4301/1949. (XI. 1.) MT rendelet
külföldön tartózkodó, illetőleg az ismeretlen helyre vagy külföldre távozott személyek által vagy ellen indított perek és bírói végrehajtási eljárások tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 2.806., 5.602.)
1. § (1) Ha vagyonjogi perben vagy bírói végrehajtási eljárásban a fél képviselője arról szerez tudomást, hogy az általa képviselt fél hatósági engedély nélkül külföldön tartózkodik, illetőleg az eljárás folyamatban léte alatt ismeretlen helyre vagy hatósági engedély nélkül külföldre távozott (disszidált), köteles ezt a bíróságnak - az erre vonatkozó adatok részletes előadása mellett - haladéktalanul bejelenteni. Nem vonatkozik ez a kötelezettség az ismeretlen helyen tartózkodó fél részére bíróság vagy a gyámhatóság állal kirendelt gondnokra vagy ügygondnokra, valamint arra az esetre sem, ha a fél a bírósághoz már benyújtott beadványban is mint külföldön tartózkodó személy van feltüntetve.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettség elmulasztása esetében a fél képviselője az eljárás tárgya értékének erejéig felelős azért a kárért, amely a fél vagyonának az államkincstár javára való elkobzása során a bejelentés elmulasztása folytán előállott
2. § (1) Ha vagyonjogi perben vagy bírói végrehajtási eljárásban akár a feleknek vagy képviselőiknek a bejelentéséből, akár a kézbesítési bizonyítványból vagy más hiteltérdemlő adatból alapos gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy a felek valamelyike hatósági engedély nélkül külföldön tartózkodik, illetőleg ismeretlen helyre vagy hatósági engedély nélkül külföldre távozott, a bíróság köteles erről a Pénzintézeti Központot - a felek nevének, foglalkozásának és utolsó belföldi lakhelyének, valamint a per tárgyának megjelölésével - értesíteni.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak arra az esetre, ha a bíróság megállapítása szerint a külföldön tartózkodó, illetőleg ismeretlen helyre vagy külföldre távozott személy:
a) külföldi állampolgár,
b) a demokratikus magyar hatóságok rendelkezései folytán tartózkodik külföldön,
c) az 1939. évi szeptember hó 2. napja előtt távozott külföldre,
d) a zsidókra hátrányos megkülönböztetést tartalmazó jogszabályok folytán előállott helyzet miatt vagy baloldali politikai magatartása következtében az 1938. évi május hó 28. napja és az 1945. évi április hó 4. napja között távozott külföldre, végül
e) a háborús események vagy a háború által előidézett helyzet következtében az 1945. évi december hó 31. napja előtt hadifogságba esett vagy eltűnt.
3. § A Pénzintézeti Központ a bíróság értesítése alapján megállapítja, hogy a külföldön tartózkodó, illetőleg ismeretlen helyre vagy külföldre távozott személy az 1310/1949. (33) Korm. rendelet 1. §-ának hatálya alá esik-e s ehhez képest az említett rendelet értelmében zár alá helyezendő vagyon megóvása végett szükség van-e arra, hogy a bíróság előtt folyamatban lévő eljárásba a pénzintézeti Központ az államkincstár képviseletében beavatkozzék.
4. § (1) A bíróság a Pénzintézeti Központ részére szóló értesítés elküldésétől számított harminc napig a perben érdemi határozatot nem hozhat, kivéve ha a Pénzintézeti Központ már ennél korábban a perbe az államkincstár képviseletében fő- vagy mellékbeavatkozóként belép vagy bejelenti, hogy a perbe belépni nem kíván.
(2) Végrehajtási ügyben a Pénzintézeti Központ részére szóló értesítés elküldésétől számított harminc napig a végrehajtás az ingóságok lefoglalásán, illetőleg a végrehajtási jelzálogjog (végrehajtási jog) bejegyzésén túl nem terjedhet, illetőleg ha már korábban ezen túlmenő végrehajtási lépéseket foganatosítottak, a bíróság ezek hatályának érintése nélkül a további eljárást felfüggeszteni köteles, kivéve ha a Pénzintézeti Központ az államkincstár képviseletében még az említett határidő eltelte előtt bejelenti, hogy az eljárás folytatásának nincsen akadálya. Ha az említett határidő alatt a Pénzintézeti Központ bejelenti, hogy a végrehajtató, Illetőleg a végrehajtást szenvedő vagyonát az 1310/1949 (33) Korm. rendelet alapján zár alá helyezték, a végrehajtási eljárás korlátozására vonatkozó előbbi rendelkezéseket a határidő eltelte után is a zárlat fennállásának egész tartama alatt alkalmazni kell.
5. § A jelen rendelet rendelkezéseit a folyamaiban levő ügyekben is alkalmazni kell.
Budapest, 1949. évi október hó 28-án.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke