Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4312/1949. (XI. 12.) MT rendelet

a népnek a büntető igazságszolgáltatásban való részvételéről és a fellebbvitel egyszerűsítéséről szóló 1949: XI. törvény további hatálybaléptetése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 2.401.)

A magyar népköztársaság minisztertanácsa az 1949: XI. tv. 4. §-ában, 29. §-ának (4) bekezdésében, 36. §-ának (2) bekezdésében és 100. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. Bevezető rendelkezés

1. § A népnek a büntető igazságszolgáltatásban való részvételéről és a fellebbvitel egyszerűsítéséről szóló 1949:XI. törvény (az alábbiakban: Tv.)

az 1950. évi január hó 1. napján a budapesti felsőbíróság egész területére nézve - ideértve a fiatalkorúak budapesti törvényszékének területét is -

az 1950. évi február hó 1. napján a debreceni és a pécsi felsőbíróság területére nézve,

az 1950. évi március hó 1. napján a győri felsőbíróság területére nézve,

az 1950. évi április hó 1. napján pedig a szegedi felsőbíróság területére nézve hatályba lép.

II. A budapesti felsőbírósággal és a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságával kapcsolatos rendelkezések

2. § (1) A budapesti felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságok elnökei az 1949. évi november hó 19. napjáig jelentést tesznek az igazságügyminiszternek, hogy a vezetésük alatt álló megyei bíróságoknál és a felügyeletük alá tartozó járásbíróságoknál a Tv. 1. §-ának (1) bekezdése értelmében hány büntetőtanácsot kell alakítani. Ugyanígy jár el a fiatalkorúak budapesti törvényszéke tekintetében annak elnöke.

(2) Az igazságügyminiszter az 1949. évi november hó 26. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront illetékes megyei szervezeteinek vezetőségével, hogy az illető szervezet területén az 1950. évre a budapesti felsőbíróság kerületéhez tartozó egyes megyei bíróságoknál és az utóbbiak kerületéhez tartozó járásbíróságoknál, úgyszintén a fiatalkorúak budapesti törvényszékénél hány ülnökre (pótülnökre) van szükség.

(3) A Magyar Függetlenségi Népfront illetékes megyei szervezeteinek vezetősége az igazságügyminiszter közléseben megjelölt minden egyes megyei bíróság és járásbíróság, valamint a fiatalkorúak budapesti törvényszéke tekintetében külön-külön jegyzéket készít. A jegyzékbe az ülnöki működésre alkalmas háromszor annyi személyt kell felvenni, mint ahány ülnökre és pótülnökre az igazságügyminiszter közlése szerint az illető bíróságnál az 1950. évben szükség van. A jegyzék összeállítására és tartalmára nézve a 4172/1949. (160) Korm. rendelet 5 §-a az irányadó.

(4) A Magyar Függetlenségi Népfront illetékes szervezetének vezetősége a jegyzékeket három-három példányban készíti el és az 1949. évi december hó 15. napjáig az egyik példányt az igazságügyminiszternek, a másik példányt pedig az illetékes bíróság elnökének küldi meg, míg a harmadik példányt megőrzi.

(5) A jelen rendelet életbelépése után elsőízben összeállított jegyzék hatálya az 1950. évi december hó 31. napjáig szól, de a Magyar Függetlenségi Népfront illetékes szervezete azt a szükséghez képest az igazságügyminiszter kívánságára időközben is kiegészíteni köteles.

3. § (1) A bíróság elnöke, akadályoztatása esetén hivatali helyettese - elsőízben az 1949. évi december hó 20. napjáig, ezt követően pedig az ülnökök működési idejének lejártát legalább tizenöt nappal megelőző időpontban - személyesen kisorsolja a szükséges számú ülnököt és pót" ülnököt. A sorsolásra meg kell hívni a vádhatóság képviselőjét és a Magyar Függetlenségi Népfront helyi szervezetet; a meghívottak elmaradása azonban nem akadályozza a sorsolás megtartását.

(2) A megyei bíróság elnöke a vele közölt jegyzék alapján annyi személyt sorsol ki, hogy minden büntető-tanácsba, rögtönítélő tanácsba és uzsorabírósági tanácsba három-három ülnök és egy-egy pótülnök, minden külön tanácsba (1946: XIV. tc. 1. § (2) bek.) és a fiatalkorúak ügyeiben eljáró minden tanácsba (T. 89. § (2) bek.) pedig két-két ülnök és egy-egy pótülnök jusson. A járásbíróság elnöke annyi személyt sorsol ki, hogy minden büntetőtanácsba, uzsorabírósági tanácsba és a fiatalkorúak ügyeiben eljáró minden tanácsba két-két ülnök, továbbá egy-egy pótülnök jusson.

(3) A fiatalkorúak budapesti törvényszékének elnöke annyi személyt sorsol ki, hogy a fiatalkorúak bíróságának hatáskörében eljáró minden tanácsba két-két ülnök és egy-egy pótülnök, a fiatalkorúak törvényszéki tanácsának hatáskörében eljáró minden tanácsba pedig három-három ülnök és egy-egy pótülnök jusson.

(4) A sorsolásról készítendő jegyzőkönyv tekintetében a 4172/1949. (160) Korm. rendelet 8. §-ának (3) bekezdése, a sorsolás hatálya tekintetében az említett § (4) bekezdése, a kisorsolt személyek értesítése, felhívása és beosztása tekintetében az említett rendelet 9. §-a, a tárgyalásra szóló meghívásuk tekintetében pedig annak 10. §-a irányadó.

4. § (1) Annak a tárgyalásnak a megkezdése előtt, amelyen az ülnök (pótülnök) működésére elsőízben kerül sor, az ülnök (pótülnök) a bíróság elnöke előtt, az utóbbi akadályoztatása esetén hivatali helyettese előtt esküt tesz arra, hogy ülnöki tisztét a törvény értelmében igazságosan, részrehajlás nélkül, lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szem előtt tartásával teljesíti, az ülnöki működése során tudomására jutott titkot megőrzi, különösen pedig a tanácskozás és a szavazás lefolyását titokban tartja.

(2) A bíróság elnökének az eskütétellel kapcsolatos további tennivalói tekintetében a 4172/1949. (160) Korm. rendelet 11. §-ának (2) és (3) bekezdése irányadó.

5. § A Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságánál és a budapesti felsőbíróságnál az 1. § folytán az 1950. évben szükségessé váló további ülnökök (pótülnökök) kisorsolása, eskütétele, figyelmeztetése és meghívása tekintetében a 4172/1949. (160) Korm. rendelet 13. §-ának (2) és (3) bekezdéseiben foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

6. § Az ülnökök (pótülnökök) díjazására nézve a 4291/1949. (220) MT rendeletet kell alkalmazni.

III. A vidéki felsőbíróságokkal kapcsolatos rendelkezések

7. § (1) A debreceni és a pécsi felsőbíróságok elnökei az 1949. évi december hó 15. napjáig jelentést tesznek az igazságügyminiszternek, hogy a vezetésük alatt álló felsőbíróságnál hány fellebbezési tanács alakítandó. Az említett időpontig a debreceni és a pécsi felsőbíróságok kerületéhez tartozó megyei bíróságok elnökei pedig jelentést tesznek az igazságügyminiszternek a vezetésük alatt álló megyei bíróságoknál, valamint a felügyeletük alá tartozó járásbíróságoknál alakítandó büntetőtanácsok számáról.

(2) A debreceni és a pécsi felsőbíróságok kerületéhez tartozó megyei bíróságoknál és járásbíróságoknál az 1950. évre szükséges ülnökök (pótülnökök) számát az igazságügyminiszter az 1949. évi december hó 24. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront illetékes megyei szervezeteivel.

(3) A jelen rendelet 2. §-a értelmében összeállított jegyzékeket a Magyar Függetlenségi Népfront illetékes megyei szervezeteinek vezetősége az 1950. évi január hó 14. napjáig küldi meg az igazságügyminiszternek, valamint a debreceni és pécsi felsőbíróságok kerületéhez tartozó megyei bíróságok és járásbíróságok elnökeinek.

(4) Az említett bíróságok elnökei a sorsolást az 1950. évi január hó 21. napjáig ejtik meg.

(5) A debreceni és a pécsi felsőbíróságoknál az 1950. évben szükséges ülnökök és pótülnökök számát az igazságügyminiszter az 1949. évi december hó 24. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront országos vezetőségével. A közlés alapján elkészített jegyzéket az országos vezetőség az 1950. évi január hó 14. napjáig közli az igazságügyminiszterrel, valamint az említett felsőbíróságok elnökeivel. A felsőbíróságok elnökei a sorsolást az 1950. évi január hó 21. napjáig ejtik meg.

8. § (1) A győri felsőbíróság elnöke az 1949. évi december hó 31. napjáig tesz jelentést az igazságügyminiszternek, hogy a vezetése alatt álló felsőbíróságnál hány fellebbezési tanácsot kell alakítani. Ugyancsak az említett időpontig jelentik az igazságügyminiszternek a győri felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságok elnökei a vezetésük alatt álló megyei bíróságoknál, valamint a felügyeletük alá tartozó járásbíróságoknál alakítandó büntetőtanácsok számát.

(2) A győri felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságoknál és járásbíróságoknál az 1950. évre szükséges ülnökök (pótülnökök) számát az igazságügyminiszter az 1950. évi január hó 14. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront illetékes megyei szervezeteinek vezetőségével.

(3) A jelen rendelet 2. §-a értelmében összeállított jegyzéket a Magyar Függetlenségi Népfront megyei szervezeteinek vezetősége az 1950. évi február hó 1. napjáig: küldi meg az igazságügyminiszternek, valamint a győri felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságok és járásbíróságok elnökeinek.

(4) Az említett bíróságok elnökei a sorsolást az 1950. évi február hó 15. napjáig ejtik meg.

(5) A győri felsőbíróságnál az 1950. évben szükséges ülnökök és pótülnökök számát az igazságügyminiszter az 1950. évi január hó 14. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront országos vezetőségével. A közlés alapján elkészített jegyzéket az országos vezetőség az 1950. évi február hó 1. napjáig küldi meg az igazságügyminiszternek, valamint az említett felsőbíróság elnökének. A felsőbíróság elnöke a sorsolást az 1950. évi február hó 15. napjáig ejti meg.

9. § (1) A szegedi felsőbíróság elnöke az 1950. évi február hó 1. napjáig tesz jelentést az igazságügyminiszternek, hogy a vezetése alatt álló felsőbíróságnál hány fellebbezési tanácsot kell alakítani. Ugyancsak az említett időpontig jelentik az igazságügyminiszternek a szegedi felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságok elnökei a vezetésük alatt álló megyei bíróságoknál, valamint a felügyeletük alá tartozó járásbíróságoknál alakítandó büntetőtanácsok számát,

(2) A szegedi felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságoknál és járásbíróságoknál az 1950. évre szükséges ülnökök (pótülnökök) számát az igazságügyminiszter az 1950. évi február hó 11. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront illetékes megyei szervezeteinek vezetőségével.

(3) A jelen rendelet 2. §-a értelmében összeállított jegyzéket a Magyar Függetlenségi Népfront megyei szervezeteinek vezetősége az 1950. évi február hó 28. napjáig küldi meg az igazságügyminiszternek, valamint a szegedi felsőbíróság kerületéhez tartozó megyei bíróságok és járásbíróságok elnökeinek.

(4) Az említett bíróságok elnökei a sorsolást az 1950. évi március hó 14. napjáig ejtik meg.

(5) A szegedi felsőbíróságnál az 1950. évben szükséges ülnökök és pótülnökök számát az igazságügyminiszter az 1950. évi február hó 11. napjáig közli a Magyar Függetlenségi Népfront országos vezetőségével. A közlés alapján elkészített jegyzéket az országos vezetőség az 1950. évi február hó 28. napjáig küldi meg az igazságügy-miniszternek, valamint az említett felsőbíróság elnökének. A felsőbíróság elnöke a sorsolást az 1950. évi március hó 14. napjáig ejti meg.

10. § A megelőző 2. § (3)-(5) bekezdéseiben, a 3. § (1), (2) és (4) bekezdéseiben, valamint a 4-6. §-okban foglalt rendelkezéseket a jelen fejezet körében is alkalmazni kell, azzal az eltéréssel, hogy a 2. § (4) és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott időpont helyett a jelen fejezet megfelelő rendelkezésében megjelölt időpont irányadó.

IV. Vegyes rendelkezések

11. § A 4172/1949. (160) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést a jelen rendelet 1. §-ában megállapított időpontokhoz igazodva a jelen rendelet körében is alkalmazni kell.

12. § (1) A Tv. rendelkezéseit - az alábbi bekezdésekben foglalt kivételekkel - azokban az ügyekben is alkalmazni kell, amelyek a Tv. hatálybalépésére nézve a jelen rendelet 1. §-a értelmében irányadó időpontban az illető területen működő bíróságoknál már folyamatban vannak.

(2) A Tv. II. fejezetében foglalt hatásköri rendelkezések nem nyernek alkalmazást azokban az ügyekben, amelyekben a főtárgyalást (tárgyalást) a korábbi jogszabályok szerint hatáskörrel felruházott bíróságnál már megkezdték; a korábbi jogszabályok értelmében a törvényszéki egyesbíró hatáskörébe utalt ügyekben azonban a Tv. II. fejezetének hatásköri rendelkezéseit akkor is alkalmazni kell, ha a főtárgyalást (tárgyalást) a Tv. hatálybalépése előtt már megkezdték; ehhez képest a most említett ügyeket át kell tenni a Tv. rendelkezései értelmében hatáskörrel felruházott bírósághoz.

(3) A Tv. 17. § ának (2) bekezdése nem nyer alkalmazást azokban az ügyekben, amelyekben a vizsgálatot a Tv. hatálybalépése előtt már jogerősen elrendelték.

(4) A Tv. 21. és 31. §-aiban foglalt rendelkezések nem nyernek alkalmazást azokban az ügyekben, amelyekben a főtárgyalást (tárgyalást) a Tv. hatálybalépése előtt már kitűzték.

(5) A Tv. 37-79. §-aiban foglalt rendelkezéseket nem lehet alkalmazni azokban az ügyekben, amelyekben a fellebbezési, illetőleg félfolyamodási bíróság a Tv- hatálybalépése előtt már érdemi határozatot hozott. A folyamatban lévő azokat az ügyeket, amelyekben a Tv. említett rendelkezései alkalmazást nyernek, a körülményekhez képest át kell tenni a Tv. 40. és 73. §-ai értelmében fellebbezési hatáskörrel felruházott bírósághoz, a már foganatosított fellebbezési (felfolyamodási) eljárási cselekmények azonban hatályukat megtartják. A korábbi törvényes rendelkezések szerint bejelentett fellebbezést a Tv. megfelelő rendelkezéseire alapítottnak kell tekinteni és ilyen értelemben kell elbírálni.

13. § (1) A népbíróság működése az egyes felsőbíróságok területére nézve a jelen rendelet 1. §-ában meghatározott időpontban megszűnik és a háborús és népellenes bűntettek tárgyában addig gyakorolt hatásköre a felsőbíróság székhelyén működő megyei bíróság büntető tanácsára száll át, az egyébként népbíráskodásra utalt bűncselekmények tekintetében a Tv. 9. §-ának hatásköri rendelkezései irányadók.

(2) Az egyébként katonai büntető bíráskodás alatt álló személy ellen a jelen rendelet 1. §-ában meghatározott időpontokban még folyamatban levő ügyeket a 4172/1949. (160) Korm. rendelet 25. §-ának (2) bekezdése folytán - amely az 1949. évi július hó 29. napján az ország egész területére nézve már hatályba lépett - az illetékes katonai bírósághoz kell áttenni.

14. § A 4172/1949. (160) Korm. rendelet 14-23. §-ai a jelen rendelet 1. §-ában meghatározott időpontokban az ott említett felsőbíróságok területére nézve hatályba lépnek; a hivatkozott rendelet 15., 17., 18. és 19. §-aiban foglalt rendelkezéseket azonban az említett időpontokban már folyamatban levő ügyek közül csak azokban kell alkalmazni, amelyekben a járásbíróság a büntetőparancsot még nem bocsátotta ki, illetőleg még nem tűzött ki tárgyalást.

Budapest, 1949. évi november hó 11-én.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék