre nézve az illetékes miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértve hozott határozata irányadó.

(2) Ha a végrehajtást szenvedő egyidejűleg két vagy több munkáltatóval áll szolgálati viszonyban, a különböző munkáltatóktól járó járandóságait össze kell adni s ennek megfelelően kell megállapítani, hogy a járandóságokból milyen összeg foglalható le. Az ekként lefoglalható összeget az egyes munkáltatóknál lehetőleg a tőlük járó járandóságok arányában kell lefoglalni.

6. § (1) A szolgálati viszonyból eredő járandóságok lefoglalásának korlátozására vonatkozóan a jelen rendeletben megállapított rendelkezésektől a végrehajtást szenvedő hozzájárulásával sincs eltérésnek helye.

(2) A szolgálati viszonyból eredő járandóságokra vezetett végrehajtás hatálya kiterjed a később megváltozott járandóságokra is, ideértve a nyugdíjat (kegydíjat), valamint a nyugdíjmegváltást és a végkielégítést is.

(3) Ha a járandóság a foglalás alól mentes összegre vagy annál is kevesebbre csökken, a végrehajtás hatálya szünetel, de önmagától feléled, ha a járandóság a foglalás alól mentes összeget ismét meghaladja, két évi szünetelés után azonban a végrehajtás hatálya megszűnik.

7. § (1) Ha a végrehajtató a végrehajtás elrendelését a végrehajtást szenvedőnek kizárólag szolgálati viszonyból eredő járandóságaira kéri, a járandóságokat a végrehajtást elrendelő bíróság (hatóság) sajátmaga - kiküldött kirendelése nélkül - közvetlenül foglalja le s ez a bíróság (hatóság) intézkedik a határozat jogerőre emelkedése után a lefoglalt járandóságoknak a végrehajtató részére való kiutalása iránt is. A végrehajtással kapcsolatban esetleg felmerülő további kérdésekben a végrehajtás foganatosítására illetékes bíróság (hatóság) határoz.

(2) Az (1) bekezdés esetében a járandóságok lefoglalásáról a munkáltatót - közszolgálati járandóság lefoglalása esetében az illetékes számfejtőhivatalt - a végrehajtást elrendelő végzés megküldésével kell értesíteni és egyúttal fel kell hívni arra, hogy a járandóságok lefoglalt részét a bíróság (hatóság) további rendelkezéséig a végrehajtást szenvedő kezéhez ne fizesse ki. Ugyanez a szabály irányadó a lefoglalt járandóság kiutalása tárgyában hozott végzésre is, azzal az eltéréssel, hogy ott a munkáltatót az abban foglalt rendelkezés teljesítésére kell felhívni.

8. § Tartásdíj behajtása végett vezetett végrehajtás során a szolgálati viszonyból eredő járandóságokat a tartásdíjnak a kérelem előterjesztése után lejáró részletei erejéig is le lehet foglalni, az időszakonkint esedékessé váló járandóságokból azonban csak a már addig lejárt tartásdíjrészleteknek megfelelő összeget lehet visszatartani és a tartásra jogosult részére kiutalni.

9. § A jelen rendelet rendelkezéseit a honvédség kötelékében tényleges katonai szolgálatot teljesítő nem hivatásos állományú honvédszemélyek illetményeire is alkalmazni kell.

10. § (1) A jelen rendelet az 1949. évi október hó 1. napján lép hatályba; ugyanakkor hatályukat vesztik:

az 1908. XLI. tc. 6., 7., 10-12. §-a, 13. §-ának harmadik és negyedik bekezdése, 14. §-ának második bekezdése és 15. §-a,

az 1918. XXII. törvénycikknek még hatályban lévő rendelkezései (8. § (2) bek.],

az 1929. XIV. tc. 1-8. §-a,

az 5210/1943. ME rendelet (R. T. 1936.) még hatályban levő rendelkezései,

a 8900/1946. (172/b) ME r. 3. §-ának (1) bekezdése,

az 5300/1948. (107) Korm. r. 4. §-a,

a 7310/1948. (151) Korm. rendelet,

a 4178/1949. (165) Korm. r. 16. §-ának (1) bek.;

a 45000/1946. (173) IM r. 4. §-ának 5-8. pontja és mindazok az egyéb jogszabályok, amelyek a szolgálati viszonyból eredő járandóságok végrehajtás alá vonására vonatkoznak.

(2) A jelen rendelet hatálybalépése előtt foganatosított végrehajtás esetében a foglalás hatályát az a hatóság, illetőleg az a szerv, amely a járandóságokat lefoglalta, akár a végrehajtató, akár a végrehajtást szenvedő kérelmére a jelen rendelet rendelkezéseinek megfelelően módosítja.

Budapest, 1949. évi szeptember hó 16. napján.

Dobi István s. k.

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék